*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις  (Αναγνώστηκε 23968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:12:59 μμ »
Από τη στιγμή που πήραν το παράβολο των 10 Ευρώ από εμένα και από άλλους, αυτό δε σημαίνει ότι δεχονται την απόφαση της αρχης προσωπικων δεδομενων για να παίρνουμε αντίγραφα? Πρέπει να κινηθούμε αλλιως βλέπω να μας καπελώνουν. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:11 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 08, 2007, 05:02:19 μμ »
 Να κάνω μια ερώτηση.. Υπήρχε συγκεκριμένη προθεσμία για να κάνεις αίτηση να δεις το γραπτό σου?
 Μήπως αναφέρεται κάπου και δεν το διάβασα..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 08, 2007, 05:22:20 μμ »
Νομίζω ότι η προθεσμία για τις ενστάσεις ήταν για 3 Αυγουστου. Για τις αιτησεις δεν έχω δει να υπάρχει προθεσμία. Ή μήπως υπάρχει?

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 08, 2007, 05:49:13 μμ »
Από το ΑΣΕΠ μου είπαν ότι δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:11 »

Αποσυνδεδεμένος kate1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 08, 2007, 10:10:55 μμ »
η προθεσμία που υπήρχε για τις ενστάσεις ήταν και για τις αιτήσεις

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 08, 2007, 11:00:35 μμ »
Την περασμένη φορά μια γνωστή μου έκανε αίτηση να δει το γραπτό της όταν βγήκε η απόφαση της Αρχής Προσ. Δεδομένων και αφού είχε λήξει η ημερομηνία για ενστάσεις και τα είδε. Καλύτερα να ρωτησουμε  για να είμαστε σίγουροι μη χαθεί η ευκαιρία για τη συνάδελφο εάν έχει τη δυνατότητα

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 09, 2007, 09:35:43 πμ »
Ρίξτε μια ματιά και σ' αυτό. Μου φαίνεται ενδιαφέρον.

http://www.xkatsikas.gr/anakoinoseis/anak20070809b.php
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 18, 2007, 01:29:56 μμ »
Αντιγράφω από άλλο topic, παρακαλώ προσέξτε τα σημεία που έχω με bold

ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΑΣΕΠ


Την Πέμπτη 16 Αυγούστου 2007 αναρτήθηκε ο οριστικός πίνακας αποτελεσμάτων του ΑΣΕΠ για τους φιλόλογους, μετά από καθυστέρηση αρκετών ημερών, λόγω των εκατοντάδων ενστάσεων που υπεβλήθησαν, (σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες).

Με μία πρώτη απλή αντιπαραβολή του πίνακα αυτού με τον προσωρινό φαίνονται τα εξής:

· Οι μεταβολές στον πίνακα δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 15 συνολικά (σε 4.712 άτομα) κι όλες αφορούν τις προσαυξήσεις που λαμβάνουν επιτυχόντες του προσωρινού πίνακα (λάθη σε βαθμό πτυχίου, π.χ. βαθμός 7,70 είχε γραφεί 7,07 κ.α., μη καταχώρηση μεταπτυχιακών τίτλων και κυρίως προϋπηρεσίας).

· Καμία ένσταση από τον πίνακα «αποτυχόντων» δεν έγινε δεκτή. Να σημειώσουμε εδώ ότι ταυτόχρονα σβήστηκε από την ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ ο πίνακας των (φερομένων ως) «αποτυχόντων».

· Επίσης, καμία διόρθωση δεν αφορά στην καταχώρηση της βαθμολογίας των εξεταζόμενων μαθημάτων.

Είναι γνωστό ότι ο έλεγχος των ενστάσεων δεν αφορά στην αξιολόγηση και βαθμολογία των μαθημάτων, αλλά μόνο στην καταχώρηση των βαθμών στο σύστημα μηχανογράφησης. Ας σκεφτούμε, όμως, ότι και το παραμικρό λάθος σε ένα ψηφίο στην καταχώρηση των στοιχείων μπορεί να στείλει έναν υποψήφιο από τον πίνακα των επιτυχόντων στον πίνακα των αποτυχόντων.

Εμφανίζεται, λοιπόν, το εξής στατιστικά παράδοξο γεγονός: Σε 68.500 καταχωρήσεις βαθμών (13.700 υποψήφιοι επί 5 εξεταζόμενα μαθήματα) δεν παρουσιάζεται το παραμικρό λάθος! Κι απ’ την άλλη, εκατοντάδες υποψήφιοι έπαθαν, φαίνεται, ομαδική παράκρουση και πιστεύουν ότι έχουν καταχωρηθεί λάθος στοιχεία τους, εφόσον τρέχουν στα μέσα του καλοκαιριού να υποβάλουν ενστάσεις, καταβάλλοντας, μάλιστα, το διόλου ευτελές παράβολο των 40€ (σύμφωνα με την προκήρυξη του διαγωνισμού), ενισχύοντας τα οικονομικά του κράτους κατά αρκετές χιλιάδες ευρώ...

