*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 681191 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2240 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:45:53 πμ »
debio εγώ απλά έκανα κάποιες σκέψεις για το παράδειγμα που χρησιμοποιήσε ο Στέλιος.
Για φέτος το 60-40 ως αναλογία μάλλον θα πάει πολύ κάτω, αν πάρουν κυρίως βασικές ειδικότητες από 24μηνο.
Αυτό φυσικά είναι κάτι που θα το κρίνει το δικαστήριο αμέσως μετά. Δε θα κάνουμε ότι θέλουμε σε αυτή τη χώρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:32:25 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2241 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:49:36 πμ »
κανα τηλεφωνάκι; ;)

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2242 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:16:14 μμ »
debio εγώ απλά έκανα κάποιες σκέψεις για το παράδειγμα που χρησιμοποιήσε ο Στέλιος.
Για φέτος το 60-40 ως αναλογία μάλλον θα πάει πολύ κάτω, αν πάρουν κυρίως βασικές ειδικότητες από 24μηνο.
Αυτό φυσικά είναι κάτι που θα το κρίνει το δικαστήριο αμέσως μετά. Δε θα κάνουμε ότι θέλουμε σε αυτή τη χώρα!
Έχω καταλάβει ότι στην Ελλάδα πρέπει να το κυνηγάς πριν αποφασιστούν οι διορισμοί. Μετά δύσκολα βρίσκεις άκρη.
Μια καθηγήτρια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση έκανε δικαστήρια γιατί διορίστηκε άλλος σε μια θέση που διεκδικούσαν στο πανεπιστήμιο και θεωρούσε ότι αδικήθηκε. Τελικά δικαιώθηκε μετά από πολλά δικαστήρια και αναβολές ............... μετά από 20-25 χρόνια νομίζω!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2243 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:25:23 μμ »
Εύχομαι όλοι να διοριστείτε και μετά να αρχίσετε τα δικαστήρια (όχι γιατί εγώ διορίστηκα και εσύ όχι) αλλά για το ποιός πήρε φέτος την θέση (σε κάποιο νομό) που έπρεπε να πάρουν εμένα και εμένα με πήραν αλλού την επόμενη χρονιά.

Lasid το λέμε διαφορετικά: εσύ λες (ορθώς) ότι διορίζει τελικά το 20% ΑΣΕΠ του συνόλου των διορισμών. Εγώ λέω πως δεν είναι 80+20 γιατί πολύ απλά οι ειδικές κατηγορίες (που θα έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό διορισμού φέτος) δεν μπορούν να ενταχθούν στο 80% του ενιαίου. Και κατά την γνώμη μου το 60-40 (ή 80-20 ή τι άλλο) πρέπει να το συγκρίνουμε ανά κλάδο και όχι γενικά σε όλες τις προσλήψεις. Σε μας (που εξαντλήθηκαν οι διοριστέοι ΑΣΕΠ) αναγκαστικά θα πάρει μόνο ειδικές κατηγορίες καθώς δεν υπάρχουν άλλοι. Το πρόβλημα διογνώνεται καθώς δεν προσλαμβάνει από ορισμένους κλάδους. Άλλωστε πότε εφαρμόστηκε το 60%; Ποτέ, πάντα υπήρχε και 3η κλπ κατηγορία διορισμού. Απλώς φέτος "φαίνεται" πιο πολύ το πρόβλημα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 12:26:56 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:32:25 »

