*

Αποστολέας Θέμα: Δυσπρόσιτα σχολεία  (Αναγνώστηκε 187812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #420 στις: Αύγουστος 18, 2010, 04:51:46 πμ »
erietta, ανήκω στην πρωτοβάθμια κ σε μας ο νομός κυκλάδων δε χωρίζεται. Έχεις δίκιο πάντως, φαντάζομαι ότι σε συγκεκριμένα νησιά είναι αρκετά δύσκολο να τοποθετηθεί κάποιος νεοδιόριστος. Οπότε για Κέα, Κύθνο, μικρές Κυκλάδες, Ιο, Σίφνο κ Σέριφο θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για να έχω στο μυαλό μου πάνω-κάτω τη σειρά που θα τα δηλώσω. Το ψάχνω κ εγώ κυρίως σε ό,τι αφορά τα δρομολόγια του χειμώνα αλλά όποια πληροφορία έχεις ευπρόσδεκτη!!! Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!
Ίσως φέτος να ισχύει αυτό που από ό,τι θυμάμαι πήραν πολύ λίγους νεοδιόριστους (καμμιά δεκαριά;)
Χρήσιμα site http://dipe.kyk.sch.gr/, http://www.epyna.gr/, http://2grpe.kyk.sch.gr/

Τα λειτουργικά κενά που δείχνουν είναι πάνω από 100 και δεν θυμάμαι να πήραν τόσοι πολλοί απόσπαση για Κυκλάδες, πάντως είναι ενδεικτικά του τι παίζει από κενά στις κυκλάδες.Όταν θα πας για να ορκιστείς θα ξέρεις τα λειτουργικά κενά και πάλι.
Η δική μου χρυσή τριάδα είναι Ανδρος Τήνος Μύκονος(αν και δεν τρελαίνομαι τόσο πολύ, τη βάζω από σπόντα γιατί πιάνει λιμάνι το καράβι), εξυπηρέτηση από Ραφήνα.
Αν έχεις καλή διάθεση όπου και να πας θα είναι καλά. Στα μεγαλύτερα νησιά θέλει αυτοκίνητο για να έχεις ευκολίες (προσωπικά με νευριάζουν τα Κτελ, το πρόγραμμά τους είναι κάθε αλλο παρά εξυπηρετικό) και πρόσβαση στις καλές παραλίες. Η ζωή είναι πολύ φθηνή, εξαιρώ κοσμικά νησιά και βενζίνη. Οι νησιώτες είναι γενικά ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι φτάνει να τη στάση σου να δείξεις ότι εκτιμάς τον τόπο τους.

Με συναδέλφους από την Κέα έκανα παρέα, παραπονιόντουσαν ότι αν και σύντομο το ταξίδι από Λαύριο τα δρομολόγιο ήταν άστατα, ήταν φορές που δεν έφευγε προγραμματισμένο βραδινό δρομολόγιο διότι οι ταξιδιώτες ήταν λίγοι και πως ερημώνει το νησί και κλείνουν τα μαγαζιά. Για να πας σε ταβέρνα έπρεπε να μαζευτεί παρέα να πάρουν τηλέφωνο τον καταστηματάρχη και να συνεννοηθούν ότι θα πάνε για να την ανοίξει. Βέβαια όλοι οι εκπαιδευτικοί ήταν πολύ δεμένοι και κανόνιζαν συχνά τέτοιες εξορμήσεις,
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:27:40 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #421 στις: Αύγουστος 18, 2010, 04:29:47 μμ »
Οπως λενε ολοι στην ΛΗΜΝΟ ολοι κλαινε δυο φορες, μια οταν πηγαίνουν και μια οταν φευγουν. Παρα πολλοι συναδελφοι παιρνουν μεταθεση και ξαναγυρνανε. Καταπληκτικο νησι, φοβεροι άνθρωποι, μπανια απο την πρωτομαγια μεχρι τέλος Οκτωβρίου. Για το ατομο που ρωτουσε για Αη-Στρατη, εχει καθημερινη συγκοινωνια με Λημνο και δυο φορες την εβδομαδα απευθειας για Λαυριο (αν δεν άλλαξε κατι). Επισης θα βαρεθείς να τρως αστακους. Για τους δε ψαροντουφεκαδες η Λημνος και ο Αη-Στρατης είναι ο παραδεισος του ψαριου.Θα εκπλαγείτε οταν θα δειτε τουρίστες με φουσκωτα να κατεβαίνουν απο το καραβι, για να συνδυασουν διακοπες και ψάρεμα. Επισης η Λημνος έχει πολυ τουρισμο απο τον Μαιο, αλλα οι τουρίστες μενουν σε κατι απιστευτα χλιδατες μοναδες, έχουν δει τα ματια μας θαλαμηγους και ελικοπτερα να κατεβαινουν στο ελικοδρομιο της , που τριβαμε τα ματια μας. Ευτυχώς παραμένει αγνωστος παραδεισος για τους Ελληνες

