*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13  (Αναγνώστηκε 510696 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1820 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:01:34 μμ »
Γι' αυτό, προτού συμπληρώσουμε αιτήσεις σχετικά με πάσης φύσεως εκπαιδευτικά ζητήματα, μπαίνουμε  pde ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:19:04 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1821 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:21:37 μμ »
Εαν ακολουθούν τη σειρά του ενιαίου γιατί μας ζητάνε βιογραφικό  και συστατική επιστολή απο προσωπικότητα της ορθοδοξίας να υποβάλουμε;

Νομίζω ότι έχουν δικαίωμα να απορρίψουν κάποιον, κι ας είναι η σειρά του, αρκεί να το αιτιολογήσουν γραπτώς στο υπουργείο. Οπότε, ίσως δεν παίρνουν ακριβώς με τη σειρά του πίνακα.. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος.
Η συστατική επιστολή είναι προαιρετική. Το βιογραφικό είναι υποχρεωτικό. Και πέρισυ έτσι ήταν. Επειδή πέρισυ ήταν πολλές οι αιτήσεις για τα εκκλησιαστικά, τελικά δεν είχε καμία συνέντευξη και κανένας δεν έλεγξε τα βιογραφικά. Όποιος τα δήλωσε, και ήρθε η σειρά του, τον πήραν. Φέτος μου είπαν γνωστοί μου που έπαιρναν τις αιτήσεις για τους αναπληρωτές σε κάποιες δευτεροβάθμιες ότι έγινε χαμός με τις αιτήσεις στα εκκλησιαστικά. Μία στις 5 αιτήσεις κάποιες μέρες συνοδευόταν και από βιογραφικό για τα εκκλησιαστικά. 
Τώρα αν τύχεις στην περίπτωση ο αμέσος επόμενος από εσένα να είναι ο εκλεκτός τους και ψάξουν τρόπο να σε απορρίψουν, τι να πω. Πάντως πέρισυ δεν κάλεσαν κανένα για συνέντευξη.

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1822 στις: Ιούλιος 27, 2012, 09:23:36 μμ »
Αυτό το είδατε; http://www.pde.gr/index.php?page=4973
Αφορά τις τροποποιήσεις των πινάκων αναπληρωτών και  ωρομισθίων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σχολ. έτους 2011-2012. Θα μπορούσε κάποιος να μου  απαντήσει υπεύθυνα στο εξής:

Πέρισυ είχα απενεργοποιήσει την αίτησή μου για αναπλήρωση και ωρομισθία στα γενικά σχολεία. Έτσι, το όνομά μου βρίσκεται μέσα στην εγκύκλιο των  τροποποιήσεων. Φέτος όμως, έκανα τα χαρτιά μου κανονικά και επιθυμώ πρόσληψη. Θα πρέπει να ανησυχώ για την εγκύκλιο τροποποιήσεων, ή αφορά μόνο το έτος 2011-2012; Ποιο το νόημα να βγει σε αυτή την περίοδο η λίστα με τις περσυνές απενεργοποιήσεις;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2012, 12:10:50 πμ από newseditor »
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1823 στις: Ιούλιος 27, 2012, 09:37:04 μμ »
Είναι για τους πίνακες αναπληρωτών σχολικού έτους 2011-2012 και αν χτυπήσεις τα ονόματα όσων απενεργοποίησαν την αίτησή τους θα δείς οτι δεν υπάρχουν. Άρα αφορά αποκλειτικά και μόνο τους πίνακες 2011-2012. Μην σε ανησυχεί.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:19:04 »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1824 στις: Ιούλιος 27, 2012, 09:44:17 μμ »
Αυτό το είδατε; http://www.pde.gr/index.php?page=4973
Αφορά τις τροποποιήσεις των πινάκων αναπληρωτών και  ωρομισθίων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σχολ. έτους 2011-2012. Θα μπορούσε κάποιος να μου  απαντήσει υπεύθυνα στο εξής:

Πέρισυ είχα απενεργοποιήσει την αίτησή μου για αναπλήρωση και ωρομισθία στα γενικά σχολεία. Έτσι, το όνομά μου βρίσκεται μέσα στην εγκύκλιο των  τροποποιήσεων. Φέτος όμως, έκανα τα χαρτιά μου κανονικά και επιθυμώ πρόσληψη. Θα πρέπει να ανησυχώ για την εγκύκλιο τροποποιήσεων, ή αφορά μόνο το έτος 2011-2012; Ποιο το νόημα να βγει σε αυτή την περίοδο η λίστα με τις περσυνές απενεργοποιήσεις;;;
Εμένα της γυναίκας μου που έκανε αίτηση απενεργοποιησης δεν βρίσκεται στη λιστα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2012, 12:11:17 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1825 στις: Ιούλιος 27, 2012, 09:56:23 μμ »
Λογικό να μην βρίσκεται στη λίστα το όνομα εκείνου που έκανε για το σχολ. έτος 2011-2012 απενεργοποίηση. Ούτε το δικό μου βρίσκεται. Είναι που ακόμη δεν εχει γινει ανανέωση πινάκων μετά τις φετινές καταθέσεις αιτήσεων και πτυχίων. Ελπιζω απλά, φέτος που επιθυμώ πρόσληψη, να δω το όνομά μου! Η εγκύκλιος των τροποποιησεων εύχομαι να αφορά μόνο το έτος 2011-2012 σχετικά με τις απενεργοποιήσεις. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος ηλιοτρόπιο

