*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 684895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #980 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:15:43 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:58 »

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #981 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:23:17 μμ »
ασχετο, αλλα αμα σε εχουν σε στησει σε κατι, γιατι πας και το κανεις αποδεκτο;
γιατι αν δεν το αποδεχτεις δεν εχει ισχυ, αλλα το αποδεχτηκε, αυτο μαλλον αλλαζει λιγο τα πραγματα,ε;
Αποδέχτηκε μια γνωμοδότηση την οποία έβαλε στο συρτάρι για τους λόγους που προανέφερα και όχι μια δικαστική απόφαση που θα την υποχρέωνε να την υλοποιήσει. Απλά πράγματα. Τα πράγματα είτε αλλάζουν είτε δεν αλλάζουν και δεν αλλάζουν "λίγο" . Και όπως φάνηκε Και από τη Διαμαντοπούλου και από τον Αρβανιτόπουλο, τα πράγματα μείναν όπως έχουν. Ε;

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #982 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:27:47 μμ »
θα δουμε τι εννοουσε λοιπον η γνωμοδοτηση, γιατι μετα την αποδοχη της, μονο απλο χαρτι δεν ειναι ;)
αλλα δεν θα αποφασιστει στο forum, οποτε χαλαρωστε
παντως τα περι απλου χαρτιου ξεχαστε τα, εγινε αποδεκτη,πραγμα που ισοδυναμει με διοικητικη πραξη
(δεν το λεω εγω, αυτος που το λεει ειναι......πολυυυυυυ ψηλα, πιο πανω δεν παει)
φυσικα αυτο απο μονο του δε σημαινει τιποτε, θα ερμηνευτει η γνωμοδοτηση και βλεπουμε
αλλωστε θα παρει χρονια η δουλεια αυτη, εδω ειναι ελλαδα, της αναβολης δηλαδη ;)

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #983 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:31:18 μμ »
Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες...
πιθανον να κανω λαθος....απλα πουθενα στις προκηρυξεις του 2008 δεν ειδα να υπονοουνται περισσοτερες απο τις προκηρυχθεισες θεσεις.... αν εσυ εχεις δει κατι τετοιο τοτε ειμαι λαθος!

Μαλλον εισαι μικρος σε ηλικια και καινουργιος στο παιχνιδι.Απο το 2000 που εδωσα πρωτη φορα ΑΣΕΠ ετσι γινεται.Ανακοινωνονται π.χ 63 θεσεις σε μια ειδικοτητα, αυτο αυτοματως ειναι το 60%, οποτε απομενει και το 40% που ειναι αλλες 42 θεσεις απο τον ενιαιο πινακα διορισμων.Οταν στηνεται ο ΑΣΕΠ και λεει θελω τοσους , οι θεσεις μαζι με το 40% ειναι πληρωμενες(εχουν εγκριθει οικονομικα) απο το υπουργειο Οικονομικων.Τωρα αν οι θεσεις του ΑΣΕΠ δεν καλυφθουν απο τους διαγωνιζομενους( δηλ δεν πιασουν την βαση και μεινουν κενες) αυτες οι κενες θεσεις καλυπτονται απο τον ενιαιο πινακα διορισμων( νομος του 2004).Καταλαβες τωρα????????Απο το 2000 που δινω ΑΣΕΠ αυτο ισχυει ακομα και τωρα.Και στην δικη μου ειδικοτητα επειδη δεν καλυπτονται ποτε οι προκυρησομενες θεσεις του ΑΣΕΠ , παντα παιρνει απο τον ενιαιο πινακα διορισμων.Και εγω ακομα αδιοριστη ειμαι ,εστω και μετα απο τοσους ΑΣΕΠ.( τωρα...........ή βλαμμενοι ειμαστε ολοι στην ειδικοτητα μου που δεν μπορουμε να πιασουμε την βαση ή μηπως ειναι παρα πολυ δυσκολα τα θεματα και τεραστιο το αντικειμενο μας?????...............τα συμπερασματα δικα σας.)
το τι ειμαι νομιζω δε σε αφορα.
Οσο για το νομο του 2004, αυτος προβλεπει πληρωση των θεσεων απο Ενιαιο μεχρι τον προκηρυσσομενο αριθμο της εκαστοτε προκηρυξης.
Σχετικα με τα υπολοιπα που εγραψες, βεβαιως να τα δεχτω, εφοσον μου πεις που ακριβως λεει στις προκηρυξεις του ΑΣΕΠ οτι οι πιστουμενες θεσεις κουβαλάνε και ενα 40% επιπλεον.
Γιατι καταλαβαινεις οτι επιχειρηματα του στυλ, ετσι γινεται, ετσι ειθισται και παντα ετσι κανουν, νομικα ειναι αβασιμα.
Αν κανω λαθος με συγχωρεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:58 »

