*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 683215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1666 στις: Αύγουστος 04, 2012, 12:35:56 πμ »
Landau αν ειχες βαλει τις προσληψεις των τελευταιων ετων σε excel,μαλλον θα κατεληγες απο νωρις στο 200, δοκιμασε!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:35:32 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1667 στις: Αύγουστος 04, 2012, 12:42:26 πμ »
στα χαρτια υπεραριθμοι, τυπικα, ενω ουσιαστικα και γυμναστες και αλλοι πανε κατα εκατονταδες σε αναπληρωσεις
αλλα πρεπει να μαθουμε να ξεχωριζουμε τα οργανικα απο τα λειτουργικα κενα, γιατι σε οργανικα μονο δινουν διορισμους και μεταθεσεις, σε λειτουργικα ειναι αποσπασεις και αναπληρωσεις
Αν ίσχυε αυτό και στην πράξη, δε θα έπρεπε να υπάρχει κανένας "στη διάθεση".

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10849
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1668 στις: Αύγουστος 04, 2012, 01:13:22 πμ »
Lasid, όλοι μείναμε εκτός. Απλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο έχων ΦΕΚ  με βαθμό στον ΑΣΕΠ 55 σε συγκεκριμένη ειδικότητα κρίθηκε διοριστέος και κομπάζει γι΄αυτό ενώ κάποιος άλλος με 72 γραπτο σε άλλη ειδικότητα ήταν απλά επιτυχών. Και για όλους εσάς εδὠ στο forum , είχε πιάσει απλά τη βάση στον ΑΣΕΠ. Και προφανώς δε δικαούται διορισμό αν και είναι στο 24 μηνο., σε ειδικότητα με πολλά κενά. Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα. Δείτε και την αλλη οψη...
Για τον ίδιο λόγο που στις πανελλαδικές εξετάσεις η βάση δεν είναι η ίδια σε όλες τις σχολές και εξαρτάται από τη ζήτηση που έχει και τις θέσεις που δίνονται για εισαγωγή. Αν θέλουμε να εισάγωγουμε μόνο 100 γιατρούς το χρόνο στο πανεπιστήμιο η βάση θα είναι 19+ και αυτός που γράφει 12 ή 15 ή 18 έχει περάσει το 10 (και με τη λογική σου είναι επιτυχών) αλλά δεν εισάγεται γιατί η βάση είναι το 19+ και όπως είπα καθορίζεται από τις θέσεις και το πόσο καλά θα γράψουν οι υποψήφιοι εκείνη τη χρονιά!

Σε άλλες σχολές που δεν έχουν μεγάλη ζήτηση στις πανελλαδικές μπαίνεις με 10. Έτσι είναι αυτά τι να κάνουμε!

Στον ΑΣΕΠ όποιος δάσκαλος έπιανε τη βάση 55 ήταν διοριστέος. Παρόμοια το ίδιο συμβαίνει συνήθως και στους ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους ΤΕΙ/ΣΕΛΕΤΕ που μένουν θέσεις κενές επειδή είναι πολύ δύσκολα τα θέματα, όχι γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός (κάθε θέση διεκδικείται από 8-10 υποψήφιους). Στους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 που είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός μπορεί να έχεις 75 και να μην είσαι διοριστέος γιατί π.χ. πήραν τους 1000 καλύτερους φιλόλογους που έγραψαν παραπάνω.

Εφόσον στις πανελλαδικές που είναι ένας τρόπος επιλογής του καλύτερου που θα μπει στην Ιατρική αυτός που έγραψε 18 θεωρείται αποτυχών, αυτός που έγραψε στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με ποια έννοια θεωρείται επιτυχών;  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2012, 01:18:30 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος iri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1669 στις: Αύγουστος 04, 2012, 01:24:21 πμ »
Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι το 24μηνο των φιλολόγων δεν είχε απλά τη βάση στον ΑΣΕΠ. Ήταν αρκετά παραπάνω από τη βάση. Γι ΄αυτό και προσλήφθηκαν ως αναπληρωτές. Σε αντίθεση με άλλες ειδικότητες που παρόλο που είχαν ΦΕΚ και χαμηλό βαθμό στον ΑΣΕΠ ( βλέπε βάση 55) , δεν εργάζονται στη δημόσια εκπαίδευση τα 2 τελευταία χρόνια, παρόλο που η βάση αναπλήρωσης στην τεχνική εκπαίδευση είναι πολύ χαμηλή . Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2012, 08:41:45 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:35:32 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10849
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1670 στις: Αύγουστος 04, 2012, 01:41:25 πμ »
Μα για αυτό έγραψα ότι λόγω της ζήτησης που υπάρχει στους ΠΕ02 μπορεί κάποιος να γράψει 75 και να μην του αποδίδεται ΦΕΚ, γιατί υπάρχουν 1000 συνάδελφοί του έγραψαν καλύτερα και διορίζονται εκείνοι.
Εσένα σε ικανοποιεί να έχεις αποτυχεί και να σου δίνεται προτεραιότητα στην αναπλήρωση γιατί ήσουν από τις καλύτερες που απέτυχαν; Δεν είναι κατάντημα που το εκπαιδευτικό μας σύστημα δε δίνει στους διοριστέους του με ΦΕΚ ούτε τη δυνατότητα να διοριστούν, ούτε να διδάξουν ως αναπληρωτές και τους κρατά άνεργους;

