*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 681306 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2590 στις: Αύγουστος 21, 2012, 04:30:29 μμ »
Αυτό το 10% που είπα τηρήθηκε πέρυσι στο σύνολο των διορισμών, όχι ανά ειδικότητα.
Αλλά φέτος στους μαθηματικούς αυτό που λένε ότι θα κάνουν είναι κραυγαλέο!  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2591 στις: Αύγουστος 21, 2012, 04:39:45 μμ »
foibos81, γίνεται αυτό! Συνάδελφός μου που ήταν διοριστέος από το 2010, αρνήθηκε 2 φορές διορισμό (πέρυσι και πρόπερσι), γιατί όι περιοχές διορισμού ήταν πάρα πολύ μακριά από τη γυναίκα του και το νεογέννητο παιδί του και προφανώς δε θα τα κατάφερνε και οικονομικά. Δε σημαίνει πως, αν αρνηθείς μία χρονιά, χάνεις το δικαίωμα την επόμενη.
Αυτό ισχύει και για τους επιλαχόντες; Δηλαδή, αν συνεχιστεί η μεταβατική περίοδος, θα ξανακληθούν οι ίδιοι του χρόνου ή προχωράει η λίστα;
Επίσης, αν καλέσει και τους επιλαχόντες και κλείσει με τους ΑΣΕΠίτες, δεν δικαιούται να πάρει κανέναν άλλο από άλλο πίνακα του χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2592 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:00:47 μμ »
Αυτό το 10% που είπα τηρήθηκε πέρυσι στο σύνολο των διορισμών, όχι ανά ειδικότητα.
Αλλά φέτος στους μαθηματικούς αυτό που λένε ότι θα κάνουν είναι κραυγαλέο!  :o

Δεν υπαρχει αυστηρα προσδιορισμενη ποσοστωση διορισμου των πολυτεκνων επι του συνολικου αριθμου των θεσεων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2593 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:01:41 μμ »
Κοιτάξτε εδώ:http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/29447-nsk-gnomodotisi-gia-toys-anaplirotes.html
Τα καθρεφτάκια που έλεγε ο phsikos13 ή δωράκια για λίγους και εκλεκτούς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2594 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:04:35 μμ »
foibos81, γίνεται αυτό! Συνάδελφός μου που ήταν διοριστέος από το 2010, αρνήθηκε 2 φορές διορισμό (πέρυσι και πρόπερσι), γιατί όι περιοχές διορισμού ήταν πάρα πολύ μακριά από τη γυναίκα του και το νεογέννητο παιδί του και προφανώς δε θα τα κατάφερνε και οικονομικά. Δε σημαίνει πως, αν αρνηθείς μία χρονιά, χάνεις το δικαίωμα την επόμενη.
Αυτό ισχύει και για τους επιλαχόντες; Δηλαδή, αν συνεχιστεί η μεταβατική περίοδος, θα ξανακληθούν οι ίδιοι του χρόνου ή προχωράει η λίστα;

Καλουνται εκ νεου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2595 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:11:39 μμ »
foibos81, συγνώμη αλλά δεν ισχύει αυτό που λες, ότι δεν κατηγορείς προσωπικά κανένα, γιατί αυτός ο άνθρωπος έχει ονοματεπώνυμο, δεν είναι ανώνυμος, τα στοιχεία του είναι στο διαδίκτυο. Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση του KERY12 και να είσαι πιο προσεκτικός στο μέλλον...Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, την οργή και την απογοήτευσή σου (πες το όπως θέλεις, ομοιοπαθούσα γαρ!) για τους ελάχιστους διορισμούς αλλά το να κατηγορούμε κάποιους που διορίζονται ως ΒΥΣΜΑΤΙΕΣ (το βροντοφωνάζω και γω, όπως το έγραψες με κεφαλαία κι εσύ!) είναι τουλάχτστον ανήθικο! Αν ήσουν ανήλικος, θα ήταν απλώς αφελές αλλά τώρα...δε νομίζω να υπάρχει δικαιολογία!