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #422 στις: Αύγουστος 18, 2010, 04:32:42 μμ »
Να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία.

Φέτος ήμουν στους Λειψούς. Μικρό νησάκι αλλά γραφικότατο. Το σχολείο έχει γύρω στα 60 παιδιά - αρκετά αν σκεφτεί κανείς τον πληθυσμό του νησιού. Το κλίμα μεταξύ των συναδέλφων πολύ καλό, τα ενοίκια αρκετά φθηνά, αν συγκρίνω με ό,τι ακούω, και οι θάλασσες τέλειες. Υπάρχει και δημοτικό γυμναστήριο. Μη το φοβάστε λοιπόν το νησί.Πέρασα πολύ καλά γι'αυτό μάλλον θα μείνω και φέτος.

Η Λέρος και η Πάτμος είναι 1 ώρα μακριά με το συμβατικό καραβάκι και 20 λεπτά με το καταμαράν. Σύνδεση με Αθήνα 2 φορές την εβδομάδα. Οι Βορειοελλαδίτες αναγκαστικά χρησιμοποιούν συχνά αεροπλάνο είτε από Λέρο για Αθήνα και μετά Θεσσαλονίκη είτε από Ρόδο απευθείας Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος sph

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #423 στις: Αύγουστος 18, 2010, 10:20:33 μμ »
Μπορεί κάποιος να δώσεει και πληροφορίες για τις Ο Ι Ν Ο Υ Σ Σ Ε Σ ! Ό,τι ευπρόσδεκτο!!!!!!!!!!!!!! :) Ευχαριστώ!!!!!!!!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:27:40 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #424 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 10:35:50 μμ »
Αγαπητοί μου εσείς που είστε από την Εύβοια ή εργαστήκατε εκεί ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το επίπεδο στο Γενικό Λύκειο Καρύστου(με γειά μου), πόσοι οι μαθητές κι αν υπάρχει όρεξη για τα γράμματα....Μήπως υπάρχει σούπερ μάρκετ;;;;Συγγνώμη αν ρωτάω βλακείες αλλά μου φαίνεται πάααααααρα πολύ άγνωστο μέρος σε σχέση με τα νησάκια μου....

Αποσυνδεδεμένος mery

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #425 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 05:08:48 μμ »
Με κάλεσαν για ωρομίσθια στην Σίφνο. Θέλω πληροφορίες για  διαμονή , τιμές για ενοίκια και ότι άλλο γνωρίσετε .
Ευχαριστώ !!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3371
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #426 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 02:34:07 μμ »
Δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω, αλλά αν επιτρέπεται, θα δουλέψεις σε δημοτικό ή σε γυμνάσιο; Πάντως μην αρνηθείς να πας. Είναι πανέμορφη η Σϊφνος.

Αποσυνδεδεμένος mery

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #427 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 09:18:15 μμ »
Με κάλεσαν από δευτεροβάθμια και θα πάω !!!
   

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #428 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 09:20:58 μμ »
Πηγαινε στη Σιφνο...Θα σου αδειασει η τράπεζα(όσα απέμειναν) και όταν μαζέψεις τα μόρια που απαιτούνται θα σου πουν ''περάστε από τον ΑΣΕΠ ...Δεν ισχύουν τα μόρια σας...και αφού περάσετε ο μισθός σας θα είναι 740 ευρώ...''

