*

Αποστολέας Θέμα: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 20679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 10, 2007, 08:59:21 πμ »
rica μου γλυκεια, να τα παρατήσω και να κάνω τι? Αφου τα πτυχία μου είναι στην εκπαίδευση. Εδώ και χρόνια τα παιδιά μου περνούν στις εξετάσεις. Εχω πτυχίο από το 96 πως να αλλάξω στα 35 μου προσανατολισμο? Αυτό ξέρω να κάνω και απ'οτι μου λένε το κάνω καλά. Μέσο δεν έχω για να πάρω περισσοτερες ώρες από 2 ή 4 ΠΔΣ και αυτές τις πήρα με χίλια ζόρια. Στα ιδιωτικά έχω κάνει αιτήσεις δεν κάνουν καν τον κόπο να με καλέσουν για συνέντευξη. Και από πάνω κατηγορουμαι από ορισμενους συναδέλφους που αναφέρθηκαν πιο πάνω ότι είμαστε οι ωρομίσθιοι της πίσω πόρτας (Επειτα από 4 χρόνια έχω 2,8 μόρια). Δεν άκουσα να μιλούν όμως για τους φυτευτούς στη Σιβιτανίδειο ή στα εκκλησιαστικά που παραγκωνίζουν άλλους συναδέλφους που υπερτερούν στα προσόντα. Αραγε εγώ δε θέλω να περάσω ΑΣΕΠ? Δε διαβάζω ατελείωτες ώρες για χρόνια καθημερινά μήπως καταφέρω να κάνω τίποτα και βλέποντας τις λυσεις που δίνουν ελπίζω ότι έχω παει καλά και στο τελος δεχομαι ψυχρολουσία και την απόρριψη της αποτυχημενης. Μαθητες μου και μαθητριες μου αυτη τη στιγμη είναι συνάδελφοι και κάποιοι από αυτους διορισμένοι. Μπορεί κάποιες στιγμες να με πιανει η ηττοπάθεια και να ντρεπομαι για το γεγονος αυτό όμως μέσα μου υπερισχυει το συναισθημα της περηφανειας δηλ ότι και εγώ συνεβαλα σε αυτό και νιωθω περήφανη. Και αν υπάρχει ένας λόγος να είναι ένας δασκαλος περήφανος, αυτός είναι να τον ξεπερνουν οι μαθητές του και εγώ γι'αυτό συνεχίζω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:59 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 10, 2007, 09:34:19 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Kellykoy, tihea, glayki και εγώ της παλιάς γενιάς είμαι (πτυχιούχος το 1995) και είναι πολύ φυσικό να αισθανόμαστε περισσότερο αδικημένοι από τους νέοτερους συναδέλφους που γνώριζαν ήδη κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους τι εστί Ασέπ και που πιο εύκολα κάθησαν να διαβάσουν (άλλη ψυχολογία και αντοχές έχεις στα 23 σου και άλλες μετά τα 30) και σαφώς έχουν καταφέρει να πάρουν και ώρες πρόσθετης. Δε μου αρέσει να κάνω διαχωρισμούς, αλλά έχουμε φτάσει στα όριά μας.
Παιδιά όλα αυτά που αναφέρετε είναι αλήθεια, ξέρω και εγώ παλιά μου συμφοιτήτρια που κάνει εδώ και χρόνια πρόσθετη και μάλιστα επειδή είχε και γνωστό το διευθυντή τις έβαζε παραπάνω ώρες, δεν έχει δώσει ποτέ Ασέπ (τον θεωρούσε μη αξιοκρατικό θεσμό, ενώ η ίδια λειτουργούσε πολύ αξιοκρατικά όλα αυτά τα χρόνια) και πέρσι κατάφερε να διοριστεί αναπληρώτρια -από τους προτελευταίους που κάλεσαν- και να ανέβει πιο ψηλά από πολλούς που είχςμε μόρια μόνο από Ασέπ. ευτυχώς φέτος έπεσε αλλά είμαι 100% σίγουρη ότι θα την πάρουν ωρομίσθια και θα συνεχίζει να μαζεύει μόρια. Έχω ακούσει επίσης ότι άτομο διορίστηκε πάλι πέρσι μόνο με μόρια που είχε μαζέψει από χρόνια πρόσθετη σε δυσπρόσιτα. Φυσικά και γίνονται, ας έχουμε ανοιχτά τα μάτια μας και δεν ξέρω πώς μπορούμε να τα σταματήσουμε. Αυτά και μας έχω φτιαξει τη μέρα και τους τελευταίους μήνες που είμαστε όλοι απογοητευμένοι και πικραμένοι. Αλλά ο θυμός μπορεί να συμβάλει στην αλλαγή της ψυχολογίας μας.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 10, 2007, 09:38:22 πμ »