Και επειδή υπάρχουν το ονοματεπώνυμο τπυ καθένα στο διαδίκτυο δεν μπορούμε να μιλάμε δηλαδή;; Mα είμαστε σοβαροί τώρα;; Και τα όνοματα όλων των δημοσίων υπαλλήλων υπάρχουν στο διαδίκτυο που σίγουρα πολλοί από αυτούς το ξέρουν άλλωστε και οι ίδιοι είναι βύσματα και όμως δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Καταρχήν δεν μίλσα για συγκεκριμένους ανθρώπους, αλλά συγκεκριμένους κλάδους και η φράση βυσνματικές προσλήψεις πάει ΣΕ ΚΛΑΔΟΥΣ και όχι ανθρώπους. Καταρχήν δεν είπα ότι δεν αξίζουν όλοι αυτοί να διοριστούν, αλλά ακριβώς το αντίθετο, ότια αξίζουν, αλλά κάποιος μέσα από το Υπουργείο θέλει ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΑΞΙΖΟΥΝ.
Αυτή είναι πραγματικότητα, αυτά πες τα στο Υπουργείο Παιδείας, διοτι τόσο ηλίθιοι που είμαστε όλοι, θέλουν να μας περάσουν το μήνυμα όστι και καλά σας είναι αρκετές 200 προσλήψεις, όταν θα διορίσουν ΑΜΕΣΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΣ ΗΜΕΡΕΣ 500 ΣΩΦΡΟΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ !!!!!!!!!!
ΝΑΙ 500 ΣΩΦΡΟΝΙΣΙΚΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΔΙΔΑΣΙΕΣ ΑΣΕΠ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ. Εσείς φάτε το κουτόχορτο ότι όλα πάνε καλά σε αυτό το τόπο και δυστυχώς το καημένο το Υπουργείο Παιδείας έκανες πολύ σοβαρές προσπάθειες να διορίσει και άλλου, αλλά δεν γινόνταν. Κατά τα άλλα 500 σωφρονιστικοί θα διοριστούν ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ, υπόψη κάτοχοι απολυτηρίου λυκείου και αν ως το ελάχιστο προσόν

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2596 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:16:34 μμ »
foibos81, γίνεται αυτό! Συνάδελφός μου που ήταν διοριστέος από το 2010, αρνήθηκε 2 φορές διορισμό (πέρυσι και πρόπερσι), γιατί όι περιοχές διορισμού ήταν πάρα πολύ μακριά από τη γυναίκα του και το νεογέννητο παιδί του και προφανώς δε θα τα κατάφερνε και οικονομικά. Δε σημαίνει πως, αν αρνηθείς μία χρονιά, χάνεις το δικαίωμα την επόμενη.
Αυτό ισχύει και για τους επιλαχόντες; Δηλαδή, αν συνεχιστεί η μεταβατική περίοδος, θα ξανακληθούν οι ίδιοι του χρόνου ή προχωράει η λίστα;

Καλουνται εκ νεου.