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #429 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 10:28:48 πμ »
Με κάλεσαν για ωρομίσθια στην Σίφνο. Θέλω πληροφορίες για  διαμονή , τιμές για ενοίκια και ότι άλλο γνωρίσετε .
Ευχαριστώ !!!


   Είμαι νεοδιόριστη φιλόλογος στη Σίφνο. Για όποια πληροφορία σε ενδιαφέρει, ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

Αποσυνδεδεμένος mery

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #430 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 01:42:00 μμ »
Θα είμαι στο ΕΠΑΛ ωρομίσθια πληροφορικής και θα έρθω το Σάββατο το μεσημέρι . Ψάχνω για ένα δωμάτιο οικονομικό κοντά στο σχολείο για δεν θα έχω αυτοκίνητο για αρχή.
Μου είπαν για τον Γεροντόπουλο και θέλει να πάρω τηλ να ρωτήσω τιμές ( γράφει 35 ευρώ ) για αρχή και να δώ μετά για δωμάτιο επιπλωμένο εκεί κοντά. 
Εσύ που μένεις? Έχει δωμάτια για να νοικιάσω?
Σίγουρα θα σε βρω από κοντά  γιατί το νησί είναι μικρό.
Ότι άλλη πληροφορία νομίζεις ότι θα με βοηθήσει δεκτή!!!

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #431 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 01:42:44 πμ »
Θα είμαι στο ΕΠΑΛ ωρομίσθια πληροφορικής και θα έρθω το Σάββατο το μεσημέρι . Ψάχνω για ένα δωμάτιο οικονομικό κοντά στο σχολείο για δεν θα έχω αυτοκίνητο για αρχή.
Μου είπαν για τον Γεροντόπουλο και θέλει να πάρω τηλ να ρωτήσω τιμές ( γράφει 35 ευρώ ) για αρχή και να δώ μετά για δωμάτιο επιπλωμένο εκεί κοντά. 
Εσύ που μένεις? Έχει δωμάτια για να νοικιάσω?
Σίγουρα θα σε βρω από κοντά  γιατί το νησί είναι μικρό.
Ότι άλλη πληροφορία νομίζεις ότι θα με βοηθήσει δεκτή!!!


  Απέναντι από το Γεροντόπουλο έχει κάποια σπίτια αδιάθετα, στου Ραφαλιά (γύρω στα 250 το μήνα, που είναι λίγο-πολύ η ταρίφα στο νησί)! Εδώ που μένω εγώ δυστυχώς δεν έχει κάποια σπίτι ξενοίκιαστο (κι εγώ Απολλωνία μένω, κοντά στο σχολείο). Θα σου πρότεινα να δεις αυτά γιατί είναι κοντά, οπότε σε βολεύουν - από τη στιγμή που δεν έχεις μεταφορικό μέσο. Θα έχεις και καλούς γείτονες, αν και γενικά ο σύλλογος εκπαιδευτικών απαρτίζεται από πολύ καλά άτομα, θα το διαπιστώσεις και μόνη σου!

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #432 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 11:55:44 μμ »
τελικα ισχυει ο διπλασιασμος μοριων στα δυσπρόσιτα?στο  νεο νομοσχεδιο δεν ειδα κατι τετοιο αλλα αν δεν ισχυει αυτο , τότε δεν αξιζει λογικα κάποιος να πάει σε δυσπρόσιτο ε? ???

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #433 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 02:24:45 πμ »
τελικα ισχυει ο διπλασιασμος μοριων στα δυσπρόσιτα?στο  νεο νομοσχεδιο δεν ειδα κατι τετοιο αλλα αν δεν ισχυει αυτο , τότε δεν αξιζει λογικα κάποιος να πάει σε δυσπρόσιτο ε? ???
Δεν χρειάζεται να ενώνεις τις λέξεις δυσπροσιτο=διπλασιασμός γιατί πολυ απλά το δυσπρόσιτο το βλέπεις μόνο στο επίδομα σου απο τις αποδοχές σου και όχι στα double μόρια....
Και στην Ψέρυμο να πάει κάποιος θα πεί οτι είναι σε κανονικό σχολείο....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.