*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 19, 2013, 12:53:21 μμ »
Σε ποιον φορέα στην Αγγλία, έστειλες παραπάνω έγγραφα που λες, για να παρεις το QTS;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:11 »

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 21, 2013, 10:42:55 πμ »
Εγώ πήρα το QTS τον Μάρτη 2013 και δεν χρειάστηκε σφραγίδα της Χάγης...πάντως δεν περιμένω και πολλά, έκανα αιτήσεις τόσο ως Αγγλικής Φιλολογίας όσο και ως Μουσικής και με ευγένεια με απέρριψαν. Ενδέχεται να ενοχλούνται και από το γεγονός ότι είμαι από Ελλάδα, διότι π.χ. ένα σχολείο μου ζήτησε αρχικά το ίδιο να κάνω αίτηση μέσα από ένα site on-line βιογραφικού στο οποίο είχα αποκρύψει τα προσωπικά στοιχεία (υπήρχε αυτή η επιλογή) και όταν έκανα αίτηση μου είπαν πως έδωσαν τη θέση σε κάποιον ήδη διδάσκοντα στο σχολείο. Πιστεύω πως αν δεν έχεις βρετανικό πτυχίο, τουλάχιστον για κάποιες ειδικότητες, δύσκολα τα πράγματα, αλλά αξίζει να το προσπαθήσει κανείς...Όσον αφορά στα πτυχία όταν προσληφθείς, από όσα διάβασα ναι τα καταθέτεις μαζί με ό,τι άλλο ζητάνε. Καλή τύχη σε όλους σας!


Nα σε ρωτησω κατις; Στο χωρίο της αίτησης για το QTS : ''title'' όπως και στα 2 b ii και 4, τι συμπηρώνουμε;

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:55:51 μμ »
Title: Mr / Mrs / Ms κτλ Στο 2b τικάρεις αντίστοιχα αυτό που ταιριάζει στην περίπτωσή σου, οι ΠΕ και γενικά όσοι αποφοίτησαν από κάποιο τριτοβάθμιο εκπαιδευτικό ίδρυμα σίγουρα το 2bi. To 2bii το τικάρουν όσοι ενώ δεν έχουν πάει στην τριτοβάθμια, το κράτος τους έχει δώσει το δικαίωμα να διδάσκουν π.χ. ο κλάδος μουσικών ΤΕ16. Όσον αφορά στην ενότητα 4, αν καταλαβαίνω ότι αυτό εννοείς, αν το teacher qualification που έχεις είναι ουσιαστικά το βασικό πτυχίο το γράφεις στην ενότητα 3 και αφήνεις κενή την 4. Η ενότητα 4 συμπληρώνεται με το βασικό σου πτυχίο μόνο αν στην 3 έχεις βάλει μεταπτυχιακό που σου έδωσε το δικαίωμα να διδάσκεις. Για την αποστολή των εγγράφων, το Teaching Agency λέγεται πια The National College for Teaching & Leadership (NCTL). Η διεύθυνση είναι ίδια 7th Floor, 53-55 Butts Road, Earlsdon Park, Coventry, CV13BH. Website: www.education.gov.uk , tel. (0)3007900225

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 21, 2013, 03:07:48 μμ »
Σε ευχαριστω πααααρα πολυ!!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:11 »

Pandora

  • Επισκέπτης
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:02:13 μμ »
Καλησπέρα. Γνωρίζετε τι ισχύει για Γερμανία κ από μπορώ να ενημερωθώ?
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 24, 2013, 02:36:52 μμ »
 Απο οσο ξερω για γερμανια, δεν δεχονται καθολου ξενους δασκαλους. Το ξερω γιατι προσπαθησε μια φιλη να το κανει ετσι και τελικα κατεληξε να ψαχνει για παροικιακά ελληνικα σχολεια. Εγω θα ηθελα να ρωτησω επισης κατι αλλο, στην Αγγλία, εφοσον ποκτησεις αυτο το qts, πρεπει να κανεις κατι αλλο για τη γλώωσα; Δινεις καποια τεστ;

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 24, 2013, 03:54:57 μμ »
Η γνώση γλώσσας αλλά και οι γνώσεις γενικά θα κριθούν από συνέντευξη στο σχολείο που θα ζητάει προσωπικό. Οι προσλήψεις γίνονται από τα σχολεία
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:42:09 μμ »
σ ευχαριστω! Μου ειπαν βεβαια οτι ως νηπιαγωγος εχεις περισσοτερες ευκαιριες να δουλεψεις εφοσον εισαι ξενος/η. θα δειξει.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 26, 2013, 09:35:38 πμ »
σ ευχαριστω! Μου ειπαν βεβαια οτι ως νηπιαγωγος εχεις περισσοτερες ευκαιριες να δουλεψεις εφοσον εισαι ξενος/η. θα δειξει.




Στην Αγγλία;

Δεν θα το έλεγα!