Είμαστε και του 1991. Καποτε στην πρόσθετη μπορούσες να πάρεις 8 και 10 ώρες. Αλλά εμείς κοιτούσαμε να βγάλουμε λεφτά τρέχοντας στα φροντιστήρια και στα ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 10, 2007, 09:52:53 πμ »
Ακριβώς !! Για χρόνια αγνοούσα ότι η πρόσθετη σου δίνει μόρια για τον πίνακα των Αναπληρωτών.
Κάποτε δούλευαν πολύ λίγα άτομα σ' αυτή κι έπαιρναν πολλές ώρες και πολλά μόρια, όπως φαίνεται τώρα.
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:59 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 10, 2007, 09:58:26 πμ »
Να πούμε όμως ότι αυτό δεν τους κάνει αναγκαστικά παράνομους. Κάποιοι είχαν τα μάτια τους ανοιχτά, είχαν τα μεσα (για την ΠΔΣ) και μπήκαν. Κι εμείς - κακά τα ψέματα- αν το μαθαίναμε τα ίδια και ίσως και χειρότερα θα κάναμε. Βέβαια θέλουμε να ειναι αξιοκρατικά αλλά δεν θα μας ενοχλούσε αν είχαμε και το "γνωστό' να μας σπρώξει.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 10, 2007, 10:34:54 πμ »
Πάντως, παιδιά, όσοι από εσάς διορίζεστε ή θα πάτε αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι θα δείτε από κοντά αυτές τις παρανομίες και θα περιμένουμε να μας τα αναφέρετε εδώ. Στον Έβρο πχ πέρυσι οι περιπτώσεις αυτές μαθεύτηκαν και τα γνώριζαν οι υπόλοιποι συνάδελφοι. Αυτοί οι άνθρωποι που βολεύονται παράνομα ή καυχιούνται με τα κατορθώματά τους ή δεν λένε ούτε καν πως είναι το όνομά τους, δεν επικοινωνούν με κανέναν, θα τους καταλάβετε. Επίσης οι συνάδελφοι που φεύγουν από μία θέση συνήθως ξέρουν ποιος την καταλαμβάνει, έτσι αυτή που αποσπάσθηκε από τα Δίκαια στο Σουφλί ήξερε ήδη ότι ο λόγος ήταν για να σπάσουν τη θέση και να τη δώσουν σε τρεις ωρομίσθιους. Από αυτήν και μαθεύτηκε.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 10, 2007, 11:56:04 πμ »
pariel, δεν είναι ότι δεν ενδιαφερόμασταν για την προσθετη. Εγώ τουλαχιστον έκανα τα χαρτιά μου καθε χρόνο και ποτέ δεν με επαιρναν. Θεωρουσα ότι έχει παλιοτερους από εμενα που προηγούνται, ότι δεν παίρνουν πολλους ή οτι έχουν περισσότερα προσόντα. Μετά από χρόνια όταν έβλεπα γνωστους-ες χωρίς προυπηρεσία, χωρις ΑΣΕΠ, χωρίς επιπλέον προσόντα και έμπαιναν πήγα και έκανα μεγάλη φασαρία. Είχα περάσει και σοβαρό προβλημα υγείας τότε και πήγα με φωνες στη δευτεροβάθμια και τους πέταξα τα χαρτιά στα μουτρα και έτσι με πήραν την πρώτη φορά. Μου δίνουν για 4 χρονια 2 ή 4 ώρες και δεν μπορώ να μαζεψω μόρια. Εχω μαζεψει 2,8 σχεδόν. Αν όμως σε κάποιο διαγωνισμο πάρω καποια μόρια και μπω σε ΣΜΕΑ (γιατί έχω μεταπτυχιακό) θα με κατηγορούν οι συνάδελφοι ότι με μέσο μπηκα? Γι'αυτό πρέπει να ψάχνουμε καλά τους τροπους που μπηκε ο καθενας προτού διασυρουμε συναδέλφους. Αν όμως έχουν κάνει αποδεδειγμενα παρανομια τότε όντως με στοιχεια να κατηγορούμε. Ολοι πικραμενοι είμαστε αλλά αυτο που πρεπεινα κανουμε είναι να προσπαθησουμε να κλεισουμε τα παραθυρα και όχι να επιδιδόμαστε σε κυνηγι μαγισσών.   

