*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Η ιστορία που θα σας διηγηθώ, πριν 2-3 χρόνια απλά θα ήταν απίστευτη  ;D. Το σχολικό έτος που μας πέρασε, παίρνει συνάδελφος Αγγλικών του σχολείου μας απόσπαση.Σύμφωνα με το νόμο λοιπόν για να φύγει πρέπει να έρθει ο επόμενος.Έρχεται η μια φάση αναπληρωτών,( προσοχή εδώ μιλάμε για πλήρους ωραρίου ,φουλ παραμεθόριο στο μισθό και αν και δεν παίζει ρόλο πια δυσπρόσιτο σχολείο κάμπος,  πρόσβαση με όλα τα μέσα εκτός πλοίου και με πολλά μόρια για όσους σκέφτονται μετάθεση όταν διοριστούν).Η πρώτη κοπέλα λοιπόν αρνείται.Περναει ο καιρός, έρχεται η επόμενη φάση, η δεύτερη κοπέλα πάλι αρνείται.Ξαναπερνάει καιρός, έρχεται και άλλη φάση και δέχεται κάποια.Έλα όμως που είχε μείνει έγκυος κοπέλα της Β περιοχής και αυτη που κάλεσαν στη Β αρνήθηκε...Οπότε η δικιά μας της Γ περιοχής που δέχτηκε, κατέληξε στη Β γιατί ""έτσι κι αλλιώς ο δικός σας δεν φεύγει, η δικιά μας όμως που έμεινε έγκυος έφυγε, άρα εμείς στη Β έχουμε πιο πολύ ανάγκη¨. Αποτέλεσμα : ο συνάδελφος που είχε πάρει την απόσπαση δεν έφυγε ποτέ γιατί κανείς δεν δέχτηκε την αναπλήρωση.....Το συγκεκριμένο γεγονός προσωπικά μου δίνει μια εικόνα για τον τρόπο αντιμετώπισης πλεον της αναπλήρωσης ΑΚΩ...Αν αξίζει η όχι είναι καθαρά προσωπική επιλογή. Άνεργος και ελεύθερος φυσικά και πρέπει με 1000 να πάει. Τώρα άνεργος και με οικογένεια, μάλλον θα μπαίνει περισσότερο μέσα οικονομικά από το να κάθεται σπίτι του.Εργαζόμενος και των δύο κατηγοριών, τα ζυγίζει και πράττει αναλόγως.Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
800χλμ πηγαινέλα κάθε ΣΚ = 3200 χλμ το μήνα με, ομολογουμένως φαγάνα, αυτοκίνητο. ;)

ΥΓ. Άντε τώρα να έβλεπε ο σύζυγος ότι είπα φαγάνα τη... λατρεία του. Πιπέρι θα μου 'ριχνε... στην καλύτερη! ;D

Υπάρχουν και συγκοινωνίες.. τρένα, ΚΤΕΛ... Αν προτιμάτε το αυτοκίνητο για μακρινές αποστάσεις, δεν φταίει το υπουργείο που δεν φτάνουν τα λεφτά (κι ας είναι όντως λίγα εν γένει), αφού τα σπαταλάτε σε βενζίνες έτσι  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
800χλμ πηγαινέλα κάθε ΣΚ = 3200 χλμ το μήνα με, ομολογουμένως φαγάνα, αυτοκίνητο. ;)

ΥΓ. Άντε τώρα να έβλεπε ο σύζυγος ότι είπα φαγάνα τη... λατρεία του. Πιπέρι θα μου 'ριχνε... στην καλύτερη! ;D

Υπάρχουν και συγκοινωνίες.. τρένα, ΚΤΕΛ... Αν προτιμάτε το αυτοκίνητο για μακρινές αποστάσεις, δεν φταίει το υπουργείο που δεν φτάνουν τα λεφτά (κι ας είναι όντως λίγα εν γένει), αφού τα σπαταλάτε σε βενζίνες έτσι  8)

καλα τα λες! και με ποδηλατο μπορειτε να πηγαινετε στο σχολειο, ειναι και οικολογικο ;D
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ωραία ιδέα να χρησιμοποιήσεις τις συγκοινωνίες για τόσα πολλά χλμ!!!!!
Δεν είναι τίποτα. Θα αλλάξεις μονάχα 2-3, θα κάνεις καμιά 15αριά ώρες να φτάσεις στον προορισμό σου, θα δεις τους δικούς σου για 5-6 ώρες και μετά ξεκούραστος και χαρούμενος που έκανες οικονομία μπορείς να επιστρέψεις!!!!!
Καλύτερα δε γίνονταν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