Αν έχεις άριστη γνώση γλώσσας (καθομιλουμένης και όχι απλά ακαδημαϊκής) και τα απαιτούμενα προσόντα, τότε, ναι έχεις πιθανότητες να δουλέψεις (όπως και κάθε ένας που τα έχει αυτά είτε είναι Βρεταν΄'ος ε'ιτε όχι).

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το πώς θα "πουλήσεις" τον ευατό σου στην αίτηση και στη συνέντευξη (αν σε καλέσουν)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Mallita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:17:00 μμ »
Σκέφτομαι να την κάνω για Αγγλία.Εδώ δε βλέπω φως! Τι με συμβουλεύετε;

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:09:22 μμ »
σ ευχαριστω! Μου ειπαν βεβαια οτι ως νηπιαγωγος εχεις περισσοτερες ευκαιριες να δουλεψεις εφοσον εισαι ξενος/η. θα δειξει.




Στην Αγγλία;

Δεν θα το έλεγα!

Αν έχεις άριστη γνώση γλώσσας (καθομιλουμένης και όχι απλά ακαδημαϊκής) και τα απαιτούμενα προσόντα, τότε, ναι έχεις πιθανότητες να δουλέψεις (όπως και κάθε ένας που τα έχει αυτά είτε είναι Βρεταν΄'ος ε'ιτε όχι).

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το πώς θα "πουλήσεις" τον ευατό σου στην αίτηση και στη συνέντευξη (αν σε καλέσουν)




ρε μαθαινω πολυ ασχημα πραγματα σχετικα με τις ευκαιριες που εχουν οι ελληνες δασκαλοι στν αγγλια. παραδειγμα εμαθα οτι σε καποιους δεν εδωσαν καν το qts .. εγω περιμενω να μου τ στειλουν (εστειλα πριν καμια 15 μερες).. γ αυτο λεω για νηπιαγωγους.. μηπως γνωριζεις τι συμβαινει εκει με τους δασκαλους, γτ πραγματικα αισθανομαι με αυτα που ακουω οτι σχεδον δεν εχει νοημα να ψαξω...

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:21:48 μμ »
Το θέμα ειναι οτι κι εκει θα κατεβουν σε απεργία διαρκειας καθώς πλεον ζητηθηκε μειωση των μισθών καθώς και συνδεση τους με την αποδοτικοτητα. Οι μισθοι ειναι η μια η αλλη καθως το κοστος ζωης ειναι πολυ ακριβο. Βεβαια υπαρχουν περισσοτεροι τροποι για να συμπληρωσεις το εισοδημα σου με μερικη απασχοληση.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:06:48 πμ »
ρε μαθαινω πολυ ασχημα πραγματα σχετικα με τις ευκαιριες που εχουν οι ελληνες δασκαλοι στν αγγλια. παραδειγμα εμαθα οτι σε καποιους δεν εδωσαν καν το qts .. εγω περιμενω να μου τ στειλουν (εστειλα πριν καμια 15 μερες).. γ αυτο λεω για νηπιαγωγους.. μηπως γνωριζεις τι συμβαινει εκει με τους δασκαλους, γτ πραγματικα αισθανομαι με αυτα που ακουω οτι σχεδον δεν εχει νοημα να ψαξω...

Ουτε οι αλλοδαποι δασκαλοι, ουτε οι νηπιαγωγοι εχουν προβλημα, αν ειναι διατεθειμενοι να εργαστουν σε σχολεια "κατωτερων" περιοχων (πώς λεμε Φυλής, Ασπροπυργου).

Αλλά αν εχουν εμπειρια στην Αγγλικη, μπορουν να χτυπησουν καλυτερα σχολεια. Εμπειρια εννοω να εχουν κανει ενα χρονο μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση σε αγγλικο πανεπιστημιο που συμπεριλαμβανει πρακτικη σε σχολειο ή να εχουν προϋπηρεσια σε αγγλικο νηπιαγωγειο/δημοτικο, ακομη κι εθελοντικα. Αυτο δειχνει στον εργοδοτη οτι ξερεις τι θα κανεις με τα παιδια στην ταξη, ανεξαρτητα της εθνικότητάς σου. (διοτι άλλα τραγουδακια και παιχνιδακια εχουν στα ελληνικά νηπιαγωγεια, άλλα στα αγγλικά!)

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:00:17 μμ »
καλημέρα, ξέρει κανείς τι ισχύει γενικά για να διδάξει ένας καθηγητής σε σχολείο εξωτερικου?
Εγώ δούλεψα 6-7 χρονια σαν ωρομίσθια/αναπληρώτρια πληροφορικής εδω. έχω ελπίδες έξω ή δεν αναγνωρίζεται?

επίσης έχω το Proficiency και την άδεια διδασκαλίας από το Υπουργείο αλλά αυτό μετράει έξω?
Ενδιαφέρομαι για χωρες κεντρικής Ευρώπης (Αυστρία, Ελβετία) και ψάχνοντας είδα ότι ζητάνε διάφορα πιστοποιητικά. Αν ξέρει κάποιος ας με κατατοπίσει.
Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.