*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 678139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanniagk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 01, 2012, 12:50:24 μμ »
Με τέτοια κρίση που φουντώνει στη Συρία, με την τρόικα να βάζει βέτο στην "επαναδιαπραγμάτευση" είναι αστείο να μαλώνουμε ποια κατηγορία δικαιούται να διοριστεί πρώτη.Ό,τι κι αν αποφασιστεί από το ΝΣΚ, εάν ζητήσει ο Υπουργός Παιδείας μία ρύθμιση αντίθετη σε αυτή τη γνωμοδότηση, δεν μπορεί να την περάσει με Προεδρικό Διάταγμα;
Μπορεί αλλά δεν μπορεί  και να αποκλείσει την κατηγορία του 24μηνου….. Εντάξει οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ έχουν φεκ αλλά το ότι το 24 μηνο είναι σίγουρα μπροστά από το 40% είναι επίσης βέβαιο ..μην εθελοτυφλούμε …. Εξάλλου όπως λες στην εποχή που ζούμε στην εποχή που όλοι θα κάτσουν στα θρανία γιατί πρέπει να διοριστεί κάποιος που δεν πέρασε στον ΑΣΕΠ; Και το έχω ξαναγράψει πως μπήκε κάποιος στην διαδικασία του 40% χωρίς εξετάσεις όταν εγώ διάβαζα και ξεσκιζόμουν  έστω για να πάρω τη βάση που πολλοί κατηγορείτε;
Όταν συνάδελφοι μιλάνε με το εγώ και το εσύ άστα να πάνε. Κατάντια. Εγώ ίδρωσα ενώ εσύ; Ελπίζω τέτοιοι συνάδελφοι να μην κάνουν ποτέ μάθημα στα παιδιά μου. Κάτι ακόμα, αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί διορίζουν σε άλλους κλάδους του δημοσίου πχ πυροσβεστική και αλλού και όχι εκπαιδευτικούς; Ένας και μόνο είναι ο λόγος γιατί οι εκπαιδευτικοί είναι ο πιο διασπαστικός κλάδους που υπάρχει. Αντί να διεκδικήσουν διορισμούς τσακώνονται μεταξύ τους ποιος αξίζει διορισμό και ποιος όχι και τελικά δεν διορίζεται κανένας. Αντί να τα βάλουν με το υπουργείο που δεν κάνει διορισμούς πλακώνονται μεταξύ τους. Ο πλέων διασπαστικός κλάδος καλα να πάθουμε. Αααα ξέχασα αν κάποιος καταφέρει μην ξεχνάει ότι πλέον είναι νόμιμες και οι απολύσεις ε. μην θυμόμαστε το νόμο και το ΝΣΚ και όλα αυτά μόνο όταν είναι να διοριστούμε. Καλη τύχη καλοί ή κακοί ΑΣΕΠΙΤΕΣ καλοί η κακοί 40% καλοί ή κακοί 24 μηνητες κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:48 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 01, 2012, 12:54:54 μμ »
Αν μιλούσαμε με το εγώ και το εσύ, θα ήμασταν ήδη διορισμένοι....Είμαστε στο εμείς, με τη διαφορά ότι βρισκόμαστε σε διαφορετικά βαγόνια....Μπορούμε όμως να συνδράμουμε όλοι όλους στέλνοντας συνεχώς mails και ερωτήματα στον Υπουργό. :)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 01, 2012, 02:39:55 μμ »
Αν μιλούσαμε με το εγώ και το εσύ, θα ήμασταν ήδη διορισμένοι....Είμαστε στο εμείς, με τη διαφορά ότι βρισκόμαστε σε διαφορετικά βαγόνια....Μπορούμε όμως να συνδράμουμε όλοι όλους στέλνοντας συνεχώς mails και ερωτήματα στον Υπουργό. :)