Μα καλά συγνώμη και αν εγώ αρνούμαι συνέχεια να πάω, αντί να καλέσει επιτυχόντες ΑΣΕΠ ή από ενιαίο πίνακα, θα με καλεί συνέχεια κάθε χρονιά και ας μη γουστάρω μια το διορισμό ;; Πραγματικά πιο ηλίθιο τρόπο δεν έχω ξαναδεί, έτσι μπορεί να μην τελειώσει ποτέ η μεταβατική. Έχουν μείνει π.χ. 2 αδιόριστoι ΑΣΕΠΙΤΕΣ, τους καλούν την μια χρονιά δεν γουστάρουν, τους καλύν τη δεύτερη δεν γουστάρουν, τους καλούν την πέμπτη δεν γουστάρουν, έτσι περνάνε 5 χρονάκια και λένε και καλά καλούσαμε, καλούσαμε αλλά αυτοί δεν γούσταραν και επειδή ακόμα δεν εξαντλήθηκαν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ και καλά μιας και οι δυο αρνούνται κάθε χρονιά να διοριστούν, έτσι δεν μπορώ να κάνω ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΛΑΔΟ.
 Έχει κάτι λάθος το σκεπτικό μου;; Eίναι δυνατόν να ισχύει αυτό;; Εγώ ξέρω σε άλλες προκηρύξεις ΑΣΕΠ παλιά που δεν αφορούσαν εκπαιδευτικούς, άπαξ και αρνούνταν κάποιος διορισμό, ούτε τον ξανακαλούσαν
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 05:20:02 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2597 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:25:50 μμ »
Νομίζω όμως ότι εδώ 'πατάνε' στο οτι δεν πρόκειται για αρνηση διορισμού, απλώς για μη καταθεση αίτησης. Άλλωστε, μπορεί κάποιος να δηλώσει μια μόνο από τις περιοχές διορισμού, που έχει καλυφθεί ήδη από άλλον που προηγείται.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2598 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:31:58 μμ »
Πες τα ρε Foibos!Ωρα ειναι να μας βαλουν να ζητησουμε και συγνωμη γιατι καποιοι διοριστηκαν βυσματικα.Ολοι το ξερουν αλλα δεν πρεπει να θιγουμε ατομα και καταστασεις.Αν δεν ειναι αυτο υποκρισια τοτε  τι ειναι;Αυτη η δειλια,ο καθωσπρεπισμος,το βολεμα ,διευκολυνουν τους πολιτικους μας να μας κανουν τοσα και αλλα τοσα.Προσωπικα σε ολα τα site που ασχολουνται με την εκπαιδευση εγραψα για την γελοια διατυπωση του υπουργ.''οι διορισμοι εγιναν συμφωνα με τις αναγκες''.Για να δουμε ,αφου μπορεσαν και καλυψαν τις αναγκες λογικα δεν αναμενεται και μεγαλος αριθμος αναπληρωτων.Σε καποιες ειδικοτητες που δεν υπηρχαν αναγκες και δεν προσελαβαν μονιμους ,λογικα σκεπτομενη ,δεν θα χρειαστουν καθολου αναπληρωτες.Ο Σεπτεμβρης ερχεται και ολα θα ξεκαθαρισουν.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2599 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:41:14 μμ »
foibos81, συγνώμη αλλά δεν ισχύει αυτό που λες, ότι δεν κατηγορείς προσωπικά κανένα, γιατί αυτός ο άνθρωπος έχει ονοματεπώνυμο, δεν είναι ανώνυμος, τα στοιχεία του είναι στο διαδίκτυο. Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση του KERY12 και να είσαι πιο προσεκτικός στο μέλλον...Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, την οργή και την απογοήτευσή σου (πες το όπως θέλεις, ομοιοπαθούσα γαρ!) για τους ελάχιστους διορισμούς αλλά το να κατηγορούμε κάποιους που διορίζονται ως ΒΥΣΜΑΤΙΕΣ (το βροντοφωνάζω και γω, όπως το έγραψες με κεφαλαία κι εσύ!) είναι τουλάχτστον ανήθικο! Αν ήσουν ανήλικος, θα ήταν απλώς αφελές αλλά τώρα...δε νομίζω να υπάρχει δικαιολογία!

Και επειδή υπάρχουν το ονοματεπώνυμο τπυ καθένα στο διαδίκτυο δεν μπορούμε να μιλάμε δηλαδή;; Mα είμαστε σοβαροί τώρα;; Και τα όνοματα όλων των δημοσίων υπαλλήλων υπάρχουν στο διαδίκτυο που σίγουρα πολλοί από αυτούς το ξέρουν άλλωστε και οι ίδιοι είναι βύσματα και όμως δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Καταρχήν δεν μίλσα για συγκεκριμένους ανθρώπους, αλλά συγκεκριμένους κλάδους και η φράση βυσνματικές προσλήψεις πάει ΣΕ ΚΛΑΔΟΥΣ και όχι ανθρώπους. Καταρχήν δεν είπα ότι δεν αξίζουν όλοι αυτοί να διοριστούν, αλλά ακριβώς το αντίθετο, ότια αξίζουν, αλλά κάποιος μέσα από το Υπουργείο θέλει ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΑΞΙΖΟΥΝ.
Αυτή είναι πραγματικότητα, αυτά πες τα στο Υπουργείο Παιδείας, διοτι τόσο ηλίθιοι που είμαστε όλοι, θέλουν να μας περάσουν το μήνυμα όστι και καλά σας είναι αρκετές 200 προσλήψεις, όταν θα διορίσουν ΑΜΕΣΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΣ ΗΜΕΡΕΣ 500 ΣΩΦΡΟΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ !!!!!!!!!!
ΝΑΙ 500 ΣΩΦΡΟΝΙΣΙΚΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΔΙΔΑΣΙΕΣ ΑΣΕΠ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ. Εσείς φάτε το κουτόχορτο ότι όλα πάνε καλά σε αυτό το τόπο και δυστυχώς το καημένο το Υπουργείο Παιδείας έκανες πολύ σοβαρές προσπάθειες να διορίσει και άλλου, αλλά δεν γινόνταν. Κατά τα άλλα 500 σωφρονιστικοί θα διοριστούν ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ, υπόψη κάτοχοι απολυτηρίου λυκείου και αν ως το ελάχιστο προσόν