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις στις τεχνικές ειδικότητες έχει να κάνει με την παιδαγωγική επάρκεια που οι ΠΕ02 κερδίζουν αυτόματα με την κτήση του πτυχίου τους. Σκέψου να μην είχες παιδαγωγική επάρκεια και να έγραφες 75 αλλά να μην ήσουν διοριστέα επειδή παίρνουν ΦΕΚ άλλοι έχοντας γράψει 65 ή 55 λόγω της παιδαγωγικής επάρκειας που διαθέτουν. Στη συνέχεια πιστεύεις ότι θα πήγαινες αναπληρώτρια επειδή είχες γράψει 75; Όχι. Επειδή στους πίνακες αναπληρωτών προηγείται αυτός που έχει έστω και 0,001 μόριο προϋπηρεσίας και έχει παιδαγωγική επάρκεια από όλους τους άλλους που δεν την έχουν!

Κατάλαβες τώρα την αδικία που βιώνουμε όσοι είμαστε στις τεχνικές ειδικότητες;
Κριθήκαμε επαρκείς παιδαγωγικά μέσω του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, αλλά δε μας την αναγνωρίζουν.
Μάλιστα το να μπορέσει να είναι διοριστέος απόφοιτος ΤΕΙ είναι πολύ δύσκολο, επειδή οι απόφοιτοι ΣΕΛΕΤΕ έχουν την παιδαγωγική επάρκεια κατευθείαν από τη σχολή τους, μιας που σπούδασαν για να γίνουν τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί. Ωστόσο, στην αναπλήρωση δουλεύουν όλοι αυτοί που δεν έπιασαν τη βάση και εμείς είμαστε άνεργοι!

Τώρα νομίζω ότι έχεις πλήρη εικόνα για το τι συμβαίνει με τους αδιόριστους τεχνολόγους που έχουν ΦΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2012, 08:42:07 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος iri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1671 στις: Αύγουστος 04, 2012, 01:48:18 πμ »
Άρα καταλήγουμε στα ίδια.  Παραδέξου ότι δεν είσαι καλύτερος από μένα γιατί έχεις ΦΕΚ. Κι εγω έχω 24μηνο. Κι εσύ περιμένεις , κι εγω. . . Αλλά ας σταματήσει η καραμέλα ότι έχετε ΦΕΚ και είστε καλύτεροι!!!! Έλεος πια!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10849
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1672 στις: Αύγουστος 04, 2012, 02:01:07 πμ »
Αν αυτό κατάλαβες μετά από τόση ανάλυση που σου έκανα...

Θα το πω μια ακόμα φορά: Για να είσαι διοριστέα και να έχεις ΦΕΚ έπρεπε να αριστεύσεις και να είσαι στους
π.χ. 1000 καλύτερους υποψήφιους φιλόλογους. Δεν ήσουν. Δεν έχεις ΦΕΚ. Απλά τα πράγματα!

Οι ηλεκτρολόγοι και οι μηχανολόγοι που έχουν ΦΕΚ ανεξάρτητα αν το έχουν με βάση είναι οι καλύτεροι στην ειδικότητά τους. Αν υπήρχαν και άλλοι που κατάφερναν να περάσουν τη βάση θα είχαν και εκείνοι ΦΕΚ γιατί έμειναν κενές θέσεις. Αν ήθελες ΦΕΚ με βάση έπρεπε να φοιτούσες στο παιδαγωγικό.

Το γεγονός ότι περιμένω ακόμα το διορισμό μου έχει να κάνει με στρέβλωση του συστήματος διορισμών λόγω της οικονομικής κρίσης. Έπρεπε να είχα διοριστεί ήδη από το 2010 και το ότι δεν διορίστηκα είναι αντισυνταγματικό.

Αν θες να νομίζεις ότι περιμένουμε στην ίδια στάση, το ίδιο τρένο για τον ίδιο προορισμό κανένα πρόβλημα!
Εσύ ταξιδεύεις Α΄θέση;  8) 8) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2012, 11:13:43 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1673 στις: Αύγουστος 04, 2012, 02:14:23 πμ »
Καλά δε ντρέπεστε. ΦΕΚίτες, ΑΣΕΠίτες, 24μηνίτες, 23,5μηνίτες, πολύτεκνοι κλπ. πάλι τα ίδια;
Αν ήμουν υπουργός εγώ και διάβαζα σήμερα και όλο το καιρό το τι ξεκατίνιασμα πέφτει, τότε θα είχα δύο λύσεις. Ή να παίρνω λίγο απ' όλα να ελπίζετε όλοι ή δεν θα διόριζα κανένα και θα έκανα ένα ΑΣΕΠ να σας εξαφανίσω. Σε δύο χρόνια κανείς δεν θα μας θυμότανε.
Αυτή τη στιγμή ξέρετε ποια λύση παίζει. Προσοχή μη παίξει η δεύτερη. Και μην αρχίσετε μα έχω ΦΕΚ, μα είμαι 24 προηγούμε κλπ.
Σε 10 χρόνια που θα δικαιωθήτε στα δικαστήρια, αν έχετε λεφτά μέχρι τότε να τα δίνετε στα δικαστήρια, θα είναι η Ελλάδα μια άλλη χώρα, άλλος υπουργός, και πολλοί από εμάς 50, 55.
 