Πάντοτε μίλαγα για συσπείρωση! Εάν προσέξεις τα ποστ μου το έχω επισημάνει παλαιοτέρα . Όμως δεν μπορεί να με ισοπεδώνουν ως κατηγορία για μια φράση που είναι υπέρ μας και όταν υπάρχουν νομικά ντοκουμέντα. Η θέση σαφώς και είναι υπέρ της κατηγορίας μου , όμως θεωρώ σωστό και  άμεσο χρέος του κράτους να τηρήσει τους νόμους ως προς όλες τις κατηγορίες συναδέλφων που ρύθμισαν τη ζωή τους βάσει προτέρων νόμων. Μετά ας κάνει ότι θέλει ! Δυστυχώς η σημερινή ηγεσία οφείλει και πρέπει να δώσει λύσεις στα δύσκολα και ευαίσθητα αυτά θέματα!  Εάν δεν το πράξει  θα πρέπει να γνωρίζει ότι αυτή η ευκαιρία που έλαβε από τον Ελληνικό λαό δεν θα τις ξαναδοθεί. Δεν είναι μακρινά τα γεγονότα εξαφάνισης και της Μαριέττας αλλά και της Αννούλας από την Ελληνική πολίτικη σκηνή. Δυστυχώς γιαυτους είμαστε μορφωμένα παιδιά με κρίση και όσοι διατέλεσαν Υπουργοί παιδείας και δεν πρόσεξαν την παιδεία εξαφανιστήκαν. Τυχαίο δεν νόμιζω!  Τα περί Τρόικας και εμπλοκή των πιστώσεων τα ακούω βερεσε , αφού όλοι είδαμε ότι η ακατανόμαστη δεν έκανε τους απαραιτήτους διορισμούς σε ανθρώπους που χρειάζονται (ανεξαρτήτως κατηγορίας) στην εκπαίδευση , ενώ το ίδιο διάστημα διόριζαν στους ΟΤΑ κομματόσκυλα.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 01, 2012, 04:21:06 μμ »
Με τέτοια κρίση που φουντώνει στη Συρία, με την τρόικα να βάζει βέτο στην "επαναδιαπραγμάτευση" είναι αστείο να μαλώνουμε ποια κατηγορία δικαιούται να διοριστεί πρώτη.Ό,τι κι αν αποφασιστεί από το ΝΣΚ, εάν ζητήσει ο Υπουργός Παιδείας μία ρύθμιση αντίθετη σε αυτή τη γνωμοδότηση, δεν μπορεί να την περάσει με Προεδρικό Διάταγμα;
Μπορεί αλλά δεν μπορεί  και να αποκλείσει την κατηγορία του 24μηνου….. Εντάξει οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ έχουν φεκ αλλά το ότι το 24 μηνο είναι σίγουρα μπροστά από το 40% είναι επίσης βέβαιο ..μην εθελοτυφλούμε …. Εξάλλου όπως λες στην εποχή που ζούμε στην εποχή που όλοι θα κάτσουν στα θρανία γιατί πρέπει να διοριστεί κάποιος που δεν πέρασε στον ΑΣΕΠ; Και το έχω ξαναγράψει πως μπήκε κάποιος στην διαδικασία του 40% χωρίς εξετάσεις όταν εγώ διάβαζα και ξεσκιζόμουν  έστω για να πάρω τη βάση που πολλοί κατηγορείτε;
Μην κάνετε το λάθος που (σκόπιμα)  έκανε και η Δ. Στις περισσότερες ειδικότητες οι περισσότεροι του 40% έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ και απλά δεν πρόλαβαν ίσως να συμπληρώσουν 24 μήνες! Κάποιοι αν και είμασταν ψηλά στον πίνακα δουλέψαμε ωρομίσθιοι κάποτε (ας είναι καλά οι...όμορες ειδικότητες  και οι ενιαίοι κλάδοι)!Πολλοί από εμάς θα είχαμε εδώ και χρόνια διοριστεί από τον ΑΣΕΠ αν ίσχυαν έστω και λίγο διαφορετικά ποσοστά διορισμού(π.χ. 80 ΑΣΕΠ-20 Ενιαίος). Προσωπικά ξεκίνησα να δουλεύω μετά τη δεύτερη επιτυχία μου στον ΑΣΕΠ  που ήταν πολύ κοντά στους διοριστέους (ακολούθησε και τρίτη).Επειδή δεν πρόλαβα να συμπληρώσω για 1 μήνα και κάτι 24μ, θεωρείται ότι δεν έχω ΑΣΕΠ και είμαι "βύσμα"; Και δεν είμαι μοναδική περίπτωση , υπάρχουν πάρα πολλοί σε παρόμοια κατάσταση.Μην λέτε λοιπόν ότι σας βολεύει, και κυρίως μην γενικεύετε. Το συμφέρον του καθενός δεν είναι και το δίκαιότερο σύστημα. Αυτές είναι γενικότερες παρατηρήσεις , τις απόψεις μου για το σύστημα διορισμών τις έχω εκφράσει κατ' επανάληψη , οποιος ψάξει μπορεί να τις βρει. Επίσης θα πρότεινα κάποιοι που δεν γνωρίζουν ακριβώς τι συνέβαινε και ποια κατάσταση έχει διαμορφωθεί ,πρώτα να ενημερωθούν και στη συνέχεια να εκφράζουν απόλυτες απόψεις. Φιλικά πάντα , και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 01, 2012, 05:31:44 μμ »
πάντως καλό είναι να αναφέρουμε την μεγάλη αδικία αν δεν διοριστούν τελικά οι επιλαχόντες!

