*

Ψηφοφορία

Εσείς πότε πιστεύετε ότι θα γίνει ο επόμενος Διαγωνισμός του Α.Σ.Ε.Π.;

2013
2014
2015
2016
2017+
Ποτέ, θα καταργηθεί το Α.Σ.Ε.Π.

Αποστολέας Θέμα: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;  (Αναγνώστηκε 83598 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:01:48 μμ »
@SOFI1981
Φυσικά και αυτό το ¨σύμφωνα με τις ανάγκες¨του νόμου αποτελεί μια αρνητική εξέλιξη.

Ομως ακριβώς το γεγονός ότι οι έχοντες ΦΕΚ,δηλαδή όσοι περιέχονται στον προκηρυσσόμενο αριθμό του ΄08,παραμένουν άνεργοι,τί μας λέει για την περίφημη ¨δέσμευση¨του υπουργείου;

Εάν ακολουθείται πολιτική αυστηρής δημοσιονομικής λιτότητας και δεν υπάρχουν διαθέσιμα κονδύλια,τότε δεν μας φταίει κανένας ΑΣΕΠ ή άλλος τρόπος διορισμού.

Το να ονειρευόμαστε ότι θα επανέλθει η προηγούμενη του ΄09 κατάσταση,λυπάμαι,αλλά δεν ωφελεί.Αργά ή γρήγορα θα προσαρμοστούμε όλοι στη νέα πραγματικότητα,η οποία φοβάμαι ότι θα διαρκέσει κι αρκετά χρόνια.Δεν δικαιούμαστε λοιπόν να στερούμε την ελπίδα από τη νέα γενιά,για να διατηρηθούν έστω και τα παραμικρά προνόμια.Και αυτό το λέω για όλους μας εδώ που φτάσαμε.

@apri
Εχεις δίκιο και νομίζω ότι το προσχέδιο του νόμου 3848 ήταν προς την ορθή κατεύθυνση,ώσπου έπεσαν πάλι διάφορες πιέσεις.

@giouvis77
Αυτό που λες είναι τόσο λογικό,που στη σημερινή ελληνική κοινωνία,όπου έχει επικρατήσει η καθαρή ιδιοτέλεια σε βάρος της κοινής λογικής,ακούγεται παράλογο!Κι όμως!Αυτό θα έπρεπε να ζητούν όλοι οι αναπληρωτές και άνεργοι με 2-3 διαγωνισμούς στην πλάτη.Δεν μας φταίνε όμως οι νεότεροι που εμείς δεν διεκδικήσαμε το λογικό όταν έπρεπε...Δυστυχώς ένα λάθος δεν διορθώνεται με ένα δεύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:03:34 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:21:34 »

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:02:54 μμ »
Και η καραμελα για τους νεους και τις χαμενες ευκαιριες συνεχιζεται...Ξερετε ποτε πραγματικα θα εχουν οι νεοι μια ευκαιρια;Οταν διοριστουν ολοι οι παλιοι που βρισκονται μπροστα τους με τις τεραστιες προυπηρεσιες.Το να ζηταν ΑΣΕΠμονο για να ανακατευτει η τραπουλα ειναι σαν να ζηταω εγω που ειμαι αναπληρωτρια να ξεδιοριστουν οι μονιμοι που δεν εχουν ΑΣΕΠ για να διοριστω εγω στη θεση τους.

Την προυπηρεσια την απεκτησες χαρις στον ΑΣΕΠ τον οποιο αρνεισαι τωρα στους νεους...

ΥΓ Βεβαια και αυτο το "νεους" ειναι σχετικο διοτι ο 24αρης του 2008 θα ειναι 30αρης το 2014...

Τα χρονια περνανε για ολους δυστυχως...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:06:50 μμ από evkan2 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:04:39 μμ »
anixia μου, δεν ειμαι εγω αυτος που ξεροσταλιαζει να βγει η φαση, χαιρομαι για την αναπληρωση  και μετα αρχιζω τη γρινα....Τα εχουμε δει αυτα και αν θελεις σου κανω χιλιαδες παραθεσεις (περσινες βεβαια γιατι φετος ακομα δεν τις αρχισαν)

Ευτυχως δεν ειναι ολοι (αυτο θα επρεπε να το πω)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:08:04 μμ »
Και η καραμελα για τους νεους και τις χαμενες ευκαιριες συνεχιζεται...Ξερετε ποτε πραγματικα θα εχουν οι νεοι μια ευκαιρια;Οταν διοριστουν ολοι οι παλιοι που βρισκονται μπροστα τους με τις τεραστιες προυπηρεσιες.Το να ζηταν ΑΣΕΠμονο για να ανακατευτει η τραπουλα ειναι σαν να ζηταω εγω που ειμαι αναπληρωτρια να ξεδιοριστουν οι μονιμοι που δεν εχουν ΑΣΕΠ για να διοριστω εγω στη θεση τους.

