*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 233877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #700 στις: Αύγουστος 16, 2021, 05:18:40 μμ »
Μου είπε ένας φίλος προγραμματιστής ότι σε νησιά όπως Χάλκη, Τήλος κ.λ.π δεν αποκλείεται το ίντερνετ να '' σέρνεται'' σε βιντεοκλησεις π.χ.
Πέρα από τη σύνδεση μου με τον έξω κόσμο (Skype) , μου είναι πολύ σημαντικό να έχω καλό ιντερνετ για να παρακολουθώ το μεταπτυχιακό μου!! Έχει κάποιος από εσάς παρόμοια εμπειρία στο συγκεκριμένο θεμα να μου πει?
Είχα 4αρα στην Τήλο το 2015. Αν είχα 24αρα, θα έπιανα 13 μου είχε πει ο τεχνικός του ΟΤΕ.
Δε θυμάμαι να έκανα βιντεοκλήσεις τότε. Κατά τα άλλα μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:51:17 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #701 στις: Αύγουστος 17, 2021, 03:48:35 μμ »
Επειδή σκεφτομαι και την Πατμο, ποιο ακριβως ειναι το πρόβλημα στο ΓΕΛ Πατμου; Θα με βοηθούσατε μιας και δεν εχω κανει εκει.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #702 στις: Αύγουστος 17, 2021, 05:53:41 μμ »
Επειδή σκεφτομαι και την Πατμο, ποιο ακριβως ειναι το πρόβλημα στο ΓΕΛ Πατμου; Θα με βοηθούσατε μιας και δεν εχω κανει εκει.

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ. Εξαρταται από την ειδικότητα σου ωστοσο σε μεγάλο βαθμο. Βέβαια αν τώρα μαζευτείτε εκεί αρκετοι νεοδιόριστοι μπορείτε να συνασπιστείτε και να αλλάξετε το κατεστημένο. Αν όμως εισαι η μόνη τότε θα φύγεις το λιγότερο με προβλήματα υγείας από εκεί.

Και δεν ειναι και το μονο σχολειο στα Δωδεκανησα με τετοια θεματα. Δεν ειναι μονο οι λόγοι οτι ειναι απομονωμένα, μακρια, συνθηκες κτλ που τα Δωδεκανησα ειναι παντα στην τελευταια επιλογη ολων. Είναι και η σχολική ζωή εκει θεμα.

Πάντα βέβαια εξαρτάται και τι είδους εκπαιδευτικός εισαι εσυ.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #703 στις: Αύγουστος 17, 2021, 06:01:51 μμ »
Κανε μια αναζητηση στο φορουμ. Εξαρταται από την ειδικότητα σου ωστοσο σε μεγάλο βαθμο.

Nα υποθέσω ότι οι λεγόμενες "βασικές" ειδικότητες αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο πρόβλημα,σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:51:17 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #704 στις: Αύγουστος 17, 2021, 07:02:54 μμ »
Κανε μια αναζητηση στο φορουμ. Εξαρταται από την ειδικότητα σου ωστοσο σε μεγάλο βαθμο. Βέβαια αν τώρα μαζευτείτε εκεί αρκετοι νεοδιόριστοι μπορείτε να συνασπιστείτε και να αλλάξετε το κατεστημένο. Αν όμως εισαι η μόνη τότε θα φύγεις το λιγότερο με προβλήματα υγείας από εκεί.

Και δεν ειναι και το μονο σχολειο στα Δωδεκανησα με τετοια θεματα. Δεν ειναι μονο οι λόγοι οτι ειναι απομονωμένα, μακρια, συνθηκες κτλ που τα Δωδεκανησα ειναι παντα στην τελευταια επιλογη ολων. Είναι και η σχολική ζωή εκει θεμα.

Πάντα βέβαια εξαρτάται και τι είδους εκπαιδευτικός εισαι εσυ.