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:05:35 μμ »
Συγγνώμη βρε παιδιά και αν δεν έχεις το βύσμα ή αν σιχαίνεσαι να γλείψεις τον κάθε διευθυντή ή πολύ περισσότερο βουλευτή (στις μέρες μας είναι ο βουλευτής που σου δίνει ώρες πρόσθετης ή ωρομισθίας) και έχεις τα μόρια δε δικαιούσαι να εργαστείς; Μην τρελαθούμε ανοιχτά τα μάτια μας τα έχουμε, όλοι μας προσπαθήσαμε με τις γνωριμίες που έχουμε να πάρουμε κάποιες ώρες αλλά αν δεν τα καταφέραμε είμαστε οι χαμένοι της υπόθεσης; Εγώ προσωπικά επέλεξα το διαγωνισμό, γιατί δε γουστάρω τα παρακάλια και τα γλειψίματα σε κάθε χώρο, ε ναι είμαι η χαμένη και το κορόιδο. Δε νομίζω πως πρέπει να το δούμε έτσι, γιατί το χάσαμε το παιχνίδι.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:35:05 μμ »
Παιδια, μη γενικευουμε ούτε ολοι οι ωρομισθιοι είναι βυσματούχοι, ουτε όλοι οι διευθυντες σχολειων έχουν προσβαση να παίρνουν τους δικούς τους και δεν είναι και ολοι οι διευθυντες γραφείων ελεγχομενοι από βουλευτες. Εγώ ξερω διευθυντή γραφειου στην επαρχία (καμια σχεση με τον τοπο διαμονης και εργασιας μου) που παιρνει ΠΔΣ με κριτηρια την παλαιοτητα του πτυχιου πρωτα και έπειτα αν έχουν περάσει ΑΣΕΠ. Αν εχεις και τα δυο είσαι εξασφαλισμενα μεσα στην ΠΔΣ της περιοχήςτου. Μην τα βαζουμε όλα στο ιδιο τσουβαλι. Βεβαιως η πίκρα μας είναι κακος συμβουλος, σκοπός όμως είναι να παταχθουν οι παρανομιες και να υπάρξει διαφάνεια στους πινακες και παντου. Και ακομη και στην ΠΔΣ να υπάρχουν κάποια κριτηρια. Οποια και να είναι αυτα (παλαιοτητα πτυχιου, ΑΣΕΠ., προυπηρεσία, επιπλεον προσόντα) αρκει να μην υπάρχουν αυθαιρετες και χωρις βαση προσληψεις. Τουλάχιστον αν υπάρχουν καποια κριτηρια, ακόμη και αν αυτά δε συμφερουν εμάς, αλλα 'ομως είναι αντικειμενικα να το δεχτουμε. Τις αυθαιρεσίες και τα κρυφα να μη δεχτουμε.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:50:37 μμ »
Η καλύτερη προσέγγιση που ακούστηκε ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:53:41 μμ »
Παιδιά εγώ με αυτά που καταλαβαίνω είμαι 1000% με αυτούς τους τύπους :

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2600.0http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2600.0

Να υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος να διοριστείς, ακόμα και αν χρειαστεί να βελτιωθεί.
Όλα αυτά με τις ωρομισθίες και τα λοιπά, αφήνουν περιθώρια που διαφορετικά δε θα υπήρχαν.

