*

Ψηφοφορία

Εσείς πότε πιστεύετε ότι θα γίνει ο επόμενος Διαγωνισμός του Α.Σ.Ε.Π.;

2013
2014
2015
2016
2017+
Ποτέ, θα καταργηθεί το Α.Σ.Ε.Π.

Αποστολέας Θέμα: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;  (Αναγνώστηκε 83566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τζόρτζια1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:46:17 μμ »
Δεν καταλαβαινω ποιους ενοχλει η διεξαγωγη ενος διαγωνισμου? (αν ποτε γίνει)
Αυτους που απεκτησαν προυπηρεσια με αγωνα.

και να συμπληρώσω "με ιδρώτα, αίμα και οργώνοντας όλη την Ελλάδα.. όχι, όλο τον πλανήτη.. όχι, όλο το ηλιακό σύστημα!"

Μπορεί ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ να έχει κενά και πρόβληματα, και να χρήζει σοβαρής βελτίωσης, αλλά καλύτερα επιλογή μέσω τέτοιου διαγωνισμού, παρά διορισμοί μέσω βυσματικών πινάκων που δημιουργούνταν επί χρόνια από την εκάστοτε πολιτική ηγεσία.
Σε όποιον δεν αρέσει, ας μην πάει να δώσει.-

Φυσικά το κύριο ζητούμενο είναι η ύπαρξη διορισμών, και μετά ο τρόπος με τον οποίον θα γίνουν.
[/quote
το θεμα δεν ειναι αν θα παμε να δωσουμε η οχι, αλλα το αν θα αναγνωριστει η προυπηρεσια μας με πολλα μορια και οχι 0,1. Εγω προσωπικα δεν μπηκα με βυσμα παντως. Αλλα κι εσυ ειμαι σιγουρη οτι αν σε καλουσαν για αναπληρωση θα πηγαινες και δεν θα λεγες οχι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:59 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:08:56 μμ »
Καλό ειναι να γίνει ο διαγωνισμός, να δουλέψουν και τα σχολεία τύπου Μπόνια. Που ξέρεις αν φοιτήσεις σε αυτά μπορεί να τσιμπήσεις και κανα ερώτημα για αβάντα. Ετσι θα πρυτανευσει η αξιοκρατία.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:24:22 μμ »
Αλλά τα παιδιά να κάνουν φροντιστήρια για τις πανελλήνιες!Αυτή είναι αξιοκρατία (και αρκετά επικερδής θα έλεγα ;))
Εκτός κι αν τσιμπούν θέματα αβάντα από τα φροντιστήρια.Δεν το ήξερα αυτό...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:31:55 μμ »
πραγματικα πιστεθω οτι απλα θελουνε καποιοι να ζουνε με την ελπιδα...

Κυριοι και να γινει διαγωνισμος ποιος σας ειπε οτι θα βγαλει αντιστοιχες θεσει ς με αυτες που ειχε βγαλει το 2008

Δηλαδη αν βγαλει 10 θεσεις φιλιλογων 7 μαθηματικων 5 φυσικων και μας πει δωστε ελπιζεται να ειστε στους πρωτους ( μπορει και να ειστε) αλλα καταλαβαινετε γιατι πιθανοτητα μιλαμε???

Εδω δεν εχει διορισει ακομα αυτους που εχουν φεκ και ετσι οπως παει δεν θα τελειωσει με αυτους ουτε σε 3 χρονια αφου σε καποιες ειδικοτητες χρωσταει πανω απο το 50 % των διορισμων...ειμαστε σοβαροι....εχουμε καταλαβει τι γινεται στο κρατος που ζουμε και ποια ειναι η κατασταση?????νομιζω οτι καποιοι δεν εχουν καταλαβει καν το τι εχει γινει και το τι θα επακολουθησει ακομα.....
ΑΝ και λεω ΑΝ εβρισκε λεφτα να διορισει θα επρεπε να διορισει αυτους που ειναι απο το 2008 ακομα......οι οποιοι με εναν προχειρο υπολογισμο (και δεν μιλαω για πε2-πε3-πε4) δεν φτανουν να τους διορισει ουτε καν τα επομενα 3 χρονια για να διοριστουν και ας παρει του χρονου 300 ατομα για διορισμο και οχι 225 που πηρε φετος...

