*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60847 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Ετσι ειναι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το να γράφεται σε ένα θέμα με συγκεκριμένο τίτλο ότι δεν πρέπει να το συζητάμε γιατί έτσι και έτσι και αλλιώτικα δεν εχει κανένα νόημα.

Δεν πιστεύετε ότι υπάρχει θέμα για συζήτηση; ΜΗ ΓΡΑΦΕΤΕ. ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ.

Υπάρχουν συνάδελφοι που θέλουν να το συζητήσουν και να μοιραστούν απόψεις στο συγκεκριμένο θέμα. Παρακαλώ σεβαστείτε το!

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ψιτ, αλίμονο,δεν διαφώνησα καθόλου μαζί σου, συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα λες, ωστόσο, επειδή νοικιάζω σπίτι με πολύ κόπο, γιατί θέλω να η ζωή μου να πηγαίνει παρακάτω, τα έβγαζα και εξακολουθώ να τα βγάζω πολύ δύσκολα πέρα. το ταμείο ανεργίας ήταν όντως μια όαση μπροστά σε αυτό που θα έρθει από σεπτέμβρη που δεν θα το έχω... πέρασα τραγικές φάσεις και στιγμές να κλαίω μόνη μου στο σπίτι μου, γιατί κανείς δεν απαντούσε στα δεκάδες βιογραφικά που είχα στείλει, φυσικά για άλλη δουλειά, οποιαδήποτε δουλειά! έπειτα ήρθε η αναπλήρωση, έστω και για τρεις μήνες, βουλώνει κάποιες οικονομικές τρύπες, προσωπικά ένσημα και μόρια, πιστεύω ότι δεν θα μας χρησιμεύσουν πουθενά πια, δοξάζω τον Θεό που έχω έστω κι αυτούς τους λίγους μήνες δουλειά, μέχρι που βασανίζομαι για το αν θα πρέπει να βάλω και μειωμένου ωραρίου του χρόνου, με κίνδυνο να παίρνω 200 -300 ευρώ. Καλά όλα αυτά και σε καταλαβαίνω, αλλά εξακολουθώ να αναρωτιέμαι πόσο καλύτερα θα αισθάνεται κάποιος που είναι αναπληρωτής στην φλώρινα πχ, και χρειάζεται να του στέλνουν καθε μηνα 300 ευρώ οι γονείς του για να ζήσει, και που θα κάνει να τους δει αρκετούς μήνες.. τραγικά είναι τα πράγματα θεωρώ, είτε έτσι είτε αλλιώς. το ψυχολογικό κι εγώ το βάζω πολύ ψηλά, πιστεύω ότι αν είναι η ψυχολογία σου χάλια, είσαι κι εσύ, ανεξάρτητα από το πόσα λεφτά έχεις, αλλά 26 χρονών μουλάρα να με ζουν οι δικοί μου; ντρέπομαι...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον γιατί κι εγώ προβληματίζομαι για το τι μας περιμένει τη νέα σχολική χρονιά...
Αυτοί που υποστηρίζουν ότι η... εξίσωση είναι προσωπική έχουν δικιο. Αν δεν έχεις οικογένεια ή/και ιδιαίτερα Οκ να ξεσπιτωθείς. Καλύτερα αυτό από τα να είσαι άνεργος. Εμένα όμως προσωπικά με προβληματίζει πολύ ένα πράγμα που δε το θίξατε καθόλου κι αυτό είναι η σειρά στον πίνακα.
   Αν είναι να δουλέψεις από την αρχή της χρονιάς, άντε Νοέμβρη, άντε Δεκέμβρη εντάξει να το βάλω το κουτάκι. Αν όμως σε καλέσουν μετά τις 15 Γενάρη, αξίζει να πας πχ από την Άρτα στην Κρήτη για 750€ για τόσους λίγους μήνες; Γιατί με το κουτάκι εκεί πας, Κρήτη και Δωδεκάνησα. Εμένα αυτό παραλίγο να μου συμβεί φέτος γι αυτό το λέω. Και βέβαια με πρόσληψη τέλη Γενάρη δεν έχω τα ένσημα για να πάρω επίδομα το καλοκαίρι.
   Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και πρέπει να το σκεφτούμε πολύ καλά. Αν είναι κάποιος στην ίδια θέση με εμένα θα με ενδιέφερε πραγματικά να ακούσω τη γνώμη του. νιώθω πελαγωμένη, δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Πέρυσι δούλευα από 5 Οκτώβρη και φέτος με πήραν τέλη Γενάρη και ναι είχα τσεκάρει το κουτάκι! Στο τσακ γλίτωσα τη Β Χανίων. ευτυχώς είχα δηλώσει ΑΜΩ στον τόπο κατοικίας μου. Δε θα είχα πρόβλημα να πάω τόσο μακριά, αν ήταν από την αρχή της χρονιάς, αλλά Φλεβάρη βρε παιδιά, δεν ξέρω, αξίζει; τι λέτε;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απαντώντας στην συνάδελφο olgalia και σε όποιον/όποια ενδιαφέρεται θα ήθελα να αναφέρω τα εξης : Εργάζομαι τα δύο τελευταία σχολικά έτη ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου στην Κρήτη , είμαι αγγλικών , δεν είμαι παντρεμένη ,  δεν είμαι απο κρήτη , αλλά απο θεσσαλία και επίσης και τις δυο χρονιές το κουτάκι με έστειλε κρήτη , όπως σωστά αναφέρεται  . Κλήθηκα απο το Υπουργείο την μια χρονιά τέλη οκτώβρη και την άλλη αρχές Νοέμβρη . Τα χρήματα πέρυσι ήταν πολύ καλά αλλά φέτος είναι σαφώς μειωμένα και ας είμαι πλήρους ωραρίου . Διαφωνώ κάθετα με το να πηγαίνει κάποιος μειωμένου ωραρίου μακριά γιατί τα χρήματα είναι ελάχιστα (εγω για μειωμενου ας πούμε , δηλώνω μόνο την πόλη μου !) . Εδώ ως πλήρους  και ζορίζομαι ! με 300 και 400 ευρώ δεν βγαίνεις , όταν ενοίκιο , έξοδα σπιτιού και βενζίνη ( αν το σχολείο σου είναι εκτός πόλης ) είναι τουλάχιστον 400 ευρώ ! Και εγώ είμαι και Κρητη που ο χειμώνας είναι πολύ ήπιος , πίστεψέ με .....!!!! Σε ότι με αφορά , είμαι ικανοποιημένη από το αντικείμενο της δουλειάς μου και θεωρώ πως αξίζει και απο ηθικής ικανοποίησης και απο πλευράς δημιουργικότητας και εργασίας πάνω στο αντικείμενο σπουδων να συνεχίσω να κάνω αυτή την δουλειά . Γνώμη μου και πεποίθηση μου είναι πως κάθε νέος συνάδελφος μπορεί να δοκιμάσει αν μπορεί και θέλει να δουλεύει έτσι και αναλόγως και της προσωπικής ζωής και των όποιων οικονομιών μπορεί να έχει , ή να κάνει , να πράξει ότι τον συμφέρει καλύτερα .