adigoni

  • Επισκέπτης
Δεν είναι τόσο τρομερό όσο ακούγεται σχετικά με τη χρήση των ΜΜΜ.Θα μιλήσω με βάση τη φετινή μου εμπειρία.Το θέμα είναι πόσο αποφασισμένος είναι κάποιος να κάνει αυτόν τον κόπο, και χρειάζεται περίπου ένας μήνας ώστε ο οργανισμός και το βιολογικό του  ρολόι να συνηθίσει σε μία άλλη ρουτίνα.
Ξυπνούσα με ξυπνητήρι 6 παρα 10, άλλες φορές 5μιση.Άλλαζα τρία ΜΜΜ στην Αθήνα, έφτανα σχολείο στην ώρα μου και ήμουν και επί της υποδοχής των συναδέλφων που έμεναν στην περιοχή του σχολείου :)Σχολούσα συνήθως στο 7ωρο κι έφτανα σπίτι 4παρα 10.Έτρωγα, ξεκουραζόμουν, κι 7 παρά ξεκινούσα την ετοιμασία για την επόμενη.Επειδή διαπίστωσα ότι δε μου έβγαινε ο χρόνος, μεγάλο μέρος της προετοιμασίας έβγαζα το ΣΚ.Αργότερα κάποιοι συνάδελφοι με έπαιρναν μέχρι ένα βασικό σημείο της διαδρομής κι έφτανα σπίτι 3 και 20 περίπου.
Είναι θέμα συνήθειας.Κουράστηκα πολύ βέβαια και δεν έχω παιδιά, ώστε να έχω κι άλλες έννοιες στο νου μου.
Αν είχα δικό μου μέσον, σε 30 λεπτά από εθνική οδό θα ήμουν σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν είναι όλα ή άσπρο ή μαύρο. Υπάρχουν πολλές διαδρομές που είναι φτηνότερο και ασφαλέστερο να χρησιμοποιείς ΚΤΕΛ ή τραίνο ή ακόμα και αεροπλάνο.
Για παράδειγμα Γιάννενα-Αθήνα:
με το ΚΤΕΛ 39€ (ακριβό λόγω έλλειψης ανταγωνισμού), 6 ώρες ταξίδι.
Με αμάξι: 450χλμ, κάνεις 5+ ώρες για να έχεις κατανάλωση 6-7 λίτρα/100χλμ, κόστος βενζίνης, περίπου 43€-50€ +20€ περίπου διόδια.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Αθήνα - Σκύρος με αεροπλάνο 30 ευρώ μαζί με φόρους - κομπλέ, το "πήγαινε και έλα"!!

Αθήνα - ΣΚύρος με ΚΤΕΛ και κατόπιν καράβι από Κύμη: 50 ευρώ "πήγαινε - έλα"

Και το αμάξι δεν ξεπερνά τα 30 ευρώ..
Αν δεν πάτε αναπληρωτές.. πάτε για διακοπές.. Κάτι ήξερε ο Ντε Νίρο..

Σκύρος - ΑΘήνα με C130 ένεκα διευκόλυνσης που μας κάνουν... 5 ευρώ η πτήση (ισχύει να φύγουμε από το νησί)

Σκύρο - Σκύρο όλοι :)

Και μέχρι πέρυσι, είχαμε και φοροαπαλλαγή... Από φέτος.. οριακά γλυτώσαμε να πληρώσουμε.. και είχαμε πάλι 3ψηφια επιστροφή..

Σόρρυ για τις τροποποιήσεις, αλλά ξέχασα το σημαντικότερο.
11 μόρια.. (τουλάχιστον κάποτε είχαν αντίκρυσμα.. )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 08:32:55 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πέρσι θυμάμαι ένας συνάδελφος ερχόταν με ποδήλατο καμιά 20αριά χλμ,full οργανωμένος με στολή και κράνος,είχε και μια αλλαξιά ρούχα μαζί του..
Άντε να έκανε ένα διάλειμμα, Δεκ-Ιαν.

Εγώ με τα περσινά δεδομένα θα μαι κοντά στο σπίτι μου, αλλά έχω δηλώσει και σχολεία σε ακτίνα 70 χλμ για κάθε ενδεχόμενο.

Αν τα βρω δύσκολα, ο πατέρας μου στο χωριό έχει ένα καλό άλογο για να κάνει βόλτες.

Του έχω κάνει ήδη μια νύξη αλλά μάλλον νόμιζε ότι αστειευόμουν.

Τέρμα τα τακάκια και τα μπουζιά,άντε να αλλάξω κανένα πέταλο.

Κρίμα που δεν είμαι σε τουριστική περιοχή να φορτώνω κανέναν τουρίστα να αυξήσω το εισόδημά μου.. ;D ;D ;D

Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
οταν ημουν μαθητρια στο λυκειο, μια φιλολογος  μου ερχοταν με ποδηλατο, εβαζε και μπροστα στο καλαθι τα βιβλια ;D ;D τη καλη που ηταν!  αν το σπιτι ειναι κοντα στο σχολειο γιατι οχι με ποδηλατο
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος ylem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε
    • Προφίλ
Συνάδελφοι..μην νονίζετε ότι και να έχεις δικό σου μέσο είναι πανάκεια...το 2011 δούλεψα σε σχολεία των Σερρών..απόσταση από Θεσσαλονίκη..τα σχολεία..1ώρα και 30 λεπτά περίπου...πάς και σιγά δεν τρέχεις γιατί τρέχει και η βενζίνη...να χιλιόμετρα το αυτοκίνητο να σέρβις με τα λίγα τα πολλά είμουνα καθημερινά 4 ώρες πάνω στο τιμόνι....πόσες φορές κόντεψα να κοιμηθώ πάνω στην Εγνατία οδό...!Τέλος πάντων παρ'όλα αυτά σαν εμπειρία..άξιζε τον κόπο..στα Ολοήμερα....Τα μισά λεφτά τα έδινα στο αυτοκίνητο...!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 16.01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 16.01
    • Προφίλ
πάρτε παπάκι!το ξέρω η βενζίνη δεν είναι φτηνή,αλλά 100 χιλ. τα βγάζετε με σχεδόν 5 ευρώ(το πολύ) ανάλογα το καρμπιρατέρ ;D ;D ;D!