το ζητημα ειναι οτι δεν πρεπει να λεμε ποτε θα γινει ασεπ....πρεπει να ξεκινησουμε να ζηταμε να τελειωνουν οι διορισμοι με τους επιτυχοντες του προηγουμενου ασεπ και μετα ΙΣΩΣ υπαρξει μια ελπιδα να κανει ασεπ για Ελαχιστες Θεσεις... ολα τα παραπανω αν συνεχισει η κατασταση που εχουμε τωρα γιατι αμα παμε χειροτερα ...δεν θελω να το σκεφτομαι καν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:59 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:36:55 μμ »
Στα φροντιστήρια δευτεροβάθμιας δύσκολο να έχουν κάποιο από τα πιθανά θέματα, μιας και τα θέματα εκεί τα βάζουν καθηγητές δευτεροβάθμιων σχολείων και πανεπιστημιακοί.
Αντίθετα, στα "φροντιστήρια για ΑΣΕΠ" υπήρξαν περιπτώσεις που δίδασκαν πανεπιστημιακοί και οι οποίοι ήταν στην επιτροπή θεμάτων του ΑΣΕΠ!
Ας μη συζητήσουμε ξανά και το θέμα της παράνομης ύπαρξης των "φροντιστηρίων ΑΣΕΠ". Τα έχουμε υπεραναλύσει στο παρελθόν (τσεκάρετε αντίστοιχα θέματα του φόρουμ).
Γι' αυτό να κλείσουν όλα αυτά τα παράνομα μαγαζιά-φροντιστήρια, και να πάει να δώσει - αν θέλει - εξετάσεις ο καθένας με την αξία του και την προσωπική προετοιμασία του.
Φροντιστήρια στο δημοτικό, στο γυμνάσιο, στο λύκειο, στο παν/μιο, τώρα και μετά το πτυχίο; Πόση ξεφτίλα ακόμα;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:40:29 μμ »
Καλό ειναι να γίνει ο διαγωνισμός, να δουλέψουν και τα σχολεία τύπου Μπόνια. Που ξέρεις αν φοιτήσεις σε αυτά μπορεί να τσιμπήσεις και κανα ερώτημα για αβάντα. Ετσι θα πρυτανευσει η αξιοκρατία.
Όταν έδωσα ΑΣΕΠ το 2009 γνώρισα μια κοπέλα που πήγαινε σε μεγάλο φροντιστήριο,δεν θυμάμαι όνομα, στη ΘΕΣΝΙΚΗ.Την ημέρα λοιπόν των εξετάσεων σκεφτόμουν " που πας ρε καραμήτρο???" για τον εαυτό μου φυσικά, γιατί εγώ διάβαζα μόνη μου +δούλευα ένα τρελό οχτάωρο σε παιδικό σταθμό.Σκεφτόμουν πολύ αρνητικά ,γιατί πίστευα ότι δεν θα μπορούσα να ανταγωνιστώ ούτε το διάβασμα ούτε τις πληροφορίες που είχε αυτή η κοπέλα!
'Όταν όμως ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ εγώ ήμουν στους διοριστέους και η κοπέλα εκείνη δεν κατάφερε να γράψει καλά!
Θεωρώ ότι είναι μεγάλη κοροϊδία αυτού του είδους τα φροντιστήρια!Κάναμε αρκετά για να μπούμε στο Πανεπιστήμιο, ε δεν θα τους δώσουμε και άλλα για να πιάσουμε μια δουλειά !!!!!Έλεος!!!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:41:41 μμ »
Αλλά τα παιδιά να κάνουν φροντιστήρια για τις πανελλήνιες!Αυτή είναι αξιοκρατία (και αρκετά επικερδής θα έλεγα ;))
Εκτός κι αν τσιμπούν θέματα αβάντα από τα φροντιστήρια.Δεν το ήξερα αυτό...
Το αν τσιμπούν οι μαθητές αβαντα απο το φροντιστήριο δεν σημαίνει οτι πρεπει να γινεται το ιδιο και με τους υποψηφιους εκπ/κους. Στην τελική ποιος συμφωνει με το θεσμό των φροντιστηριων.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:48:37 μμ »
Καλό ειναι να γίνει ο διαγωνισμός, να δουλέψουν και τα σχολεία τύπου Μπόνια. Που ξέρεις αν φοιτήσεις σε αυτά μπορεί να τσιμπήσεις και κανα ερώτημα για αβάντα. Ετσι θα πρυτανευσει η αξιοκρατία.
Όταν έδωσα ΑΣΕΠ το 2009 γνώρισα μια κοπέλα που πήγαινε σε μεγάλο φροντιστήριο,δεν θυμάμαι όνομα, στη ΘΕΣΝΙΚΗ.Την ημέρα λοιπόν των εξετάσεων σκεφτόμουν " που πας ρε καραμήτρο???" για τον εαυτό μου φυσικά, γιατί εγώ διάβαζα μόνη μου +δούλευα ένα τρελό οχτάωρο σε παιδικό σταθμό.Σκεφτόμουν πολύ αρνητικά ,γιατί πίστευα ότι δεν θα μπορούσα να ανταγωνιστώ ούτε το διάβασμα ούτε τις πληροφορίες που είχε αυτή η κοπέλα!
'Όταν όμως ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ εγώ ήμουν στους διοριστέους και η κοπέλα εκείνη δεν κατάφερε να γράψει καλά!
Θεωρώ ότι είναι μεγάλη κοροϊδία αυτού του είδους τα φροντιστήρια!Κάναμε αρκετά για να μπούμε στο Πανεπιστήμιο, ε δεν θα τους δώσουμε και άλλα για να πιάσουμε μια δουλειά !!!!!Έλεος!!!