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 01, 2012, 06:06:32 μμ »
καλησπέρα σε όλους!ειμαι διοριστεα -αδιόριστη το 09 και ακόμα περιμένω!!!!!!!!!Μακάρι να τελειώσει όλο αυτό φέτος γιατί αρκετά μας έχουν ταλαιπωρήσει όλους μας!!!!Πέρασα έναν απαίσιο χειμώνα ως αναπληρώτρια σε ένα πολύ μικρό χωριό και θέλω να πιστεύω ότι φέτος το καλοκαίρι θα έρθει επιτελούς ο διορισμός για τον οποίο πραγματικά πάλεψα τόσο πολύ!Δεν θα ξεχάσω την απίστευτη χαρά μου όταν είδα το όνομα μου στους διοριστέους του ΑΣΕΠ αλλα και την τεράστια πίκρα μου όταν έμαθα τον αριθμό των διοριστέων πέρυσι και πρόπερσι.Πραγματικά εύχομαι σε όσους περιμένουν διορισμό φέτος ,σε όποια κατηγορία και αν ανήκουν να τον ...πάθουν!!!!
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι προθέσεις του Υπουργείου????Με την προηγούμενη,ουτε το όνομα της δεν θέλω να πω, ξέραμε τι περιμέναμε ,τώρα τι γίνεται???
Καποια στιγμή μετά το Πάσχα είπανε στην τηλεόραση για 1260 διορισμούς εκπαιδευτικους,άραγε να ισχυεί???

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 01, 2012, 06:07:32 μμ »
Με τέτοια κρίση που φουντώνει στη Συρία, με την τρόικα να βάζει βέτο στην "επαναδιαπραγμάτευση" είναι αστείο να μαλώνουμε ποια κατηγορία δικαιούται να διοριστεί πρώτη.Ό,τι κι αν αποφασιστεί από το ΝΣΚ, εάν ζητήσει ο Υπουργός Παιδείας μία ρύθμιση αντίθετη σε αυτή τη γνωμοδότηση, δεν μπορεί να την περάσει με Προεδρικό Διάταγμα;
Μπορεί αλλά δεν μπορεί  και να αποκλείσει την κατηγορία του 24μηνου….. Εντάξει οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ έχουν φεκ αλλά το ότι το 24 μηνο είναι σίγουρα μπροστά από το 40% είναι επίσης βέβαιο ..μην εθελοτυφλούμε …. Εξάλλου όπως λες στην εποχή που ζούμε στην εποχή που όλοι θα κάτσουν στα θρανία γιατί πρέπει να διοριστεί κάποιος που δεν πέρασε στον ΑΣΕΠ; Και το έχω ξαναγράψει πως μπήκε κάποιος στην διαδικασία του 40% χωρίς εξετάσεις όταν εγώ διάβαζα και ξεσκιζόμουν  έστω για να πάρω τη βάση που πολλοί κατηγορείτε;
Μην κάνετε το λάθος που (σκόπιμα)  έκανε και η Δ. Στις περισσότερες ειδικότητες οι περισσότεροι του 40% έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ και απλά δεν πρόλαβαν ίσως να συμπληρώσουν 24 μήνες! Κάποιοι αν και είμασταν ψηλά στον πίνακα δουλέψαμε ωρομίσθιοι κάποτε (ας είναι καλά οι...όμορες ειδικότητες  και οι ενιαίοι κλάδοι)!