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #984 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:31:35 μμ »

Να σας ρωτήσω κάτι άσχετο; Αν κάποιος που ανήκει στους διοριστέους ΑΣΕΠ 2009 και δεν έχει διοριστεί γιατί δε δήλωσε όλες τις περιοχές (για τους δικούς του λόγους), χάνει το δικαίωμα διορισμού; Κι αν κάνει το ίδιο και φέτος τι γίνεται;

θα σε συμβούλευα να μην το κάνει και φέτος. τα φεκ ισχύουν μεχρι την διεξαγωγή του επόμενού ασεπ...και χάνεις το διορισμό με δικιά σου υπαιτιότητα

και παρόλο που ακούγετε οτι δεν θα κάνει ασεπ για διάφορους λόγους και κυρίως οικονομικούς(μην εθελοτυφλούμε)...αυτο δεν ισχύει.
μείωση στα εξεταστικά κεντρα αυξάνει το παράβολο(λευτα στο χερι και ντουκου) αλλα κυρίως ξαφνου καταργεί τα πάντα και ενιαίους και 24+ μονο το 30 μηνο μένει και αυτο μέχρι το 2015...αρα τους συμφέρει αν σκεφτείτε οτι για αρχή δεν θα εχει νεες δικαστικές διαμάχες...δεν θα εχει εκκρεμότητες δεν θα εχει υποχρεώσεις...θα διορίζει οσους θέλει κιντερ-εκπληξη ακομα και στους αναπληρωτές θα αλλάξουν τα πάντα...και αλλα ...
ασεπ λοιπόν δεν ξέρουμε αν θα κάνει και πότε θα κάνει ...αλλα με το νούμερο 1000 να φιγουράρει...μην νομίζεις οτι θα εχεις πολλες ευκαιρίες στο μέλλων να ξαναδείς αυτο το νούμερο...

απο κει και πέρα ενω το 60% ορίζει ποσες θα ειναι οι θέσεις του 40% οτι και να επιλέξεις (σαν 60%) πρώτα σε δικαίωμα επιλογής ειναι του 40% μετα του 24+ και τελευταίοι θα διαλέξουν οι του ασεπ 60% αυτο τουλαχιστων ισχύει για ολα αυτα τα χρονια...αρα μην περιμένεις το πότε θα βρεις μια επιλογή της αρεσκείας σου εαν αυτός είναι ο λόγος.
Έλα, μη κινδυνολογείς και αγχώνεις τον κόσμο!!!Άσε τις εικασίες και μίλα επί πραματικών γεγονότων!!Συνάδελφοι μην ακούτε τέτοιες ανοησίες!