Και  ποιος νοιαζεται για τα σχολεια;για τις φυλακες νοιαζονται περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2600 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:41:33 μμ »
Πες τα ρε Foibos!Ωρα ειναι να μας βαλουν να ζητησουμε και συγνωμη γιατι καποιοι διοριστηκαν βυσματικα.Ολοι το ξερουν αλλα δεν πρεπει να θιγουμε ατομα και καταστασεις.Αν δεν ειναι αυτο υποκρισια τοτε  τι ειναι;Αυτη η δειλια,ο καθωσπρεπισμος,το βολεμα ,διευκολυνουν τους πολιτικους μας να μας κανουν τοσα και αλλα τοσα.Προσωπικα σε ολα τα site που ασχολουνται με την εκπαιδευση εγραψα για την γελοια διατυπωση του υπουργ.''οι διορισμοι εγιναν συμφωνα με τις αναγκες''.Για να δουμε ,αφου μπορεσαν και καλυψαν τις αναγκες λογικα δεν αναμενεται και μεγαλος αριθμος αναπληρωτων.Σε καποιες ειδικοτητες που δεν υπηρχαν αναγκες και δεν προσελαβαν μονιμους ,λογικα σκεπτομενη ,δεν θα χρειαστουν καθολου αναπληρωτες.Ο Σεπτεμβρης ερχεται και ολα θα ξεκαθαρισουν.
ανεκδοτο Α: οι διορισμοι γινονται συμφωνα με τις αναγκες
ανεκδοτο Β: οι διορισμοι θα πραγματοποιηθουν με την αναλογια 60-40
που ειναι λοιπον οι 135 ασεπιτες? χασανε το δρομο......
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2012, 12:46:31 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2601 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:10:03 μμ »
Μα καλά συγνώμη και αν εγώ αρνούμαι συνέχεια να πάω, αντί να καλέσει επιτυχόντες ΑΣΕΠ ή από ενιαίο πίνακα, θα με καλεί συνέχεια κάθε χρονιά και ας μη γουστάρω μια το διορισμό ;; Πραγματικά πιο ηλίθιο τρόπο δεν έχω ξαναδεί, έτσι μπορεί να μην τελειώσει ποτέ η μεταβατική. Έχουν μείνει π.χ. 2 αδιόριστoι ΑΣΕΠΙΤΕΣ, τους καλούν την μια χρονιά δεν γουστάρουν, τους καλύν τη δεύτερη δεν γουστάρουν, τους καλούν την πέμπτη δεν γουστάρουν, έτσι περνάνε 5 χρονάκια και λένε και καλά καλούσαμε, καλούσαμε αλλά αυτοί δεν γούσταραν και επειδή ακόμα δεν εξαντλήθηκαν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ και καλά μιας και οι δυο αρνούνται κάθε χρονιά να διοριστούν, έτσι δεν μπορώ να κάνω ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΛΑΔΟ.
 Έχει κάτι λάθος το σκεπτικό μου;; Eίναι δυνατόν να ισχύει αυτό;; Εγώ ξέρω σε άλλες προκηρύξεις ΑΣΕΠ παλιά που δεν αφορούσαν εκπαιδευτικούς, άπαξ και αρνούνταν κάποιος διορισμό, ούτε τον ξανακαλούσαν

Δυστυχώς Φοίβε αυτό γίνεται. Τον κοινωνιολόγο τον καλούν γιατί δε θα εμφανιστεί κατά πάσα πιθανότητα κ όχι γιατί είναι βυσματίας. Τώρα κατάλαβες ότι μας κοροϊδεύουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 06:14:04 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2602 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:14:25 μμ »
foibos81, γίνεται αυτό! Συνάδελφός μου που ήταν διοριστέος από το 2010, αρνήθηκε 2 φορές διορισμό (πέρυσι και πρόπερσι), γιατί όι περιοχές διορισμού ήταν πάρα πολύ μακριά από τη γυναίκα του και το νεογέννητο παιδί του και προφανώς δε θα τα κατάφερνε και οικονομικά. Δε σημαίνει πως, αν αρνηθείς μία χρονιά, χάνεις το δικαίωμα την επόμενη.
Αυτό ισχύει και για τους επιλαχόντες; Δηλαδή, αν συνεχιστεί η μεταβατική περίοδος, θα ξανακληθούν οι ίδιοι του χρόνου ή προχωράει η λίστα;

Καλουνται εκ νεου.