Ακριβώς. Δεν είναι τυχαίο. Το θέμα δεν είναι μόνο η απόσταση, η έλλειψη επιλογών και η κάλυψη των βασικών αναγκών στα μικρά νησάκια, αλλά και το "σχολικό κλίμα" που επικρατεί εκεί. Αν είσαι περαστικός, λες ένας χρόνος είναι, θα δω τα θετικά, θα κάνω φυσική ζωή, θα κυλήσει σιγά σιγά και θα φύγω, αν όμως δεν είσαι... Από την άλλη εξαρτάται και τι προσδοκίες και τι αντοχές έχεις. Ο κάθε ένας μας είναι διαφορετικός.
 Άλλωστε δεν είναι όλα τα νησάκια ίδια.
Όπως και να το κάνουμε Πάτμος και Τήλος, κατά τη γνώμη μου και για τους λόγους που έχουν ήδη γραφτεί εδώ στο forum κατά καιρούς, είναι τα δυσκολότερα...

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #705 στις: Αύγουστος 17, 2021, 07:13:31 μμ »
Nα υποθέσω ότι οι λεγόμενες "βασικές" ειδικότητες αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο πρόβλημα,σωστά;

οχι με αυτη την έννοια. Αν και δεν αποδεχομαι ουτε το βασικές, ουτε το "βασικές".
Αν εισαι φιλόλογος για παραδειγμα υπάρχει θέμα μεγαλυτερο. Αν εισαι μαθηματικός μικρότερο. Και ας τα θεωρειτε και τα δυο βασικες ειδικοτητες.


Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #706 στις: Αύγουστος 17, 2021, 07:19:24 μμ »
οχι με αυτη την έννοια. Αν και δεν αποδεχομαι ουτε το βασικές, ουτε το "βασικές".
Αν εισαι φιλόλογος για παραδειγμα υπάρχει θέμα μεγαλυτερο. Αν εισαι μαθηματικός μικρότερο. Και ας τα θεωρειτε και τα δυο βασικες ειδικοτητες.

Καταλαβαίνω τι λες.Ούτε εμένα μου αρέσει αυτός ο διαχωρισμός γι' αυτό έβαλα εισαγωγικά.Όπως κι αν έχει,ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #707 στις: Αύγουστος 17, 2021, 07:34:45 μμ »
Το κερασάκι στην τούρτα είναι  η επερχόμενη αξιολόγηση.
Ανίκανοι, παρεμβατικοί ή αντίθετα άβουλοι διακοσμητικοί διευθυντές παραμένουν στις θέσεις τους με τις ευλογίες των ανωτέρων και της τοπικής κοινωνίας διότι κανείς δεν τους ελέγχει και επιπλέον από τώρα θα αξιολογούν όλους τους υπόλοιπους. Όλοι οι παραπάνω θεωρούν τα σχολεία τσιφλίκι τους. Σε μεγαλύτερα σχολεία θα είχαν πάρει πόδι.
Νομίζω ότι τώρα σας λύθηκαν οι απορίες. ;)

Συνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #708 στις: Αύγουστος 17, 2021, 08:26:21 μμ »
Ανίκανοι, παρεμβατικοί ή αντίθετα άβουλοι διακοσμητικοί διευθυντές παραμένουν στις θέσεις τους με τις ευλογίες των ανωτέρων και της τοπικής κοινωνίας διότι κανείς δεν τους ελέγχει και επιπλέον από τώρα θα αξιολογούν όλους τους υπόλοιπους. Όλοι οι παραπάνω θεωρούν τα σχολεία τσιφλίκι τους.

αφού είναι ντόπιοι σημαίνει οτι αυτόματα ειναι σουπερ υπερτελειοι.
Τι;
Οχι;
  >:(

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #709 στις: Αύγουστος 17, 2021, 08:26:45 μμ »
Ακριβώς. Δεν είναι τυχαίο. Το θέμα δεν είναι μόνο η απόσταση, η έλλειψη επιλογών και η κάλυψη των βασικών αναγκών στα μικρά νησάκια, αλλά και το "σχολικό κλίμα" που επικρατεί εκεί. Αν είσαι περαστικός, λες ένας χρόνος είναι, θα δω τα θετικά, θα κάνω φυσική ζωή, θα κυλήσει σιγά σιγά και θα φύγω, αν όμως δεν είσαι... Από την άλλη εξαρτάται και τι προσδοκίες και τι αντοχές έχεις. Ο κάθε ένας μας είναι διαφορετικός.
 Άλλωστε δεν είναι όλα τα νησάκια ίδια.
Όπως και να το κάνουμε Πάτμος και Τήλος, κατά τη γνώμη μου και για τους λόγους που έχουν ήδη γραφτεί εδώ στο forum κατά καιρούς, είναι τα δυσκολότερα...

