*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 681242 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2730 στις: Αύγουστος 25, 2012, 12:24:45 πμ »
Δε νομίζω ότι αν θέλει να διορίσει του. χρόνου φιλόλογο η φυσικό,έχει ανάγκη ΑΣΕΠ, ούτε πρόκειται να γίνει

Κι εκει που εχει εξαντληθει το 24μηνο (οπως οι βιολογοι, που καιγομαστε), απο πού θα διορισει; Παλι μονο ειδικες κατηγοριες; Παλι θα βλεπουμε συναδελφους χωρις ΑΣΕΠ και προϋπηρεσια να διοριζονται στις θεσεις μας; (μ'αρεσει που η Διαμαντοπουλου εκανε το νομο δηθεν για να διοριζονται ολοι μεσω ΑΣΕΠ και τοσα χρονια με τη "μεταβατικη" μονο εμας δε διορισε!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:22:12 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2731 στις: Αύγουστος 25, 2012, 12:24:57 πμ »
H εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη: ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥς ΕΞΑΝΤΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΑΣΕΠ.

Άρα του χρόνου ή παραχρόνου αμα θέλει εννοείται να διορίσει από αυτούς τυς κλάδους πάει σε ΑΣΕΠ αναγκαστικά.

Επίσης σε σχέσημε πέρυσι η εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη: ΟΤΙ ΝΑΙ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕς ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΥΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ. Το λέω γιατί υπήρχε μια διαφωνία με μια τροποποίηση ότι και καλά πλέον το Υπουργείο δεν μπορεί να προσλάβει επιτυχόντες. Εγώ αυτά τα 2 σημεία ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΕΚΓΚΥΚΛΙΟ ή δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα:

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΙΙ: Με την παρούσα εγκύκλιο διορίζεται το σύνολο των εναπομεινάντων διοριστέων εκπ/κών των ανωτέρω κλάδων των πινάκων του ΑΣΕΠ 2008, εφόσον δεν έχουν ήδη διοριστεί σε εφαρμογή άλλων διατάξεων. Αν απομείνουν κενές θέσεις , αυτές θα καλυφθούν από ισάριθμους εκπαιδευτικούς που έλαβαν τη βαθμολογική βάση στον ίδιο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και με τη σειρά κατάταξής τους και, ελλείψει υποψηφίων της περίπτωσης αυτής, θα καλυφθούν από υποψηφίους του ενιαίου πίνακα αναπληρωτών. Στην περίπτωση αυτή, οι ενδιαφερόμενοι θα κληθούν να υποβάλουν αίτηση διορισμού με νέα εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2732 στις: Αύγουστος 25, 2012, 12:37:02 πμ »
Ούτε ο μπονιας δεν το πιστεύει αυτό με τον ΑΣΕΠ
Και θα διορίσει και ΑΣΕΠ δε θα γίνει, εδώ θα μαστε
Όχι τίποτα τρελλους διορισμούς, 120 άτομα καλά θα ναι


Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2733 στις: Αύγουστος 25, 2012, 12:46:04 πμ »
Ωραία εγώ μιλάω για το αν θέλει να διορίσει από αυτές τις ειδικότητες του χρόνου ή παραχρόνου ή παραπαραχρόνου, πείτε μου ένα τρόπο εφόσον με τη φετεινή εγκύκλιο εξαντλούνται οι εναπομείνατες διοριστέοι του ΑΣΕΠ. Σύμφωνα με την νομοθεσία δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος πέρα του ΑΣΕΠ.
Το πρόβλημα δεν είναι ο ΑΣΕΠ, αλλά αν θα διορίσει του χρόνου ή τις άλλες χρονιές από αυτές τις ειδικότητες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:22:12 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2734 στις: Αύγουστος 25, 2012, 12:46:29 πμ »
ΑΣΕΠ δεν γινεται Μαλλον σε ρυθμιση θα παει αν θελει να διορισει στις βασικες ειδικοτητες