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά εμένα το νησί με τσάκισε φέτος και μάλιστα ήμουν (και είμαι) σε νησι των Κυκλάδων με αρκετό τουρισμό.Απο οικονομικής απόψεως να πω οτι δεν έβγαινα ούτε για καφέ,στο σούπερ αγόραζα τα άκρως απαραίτητα,στο σπίτι μου πήγαινα 1 φορά το μήνα.Αν τα χρήματα ηταν ίδια με τα περσινά τότε αξίζει να πας μακριά.Με λίγα λόγια φέτοςδούλεψα μόνο για μόρια .Απο ψυχολογικής απόψεως,ένα πράγμα θα πω...οτι η  μοναξιά δεν παλεύεται με τίποτα!Μακρια απο οικογένεια,φίλους προσωπικά με πήρε πολύ απο κάτω.και αυτό που λένε οτι στα νησια οι εκπαιδευτικοί είναι μια μεγαααλη παρέα είναι μούφα (μιλάω πάντα σε προσωπικό επίπεδο) ισα-ισα το κουτσομπολιο και τα πισώπλατα πάνε κ έρχονται.
Ο καθένας να σκεφτεί τις αντοχές του και να αποφασίσει,Σίγουρα όποιος δεν είναι παντρεμένος και δεν έχει υποχρεώσεις μην τοσκεφτεί να πάει,να το δει και σαν εμπειρία. ;)

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Eιναι λοιπον αυτό που τονισα στην αρχη, αλλα ....περασε στο βρόντο. Δεν ειναι, παναθεμα με, το οικονομικο,  ειναι το ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ.-

ψιτ , δεν ανεφερες και τα ενσημα και τα μόρια που μαζεύει κανείς δουλεύοντας.