Μα καλά συγνώμη και αν εγώ αρνούμαι συνέχεια να πάω, αντί να καλέσει επιτυχόντες ΑΣΕΠ ή από ενιαίο πίνακα, θα με καλεί συνέχεια κάθε χρονιά και ας μη γουστάρω μια το διορισμό ;; Πραγματικά πιο ηλίθιο τρόπο δεν έχω ξαναδεί, έτσι μπορεί να μην τελειώσει ποτέ η μεταβατική. Έχουν μείνει π.χ. 2 αδιόριστoι ΑΣΕΠΙΤΕΣ, τους καλούν την μια χρονιά δεν γουστάρουν, τους καλύν τη δεύτερη δεν γουστάρουν, τους καλούν την πέμπτη δεν γουστάρουν, έτσι περνάνε 5 χρονάκια και λένε και καλά καλούσαμε, καλούσαμε αλλά αυτοί δεν γούσταραν και επειδή ακόμα δεν εξαντλήθηκαν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ και καλά μιας και οι δυο αρνούνται κάθε χρονιά να διοριστούν, έτσι δεν μπορώ να κάνω ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΛΑΔΟ.
 Έχει κάτι λάθος το σκεπτικό μου;; Eίναι δυνατόν να ισχύει αυτό;; Εγώ ξέρω σε άλλες προκηρύξεις ΑΣΕΠ παλιά που δεν αφορούσαν εκπαιδευτικούς, άπαξ και αρνούνταν κάποιος διορισμό, ούτε τον ξανακαλούσαν

Την εποχη που οι διορισμοι στην εκπαιδευση διεξαγονταν μεσω επετηριδας, οσοι αρνουνταν εχαναν το δικαιωμα διορισμου.

Στις ομαλες συνθηκες των προηγουμενων ετων, ο διετης προγραμματισμος του ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων εδινε το δικαιωμα στους διοριστεους της πρωτης χρονιας να μην υποβαλουν αιτηση διορισμου ή να επιλεξουν λιγοτερες απο τις διαθεσιμες περιοχες διορισμου, γνωριζοντας πως τη δευτερη χρονια θα διοριζονταν, εφοσον δηλωναν ολες τις περιοχες διορισμου και πως, σε αντιθετη περιπτωση, θα εχαναν το διορισμο τους. Τωρα αν καποιος στοιχηματιζει το διορισμο του επιδεικνυοντας εκλεκτικοτητα κατα τη μεταβατικη περιοδο ενος κλυδωνιζομενου πλαισιου λειτουργιας της δημοσιας εκπαιδευσης, σε συνθηκες κοινωνικοοικονομικης καταρρευσης, κακο του κεφαλιου του, διοτι η μη καλυψη των θεσεων δε θα σταθει εμποδιο στη διεξαγωγη του επομενου διαγωνισμου, οπως αλλωστε συνεβη και στο παρελθον.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2603 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:18:24 μμ »
Οι διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών ποτέ μα ποτέ δεν συμβάδιζαν με τις ανάγκες των σχολικών μονάδων και των παιδιών.
προγραμματισμός υπήρχε στο περίπου γι αυτό άλλωστε υπάρχουν υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων αλλά και ελλείψεις σε άλλες ειδικότητες.
Ρόλο έπαιζαν και διάφορες ομάδες πιέσεων , οι οποιες εφεύρισκαν πίνακες και κατηγορίες ατόμων προς διορισμό ώστε απλά στο τέλος να διορισθούν και οι ίδιοι.δεν θέλω να αναφερθώ πιο συγκεκριμένα γιατί δεν είναι ώρα για αντιδικίες.
ο αριθμός των αναπληρωτών καθορίζεται κάθε φορά από πολλούς παράγοντες αλλά κατά τη γνώμη μου σε αυτό παίζουν σημαντικό ρόλο οι χιλιάδες των αποσπάσεων σε διάφορες εξωδιδακτικές δραστηριότητες, τα μειωμένα ωράρια για διάφορους λόγους και λιγότερο τα πραγματικά οργανικά κενά.
Κατά τη γνώμη μου όλο αυτό που ζούμε σήμερα και εξαγριώνει πάρα πολλούς είναι συνέπεια των ανεύθυνων και χωρίς πρόγραμμα δράσεων των πολιτικών ηγεσιών του υπουργείου Παιδείας παρελθόντων ετών.
το πράγμα δεν μαζεύεται αλλά για άλλη μία φορά θα πώ ότι όταν γίνονταν πάρτι διορισμών διαφόρων ειδικοτήτων ,διαφόρων κατηγοριών , χωρίς προγραμματισμός σε πραγματικές ανάγκες ανά περιοχή, κανείς δεν μίλαγε .
Τώρα όλοι εισπράτουν τα αποτελέσματα μια ανευ προηγουμένου κακοδιαχείρησης η οποία ακόμα και σήμερα συνεχίζεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160962
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.