*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13  (Αναγνώστηκε 509848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #924 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:28:03 πμ »
Καλημερα και απο εμενα! Πρεπει να συμπληρωσουμε την εγχρωμη αιτηση που υπαρχει στην εγκυκλιο η (διαζευκτικο, εχει προβλημα το πληκτρολογιο με τους τονους ) αρκει η ασπρομαυρη αιτηση στην αρχικη σελιδα του pde?
'

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:10:56 »

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #925 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:30:11 πμ »
Kαλημέρα σε όλους.Μόλις γύρισα από Α Αθήνας,στη Δώρου.Κι εκεί ζητάνε φωτοτυπία ταυτότητας.Κλασικά το πτυχίο επικυρωμένο(δεν χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση αν το έχετε επικυρωμένο.).Τίποτα άλλο για τους παλιούς.Αίτηση  συμπληρώνουμε χειρόγραφα πρώτα,την τσεκάρουν και μετά με χαρτάκι στον καταχωρητή.Καθυστερούν τους υπαλλήλους όσοι δεν ξέρουν τις περιοχές και τις δηλώνουν εκείνη την ώρα.Πολύ καλοί όλοι και γρήγοροι μπορώ να πω στο γραφείο.Εννοείται πως τσεκάρετε το κουτάκι για μόνιμο διορισμό.Καλή δύναμη......
Ευχαριστούμε πολύ!
Έλεος υπάρχουν ακόμα αυτοί που δηλώνουν τελευταία στιγμή!
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #926 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:32:14 πμ »
Καλημερα και απο εμενα! Πρεπει να συμπληρωσουμε την εγχρωμη αιτηση που υπαρχει στην εγκυκλιο η (διαζευκτικο, εχει προβλημα το πληκτρολογιο με τους τονους ) αρκει η ασπρομαυρη αιτηση στην αρχικη σελιδα του pde?
'
Την ίδια απορία έχω και εγώ!
Περιμένουμε μήπως και βγει η εγκύκλιος στο site του υπουργείου και την έχει σε ξεχωριστό αρχείο.
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #927 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:49:41 πμ »
Το 14α. για μόνιμο διορισμό το συμπληρώνουν όλοι ή οι 24μηνίτες και όσοι έχουν μεγάλη προυπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:10:56 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #928 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:07:21 μμ »
Καλημερα και απο εμενα! Πρεπει να συμπληρωσουμε την εγχρωμη αιτηση που υπαρχει στην εγκυκλιο η (διαζευκτικο, εχει προβλημα το πληκτρολογιο με τους τονους ) αρκει η ασπρομαυρη αιτηση στην αρχικη σελιδα του pde?
'

Καλημέρα και από εμένα. Εγώ πήγα να κάνω τα χαρτιά μου (Β' βάθμια Ροδόπης) και είχα μαζί μου πτυχίο επικυρωμένο από το ΚΕΠ. Δεν το δέχονται επικυρωμένο, το θέλουν απλή φωτοτυπία μαζί με υπεύθυνη δήλωση ότι είναι γνήσιο. Θα μας τρελάνουν ρε παιδιά;;;Ξέρεις κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;;;
Γιατί ισχυρίζονται οι υπάλληλοι ότι είναι άλλο το επικυρωμένο αντίγραφο και άλλο το επικυρωμένο φωτοαντίγραφο.
Και εννοείται ότι δεν έκανα τη δουλεια μου, Μάταια περίμενα στην ουρά και πρέπει να ξαναπάω όπως κια όλοι οι υπόλοποι που δεν είχαν μαζλι τους απλό αντίγραφο.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #929 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:12:47 μμ »
Σημαντικό θέμα που θα το βρούμε μπροστά μας (ο καθένας μόνος του ως συνήθως) είναι και η καταγραφή (όχι προσμέτρηση) της προϋπηρεσίας στους πίνακες. Η προϋπηρεσία της κάθε χρονιάς έπρεπε να καταγράφεται (παρόλο που δεν προσμετρείται) για κάθε χρονιά. Όταν θα ανοίξουν οι πίνακες θα είναι αδύνατο να ελέγξουμε οτιδήποτε σχετικό.     
Τι εννοείς αδύνατο;
Υπερβάλεις νομίζω. Όλοι και εγώ και όσοι γράφουμε σχετικά λέμε σε όλους να μαζεύουν και να διατηρούν ως κόρη οφθαλμού τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας κάθε χρόνο.
Όχι μόνο για την ίδια την πορϋπηρεσία αλλά και για μισθολογικούς λόγους.
Πόσο δύσκολο θα είναι να γίνει διασταύρωση όταν "εμφανιστεί" η προϋπηρεσία;
Προφανώς Στέλιο η συνάδελφος εννοεί τις προυπηρεσίες των άλλων και όχι για την δικιά του ο καθένας.Δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει μετά από αυτό το "διάλλειμα"καταγραφής της προυπηρεσίας που δεν ξέρουμε πόσο θα διαρκέσει να δούμε πράγματα και θάματα μετά.Αν όμως κάθε χρόνο γινόταν καταγραφή(όχι προσθήκη στην ήδη υπάρχουσα) της προυπηρεσίας σαφώς αυτός ο κίνδυνος θα γίνονταν μικρότερος.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #930 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:18:20 μμ »
Η δευτεροβάθμια α' αθήνας που είπαμε είναι τελικά?Ξέρει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #931 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:24:34 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Εγώ έκανα την αίτηση στη ΔΔΕ Δυτ. Θεσ/νίκης. Δεν είχε πολύ κόσμο μιας και μας είχαν χωρίσει ανά κλάδους. Ως παλιά μου ζήτησαν μόνο το πτυχίο. Καλό κουράγιο με τις αιτήσεις!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #932 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:29:50 μμ »
Η δευτεροβάθμια α' αθήνας που είπαμε είναι τελικά?Ξέρει κανείς?
κηφησιας, αμπελοκηποι απεναντι απο το καρφουρ