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1826 στις: Ιούλιος 27, 2012, 10:23:37 μμ »
Στη δευτεροβάθμια Μαγνησίας πράγματι συμβαίνει αυτό το αλλόκοτο με το κουτάκι 14. Η πολλών καρδιναλίων καταχωρίτρια σήμερα αναγκάστηκε να φωνάξει μια ανώτερη και πιο πολύξερη να με πείσει πως δεν έπρεπε να βάλω το α αλλά το β. Πραγματικά κρατήθηκα και την "έπεισα" να το κλικάρει και η ευθύνη δικιά μου. Αλλά περίεργο, πολλά άτομα μου ανέφεραν το ίδιο πρόβλημα με το κουτάκι 14. Και μάλιστα φέτος που η αίτηση έγραφε καθαρά αίτηση αναπληρωτή/ αίτηση διορισμού!!!  ::)

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1827 στις: Ιούλιος 27, 2012, 10:43:25 μμ »
Η εγκύκλιος ειναι ξεκαθαρη για τη συνταξη πινακων διορισμων  πραγματικη προυπηρεσια μεχρι 30-6-2010 24μηνο και ΑΣΕΠ και 30μηνο 30-6-2008...που κολλησαν εφετος τοσοι καταχωρητες δεν μπορω να καταλάβω......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 10:49:25 μμ από kxrysa »
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1828 στις: Ιούλιος 29, 2012, 02:15:10 μμ »
Έχω μια απορία για τις προσλήψεις αναπληρωτών: Εαν στην Α φάση αναπληρώτων δεν υπάρχει κενή θέση στις πρώτες πέντε προτιμήσεις κάποιου υποψηφίου γίνεται να τον πάρουν πχ  στην 6 προτίμηση  του (περιοχή Χ) που είναι κενή,  όταν έχει τα περισσότερα μόρια απο αυτούς  που δηλωσαν την  Χ περιοχή;
Και αν ναί,  όταν στην Β φάση αναπληρωτών  βγεί κενό στην πρωτή του επιλογή τότε δεν  υπάρχει περίπτωση να πάει άτομο με λίγοτερα μόρια απο αυτόν ; 

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1829 στις: Ιούλιος 29, 2012, 02:17:25 μμ »
Ναι γίνεται και γίνεται συνέχεια. Ακόμα και αν οι κλήσεις έχουν λίγες μέρες διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2012, 02:55:07 μμ από Stelios »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1830 στις: Ιούλιος 29, 2012, 02:38:45 μμ »
Και μάλιστα, επειδή το αντιμετώπισα, μπορεί να μη δηλώσουν κενά περιοχές που θεωρείς προφανείς, και στην επόμενη φάση να προσλάβουν καμιά δεκαριά αναπληρωτές.Πολλές φορές οι θεωρούμενες 'καλές' περιοχές, που νομίζει κάποιος ότι θα 'πιάσει' λόγω μορίων και θέσης στον πίνακα, ανοίγουν σε επόμενες φάσεις.Έτσι κάποιος άτυχος, περιμένει τη Γ Φάση αναπληρωτών, αλλά πηγαίνει σε θέση-φιλέτο...

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1831 στις: Ιούλιος 29, 2012, 02:46:38 μμ »
Κάτι ανάλογο συνέβη και στην αδερφή μου, που κλήθηκε από την πρώτη φάση - λόγω κουτιού- και έπειτα άνοιξαν κάποιες θέσεις στο μ.τ.κ. και ήταν μεγάλη πίκρα.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1832 στις: Ιούλιος 29, 2012, 03:01:07 μμ »
Έχω μια απορία για τις προσλήψεις αναπληρωτών: Εαν στην Α φάση αναπληρώτων δεν υπάρχει κενή θέση στις πρώτες πέντε προτιμήσεις κάποιου υποψηφίου γίνεται να τον πάρουν πχ  στην 6 προτίμηση  του (περιοχή Χ) που είναι κενή,  όταν έχει τα περισσότερα μόρια απο αυτούς  που δηλωσαν την  Χ περιοχή;
Και αν ναί,  όταν στην Β φάση αναπληρωτών  βγεί κενό στην πρωτή του επιλογή τότε δεν  υπάρχει περίπτωση να πάει άτομο με λίγοτερα μόρια απο αυτόν ;


Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει γι' αυτό και ο αύξοντας αριθμός προτιμήσεων. Τα κενά "σκάνε" καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς, εκτός βέβαια από εκείνα που έχουν εντοπιστεί και διαβιβασθεί ήδη από τα τέλη Ιούλη (αναλόγως τις Υπουργικές οδηγίες).

Τα κενά διαβιβάζονται στο Υπουργείο από τις κατά τόπους Δ/νσεις.
Υπήρχαν και οι περιπτώσεις (θέλω να πιστεύω λίγες) όπου στο παρελθόν (;;;) που τα πράγματα ελέγχονταν πολύ λιγότερο, είχε ευχέρεια η ΔΔΕ να "κρύψει" το κενό με ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει. Το διέθετε όταν είχε έρθει η σειρά του υποψηφίου που γνώριζε ή ήθελε... Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2012, 03:09:12 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1833 στις: Ιούλιος 29, 2012, 03:34:16 μμ »
τι απαντα το υπουργειο παιδειας για τους αναπληρωτες και τους διορισμους
http://www.xenesglosses.eu

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.