*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 681283 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #952 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:38:04 μμ »
Ο/Η josua έχει ένα θεματάκι-θεματάρα θα έλεγα- με τους δασκάλους... :-X
εχω θεματακι-θεματαρα με το αδικο....αλλα δεν επιθυμω καμια προσωπικη αντιπαραθεση μαζι σου.
φιλε vasbio νομιζω οτι ειναι διαφορετικα πραγματα οι προκηρυχθεισες θεσεις στα ΦΕΚ του ΑΣΕΠ απο τον τροπο επιλογης διορισμου στις ετησιες εγκυκλιους διορισμων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:45 »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #953 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:40:59 μμ »
Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες...

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #954 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:41:18 μμ »
Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση! Δηλαδή τον στέλνουν όπου λάχει; Κι αν είναι στην αρχή της λίστας θα έχει άραγε ελπίδες για την πρώτη επιλογή; Δύσκολη απόφαση!
Ναι αν είναι στην αρχή της λίστας έχει αρκετές ελπίδες για την πρώτη επιλογή του.
Αλλά τον τελευταίο δεν τον στέλνουν όπου λάχει...αν δεν τα δηλώσει όλα μπορεί και να μη διοριστεί.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #955 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:48:02 μμ »
Δεν θα ισχύει τίποτα.Δεν θα υπάρχει 40%.
Aυτό το ξέρεις σίγουρα ή είναι προσωπική εκτίμηση κι έτσι απλά το πέταξες;

Μάλλον δε διάβασες την εγκύκλιο.
Όχι, τη διάβασα και κατάλαβα το ίδιο με σένα. Όμως του χρόνου, που δε θα υπάρχει καμία εκκρεμότητα σχετικά με τους διοριστέους, σε περίπτωση που ΔΕΝ γίνει ασεπ, από πού θα γίνουν οι νέοι διορισμοί; Θα εξακολουθεί να παραβλέπει το 40% ή θα κάνει κάποια τροπολογία; Αυτό δεν έχω καταλάβει! Εσύ...;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:45 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #956 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:52:39 μμ »
Μήπως φίλοι μου ,πάει για ΑΣΕΠ εντός του χρόνου ο τύπος στο υπουργείο έτσι για να σταματήσουμε να τσακωνόμαστε ;;Βέβαια άλλο το θέλω και άλλο το μπορώ ! Ο Σαμαράς και ο Τόμσεν όταν το μάθουν τι θα πουν ;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #957 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:59:12 μμ »
Maroylaki έχεις pm.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #958 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:01:08 πμ »
Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες...
πιθανον να κανω λαθος....απλα πουθενα στις προκηρυξεις του 2008 δεν ειδα να υπονοουνται περισσοτερες απο τις προκηρυχθεισες θεσεις.... αν εσυ εχεις δει κατι τετοιο τοτε ειμαι λαθος!

Αποσυνδεδεμένος vagelise

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #959 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:22:34 πμ »
Συνάδελφοι, το μόνο που έχουμε σίγουρο είναι όσο φυσικά μπορεί να είναι σίγουρο είναι 1065 διορισμοί που ανακοίνωσε ο Αρβανιτόπουλος στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια. Από κει και πέρα το μόνο που απομένει είναι η μοιρασιά. 265 διορισμοί για πρωτοβάθμια  και 800 για δευτεροβάθμια έχει ακουστεί! Ίσως να μη χωρέσει όλο το 60% 40% των ειδικοτήτων που αδικήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια αλλα νομίζω το υπουργείο θα έχει τελειώσει οριστικά με τη εκκρεμότητα του 60% 40% των εναπομείναντων εκπαιδευτικών οριστικά το 2013. Σε ό,τι αφορά το 40% αφού έχει εξαντληθεί το 60% και 40%  με κάποια ρύθμιση είναι θέμα διεκδίκησης από την πλευρά των εκπαιδευτικών και τροποποίησης του 3848 μιας και η κατάργηση φαντάζει απίθανη καθ''ότι τα πάλαι ποτέ μεγάλα κόμματα συμφωνούν και ομονοούν στη συγκυβέρνηση!