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #933 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:29:50 μμ »
Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους! Α/θμια Γ' Αθήνας, ησυχία, πήγα πρωί κ ως "παλιά" δεν χρειάστηκε παρά μόνο φωτοτυπία πτυχίου και της αναλυτικής στην οποία αναγράφεται η ημεροχρονολογία κτήσης πτυχίου γιατί διαφέρει απο την ημερομηνία ορκωμοσίας (επικυρωμένα και τα 2 από τα ΚΕΠ, ευτυχώς ήταν ανοιχτά το Σάββατο).

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #934 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:37:59 μμ »
Προφανώς Στέλιο η συνάδελφος εννοεί τις προυπηρεσίες των άλλων και όχι για την δικιά του ο καθένας.Δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει μετά από αυτό το "διάλλειμα"καταγραφής της προυπηρεσίας που δεν ξέρουμε πόσο θα διαρκέσει να δούμε πράγματα και θάματα μετά.Αν όμως κάθε χρόνο γινόταν καταγραφή(όχι προσθήκη στην ήδη υπάρχουσα) της προυπηρεσίας σαφώς αυτός ο κίνδυνος θα γίνονταν μικρότερος.
Σ' αυτό έχεις δίκιο. Δείχνει ακριβώς και το βλακώδες του θέματος.
Την εποχή της Διαύγειας (όπου υποτίθεται πως όλα δημοσιεύονται), έπρεπε οι προϋπηρεσίες τουλάχιστον να φαίνονται, όπως ορθά επισημαίνεις.
"Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια".

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #935 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:49:15 μμ »
Να'μαι και πάλι. Τα κατάφερα να μιλήσω και με Δευτεροβάθμια Ηρακλείου και με Υπουργείο.
Αυτά που θα αναφέρω ισχύουν για τους παλιούς και πτυχιούχους Εθνικού Καποδιστριακού.

Από Δευτεροβάθμια μου είπαν είτε να έχω φωτοαντίγραφα του πτυχίου και της αναλυτικής και να πάω στον Προιστάμενο εκεί να μου τα επικυρώσει είτε (όπως πρότεινα εγώ) να έχω επικυρώσει τα αντίγραφα του πτυχίου και της αναλυτικής σε ΚΕΠ και να τα καταθέσω απλά στη Διεύθυνση, για να μην ταλαιπωριέμαι και εγώ και αυτοί εκεί. Σε ερώτησή μου αν χρειάζεται στα επικυρωμένα να επισυνάψω και υπεύθυνη δήλωση, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Κι από το Υπουργείο μού είπαν ότι υπεύθυνη δήλωση επισυνάπτεται εφόσον τα αντίγραφα είναι απλά και όχι επικυρωμένα. Πάει αυτό.