Πολλοί από εμάς θα είχαμε εδώ και χρόνια διοριστεί από τον ΑΣΕΠ αν ίσχυαν έστω και λίγο διαφορετικά ποσοστά διορισμού(π.χ. 80 ΑΣΕΠ-20 Ενιαίος). Προσωπικά ξεκίνησα να δουλεύω μετά τη δεύτερη επιτυχία μου στον ΑΣΕΠ  που ήταν πολύ κοντά στους διοριστέους (ακολούθησε και τρίτη).Επειδή δεν πρόλαβα να συμπληρώσω για 1 μήνα και κάτι 24μ, θεωρείται ότι δεν έχω ΑΣΕΠ και είμαι "βύσμα"; Και δεν είμαι μοναδική περίπτωση , υπάρχουν πάρα πολλοί σε παρόμοια κατάσταση.Μην λέτε λοιπόν ότι σας βολεύει, και κυρίως μην γενικεύετε. Το συμφέρον του καθενός δεν είναι και το δίκαιότερο σύστημα. Αυτές είναι γενικότερες παρατηρήσεις , τις απόψεις μου για το σύστημα διορισμών τις έχω εκφράσει κατ' επανάληψη , οποιος ψάξει μπορεί να τις βρει. Επίσης θα πρότεινα κάποιοι που δεν γνωρίζουν ακριβώς τι συνέβαινε και ποια κατάσταση έχει διαμορφωθεί ,πρώτα να ενημερωθούν και στη συνέχεια να εκφράζουν απόλυτες απόψεις. Φιλικά πάντα , και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης!
Θεωρώ ότι σίγουρα είναι άδικο για σένα αλλά και για εμάς τους 24 μηνιτες του10 δεν είναι άδικο αφού είμαστε μέσα στον νόμο και σωστά ο νομοθέτης έχει προβλέψει νομοθετική περίοδο; Εγώ για πχ έχω 3 ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία πάνω από 30 μήνες. Προφανώς κάποιοι ξεκινήσαμε πριν από σένα να συλλέγουμε προϋπηρεσία.  Επίσης διαφωνώ στο ότι όλοι οι 24 μηνιτες ανήκουν στο 40% και είναι ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών . Εάν ψάξεις σε όλες τις ειδικότητες δεν θα ανακαλύψεις κάτι τέτοιο καθώς υπήρχε τα προηγούμενα χρόνια και ο θεσμός της ωρομίσθιας. Κάποιοι από εμάς σε κάποιες ειδικότητες που δεν υπήρχε η δυνατότητα αναπλήρωσης συμπληρώσαμε ώρα ώρα το 24 μηνο. Έχω πει επανειλημμένως ότι θεωρώ μεταλλαγμένο και  τον πίνακα αναπληρωτών καθώς 4 χρόνια τώρα δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ και πλεονεκτούν αυτοί που ήταν ψηλά στους κλειδωμένους πινάκες έστω και χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ.  Επίσης θεωρώ τελείως άδικο το να μην εργάζεσαι εσύ η εγώ και να εργάζεται κάποιος χωρίς επιτυχία. Αυτά χωρίς και εγώ καμία διάθεση αντιπαράθεσης. Ένα δίκαιο σύστημα αλλά δυστυχώς δεν το έχουν καταλάβει θα ήταν να υπάρχουν 2 πινάκες επιτυχία ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία και ο 2ος μόνο προϋπηρεσία. Διορισμοί –Αναπληρώσεις με ποσόστωση 60-40 από τους 2 πινακες.