Έχοντας κάνει αρκετα Δωδεκανησα (όχι από επιλογή αλλά γιατί αυτά ξέμεναν στην ειδικότητα μου) συμφωνω μαζι σου. Τις περισσότερες φορές ουτε για μια χρονια δεν μπορεις να αντεξεις. Και υπάρχουν σε όλα προβλήματα, όχι μονο σε αυτα που έχουν αναφερθεί.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία συμβουλή που μας είχες δώσει παλιοτερα εδω στο φορουμ "να μην εγκλωβιστουμε στα Δωδεκάνησα, δεν ειναι για πολλές χρονιες". Δηλαδη αν καποιος μπορει να τα αποφυγει ή μετα απο χρονια προυπηρεσιας μπορει να πιανει και αλλα μερη ειναι καλο να το κανει για πολλους λογους.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #710 στις: Αύγουστος 17, 2021, 08:28:59 μμ »
αφού είναι ντόπιοι σημαίνει οτι αυτόματα ειναι σουπερ υπερτελειοι.
Τι;
Οχι;
  >:(

Ναι αυτο με το ντοπιοι παιζει και αλλου. Και στην ηπειρωτικη Ελλάδα.
Εκει το παρανομο, παρατυπο το βαφτιζουν εν μια νυκτι νομιμο και οποιος ειναι οκ εχει αυτος το προβλημα, οποιος ειναι ντοπιος ή αυλικος ειναι τελειος.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #711 στις: Αύγουστος 17, 2021, 10:59:15 μμ »
Και να μην είναι ντόπιος, μπορεί να είναι ντοπιοποιημένος (πολλά χρόνια στο ίδιο μέρος). Το ίδιο κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2021, 11:33:02 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #712 στις: Αύγουστος 25, 2021, 11:15:41 μμ »

Ρόδος: Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί που αναζητούν στέγη  μπορούν να μπαίνουν στην  επίσημη  ιστοσελίδα  της ομοσπονδίας  http://oeddd.com/Default.aspx?id=1&lid=2  όπου υπάρχει εικονίδιο  «Προσφορές Διαμονής σε Εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 2021 – 2022»,  στο οποίο  έχει αναρτηθεί λίστα με τα  ενοικιαζόμενα δωμάτια  και διαμερίσματα.

Πηγή: "Ροδιακή"

https://www.rodiaki.gr/article/463477/a-elme-dwdekanhsoy-gia-to-problhma-stegashs-twn-kathhghtwn-poy-tha-yphrethsoyn-sth-rodo

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #713 στις: Αύγουστος 25, 2021, 11:39:32 μμ »
Ρόδος: Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί που αναζητούν στέγη  μπορούν να μπαίνουν στην  επίσημη  ιστοσελίδα  της ομοσπονδίας  http://oeddd.com/Default.aspx?id=1&lid=2  όπου υπάρχει εικονίδιο  «Προσφορές Διαμονής σε Εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 2021 – 2022»,  στο οποίο  έχει αναρτηθεί λίστα με τα  ενοικιαζόμενα δωμάτια  και διαμερίσματα.

Πηγή: "Ροδιακή"

https://www.rodiaki.gr/article/463477/a-elme-dwdekanhsoy-gia-to-problhma-stegashs-twn-kathhghtwn-poy-tha-yphrethsoyn-sth-rodo
ξαναδίνω το λινκ της ελμε διότι όπως προβάλλεται δεν ανοίγει:

http://oeddd.com/Default.aspx?id=102&lid=2

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.