Υπάρχει κάποια εξήγηση για το φαινόμενο αυτό; Είναι πράγματι αλάνθαστοι οι χειριστές των συστημάτων μηχανοργάνωσης ή ο χρόνος που πιέζει οδήγησε κάποιους σε συνοπτικές ισοπεδωτικές απορρίψεις των ενστάσεων; Καμία σιωπηρή απόφαση για επιτάχυνση των διαδικασιών δε θα μπορούσε να δικαιολογήσει κάτι τέτοιο. Ελάτε στη θέση αυτών, που πιστεύουν βαθιά μέσα τους ότι ο κόπος τους, η προσπάθειά τους ισοπεδώνεται από το ανθρώπινο λάθος κάποιου άλλου, στιγματίζονται και ως «αποτυχόντες» κι όμως η δικαίωση δεν έρχεται γιατί ... είναι αργά και δεν προλαβαίνει ο μηχανισμός...

Πώς θα φύγει η αμφιβολία από τους εκατοντάδες υποψηφίους για το αδιάβλητο και την αξιοπιστία των διαδικασιών, εφόσον δεν προβλέπεται κάποια στοιχειώδης διαφάνεια στη διαδικασία εκδίκασης των ενστάσεων;

Οι θεσμοθετημένοι φύλακες των θεσμών οφείλουν, και το γνωρίζουν καλά, να προστατεύουν την νομιμότητα. Κι όμως η στατιστική μάς βάζει σε υποψίες ότι δεν κρατούν ούτε τα προσχήματα!

Γ. Ρίζος


Ας μου εξγήσει, παρακαλώ κάποιος, πριν μου ρθει κι εμένα η παράκρουση. Οι εν λόγω απορρίψεις αφορούν ενστάσεις επί των προσαυξήσεων ή και τις αιτήσεις που κάναμε για να δούμε τα γραπτά μας;

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 28, 2007, 10:27:36 πμ »
Υποθέτω πως αφορούν ενστάσεις. Είναι σαφές (το ίδιο έγινε και πέρσι) ότι δε δικαιούμαστε να κάνουμε ένσταση για αναβαθμολόγηση. Τέτοιου περιεχομένου ενστάσεις απορρίπτονται συλλήβδην από το ΑΣΕΠ. Για το λόγο αυτό δικαιούμαστε να κάνουμε μόνο αίτηση. Η αίτηση δεν είναι δυνατόν να απορριφθεί αναιτιολόγητα γιατί, σύμφωνα με το Σύνταγμα, οι διαδικασίες επιλογής προσωπικού μέσω διαγωνισμών οφείλουν να γίνονται με διαφανείς και αξιοκρατικές διαδικασίες. Πώς, λοιπόν, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν διαφανείς οι διαδικασίες επιλογής εκπαιδευτικών όταν: α) δεν έχουμε δικαίωμα αναβαθμολόγησης, β) δε γνωρίζουμε τις σωστές (υποτίθεται) απαντήσεις ή τουλάχιστον τις οδηγίες με βάση τις οποίες έγινε η διόρθωση σε αρχαία και διδακτική, γ) δε γνωρίζουμε ποιοι επιλέγουν τα θέματα, δ) δε γνωρίζουμε ποιοι τα διορθώνουν και ε) δεν ανακοινώνονται αναλυτικά οι βαθμοί α' και β' βαθμολογητή;;; Θα μπορούσα να πω και πολλά άλλα. Έχω αγανακτήσει με την αναξιοκρατία. Είναι παράλογο το όλο σύστημα. Κυνηγάμε ανεμόμυλους. Όμως, εδώ και τώρα, μας οφείλουν κάποιες απαντήσεις. Εγώ, τουλάχιστον, είμαι διατεθειμένη να φτάσω μέχρι τον Άρειο Πάγο. Αρνούμαι να συμμετέχω σε αυτό το θέατρο του παραλόγου σκύβοντας το κεφάλι. Φτάνει πια. Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την προσπάθεια συναδέλφων που πέτυχαν ούτε στόχος μου είναι να υποσκάψω την επιτυχία τους. Οι περισσότεροι, ωστόσο, από τους σημερινούς διοριστέους έχουν γευτεί την αποτυχία (ίσως όχι αναίτια μα αναιτιολόγητα...). Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ένταση.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 28, 2007, 12:54:07 μμ »
Aγαπητή συναδέλφισσα δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη...έχεις κάθε δικαίωμα να νιώθεις όπως νιώθεις...κι έχεις κάθε δικαίωμα να θες να μάθεις τι ακριβώς έχει γίνει.
Είμαι κι εγώ στο ίδιο καράβι με σένα...φιλοδωρήθηκα με ένα 48 στα αρχαία κι ένα 50 στην ειδική διδακτική που έβγαζαν μάτι (είμαι επιτυχούσα και μη διορισθείσα! Γι αυτό κι έκανα αίτηση στο ΑΣΕΠ να μάθω τι ακριβώς μου έβαλε ο κάθε βαθμολογητής και να δω και το γραπτό μου έτσι ώστε να προσπαθήσω να δω τι έφταιξε ΄για την τόσο χαμηλή επίδοση και να αποφύγω τα ίδια λάθη (όσο γίνεται) στον επομενο διαγωνισμό.
Τελικά δεν αξίζει τον κόπο να παίρνει κανείς αυτό το διαγωνισμό στα σοβαρά, αυτό κατάλαβα. Δηλαδή, να παίρνει στα σοβαρά την προσπάθεια που κάνει, τη μελέτη του....από εκεί κι έπειτα οι επιτροπές, οργανωτές κτλ κτλ κτλ είναι για πολλές σφαλιάρες!
Καλή δύναμη σε ό,τι κάνεις.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 28, 2007, 01:34:24 μμ »
Εγώ, τουλάχιστον, είμαι διατεθειμένη να φτάσω μέχρι τον Άρειο Πάγο.