Φιλικότατα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 01, 2012, 06:27:27 μμ »
καλησπέρα σε όλους!ειμαι διοριστεα -αδιόριστη το 09 και ακόμα περιμένω!!!!!!!!!Μακάρι να τελειώσει όλο αυτό φέτος γιατί αρκετά μας έχουν ταλαιπωρήσει όλους μας!!!!Πέρασα έναν απαίσιο χειμώνα ως αναπληρώτρια σε ένα πολύ μικρό χωριό και θέλω να πιστεύω ότι φέτος το καλοκαίρι θα έρθει επιτελούς ο διορισμός για τον οποίο πραγματικά πάλεψα τόσο πολύ!Δεν θα ξεχάσω την απίστευτη χαρά μου όταν είδα το όνομα μου στους διοριστέους του ΑΣΕΠ αλλα και την τεράστια πίκρα μου όταν έμαθα τον αριθμό των διοριστέων πέρυσι και πρόπερσι.Πραγματικά εύχομαι σε όσους περιμένουν διορισμό φέτος ,σε όποια κατηγορία και αν ανήκουν να τον ...πάθουν!!!!
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι προθέσεις του Υπουργείου????Με την προηγούμενη,ουτε το όνομα της δεν θέλω να πω, ξέραμε τι περιμέναμε ,τώρα τι γίνεται???
Καποια στιγμή μετά το Πάσχα είπανε στην τηλεόραση για 1260 διορισμούς εκπαιδευτικους,άραγε να ισχυεί???

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έχω κι εγώ την ίδια μοίρα με σένα! Πέρσι σταμάτησαν οι διορισμοί του κλάδου μου στο όνομά μου! Οπότε ... Τη χαρά που πήραμε το 2009 μας την έχουν πάρει πίσω! Εγώ πλέον παρακαλώ να έχω δουλειά έστω και ως αναπληρώτρια ... γιατί έτσι που έγιναν τα πράγματα ...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 01, 2012, 07:26:43 μμ »
Άκουσε κάποιος πως θα γίνουν αρκετοί διορσμοί και τσακωνόμαστε γαι το ποιος θα πρωτομπεί;
Για να σκεφτώ και εγώ τι με συμφέρει. Μη χάσω τον τεράστιο μισθό, ειδικά τα πρώτα  χρόνια... :P
Παιδιά, τα πράγματα από κλάδο σε κλάδο είναι διαφορετικά, όπως και από περίπτωση σε περίπτωση αδιόριστου.
Υπάρχει κάποιος που μάζεψε σε απόκρυμνα μέρη μοριάκι - μοριάκι την προυπηρεσία και κάποιος άλλος σαν αναπληρωτής αμέσως σε κάποιο εκκλησιαστικό σχολείο ή στο σπίτι του με πλαστές προυπηρεσίες.
Ας διοριστούν όλοι οι εναπομείναντες, και οι συμπληρωματικοί διορισμοί, στις όποιες ειδικότητες υπάρξει ανάγκη, μπορούν να γίνουν και από τους υπόλοιπους του 24μηνου και τις ειδικές κατηγορίες... Υπάρχουν βέβαια και οι αναπληρωτές...
Φυσικά και μπορεί το υπουργείο να νομοθετήσει διαφορετικά για να πάρει κάποιους ακόμη. Το βλέπω όμως χλωμό...

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 02, 2012, 01:18:22 πμ »

Μπορεί αλλά δεν μπορεί  και να αποκλείσει την κατηγορία του 24μηνου….. Εντάξει οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ έχουν φεκ αλλά το ότι το 24 μηνο είναι σίγουρα μπροστά από το 40% είναι επίσης βέβαιο ..μην εθελοτυφλούμε …. Εξάλλου όπως λες στην εποχή που ζούμε στην εποχή που όλοι θα κάτσουν στα θρανία γιατί πρέπει να διοριστεί κάποιος που δεν πέρασε στον ΑΣΕΠ; Και το έχω ξαναγράψει πως μπήκε κάποιος στην διαδικασία του 40% χωρίς εξετάσεις όταν εγώ διάβαζα και ξεσκιζόμουν  έστω για να πάρω τη βάση που πολλοί κατηγορείτε;
Η συγκεκριμένη γνωμοδότηση δεν έχει καμιά νομική ισχύ. Δεν είναι δικαστική απόφαση. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Οι γνωμοδοτήσεις τέτοιου τύπου βγαίνουν για να μπορέσει κάποια διοικητική αρχή να "στηρίξει" ή να προωθήσει μια απόφαση. Ξέρετε ποιος ήταν αυτός από το  Υπουργείο που ζήτησε τη γνωμοδότηση και ποια ήταν η σχέση του με το 23,5 μηνο και ΑΣΕΠ; Ψάξτε να βρείτε και μετά θα καταλάβετε γιατί δεν κάνουν δεκτές τέτοιου είδους "αποφάσεις". Όλοι οι νομικοί να γνωρίζουν αυτά και αυτοί του υπουργείου δεν τρώνε κουτόχορτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 09:15:14 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 02, 2012, 08:28:50 πμ »
γιατί το λες αυτο?