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2244 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:35:18 μμ »
το προβλημα ξεκιναει εκει που ειπε, ο νομοθετης στον διαγωνισμό του ασεπ 2008, οτι θελει 200 π.χ. γαλλικης φιλολογίας ενω ήξερε οτι δεν χρειαζοταν κανενα ξενογλωσσο διοτι ειχε ηδη υπεραριθμους ξενογλωσσους στα σχολεία, και οτι χρειαζοταν 500 παραπανω φιλολογους στα σχολεια απο οσους ειχε βγαλει στο ασεπ του 2008.
Το γιατι δεν το ξερω , μπορει να ηταν πιέσεις των ξενογλωσσων στο υπουργειο, μπορεί καποιο τεκνο.............. σίγουρα κατι βρωμουσε.....................
απο τη στιγμη που εγραψαν , εδωσαν φεκ και στους  200 με αποτελεσμα με το δικιο τους οι ανθρωποι να φωναζουν οτι θελουν διορισμο.
το οτι εαν διορισθουν θα καθονται 50 υπεραριθμοι ξενογλωσσοι  σε καθε νομο δε το λεει κανεις.............
το οτι οι αναγκες σε φιλολογους ειναι τραγικες δεν το λεει κανεις..................
να διορισθουν θέλουν οι άνθρωποι
και μετα θα κανουν ιστορια και λογοτεχνία στα σχολεια...............
και μην ακουτε τι ειπε ο Υπουργος για την Ιστορια............ σταχτη στα ματια.................

αλλα ας μη φωναζουμε, το υπουργειο εχει και την αλλη λύση τους διοριζει ολους οσους οφειλει και μετα αρχιζει την εφεδρεία δηλαδη απόλυση


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2245 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:55:10 μμ »
Στέλιο το γεγονός ότι δεν εφαρμόστηκε ποτέ το 60-40 δεν είναι απόδειξη για το τι πρέπει να γίνει. Το τι έπρεπε να γίνεται τόσα χρόνια σε σχέση με τους διορισμούς θα το αποφασίσουν τελικά τα δικαστήρια. Δεν είναι ακριβώς όπως τα λες, ότι πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα ανά ειδικότητα. Οι ειδικές κατηγορίες πρέπει να είναι το 10% των διορισμών και εδώ το πράγμα φτάνει στο σημείο να είναι ανεξέλεγκτο. Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να λέει το κράτος ότι δεν έχω πιστώσεις για να διορίσω αυτούς που έχουν ΦΕΚ και να διορίζει άλλους που δεν έχουν, αφήνοντας αδιόριστους τους ασεπίτες. Ξέρω ότι αυτό γίνεται τόσο καιρό, αλλά δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Για αυτό λέω ότι περιμένουμε τη δικαστική απόφαση για να μπούνε μερικά πράγματα επιτέλους στη θέση τους!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2246 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:00:38 μμ »
Το πρόβλημα ξεκινάει από τότε που επιβλήθηκε η αγγλική γλώσσα σαν α ξένη γλώσσα στα σχολεία (δημοτικά -γυμνάσια -λὐκεια), ενώ οι υπόλοιπες γλώσσες παραμερίστηκαν και έπρεπε να κυνηγούν οι καθηγητές τους μαθητές για να δηλώσουν το μάθημά τους και να μη χάσουν την οργανική τους. Όταν εγώ ήμουν μαθήτρια, τα μισά σχολεία έκαναν αγγλικά και τα μισά γαλλικά. Το έχω ξαναπεί ότι δεν μπορείς να κάνεις προγραμματισμό προσλήψεων, όταν αλλάζεις τα ωρολόγια προγράμματα κάθε 3-5 χρόνια.
Το ίδιο έγινε με τους καθηγητές των τεχνικών σχολών, όπου έμειναν στον αέρα μέσα σε μια νύχτα το 2011, γιατί καταργήθηκε το μάθημα της τεχνολογίας. Φταίνε οι καθηγητές αυτοί αν είχαν προκηρύξει θέσεις στον ΑΣΕΠ για αυτές τις ειδικότητες το 2008;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2247 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:03:10 μμ »
Και εγώ ως πρόβλημα το ανέφερα Lasid. Θύμισα απλώς την πρακτική ετών, δεν την δικαιολόγησα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2248 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:06:37 μμ »
H αδερφη μου εχει Φεκ διορισμου για το ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 2008,στη θεση αυτων των φεκιτων ,πηραν τους φεκιτες της Αγροτικης....εδω τι εχετε να πειτε;;;; ??? :-X :-\Με πτυχια και αυτη,δεξιοτητες ,προυπηρεσιες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2249 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:07:42 μμ »
Απο τη στιγμη που εγραψαν , εδωσαν φεκ και στους  200 με αποτελεσμα με το δικιο τους οι ανθρωποι να φωναζουν οτι θελουν διορισμο.
το οτι εαν διορισθουν θα καθονται 50 υπεραριθμοι ξενογλωσσοι  σε καθε νομο δε το λεει κανεις.............
το οτι οι αναγκες σε φιλολογους ειναι τραγικες δεν το λεει κανεις..................
να διορισθουν θέλουν οι άνθρωποι
και μετα θα κανουν ιστορια και λογοτεχνία στα σχολεια...............
και μην ακουτε τι ειπε ο Υπουργος για την Ιστορια............ σταχτη στα ματια.................