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1674 στις: Αύγουστος 04, 2012, 02:35:42 πμ »
Παράθεση


Εφόσον στις πανελλαδικές που είναι ένας τρόπος επιλογής του καλύτερου που θα μπει στην Ιατρική αυτός που έγραψε 18 θεωρείται αποτυχών, αυτός που έγραψε στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με ποια έννοια θεωρείται επιτυχών;  ???
Ελα ντε? Βρες μου ένα άλλο κράτος να δίνει ίδιο διαγωνισμό σαν το ΑΣΕΠ, να λέγεσαι μετά επιτυχών και η επιτυχία να μη ανταποκρίνεται στο να μην σε πάρουν ούτε για 4ωριτη ωρομίσθιο... Ιταλοί φίλοι μου εκπαιδευτικοί όταν τους είπα περι συστήματος ΑΣΕΠ αυτοί μου έλεγαν επιτυχία που? στην μακαρονάδα? που να τους έλεγα οτι δίνουμε και 3 και 4 ΑΣΕΠ χωρίς αντίκρυσμα..κάπου αλλού βρε αδερφέ σαν βιογραφικό..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2012, 02:37:34 πμ από manosmc »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1675 στις: Αύγουστος 04, 2012, 06:21:08 πμ »
Άρα καταλήγουμε στα ίδια.  Παραδέξου ότι δεν είσαι καλύτερος από μένα γιατί έχεις ΦΕΚ. Κι εγω έχω 24μηνο. Κι εσύ περιμένεις , κι εγω. . . Αλλά ας σταματήσει η καραμέλα ότι έχετε ΦΕΚ και είστε καλύτεροι!!!! Έλεος πια!
Καλημέρα,

iri
Το ποιος είναι καλύτερος δεν αφορά το συγκεκριμένο τόπικ. Το θέμα εδώ είναι οι διορισμοί των μονίμων. Αυτοί που δικαιούνται διορισμό με το ισχύον σύστημα είναι το 60%, το 40% και το 24μηνο. Αν κάποια κατηγορία νομίζει ότι έχει πιο πολλά δικαιώματα από τις άλλες, μπορεί να το νομίζει, αλλά πιστεύω ότι αυτό είναι λάθος. Ενώ όλες οι κατηγορίες έπρεπε να είχαν διοριστεί από το 2010  αυτό δεν κατέστη δυνατό δυστυχώς λόγω του περιορισμού των προσλήψεων.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1676 στις: Αύγουστος 04, 2012, 07:42:01 πμ »
" 200 θα ειναι τελικα οι δορισμοι εκπαιδευτικων φετος...."
ΝΕΤ σημερα το πρωι (07:25).

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1677 στις: Αύγουστος 04, 2012, 07:57:06 πμ »
πως θα μαθουμε πως θα μοιραστουν οιθεσεις

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1678 στις: Αύγουστος 04, 2012, 10:15:49 πμ »
Ο  ρόλος των αιρετών που "διαρρέουν" πληροφορίες λίγες μέρες πριν να ανακοινωθούν επίσημα σας έχει προβληματίσει ποτέ; Ο κύριος Μπράτης που πολλοί τον έχετε και φίλο στο fb μήπως παρέχει συγκεκριμένες υπηρεσίες και έχει ανταμοιβή γι αυτό;
ΥΓ Τα ερωτήματα είναι ρητορικά...(μη μου αρχίσετε τώρα "μα αυτό δε γράφω στο τάδε μηνυμά μου  κλπ ;)) Απλά καλό είναι να το θυμόμαστε συχνότερα , ειδικά οι νεότεροι που δεν έχουν καταλάβει πλήρως το ρόλο κάποιων αιρετών και κρέμονται από το στόμα τους...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1679 στις: Αύγουστος 04, 2012, 10:20:07 πμ »
Φυσικέ μη λες τέτοια πράγματα για τους φιλόλογους θα ξυπνήσει η adigoni και μετά ποιος την ακούει!!!  ;D ;D ;D

και μετά λέτε πως οι φιλόλογοι έχουμε το πρόβλημα :P

ψάχνω να δω τι κενά αφήνουν πίσω τους οι αποσπάσεις, αν περιμένετε διορισμό, καλό θα ήταν να τα ψάξετε κι εσείς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161672
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.