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #960 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:03:34 πμ »
Όλοι παίζουν το παιχνιδάκι τους!
Tο βλέπουμε!

Παράθεση
Όσον αφορά την κατηγορία μου που  ενοχλεί  πολλούς ο 24 μηνο  αλλά έχει 3 υπέρ και ένα κατά :
1)   Έχει γνωμοδοτήσει το ΝΣΚ υπέρ του

Η οποία γνωμοδότηση προωθήθηκε από στέλεχος του Υπουργείου του οποίου το παιδί είναι 24μηνήτης. Το Υπουργείο το γνωρίζει αυτό όπως γνωρίζει πως δίνονται αυτές οι αποφάσεις οι οποίες δεν δεσμεύουν κανένα

Παράθεση
2)   Την πρόταση << σύμφωνα με τις ανάγκες >> που είναι η πρόταση που χρησιμοποιείται τα τελευταία 30 χρόνια για οποιονδήποτε διορισμό στο δημόσιο.
Για δώσε μας ένα παράδειγμα...

Παράθεση
3)   Προηγείται σίγουρα του 40 % διοτι το 40 % δεν έχει περάσει διαγωνισμό που καλώς η κακώς είναι κριτήριο διορισμού στο δημόσιο.
Αλήθεια; Σε ποιον νόμο γράφει ακριβώς ότι στους εκπαιδευτικούς είναι κριτήριο η βάση του ΑΣΕΠ; Το 60/40 που είναι ψηφισμένο από την ελληνική βουλή είναι άκυρο;



Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #961 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:14:24 πμ »
ειναι κριμα παντως να λογομαχουμε...εδω μας εχουνν φθασει...μακαρι φετος να διορισει πιο πολλους γιατι δεν μπορω πλεον την αδικια...αδιοριστοι εκπαιδευτικοι με ασεπ και χρονια προυπηρεσια και εναπομειναντες διοριστεεοι του τελευταιου ασεπ.................

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #962 στις: Ιούλιος 19, 2012, 02:15:58 πμ »
Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες...
πιθανον να κανω λαθος....απλα πουθενα στις προκηρυξεις του 2008 δεν ειδα να υπονοουνται περισσοτερες απο τις προκηρυχθεισες θεσεις.... αν εσυ εχεις δει κατι τετοιο τοτε ειμαι λαθος!

Μαλλον εισαι μικρος σε ηλικια και καινουργιος στο παιχνιδι.Απο το 2000 που εδωσα πρωτη φορα ΑΣΕΠ ετσι γινεται.Ανακοινωνονται π.χ 63 θεσεις σε μια ειδικοτητα, αυτο αυτοματως ειναι το 60%, οποτε απομενει και το 40% που ειναι αλλες 42 θεσεις απο τον ενιαιο πινακα διορισμων.Οταν στηνεται ο ΑΣΕΠ και λεει θελω τοσους , οι θεσεις μαζι με το 40% ειναι πληρωμενες(εχουν εγκριθει οικονομικα) απο το υπουργειο Οικονομικων.Τωρα αν οι θεσεις του ΑΣΕΠ δεν καλυφθουν απο τους διαγωνιζομενους( δηλ δεν πιασουν την βαση και μεινουν κενες) αυτες οι κενες θεσεις καλυπτονται απο τον ενιαιο πινακα διορισμων( νομος του 2004).Καταλαβες τωρα????????Απο το 2000 που δινω ΑΣΕΠ αυτο ισχυει ακομα και τωρα.Και στην δικη μου ειδικοτητα επειδη δεν καλυπτονται ποτε οι προκυρησομενες θεσεις του ΑΣΕΠ , παντα παιρνει απο τον ενιαιο πινακα διορισμων.Και εγω ακομα αδιοριστη ειμαι ,εστω και μετα απο τοσους ΑΣΕΠ.( τωρα...........ή βλαμμενοι ειμαστε ολοι στην ειδικοτητα μου που δεν μπορουμε να πιασουμε την βαση ή μηπως ειναι παρα πολυ δυσκολα τα θεματα και τεραστιο το αντικειμενο μας?????...............τα συμπερασματα δικα σας.)
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Συνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #963 στις: Ιούλιος 19, 2012, 08:39:55 πμ »
καλημερα! τι φημες καινουριες περι ασεπ ειναι αυτες?θα γινει το 2013? τοτε να αλλαξουμε και την αιτηση μας που δηλωσαμε και περιοχες 1 1/2 ωρα μακρια απο το σπιτι μας με 300 ευρω βενζινες   ελεος ας μας το πουν επισημα  δεν μπορει ετσι να συνεχιστει η ζωη μας