εμένα όπου με στέλνουν παίρνω και το innova μαζί,64000 χιλ. έχει κάνει το κακόμοιρο και ακόμα δεν διαμαρτύρεται(είναι και απο καλή <<ράτσα>> τι να πει)!

Με βροχή,αδιάβροχο,μπότες,κράνος και Άγιος ο Θεός!


ΥΓ: μην σβηστεί παρακαλώ...
ΥΓ2: δεν βαρεθήκατε να μου διαγράφετε τα μηνύματα? Και εμείς υπήρξαμε mod's αλλά δεν κάναμε έτσι! ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 11:32:49 μμ από scorpion72 »
Avanti: Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...
Και~  Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
800χλμ πηγαινέλα κάθε ΣΚ = 3200 χλμ το μήνα με, ομολογουμένως φαγάνα, αυτοκίνητο. ;)

ΥΓ. Άντε τώρα να έβλεπε ο σύζυγος ότι είπα φαγάνα τη... λατρεία του. Πιπέρι θα μου 'ριχνε... στην καλύτερη! ;D

Υπάρχουν και συγκοινωνίες.. τρένα, ΚΤΕΛ... Αν προτιμάτε το αυτοκίνητο για μακρινές αποστάσεις, δεν φταίει το υπουργείο που δεν φτάνουν τα λεφτά (κι ας είναι όντως λίγα εν γένει), αφού τα σπαταλάτε σε βενζίνες έτσι  8)

Ρε συ Landau, θα μας τρελάνεις;  :o Κάνεις που κάνεις τόσα έξοδα, δηλαδή, για να δεις την οικογένειά σου ένα ρημαδοΣΚ, να χάσεις και το μισό, για να πας με τη συγκοινωνία; Εγώ, τουλάχιστον ευγνωμονώ την υποδιευθύντρια ( καλά να είναι πάντα η γυναίκα) για το πρόγραμμα που μου έφτιαξε και μπορούσα να φεύγω Παρασκευή μετά τις πρώτες ώρες  και να πηγαίνω Δευτέρα τις τελευταίες και έτσι κέρδιζα όλη την Κυριακή. Με τη συγκοινωνία θα έπρεπε να φεύγω Κυριακή πρωί. Οπότε τζάμπα κόπος.

Ωραία ιδέα να χρησιμοποιήσεις τις συγκοινωνίες για τόσα πολλά χλμ!!!!!
Δεν είναι τίποτα. Θα αλλάξεις μονάχα 2-3, θα κάνεις καμιά 15αριά ώρες να φτάσεις στον προορισμό σου, θα δεις τους δικούς σου για 5-6 ώρες και μετά ξεκούραστος και χαρούμενος που έκανες οικονομία μπορείς να επιστρέψεις!!!!!
Καλύτερα δε γίνονταν!!!

Πες τα, ρε fifi, γιατί είχα αρχίσει να νομίζω ότι εγώ είμαι τρελή! ::)

Συνάδελφοι..μην νονίζετε ότι και να έχεις δικό σου μέσο είναι πανάκεια...το 2011 δούλεψα σε σχολεία των Σερρών..απόσταση από Θεσσαλονίκη..τα σχολεία..1ώρα και 30 λεπτά περίπου...πάς και σιγά δεν τρέχεις γιατί τρέχει και η βενζίνη...να χιλιόμετρα το αυτοκίνητο να σέρβις με τα λίγα τα πολλά είμουνα καθημερινά 4 ώρες πάνω στο τιμόνι....πόσες φορές κόντεψα να κοιμηθώ πάνω στην Εγνατία οδό...!Τέλος πάντων παρ'όλα αυτά σαν εμπειρία..άξιζε τον κόπο..στα Ολοήμερα....Τα μισά λεφτά τα έδινα στο αυτοκίνητο...!

Α, εγώ έκανα το καλύτερο. Έτυχε μια φορά και έκανα τα 800χλμ σε μία μέρα. 8)
Πήγα το πρωί και με το που πατάω το πόδι μου στο σχολείο με ενημερώνουν από το σπίτι για κάτι πολύ σοβαρό. Έμεινα περίπου μισή ώρα, για να συνεννοηθώ τι θα γίνει και πίσω πάλι.
... Τα είδα όλα ξύλινα λέμε. ::)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
να ζητήσετε έκπτωση στα εισιτήρια όπως τους αστυνομικούς!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με έχει λούσει κρύος ιδρώτας με αυτά που διαβάζω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161389
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.