Δυστυχώς ούτε αυτός μας σώζει. Οι Ανεξάρτητες Αρχές (νομίζω) ότι δεν ανήκουν στη δικαιοδοσία του Αρείου Πάγου.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 29, 2007, 09:41:32 πμ »
Κάπου θα μπορεί να βρει κανείς το δίκιο του! Δεν ξέρω ποιο είναι το αρμόδιο δικαστικό όργανο. Δεν είμαι δικηγόρος (αν και με τόσο ψάξιμο στο τέλος θα γίνω...). Ωστόσο, δε γίνεται να ανεχτώ άλλο αυτή την κοροϊδία. Ο άκρατος υποκειμενισμός είναι κάτι που δε συνάδει με το πνεύμα ενός διαγωνισμού που θέλει να ονομάζεται "αξιοκρατικός". Ας βρουν τέλος πάντων μία φόρμουλα, έναν τρόπο να καταστήσουν διαφανείς τις διαδικασίες και τότε όλοι εμείς θα σωπάσουμε και θα δεχτούμε την αποτυχία μας αδιαμαρτήρητα. Όταν όμως η προσωπική εκτιμήση ενός και μόνο ανθρώπου (ποιου άραγε;) αρκεί για να μας καταστήσει "επιτυχόντες μη διοριστέους", δηλ. ανθρώπους που μετρούν και ξαναμετρούν τα μόριά τους ελπίζοντας πως θα κληθούν ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι, τότε δεν μπορούμε να σωπάσουμε. Περιμένω την απάντηση του ΑΣΕΠ. Περιμένω να δω πως θα αιτιολογήσουν τα όσα τους θέτω και αναλόγως θα κινηθώ. Θα σας κρατώ ενήμερους. Παρακαλώ, όποιος συνάδερφος ειδοποιηθεί από το ΑΣΕΠ να πάει να δει το γραπτό του, ας μας ενημερώσει κι εμάς. Να ξέρουμε πότε περίπου να περιμένουμε τα νέα...
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος kate1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 30, 2007, 10:57:21 πμ »
σήμερα επικοινώνησα με το ΑΣΕΠ για να ρωτήσω αν έχουν αρχίσει να καλούν άτομα για να δουν τα γραπτά. Μου είπαν ότι η διαδικασία αυτή έχει παγώσει με τις εκλογές και θα μας καλέσουν μετά τις εκλογές. Τι να πω... γίνονται εκλογές και δεν λειτουργεί τίποτα. Τι σχέση έχει τώρα το να δούμε τα γραπτά μας με τις εκλογές?

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 30, 2007, 01:34:38 μμ »
Γενικότερα, το ΑΣΕΠ δεν μπορεί να προβεί σε οποιαδήποτε διοικητική διαδικασία αυτό το διάστημα. Οπότε... καλό Οκτώβρη. Και καλά τους ξεμπερδέματα...
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 661
Σύνολο: 671

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.