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #964 στις: Ιούλιος 19, 2012, 08:49:53 πμ »
συγνωμη συναδελφοι που θα γελασω ....αλλα αγωνιατε ολοι για νεο ΑΣΕΠ γνωριζωντας οτι με τον νεο νομο Διαμαντοπουλου ουτε καν θεσεις δεν θα βγαλει.....απλα θα μας βαλει στην διαδικασια να δωσουμε και οσους θελησει θα παρει ...χωρις προκυρησσομενες θεσεις.....κοινως μπορει να υπαρξουν ειδικοτητες που θα παρει 1-2 ....το επιτρεπει ο νομος.........
Το ασχημο ειναι που περασε τοτε αυτος ο νομος........τωρα θα τα λουστουμε ολα.....δεν θα ειναι τραγικο να γραψουμε τελεια και να σου πει φετος δεν θελω ατομα οποτε τον βαθμο και τα κουβαδακια σου σε αλλη παραλια? .....το μονο θετικο ειναι οτι επιτρεπονται να δωσουν μονο αυτοι που εχουν παιδαγωγικο.........εκτος και αν βγαλει μεταβατικο ΑΣΕΠ ( που δεν το πιστευω)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #965 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:02:31 πμ »
Όλοι παίζουν το παιχνιδάκι τους!
Tο βλέπουμε!

Παράθεση
Όσον αφορά την κατηγορία μου που  ενοχλεί  πολλούς ο 24 μηνο  αλλά έχει 3 υπέρ και ένα κατά :
1)   Έχει γνωμοδοτήσει το ΝΣΚ υπέρ του

Η οποία γνωμοδότηση προωθήθηκε από στέλεχος του Υπουργείου του οποίου το παιδί είναι 24μηνήτης. Το Υπουργείο το γνωρίζει αυτό όπως γνωρίζει πως δίνονται αυτές οι αποφάσεις οι οποίες δεν δεσμεύουν κανένα

Παράθεση
2)   Την πρόταση << σύμφωνα με τις ανάγκες >> που είναι η πρόταση που χρησιμοποιείται τα τελευταία 30 χρόνια για οποιονδήποτε διορισμό στο δημόσιο.
Για δώσε μας ένα παράδειγμα...

Παράθεση
3)   Προηγείται σίγουρα του 40 % διοτι το 40 % δεν έχει περάσει διαγωνισμό που καλώς η κακώς είναι κριτήριο διορισμού στο δημόσιο.
Αλήθεια; Σε ποιον νόμο γράφει ακριβώς ότι στους εκπαιδευτικούς είναι κριτήριο η βάση του ΑΣΕΠ; Το 60/40 που είναι ψηφισμένο από την ελληνική βουλή είναι άκυρο;

1)το δικαστήριο των 24 μηνιτων θα σου πει σύντομα το βάρος της γνωμοδότησης. Μπορείς και να ρωτήσεις οποιοδήποτε σοβαρό νομικό επί του θέματος. Ο νόμος 3687/08 είναι ξεκάθαρος: το 24 μηνο προηγήται του 40 %.
2) διορίστηκε η γυναίκα μου σύμφωνα με τις  ανάγκες σε Υπουργείο.
3)Βάση ξεβάση εγώ μπήκα με  το ΑΣΕΠ και αυτή τη βάση, ενώ εσύ όχι ,αυτή είναι μια πραγματικότητα την όποια κάποιοι πρέπει να σεβαστούν.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160960
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.