Τώρα για τον βαθμό πτυχίου, πράγμα που αναφέρει η εγκύκλιος. Εάν δεν προσκομίσουμε βαθμό, βαθμός θεωρείται ο κατώτατος της εκάστοτε κλίμακας. Δηλαδή, στο "λίαν καλώς" το 6,5. Εάν κάποιος έχει μεγαλύτερο βαθμό από το 6,5, καλό είναι να τον προσκομίσει μέσω εγγράφου, υπέρ του θα είναι.

Εάν τώρα στο πτυχίο ο βαθμός είναι περιγραφικός και όχι ακριβής (όπως στο δικό μου), καλό είναι να αναγράφεται σε ξεχωριστό έγγραφο. Τέτοιο όμως τώρα εγώ δεν έχω ούτε πρόκειται να ψάξω αν χορηγεί το Πανεπιστήμιο. Οπότε, για να είμαι καλυμμένη για τον βαθμό, προσκομίζω επικυρωμένη αναλυτική βαθμολογία (την οποία έψαξα στα άδυτα των ντουλαπιών μου και τελικά βρήκα) και τελειώνω και μ'αυτό.

Στην αναλυτική τώρα, αναγράφεται ο ακριβής βαθμός στην πρώτη σελίδα. Από το Υπουργείο μού είπαν (και εδώ συμφωνούσαν τα λεγόμενά τους με τη Δευτεροβάθμια Ηρακλείου) ότι, καλού-κακού, για να είναι πλήρες το έγγραφο, να επικυρώσω ολόκληρη την αναλυτική, και την πρώτη σελίδα όπου αναγράφεται ο βαθμός πτυχίου και τα υπόλοιπα 2 φύλλα με τους βαθμούς των μαθημάτων (συνολικά 3 σελίδες).

Επίσης, να κρατάμε την αστυνομική μας ταυτότητα για εξακρίβωση της ταυτοπροσωπίας.
Προυπηρεσίες δεν χρειάζεται να κρατάμε όσοι είμαστε παλιοί και έχουμε καταθέσει άλλες χρονιές όση έχουμε μέχρι 30/6/2010.
Τέλος, καλό θα ήταν να έχουμε εκτυπώσει την αίτηση που δίνεται ηλεκτρονικά και να την έχουμε επεξεργαστεί μέχρι να πάμε να κάνουμε την αίτηση στη Διεύθυνση. Θα γλυτώσουμε ταλαιπωρία και εμείς και οι καταχωρητές.

Αυτά έμαθα, διασταύρωσα και σας μεταφέρω!  :) :) :)
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #936 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:54:00 μμ »
Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους! Α/θμια Γ' Αθήνας, ησυχία, πήγα πρωί κ ως "παλιά" δεν χρειάστηκε παρά μόνο φωτοτυπία πτυχίου και της αναλυτικής στην οποία αναγράφεται η ημεροχρονολογία κτήσης πτυχίου γιατί διαφέρει απο την ημερομηνία ορκωμοσίας (επικυρωμένα και τα 2 από τα ΚΕΠ, ευτυχώς ήταν ανοιχτά το Σάββατο).
Κάτσε, γιατί τώρα κάτι έπαθα.
Εγώ μέχρι τώρα ως ημεροχρονολογία κτήσης πτυχίου έδινα την ημερομηνία της ορκωμοσίας, που είναι αρκετά μεταγενέστερη, λόγω 6μηνης απεργίας των καθηγητών!
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #937 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:54:59 μμ »
Σημαντικό θέμα που θα το βρούμε μπροστά μας (ο καθένας μόνος του ως συνήθως) είναι και η καταγραφή (όχι προσμέτρηση) της προϋπηρεσίας στους πίνακες. Η προϋπηρεσία της κάθε χρονιάς έπρεπε να καταγράφεται (παρόλο που δεν προσμετρείται) για κάθε χρονιά. Όταν θα ανοίξουν οι πίνακες θα είναι αδύνατο να ελέγξουμε οτιδήποτε σχετικό.     
Τι εννοείς αδύνατο;
Υπερβάλεις νομίζω. Όλοι και εγώ και όσοι γράφουμε σχετικά λέμε σε όλους να μαζεύουν και να διατηρούν ως κόρη οφθαλμού τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας κάθε χρόνο.
Όχι μόνο για την ίδια την πορϋπηρεσία αλλά και για μισθολογικούς λόγους.
Πόσο δύσκολο θα είναι να γίνει διασταύρωση όταν "εμφανιστεί" η προϋπηρεσία;
αναφέρομαι στις προϋπηρεσίες των άλλων       

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 247

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.