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2735 στις: Αύγουστος 25, 2012, 12:50:00 πμ »
Δηλαδή τι είδους ρύθμιση, να διορίζει πάλι βυσματικά όσους θέλει από τον ενιαίο πίνακα που οι περισσότεροι ούτε έχουν δώσει ποτέ ΑΣΕΠ;; Eγώ πιστεύω ΑΣΕΠ θα γίνει κανονικότατα αν όχι του χρόνου του παραχρόνου.
Μην ξεχνάτε ΑΣΕΠ θα κάνει αμα γουστάρει να διορίσει, μπορεί να μην κάνει γιατί πολύ απλά του χρόνου θα διορίσει από άλλες ειδικότητες που έχουν εναπομείναντες διοριστέους του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2736 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:04:15 πμ »
Δεν θα λήξει η μεταβατική
Δε θα γίνει ΑΣΕΠ
Δε θα κάνει ρύθμιση
Θα πάρει όπως και φέτος από όπου μπορεί να βρει ,24μηνο,ειδικές,και κάποια ΦΕΚ Δε θα κατέβει στους πίνακες πιο κάτω με ρύθμιση ΑΣΕΠ ξεχνά τον για πολύ πολύ καιρο Α, και όσο για τα ονόματα των διορισμών Πέμπτη μεσημέρι,κατά τις 12 περίπου να είστε σε ετοιμότητα Καλή τοποθέτηση σε όσα παιδιά διορίζονται Σε μας τους άλλους,γρήγορη αναπλήρωση και σε καλή περιοχη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2012, 10:02:01 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2737 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:12:13 πμ »
Έχεις πληροφορίες από μέσα και είσαι τόσο σίγουρος;; Nα ρωτήσω και κάτι άλλο: οι διοριστέοι αδιόριστοι του ΑΣΕΠ κατέφυγαν σε δικαστήρια, υπήρχε και διαματυρία στην ΝΕΤ τον Απρίλιο του 2012. Υπάρχει σχετικό βίντεο στα αρχεία. ΓΝωρίζει κανείς ποια ήταν η απόφαση του δικαστηρίου άν βγήκε τέλοσπάντων;;
Και κάτι τελευταίο: στους φιλόλογους για παράδειγμα πόσοι εναπομείνατες από τον ενιαίο πίνακα διορισμών του 2008 έχουν εναπομείνει ακόμα που δεν έχουν διοριστεί ακόμα και φέτος;; 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2012, 10:02:21 πμ από Stelios »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2738 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:13:30 πμ »
Εγώ θα δεχτώ ως δεδομένα αυτά που λες φίλε physike...αλλά γίνεται να διορίσει του χρονου σε ειδικότητα στην οποία έχουν τελειώσει τα ΦΕΚ; Με τις ισχύουσες νομικές διατάξεις νομίζω ότι δε γίνεται.

Φοίβο σου απάντησα ήδη σε άλλο τόπικ που ρώτησες ότι εκκρεμεί η απόφαση και την περιμένουμε!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2739 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:22:00 πμ »
δηλαδή τι νομικό πρόβλημα έχει να πάρει του χρόνου από 24μηνο φιλολόγων και φυσικών;
Το 60-40 τέλειωσε,το 24μηνο είναι πέραν αυτών και σύμφωνα με τις ανάγκες
Η μεταβατική είναι για να περάσει από το ένα σύστημα στο άλλο
Το 60-40, αργά η γρήγορα θα διοριστεί, άρα το νόημα της λέξης μεταβατική ποιο θα ναι, αν
δεν πάρει αλλους;
Άποψη μου,μια από τα ίδια και του χρόνου,με μικρότερο πλήθος και από φέτος!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2740 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:26:51 πμ »
Πόσο πια, βρε Μαλαγοκαμμένε  :P φυσικέ μου; Τι να φας τι να μείνει δηλαδή. :-\

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2741 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:30:21 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι όταν έχει τελειώσει με το 60-40 σε μερικούς κλάδους, αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να διορίζει από τον εφεδρικό πίνακα 24μηνου αν δεν έχει από τους κύριους πίνακες διορισμού. Σε ένα μήνυμά μου έγραψα ότι αυτά τα 5, 2 ή 1 από ΑΣΕΠ που έχει μπροστά από το 24μηνο και τις ειδικές κατηγορίες νομιμοποιούν τους διορισμούς των άλλων κατηγοριών. Φοβάμαι ότι αν θέλει να διορίζει από 24μηνο χωρίς να υπάρχει ασεπίτης να καλέσει στην ειδικότητα, μάλλον θα πρέπει να κάνει νομική ρύθμιση.

Το θέμα δεν είναι να διοριστεί το 60-40 μόνο σε μερικές ειδικότητες physike και για το 60-40 των άλλων ειδικοτήτων να λέμε ότι αργά ή γρήγορα θα διοριστούν. Το γρήγορα αποκλείεται εξ ορισμού και το αργά θα είναι πολύ αργά αν πάμε έτσι σαν χελώνες! Δε θέλω να γίνω μακάβριος βραδιάτικα, αλλά στο τέλος με τέτοιους ρυθμούς μερικούς ασεπίτες θα τους καλούν να διοριστούν και μπορεί να μην είναι στη ζωή!

Για αυτό ξαναλέω...καλά που κάναμε το δικαστήριο, γιατί αλλιώς δε βλέπω φως!!!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2742 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:32:35 πμ »
ποτε επιτελους θα διοριστω εγω, που θα προλαβω στο τελος να γινω και γιαγια μεχρι να'ρθει εκεινη η στιγμη?  ::) ::) ::)

Υ.Γ. sorry για το ξεσπασμα! μπορειτε να συνεχισετε τωρα τη συζητηση σας.  ;D
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2743 στις: Αύγουστος 25, 2012, 07:06:14 πμ »
H εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη: ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥς ΕΞΑΝΤΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΑΣΕΠ.

Άρα του χρόνου ή παραχρόνου αμα θέλει εννοείται να διορίσει από αυτούς τυς κλάδους πάει σε ΑΣΕΠ αναγκαστικά.
Ακριβώς. Αυτό ακριβώς ήθελε να κάνει ο νόμος Διαμαντοπούλου. Να αποφύγει να διορίζει από διάφορες κατηγορίες. Αν από του χρόνου πλέον, θέλει έστω και έναν να διορίσει από κλάδους που έχει τελειώσει το 60-40, θα πάει σε ΑΣΕΠ. Αν δεν θέλει, δεν θα διορίσει κανέναν.




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.