από τη μία η ψυχολογία του άνεργου που πρέπει να αντιπαλέψουμε και από την άλλη η ψυχολογία του κορόιδου στο οποίο μας έχουν μετατρέψει. :-\

πάντως για τα ένσημα έχεις δίκιο, με ό,τι συνεπάγονται ... βιβλιάριο, επίδομα. τη σύνταξη δεν την λέω.  :P

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
τι να την κανω την ψυχολογια όταν παίρνω 670 ευρω ως νεοδιοριστη και δίνω 350 με 400 στις βενζίνες (δε βαζω φθορες αυτοκινητου, λαδια κλπ ουτε βιβλία που αγορζω για το μαθημα κλπ ουτε τον καφε που θα πιω κλπ

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Να τονίσω κάτι. Όταν κόβονται οι μισθοί, εννοείται ότι κόβεις και τα μη άκρως απαραίτητα. Για παράδειγμα αν μπορώ να μετακινούμαι χωρίς αμάξι, θα το  κάνω, αν μπορώ να μένω σε μια γκαρσονερίτσα με χαμηλό ενοίκιο θα το κάνω κ.τ.λ., κ.τλ. Έτσι για εμένα προσωπικά τα 850 φτάνουν για ένα άτομο, ίσως άντε να φτάνουν οριακά, αλλά φτάνουν. Μην συγκρίνετε επομένως τις μειώσεις των εξόδων που κάνατε ή υποχρεωθείκατε να κάνετε, με το να είσαι τελείως άνεργος. Δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση ειδικά για άτομα που είναι μακροχρόνια. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και σίγουρα πολύ χειρότερο από το να σου δίνου 850 και να βγαίνεις οριακά. Τπουλάχιστον όταν σου δίνουν λεφτά, πρέπει να σκεφτείς πως θα τα χρησιμοπιήσεις, πρέπει να οργανώσεις τη ζωή σου, πρέπει να ασχολείσαι με κάτι, ο άνεργος που δεν τα κάνει όλα αυτά, πιστέψτε με έρχεται μια ημέρα που θέλει να τα τινάξει όλα στον αέρα.

Επαναλαμβάνω ότι μάλλον αρκετά άτομα εδώ μέσα δενέχουν ζήσει ακριβώς στο μεγαλείο την ανεργία, αυτή την φρικιαστική κατάσταση που περιγράφει η tv, για να δουν την ωραία την γλύκα. Αμα την ζήσουν, μετά θα πουν με χίλια στο ερημονήσι και με 850 στο χέριμ χωρίς αμάξι και όλα τα άλλα περιττά.

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελικά το αν αξίζει να πάει κάποιος αναπληρωτής την καινούρια σχολική χρονιά θα πρέπει πολυ απλά ο καθένας να κάνει τους υπολογισμούς του και καλό θα ήταν για όσους δούλεψαν στο τι συνέβη από την προηγούμενη χρονιά..
Την προηγούμενη χρονιά ενω παίρναμε κανονικό μισθό χωρίς μειώσεις, πληρωνόμασταν τον 1 μήνα με καθυστέρηση 2 μήνες και βάλε..,  με απότελεσμα ενοίκια και οτιδήποτε προσωπικές ανάγκες του καθενός να είχαν εκτροχιαστεί.. ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ!!!!!
 Την φετινή χρονιά ενω είχαμε δηλώσει τον Ιούλιο μακρινές περιοχές και κουτάκια στις αιτήσεις, μας ήρθε ενα ξαφνικό ΜΠΑΜ το νοέμβρη και απ'τα τα 1200-1300 ευρω καταλήξαμε να παίρνουμε 820 ευρω και να κάνουμε το σταυρό μας..  Ας μην μιλήσω καλύτερα και για τους ΑΜΩ όπως επίσης ας μην μιλήσω και τα χαράτσια που πληρώσαμε!!! ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ!!!!!
Η φετινή χρονιά θα είναι η γιορτή του κάθε ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΥ!!!!!!!!!!!
Λογικό συμπέρασμα??? Αν πιστεύει κανείς στην αίτηση του οτι θα τον πάρουν ακόμη και στο τόπο του, και βέβαια να το κάνει... Αν κάποιος δηλώσει και μακρινές περιοχές έχει τα φράγκα και πιστεύει οτι βγαίνει, ας το κάνει και αυτός... Αν κάποιος προσπαθεί να το παίξει ήρωας σε μακρινές περιοχές να λέει...εντάξει θα περάσει ο καιρός ή γενικώς να ρίχνει καντήλια και να βαράει ενέσεις ή να μην έχει ευρώ να γυρήσει στο σπίτι του ούτε με βάρκα με κουπί, ας μην το κάνει... Οπότε ας κάτσει σπίτι του και να ελπίζει να βρεί δουλειά στο τόπο του....Και στις 2 περιπτώσεις να σκεφτούμε οτι όλα είναι απρόβλεπτα, δεν ξέρει τι μας ξημερώνει,μας περιμένει 1 αγγούρι μνημόνιο περαιτέρω μείωση μισθού, με στάνταρ χαράτσια και άλλα έξοδα επιπλέον(ας μη μιλήσω για χρεοκωπία)...  και το θέμα ας κλείσει εδω γιατί το μόνο που απέμεινε είναι να μας πει κάποιος άλλος-η εκπαιδευτικός στο οτι ήρθε σε τηλεφωνική επικοινωνία ΤΑΡΩ με την κυρία Μαρίκα για να του πει εαν αξίξει να πάει κάποιος αναπληρωτής του χρόνου.... έλεος...