Προφανως Σοφία αυτό μπορεί να συμβεί. Απλά αναφέρω οτι η υπαρξη τους αλλοιωνει το αδιαβλητο της εξέτασης. Που διαφωνείς;

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:56:19 μμ »
Δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σου.
 Η λέξη έλεος αναφέρεται στο φροντιστηριακό απαράδεκτο σύστημα που μας έχουν μυήσει και όλοι θεωρούμε φυσιολογικό να πληρώνουμε  ένα σωρό χρήματα σε φροντιστήρια.Αυτή είναι η μεγάλη μου ένσταση!!
Σίγουρα, σε αυτά μπορεί να υπάρχει διαρροή θεμάτων , προκειμένου να υπάρχουν περισσότεροι επιτυχόντες και κατ΄επέκταση μεγαλύτερη πελατεία!!!!

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:58:53 μμ »
Κ εγω ξερω μια γυναικα που εδωσε 3 φορες ΑΣΕΠ δεν περασε τη βαση.Πηγε φροντ. στα μισα εξεταζομενα περασε με την 4η με 9 μορια πανω απο τη βαση.Στον 5ο ΑΣΕΠ αλλαξε φροντ. εκανε ολα τα μαθηματα και διοριστηκε στην πρωτη φουρνια.Το λεει χωρις ΑΣΕΠ θα ετρωγε τα χρονια της στα νησια.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 12:14:50 μμ »
SOFI1981 Συμφωνώ και εγώ μαζί σου! Εγώ την πρώτη φορά που έδωσα πήγα σε δύο μεγάλα φροντιστήρια! Στο ένα έκανα ψυχοπαιδαγωγικά και γενική διδακτική και στο άλλο γνωστικό και ειδική διδακτική! Σε πληροφορώ ότι όχι μόνο δε μου πρόσφεραν κάτι αλλά έδωσα και μια περιουσία! Πήγα μέτρια! Την επόμενη φορά που έδωσα διάβασα μόνος μου και όχι μόνο ήμουν επιτυχών αλλά και μια πάρα πολύ καλή θέση! Να σκεφτείς ότι ένας φίλος και συνάδελφος από άλλη ειδικότητα ρώτησε σε ένα μεγάλο φροντιστήριο της Αθήνας για να πάρει μόνο σημειώσεις και του είπαν πάνω από 1000 €! 1000 € ΄για τις φωτοτυπίες μόνο! Έλεος! Βασικά όλα αυτά θα πρέπει να κλείσουν!

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 12:43:01 μμ »
Πιστεύω ότι μετά από τόοοοοσα χρόνια διαβάσματος έχουμε πια μάθει τον τρόπο.Δεν χρειάζεται να δίνεις τα λεφτά σου και για τον ΑΣΕΠ !!Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αγοράσω 3 βιβλία που αφορούσαν τον ΑΣΕΠ και είχαν πολλά παραδείγματα!Θέλει βέβαια πολύ πειθαρχημένο διάβασμα γιατί αλλιώς δεν βγαίνει.....

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 12:47:58 μμ »
Ακριβώς! Πολύ διάβασμα και οργανωμένο! Τα φροντιστήρια είναι σκέτη εκμετάλλευση!

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:39:09 μμ »
Δεν πηγα ποτε φροντιστηριο αλλα διαβασα συστηματικα 8 μηνες.Εκανα τη νυχτα μερα αφου δουλευα σε  2 διαφορετικες δουλειες και ειχα τοτε ενα πρωτακι και ενα μωρακι.Μόνο με προσωπικο κοπο και μεθοδικοτητα εχεις πιθανοτητες .Και σιγουρα πεισμα για τα χρόνια που επενδυσες .Τα φροντιστηρια υπαρχουν γιατι τα συντηρουμε εμεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.