αλλα ας μη φωναζουμε, το υπουργειο εχει και την αλλη λύση τους διοριζει ολους οσους οφειλει και μετα αρχιζει την εφεδρεία δηλαδη απόλυση
Νομίζω ότι αν δεις τα πράγματα από άλλη οπτικη γωνία θα καταλάβεις ότι δεν είναι έτσι όπως τα λες.
Σου μιλάει κάποιος που δεν είναι ούτε φιλόλογος, ούτε ξενόγλωσσος. Άρα έχω αντικειμενική άποψη.
Δηλαδή πιστεύεις ότι αν διορίζονταν οι 98 καθηγητές αγγλικών θα έκαναν ιστορία και λογοτεχνία;
Γράφτηκε στο φόρουμ ότι φέτος πήρε 1500-2000 αναπληρωτές αγγλικούς (και άλλους τόσους νηπιαγωγούς).
Αν δεν τους χρειάζεται γιατί τους προσέλαβε; Για να κάνουν φιλολογικά μαθήματα στα παιδιά;
Όσοι έχουν ΦΕΚ μπορούν να διοριστούν χωρίς να θιγούν τα συμφέροντα των άλλων κλάδων.
Αρκεί να υπάρχει πολιτική βούληση. Αυτήν ψάχνουμε τόσο καιρό...αλλά που.....

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2250 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:19:06 μμ »
Μην πέφτετε στη λούμπα παιδιά, κάθε χρόνο τα ίδια...σκοτωνόμαστε εμείς για το ποιος πρέπει να διοριστεί κι αυτοί περνάνε αυτά που θέλουνε. Κάθε χρόνο ΕΠΕΡΝΕ 20.000 αναπληρωτές (με τους ΕΣΠΑ), τι στο διάολο όλοι έγκυοι είναι... Πολύ απλά...Λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν ΚΕΝΑ όμως Πολλά...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2251 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:20:14 μμ »
Το πρόβλημα ξεκινάει από τότε που επιβλήθηκε η αγγλική γλώσσα σαν α ξένη γλώσσα στα σχολεία (δημοτικά -γυμνάσια -λὐκεια), ενώ οι υπόλοιπες γλώσσες παραμερίστηκαν και έπρεπε να κυνηγούν οι καθηγητές τους μαθητές για να δηλώσουν το μάθημά τους και να μη χάσουν την οργανική τους. Όταν εγώ ήμουν μαθήτρια, τα μισά σχολεία έκαναν αγγλικά και τα μισά γαλλικά. Το έχω ξαναπεί ότι δεν μπορείς να κάνεις προγραμματισμό προσλήψεων, όταν αλλάζεις τα ωρολόγια προγράμματα κάθε 3-5 χρόνια.
Το ίδιο έγινε με τους καθηγητές των τεχνικών σχολών, όπου έμειναν στον αέρα μέσα σε μια νύχτα το 2011, γιατί καταργήθηκε το μάθημα της τεχνολογίας. Φταίνε οι καθηγητές αυτοί αν είχαν προκηρύξει θέσεις στον ΑΣΕΠ για αυτές τις ειδικότητες το 2008;
Επειδη φαινεται οτι γνωριζεις αρκετα πραγματα και αναφερεσαι σε ειδικοτητες οπου προεκυψαν συγκεκριμενες ιδιαιτεροτητες πανω στις οποιες προσπαθεις να αιτιολογησεις την απαραδεκτη μη-απορροφηση οσων εχουν ΦΕΚ.
Στους νηπιαγωγους που εχουν εκπαιδευτικο δυναμικο 16.000, που δεν μπλεκει με αλλες ειδικοτητες, που δεν εχουν προκυψει ιδιαιτεροτητες και αντιθετως με τη δημιουργια ολοημερων νηπιαγωγειων αυξηθηκαν οι οργανικες θεσεις, εκει λοιπον γιατι πεισματικα αρνειται να απορροφησει τους διοριστεους με ΦΕΚ?? Καλη ερωτηση ε???