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Το μονο που θα προσθεσω εγω ειναι οτι μην αισιοδοξει κανενας πως του χρονου ο μισθος θα ειναι ο ιδιος. Σαφως και θα ειναι εστω και λιγο μειωμενος (το πιθανοτερο αρκετα κατα τη γνωμη μου). Ξεκαθαρα ειναι προσωπικο συστημα και οχι εξισωση μιας και οι παραμετροι ειναι παρα πολλοι!! Οπως οικογενεια, ηλικια, ποσα εχεις στην ακρη εσυ ή οι δικοι σου, δουλεια συζηγου, οπως και το που ησουν τις προηγουμενες χρονιες, ειδικοτητα, θεση σε πινακα και αλλα τοσα που δεν εχω σκεφτει!! Εγω προσωπικα κατεληξα πως θα βαλω ολη την Ελλαδα μιας και δεν εχω οικογενεια και μπορω να μπαινω μεχρι 100 ευρω το μηνα μεσα επειδη φετος και περσυ ημουν στον τοπο μου. Ειμαι κατω των 30 ακομη.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Όλες μα όλες οι παραπάνω μαρτυρίες είναι πάρα πολύ ρεαλιστικές για τα όσα συμβαίνουν σε εμάς τους εκπαιδευτικούς .Σε αυτό το σημείο όμως θα ήθελα να καταλάβετε και όσους αρνήθηκαν πρόσληψη για όλους τους λόγους που εμείς οι ίδιοι αναφέραμε και δεν ήθελαν μετά το άνοιγμα των πινάκων .Το ψυχολογικό κόστος δεν παίζεται συνάδελφοι !!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα σε όλα αυτά είναι τι μέλλει γενέσθαι γενικά; Τι εννοώ: καταρχήν θα γίνουν οι 1000 διορισμοί που είχαν ανακοινωθεί; Εάν γίνουν με ποιο τρόπο ; προηγείται ο Ασεπ το 60% το 40,  το 24+ασεπ  σύμφωνα με την 308/10 ,ή  το 30 μηνο ; Θα παραταθεί εκ νέου η μεταβατική περίοδος; Θα μετρήσει ή όχι η προϋπηρεσία των 2 τελευταίων ετών;  Θα ισχύει ο ενιαίος πίνακας για την αναπλήρωση; Εδώ εγώ προσωπικά έχω μια ένσταση αφού διαγωνισμός έχει να γίνει από το 2008 άρα ο πίνακας ουσιαστικά  είναι <<μεταλλαγμένος>> αφού αυτός που κλειδώθηκε το 2010 πιο ψηλά 2 χρόνια τώρα δουλεύει αυτός με πλεονέκτημα έναντι  κάποιου που έχει περάσει από ΑΣΕΠ είναι παρακάτω από αυτόν ενώ εάν ίσχυε ο 3848/10 θα ήταν πρακτικά παραπάνω! Όλα αυτά συνηγορούν σε ένα απίστευτο μπάχαλο που κύριο στόχο έχει το να κοιτάζει ο καθένας την πάρτη του . Την προηγούμενη εβδομάδα έμαθα ότι έφυγαν 55 απόψεις για προσφυγές από το τμήμα διορισμών του Υπουργείου! Αντιλαμβάνεστε λοιπόν το μέγεθος του προβλήματος! Μέσα λοιπόν σε αυτήν την τραγική κατάσταση με τα μνημόνια κανένα κόμμα δεν παίρνει επίσημα θέση και κανένας δεν ασχολείται συνολικά με το πρόβλημα που είναι να γίνουν οι απαραίτητοι διορισμοί! Οτιδήποτε άλλο είναι ασπιρίνη!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παντως στις βασικες ειδικοτητες οι προσληψεις θα ειναι αυξημενες αυτη την αισθηση εχω τι λετε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.