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #985 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:44:14 μμ »
θα δουμε τι εννοουσε λοιπον η γνωμοδοτηση, γιατι μετα την αποδοχη της, μονο απλο χαρτι δεν ειναι ;)
αλλα δεν θα αποφασιστει στο forum, οποτε χαλαρωστε
παντως τα περι απλου χαρτιου ξεχαστε τα, εγινε αποδεκτη,πραγμα που ισοδυναμει με διοικητικη πραξη
(δεν το λεω εγω, αυτος που το λεει ειναι......πολυυυυυυ ψηλα, πιο πανω δεν παει)
φυσικα αυτο απο μονο του δε σημαινει τιποτε, θα ερμηνευτει η γνωμοδοτηση και βλεπουμε
αλλωστε θα παρει χρονια η δουλεια αυτη, εδω ειναι ελλαδα, της αναβολης δηλαδη ;)
Επειδή δεν είναι δικαστική απόφαση, που σημαίνει ότι αν ήταν θα την εκτελούσαν ΑΜΕΣΑ είτε τους αρέσει είτε όχι εκεί στο Υπουργείο, ο νόμος δίνει την ευκαιρία σε κάθε υπουργό να κρίνει κατά πόσο η κάθε γνωμοδότηση έχει βάση. Και επειδή λοιπόν δεν είναι δικαστική απόφαση, ο κάθε Υπουργός λαμβάνει υπόψη και τις παράπλευρες παραμέτρους με τις οποίες έχει προωθηθεί το συγκεκριμένο χαρτί. Και ή όλη υπόθεση λοιπόν επειδή δεν είναι και πολύ αθώα, είχε ( και όπως είδαμε έχει) και τη τύχη που της άρμοζε. Εγώ αυτά γνωρίζω Φυσικέ από πολυυυυυ ψηλά που πιο πάνω δεν πάει! Όπως αντιλαμβάνεσαι η όλη υπόθεση μπάζει από ηθικής πλευράς για τον τρόπο που στήθηκε αν με καταλαβαίνεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 12:48:03 μμ από loukritiα »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #986 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:48:11 μμ »
ξερεις οτι δεν συνηθιζω να αντιδικω, αν θελεις κατι να πεις ομως για το ηθικο, και δεν μπορεις δημοσια, υπαρχουν και τα p.m.
ειλικρινα δεν ξερω κατι, μου αρεσουν ομως τα κουτσομπολια ;D ;D ;D
περιμενω ;)

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #987 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:04:23 μμ »
Μα δεν "αντιδικούμε". Δεν είμαστε δικαστήριο εδώ. Κουβέντα κάνουμε. Σχετικά με το "ηθικό", θα συμφωνούσες είμαι σίγουρος μαζί μου αν μάθαινες ότι κάποιος κατέχει μια υψηλόβαθμη θέση μέσα σε έναν οποιονδήποτε φορέα ή οργανισμό, και οδηγεί μια γνωμοδότηση από την οποία άμεσο όφελος θα είχε το παιδί του.  Έτσι δεν είναι; δεν θα συμφωνούσες; Δεν χρειάζονται π.μ. στη περίπτωση αυτή.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #988 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:11:50 μμ »
χρειαζεται ;D
ελα πες πες

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #989 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:29:26 μμ »
Μα εγώ σε ρώτησα κάτι.  Δεν θα συμφωνούσες μαζί μου ότι θα ήταν ανήθικο αν μάθαινες ότι κάποιος κατέχει μια υψηλόβαθμη θέση μέσα σε έναν οποιονδήποτε φορέα ή οργανισμό, και οδηγεί μια γνωμοδότηση από την οποία άμεσο όφελος θα είχε το παιδί του. Δεν θα συμφωνούσες; ε; Δεν φαντάζομαι να πηγαίνει "περίπατο" η ηθική κάποιων όταν προέχει το συμφέρον...

Φυσικά όταν κάτι είναι νόμιμο είχε πει κάποιος υπουργός είναι και "ηθικό" αλλά στη περίπτωσή σας  "η γνωμοδότηση δεν είναι ούτε "νόμιμη-προς εκτέλεση- ούτε και ηθική"  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 01:38:01 μμ από loukritiα »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #990 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:34:07 μμ »
και εσυ φανταζομαι δε θα το βρισκες ηθικο, καποιος υψηλοβαθμος του υπουργειου, να φροντιζε να παει στο συρταρι η γνωμοδοτηση και να μην εφαρμοστει,γιατι ετσι συνεφερε την κορη του, ετσι δεν ειναι;

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #991 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:36:02 μμ »
Σωστά. Μόνο που η περίπτωση που αναφέρεις είναι φανταστική ενώ η άλλη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #992 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:38:19 μμ »
αυτο που αναφερω ειναι πραγματικοτητα, και το δικο σου φανταστικο ;)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #993 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:41:28 μμ »
Ρε παιδιά, την κολοκυθιά παίζουμε; :(
Μόνο τη γνωμοδότηση-ρύθμιση του Λυκουρέντζου γνωρίζω στο Παιδείας που βόλεψε σφετέρους, άντε και το 23,5 μηνο....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.