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2252 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:34:56 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:14:12 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2253 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:37:32 μμ »
Απο τη στιγμη που εγραψαν , εδωσαν φεκ και στους  200 με αποτελεσμα με το δικιο τους οι ανθρωποι να φωναζουν οτι θελουν διορισμο.
το οτι εαν διορισθουν θα καθονται 50 υπεραριθμοι ξενογλωσσοι  σε καθε νομο δε το λεει κανεις.............
το οτι οι αναγκες σε φιλολογους ειναι τραγικες δεν το λεει κανεις..................
να διορισθουν θέλουν οι άνθρωποι
και μετα θα κανουν ιστορια και λογοτεχνία στα σχολεια...............
και μην ακουτε τι ειπε ο Υπουργος για την Ιστορια............ σταχτη στα ματια.................

αλλα ας μη φωναζουμε, το υπουργειο εχει και την αλλη λύση τους διοριζει ολους οσους οφειλει και μετα αρχιζει την εφεδρεία δηλαδη απόλυση
Νομίζω ότι αν δεις τα πράγματα από άλλη οπτικη γωνία θα καταλάβεις ότι δεν είναι έτσι όπως τα λες.
Σου μιλάει κάποιος που δεν είναι ούτε φιλόλογος, ούτε ξενόγλωσσος. Άρα έχω αντικειμενική άποψη.
Δηλαδή πιστεύεις ότι αν διορίζονταν οι 98 καθηγητές αγγλικών θα έκαναν ιστορία και λογοτεχνία;
Γράφτηκε στο φόρουμ ότι φέτος πήρε 1500-2000 αναπληρωτές αγγλικούς (και άλλους τόσους νηπιαγωγούς).
Αν δεν τους χρειάζεται γιατί τους προσέλαβε; Για να κάνουν φιλολογικά μαθήματα στα παιδιά;
Όσοι έχουν ΦΕΚ μπορούν να διοριστούν χωρίς να θιγούν τα συμφέροντα των άλλων κλάδων.
Αρκεί να υπάρχει πολιτική βούληση. Αυτήν ψάχνουμε τόσο καιρό...αλλά που.....
Lasid αν και σέβομαι το τεκμηριωμένο λόγο σου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω όσον αφορά τις πραγματικές ανάγκες σε ξενόγλωσσους.Είναι πάρα πολλοί οι ξενόγλωσσοι καθηγητές οι οποίοι προκειμένου να μη μετακινηθούν σε 2ο ή και 3ο σχολείο συμπληρώνουν ωράριο κάνοντας ιστορία στην οποία ουδέποτε διαγωνίσθηκαν(μια και είσαι υπέρμαχος του ασεπ) σε ερωτήσεις γραπτού διαγωνισμού.Αν λοιπόν κάλυπταν στην ειδικότητα τους το ωράριο πιστεύεις θα μιλούσαμε για χιλιάδες αναπληρωτών στους ξενόγλωσσους;Επιπρόσθετα αν συνεχίζουμε να μιλάμε για πραγματικές ανάγκες ας ρίξουμε μια ματιά και στις φετινές αποσπάσεις σε υπηρεσίες και φορείς και ιεκ να δούμε πόσοι ξενόγλωσσοι αποσπάστηκαν εκεί.θα μιλούσαμε για χιλιάδες αναπληρωτές ξενόγλωσσους αν αυτοί (ή ένα ποσοστό τους) επέστρεφαν στην τάξη;Κακώς τα προηγούμενα χρόνια δημιουργήθηκε ένα υπερ-πλεόνασμα στις παραπάνω ειδικότητες(και όχι μόνο, βλέπε γυμναστές και πληροφορικάριοι επίσης) με αποτέλεσμα να το πληρώνουν οι σημερινοί συνάδελφοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160951
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 34
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.