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 09:14:42 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 02, 2012, 05:55:08 μμ »
o.k. ο τωρινος υπουργος δικαιοσυνης δεν ξερει, καποιοι εδω μεσα ξερουν καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:29:20 μμ »
Με τέτοια κρίση που φουντώνει στη Συρία, με την τρόικα να βάζει βέτο στην "επαναδιαπραγμάτευση" είναι αστείο να μαλώνουμε ποια κατηγορία δικαιούται να διοριστεί πρώτη.Ό,τι κι αν αποφασιστεί από το ΝΣΚ, εάν ζητήσει ο Υπουργός Παιδείας μία ρύθμιση αντίθετη σε αυτή τη γνωμοδότηση, δεν μπορεί να την περάσει με Προεδρικό Διάταγμα;
Μπορεί αλλά δεν μπορεί  και να αποκλείσει την κατηγορία του 24μηνου….. Εντάξει οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ έχουν φεκ αλλά το ότι το 24 μηνο είναι σίγουρα μπροστά από το 40% είναι επίσης βέβαιο ..μην εθελοτυφλούμε …. Εξάλλου όπως λες στην εποχή που ζούμε στην εποχή που όλοι θα κάτσουν στα θρανία γιατί πρέπει να διοριστεί κάποιος που δεν πέρασε στον ΑΣΕΠ; Και το έχω ξαναγράψει πως μπήκε κάποιος στην διαδικασία του 40% χωρίς εξετάσεις όταν εγώ διάβαζα και ξεσκιζόμουν  έστω για να πάρω τη βάση που πολλοί κατηγορείτε;
Η συγκεκριμένη γνωμοδότηση δεν έχει καμιά νομική ισχύ. Δεν είναι δικαστική απόφαση. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Οι γνωμοδοτήσεις τέτοιου τύπου βγαίνουν για να μπορέσει κάποια διοικητική αρχή να "στηρίξει" ή να προωθήσει μια απόφαση. Ξέρετε ποιος ήταν αυτός από το  Υπουργείο που ζήτησε τη γνωμοδότηση και ποια ήταν η σχέση του με το 23,5 μηνο και ΑΣΕΠ; Ψάξτε να βρείτε και μετά θα καταλάβετε γιατί δεν κάνουν δεκτές τέτοιου είδους "αποφάσεις". Όλοι οι νομικοί να γνωρίζουν αυτά και αυτοί του υπουργείου δεν τρώνε κουτόχορτο.

Ωραία όπως και να εχει το 24 μηνο προηγείται του 40%  κάτι το οποίο παρανόμως δεν έχει τηρηθεί τα τελευταία 2 χρόνια και αυτό δεν νομίζω να αμφισβητείται και όποιος υπάλληλος τολμήσει να μην το τηρήσει θα αντιμετωπίσει την προσωπική συνέπεια των νομών με ότι αυτό συνεπάγεται . Τέλος τα παιχνιδάκια συνδικαλιστών και διορισμών χωρίς την παράμετρο ΑΣΕΠ . Όποιος έχει αντίθετη γνώμη μπορεί να ψάξει υποθέσεις δικαστηρίων που δίνουν σαφή προτεραιότητα στον επιτυχόντα του ΑΣΕΠ (όχι διοριστέο) από τον ανάλογο πίνακα του 40%. Υπάρχουν πολλές μη το ψάχνετε! 
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:44:31 μμ »
 το 40 % προηγείται του 24μήνου. διαβάστε τι λέει ο νόμος του 2010 για την μεταβατική.

ουσιαστικά αυτοί που δικαιούνται διορισμό στη μεταβατική είναι οι διοριστέοι του ασεπ και το 40% από τους πίνακες καθαρής προϋπηρεσίας (όχι πίνακες αναπληρωτών) άρθρο 9 παρ 1

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.