Η ύπαρξη μιας επετηρίδας που συνεχώς γεμίζει από "παλιούς" είχε νόημα στο απώτατο παρελθόν που η δεξαμενή ήταν μικρή. Πλέον νοείται μόνο ως φαύλος κύκλος.
Κατά τη γνώμη μου, έπρεπε να μειωθούν πάση θυσία οι θέσεις των αναπληρωτών και οι οργανικές θέσεις να καλύπτονται μόνο με διαγωνισμό. Δυστυχώς, οι σκηνοθέτες του έργου "εκπαίδευση" προτίμησαν να αυξήσουν τον αριθμό των αναπληρωτών για να καλύψουν πάσης φύσεως κενό, από αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία και διευθύνσεις εκπαίδευσης μέχρι αναρρωτικές και εκπαιδευτικές άδειες ή ακόμα και οργανικά κενά. Και φυσικά μετά άρχισε η ιστορία της μοριοδότησής τους και η πίεση για μονιμοποίηση. Όταν ξεκινάς στραβά... :P
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:21:34 »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:09:00 μμ »
Ρε παιδια μου καλα γιατι δεν καταλαβαινετες;Εχω βαθμο ΑΣΕΠ 09 70 στους φιλολογους και αν γινει ΑΣΕΠ το14 θα εχω 60 μηνες προυπηρεσια;Σε συμφερει να με εχεις μπροστα σου;Ας γινει στο φιναλε,προσωπικα δεν μα ενδιαφερει τοσο αυτο οσο ποσα ατομα θα διοριζονται,

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:14:08 μμ »
Ακριβως,ατομα σαν και σενα θα δουλευουν μετα απο εναν Ασεπ....αυτη ειναι η αληθεια ,ας τη δουμε καταματα!!!!Για ολους τους αλλους ελπιδα καμμια!Γραφεται το '90;εγω δεν μπορω αντε να δω ποιοι μπορουν;Αρα πως να μην ειμαι ρεαλιστρια και απογοητευμενη,να γιατι δεν μ'αγγιζει ο ασεπ....γιατι επρεπε να γινει χτες ,τωρα ....πεταξε το πουλακι!

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:15:39 μμ »
Και η καραμελα για τους νεους και τις χαμενες ευκαιριες συνεχιζεται...Ξερετε ποτε πραγματικα θα εχουν οι νεοι μια ευκαιρια;Οταν διοριστουν ολοι οι παλιοι που βρισκονται μπροστα τους με τις τεραστιες προυπηρεσιες.Το να ζηταν ΑΣΕΠμονο για να ανακατευτει η τραπουλα ειναι σαν να ζηταω εγω που ειμαι αναπληρωτρια να ξεδιοριστουν οι μονιμοι που δεν εχουν ΑΣΕΠ για να διοριστω εγω στη θεση τους.

να διεκδικούσες αυτό που έπρεπε, όταν έπρεπε...εμάς του νέους ρίξτε μας στη θάλασσα ή στείλτε μας με τις συναδέλφους στα ξένα http://www.star.gr/Pages/Ellada_Kosmos.aspx?art=135220&artTitle=eiste_anergoi_nipiagogoi_trexte_sto_monacho_kanoun_proslipseis
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:23:41 μμ »
Ενταξει κατηγορησε μας τωρα και για την οικονομικη κριση που χτυπησε τη χωρα μας

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:24:49 μμ »
Νομιζω οτι καποιοι πιστευετε οτι η προυπηρεσια θα σας διορισει .Κανετε λαθος.Ο διαγωνισμος και η αποδοση σε εκεινον διοριζει και αν ...Το 2009 στους Μαθηματικους κοπηκε το 90% αρα η προυπηρεσια δεν τους φανηκε και πολυ χρησιμη ενω ο μεσος ορος προσαυξησης λογω προ/σιας κυμαινεται απο 2-5 μοναδες δηλαδη 1,5 ερωτημα στον ΑΣΕΠ για ΠΕ03.
Αρα πρωτα γραψτε και μετα προσμετρηστε τις οποιες προσαυξησεις... 8)

Αποσυνδεδεμένος τζόρτζια1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:26:31 μμ »
Είναι δυνατόν να έχουμε ταλαιπωρηθεί τόσα χρόνια ως αναπληρωτές σε διάφορα σχολεία επειδή μας λέγανε οτι θα διοριστούμε , να αποκτήσουμε τόση εμπειρία και τώρα να μας πουνε δώσε ασεπ ?????

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:27:43 μμ »
Ασε τους μαθηματικους,πιασε π.χ φυσικο οι 60 μηνες θα του δωσουν ,16.7 βαλε και ενα βαθμο 70 .....86.7,ασε τις αλλες προσαυξησεις!!!Αντε γραψε 86.7!!!!!

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:31:22 μμ »
Ασε τους μαθηματικους,πιασε π.χ φυσικο οι 60 μηνες θα του δωσουν ,16.7 βαλε και ενα βαθμο 70 .....86.7,ασε τις αλλες προσαυξησεις!!!Αντε γραψε 86.7!!!!!

Οταν παρει το 70 και μονο τοτε  (πραγμα δυσκολο) τοτε υπολογισε τις προσαυξησεις...τωρα ποσοι εχουν 60 μηνες θα σε γελασω σιγουρα υπαρχουν αλλα μηπως ειναι οι λιγοτεροι ?

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:33:18 μμ »
Το 70 το εχουν πολλοι στους πε02,04 και το 60 μηνες τοτε που θα γινει ασεπ θα το εχουν,να'σαι σιγουρος!!!

Αποσυνδεδεμένος nikos_ki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Άντρας
  • PE02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:35:44 μμ »
και να γινει,αν ειναι να διορισει 3 ατομα...μη σωσει και ξαναγινει!!δεν ειμαστε  ζωα να τρωμε τη ζωη μας πανω απο ενα βιβλιο!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.