Άσε που είναι γελοίο να διορίζεται μαθηματικός που γράφει στο γνωστικό 30% στα Μαθηματικά Λυκείου.
Άμα δε μπορεί να γράψει καλά στο γνωστικό, να πάει να κάνει άλλη δουλειά - Δεν είναι Μαθηματικός.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 10, 2007, 01:05:35 μμ »
Συγγνώμη και εγώ που συμφωνα με τις απαντήσεις του ΑΣΕΠ δεν έχω παρει το βαθμο που υπολόγιζα, τι θα συμβει αν αποδειχτει ότι δεν μου έβαλαν σωστα τους βαθμους μου? Θα στείλει συμπληρωματικό έγγραφο ο ΑΣΕΠ και θα με διορισουν? Μπράβο στα παιδια που τα καταφεραν μεσω ΑΣΕΠ και καλή σταδιοδρομία αλλά και εγώ που έχω περάσει εκατονταδες παιδια στο πανεπιστήμιο μου λες ότι είμαι άχρηστοι? Και όλοι αυτοι που παραπονιουνται για καποια αδιαφάνεια του ΑΣΕΠ όλοι είναι πικραμένοι? Δεν είναι λιγο επικινδυνες αυτες οι γενικευσεις? Από εδώ οι άχρηστοι και από εκεί οι καλοί καθηγητες. Δηλαδή αν δεν ξέρω την ακριβή ωρα και ημερα ενος γεγονοτος (γιατι ετσι τεθηκαν τα θεματα ιστοριας) ή δεν θυμηθηκα η τάδε λεξη σε ποιο ποιημα βρισκοταν (από τα 3.000 που διαβασα) είμαι κακη εκπαιδευτικός? Ευτυχώς που τα εύσημα τα παίρνω καθε χρόνο από τα παιδια μου που περνανε στις σχολες και πολλοι είναι και συναδελφοί μου αυτη τη στιγμη γιατι αν περιμενα να μου τα δωσει ο ΑΣΕΠ θα είχα δεσει μια θηλια στο λαιμο μου και θα ειχα αυτοκτονησει.

Αποσυνδεδεμένος katerinacrete

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 10, 2007, 01:23:44 μμ »
Γεια χαρά σε όλους!
Είμαι καινούρια στην όμορφη παρέα σας και πολύ χαίρομαι που σας ανακάλυψα.
Σχετικά με την ΠΕΔ συμωνώ απόλυτα με αυτά που λέτε. Γιατί και εδώ στο Ρέθυμνο που έχει πολλούς φιλολόγους απόφοιτους γίνεται χαμός και παίζει πάρα πολύ βύσμα!
Άσε που όλοι εδώ είναι συγγενείς ή κουμπαροι και βοηθάει ο ένας τον άλλο.
Anyway, ας μην αλπεπιστούμε από τώρα.
Τα πρώτα 100 χρόναι είναι δύσκολα λένε :)

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 10, 2007, 01:47:56 μμ »
καλησπερα παιδια. σε ο, τι αφορα την προσθετη εδω και χρονια ηξερα οτι ειναι απαραιτητο να εχεις μεσο και εχω υποψη μου και περιπτωσεις που καταφεραν να διοριστουν με τα μορια της προσθετης. φετος ομως ηταν η πρωτη φορα που ακουσα οτι το μεσο ειναι απαραιτητο για να σε παρουν και ωρομισθια και ηταν κατι που με απογοητευσε γιατι ηλπιζα οτι με 18 και μορια απο προηγουμενους ασεπ θα ειχα καποια τυχη. παντως εφοσον ειναι γενικα παραδεκτο οτι οι προυπηρεσιες αποκτωνται μονο με μεσο(ακομα και για πλαστες εχει γινει λογος) ειναι απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου να προσμετραται στο ασεπ και να διοριζει καποιους με πολυ χαμηλοτερους μεσους ορους απο αλλους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159848
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.