*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 948188 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schooligan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1064 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 03:55:11 μμ »
βασικά στην εγκύκλιο έγραφε πως άτομα του πίνακα α οι οποίοι διαθέτουν τα τυπικά προσόντα του πίνακα β, τους δίνεται η δυνατότητα ένταξης και στον πίνακα β με τον τρόπο κατάταξης που γίνεται στο συγκεκριμένο πίνακα. μήπως είναι τέτοια περίπτωση;;;;

δεν ξερω παντως στον πινακα Α δεν ειναι πλεον...ειναι μονο στον Β. τι να πω;αν υπηρχε θεμα υγειας κ τωρα δεν υπαρχει καλως, την υγεια της να χει (κ το εννοω). αν με τον ελεγχο των πιστοποιητικων αναπηριας-ασθενειας διαπιστωθηκε κατι κ υπηρξε προβλημα (εληξε ή κατι άλλο) κ δε μπορεσε να ξαναμπει στον Α δε μπορω να το γνωριζω...παντως προνόησε κ έκανε κ ενα μεταπτυχιακό που απαιτειται πλεον στον Β. Συμπτωσεις, θαυματα, καχυποψιες, ιντριγκες σ αυτους τους πινακες!!!!επειδη πολλα σεναρια υπαρχουν,αλλα μπορει να ειναι μονο σεναρια δεν προκειται να κανω ενσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:18:52 »

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1065 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 03:59:20 μμ »
Παράθεση
Γίνεται να παρακολουθεί κανεις το 2ετές μεταπτυχιακό της Αθήνας (το οποίος παρεπιπτοντος δέχεται χιλιάδες αιτήσεις και αντιλαμβανόμαστε όλοι τη δυσκολία επιλογής), και συγχρόνως να εργάζεται στην Αθήνα?

Αν εννοείς του ΠΤΔΕ, γίνεται. Οι περισσότεροι συνάδελφοι εργάζονταν, στην πλειοψηφία τους ως εκπαιδευτικοί.
Το πόσο εύκολο ήταν και τί θυσίασαν από προσωπική και οικογενεικαή ζωή, εκείνοι το γνωρίζουν- πάντως παρακολουθούσαν ανελλιπώς και ηρωικά!
Όσο για τον βαθμό δυσκολίας στην εισαγωγή, ενημερώνω πως όποιος τελικά έκατσε και πραγματικά διάβασε όλη τη βιβλιογραφία είχε τεράστιες πιθανότητες να μπει.


Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1066 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 04:00:23 μμ »
schooligan, μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στο υπουργείο και να ρωτήσεις για το συγκεκριμένο άτομο ή να κάνεις ένσταση για το αν κατέχει μεταπτυχακό ή όχι. μπορεί να την έχουν βάλει με μεταπτυχιακό και να μην έχει!!!!έχει συμβεί και αυτό.....σε παλιότερους πίνακες που εμφανίζεται;;;;;

Αποσυνδεδεμένος schooligan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1067 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 04:14:34 μμ »
schooligan, μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στο υπουργείο και να ρωτήσεις για το συγκεκριμένο άτομο ή να κάνεις ένσταση για το αν κατέχει μεταπτυχακό ή όχι. μπορεί να την έχουν βάλει με μεταπτυχιακό και να μην έχει!!!!έχει συμβεί και αυτό.....σε παλιότερους πίνακες που εμφανίζεται;;;;;
μπορεις να το δεις κ εσυ, στους προηγούμενους πινακες είναι μόνο στον πινακα Α με επαρκεια στη braille κ τετραετη νοηματικη...αυτα! ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:18:52 »

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1068 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 04:48:51 μμ »
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63681020

Μακάρι να γίνει ένας σωστός έλεγχος

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1069 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:00:49 μμ »
ποιος καθοριζει ποιος εχει καλυτερη επιστημονικη καταρτηση(μεταπτυχιακο-σεμιναριο);οσοι εχουν τα χρηματα περνουν μεταπτυχιακο οσοι δεν εχουν.... εδω παει την συγκεκριμενοι χρονικοι οικονομικοι περιοδο που ζουμε οτι οσοι εχουνε πολλα λεφτα....ξερω τι τα κανουν!
Οπως και να το κανουμε ειναι κοινως αποδεκτο οτι τα μαστερ ειναι ανωτερα απο τα σεμιναρια. Σε ολο τον κοσμο ετσι γινεται... μπορει να υπαρχουν και μεταπτυχιακα με χαμηλο βαθμο δυσκολιας (π.χ. Βουλγαριας) αλλα πιστευω ειναι ανωτερα απο το ανωτερο σεμιναριο. Πριν 3-4 χρονια καποιοι ειχαν την πληροφορια και εκαναν σεμιναρια... σημερα καποιοι εχουν τα λεφτα και κανουν μεταπτυχιακα... That's life
Συμφωνώ απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1070 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:13:47 μμ »
Παράθεση
Το σενάριο που οι άνθρωποι αυτοί δούλευαν και ταυτόχρονα παρακολουθούσαν μεταπτυχιακό στην πόλη που δούλευαν (π.χ. Αθήνα, Θεσ/νίκη) , ή ολοκλήρωναν την διπλωματική τους (κάτι που γίνεται και από απόσταση), μάλλον δεν περνάει από το μυαλό. Υπήρχαν πολλές τέτοιες περιπτώσεις στο μεταπτυχιακό που έκανα και είναι λίγο άδικο να βγάζουμε κακόβουλα συμπεράσματα αν δε γνωρίζουμε, δε νομίζετε;
Γίνεται να παρακολουθεί κανεις το 2ετές μεταπτυχιακό της Αθήνας (το οποίος παρεπιπτοντος δέχεται χιλιάδες αιτήσεις και αντιλαμβανόμαστε όλοι τη δυσκολία επιλογής), και συγχρόνως να εργάζεται στην Αθήνα?
Απλή ερώτηση κάνω, γιατί δε γνωρίζω.

Αν εννοείς υτό που είναι στο τμήμα νηπιαγωγών, σε καμία περίπτωση. Το πρόγραμμα είναι αλλες μέρες πρωί κ άλλες απόγευμα. Είναι αδύνατον να δουλευεις. Εκτός αν κάνεις μόνο ιδιάιτερα κ ρυθμίζεις εσύ το χρόνο. Κρατάω μια επιφύλαξη, μήπως έχει κάτι αλλάξει. Πάντως το 2009 -2010 έτσι ήταν.

Αποσυνδεδεμένος katerinal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1071 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:14:07 μμ »
Μιας και τα λέμε όλα, να πω κι εγώ τον πόνο μου να ξαλαφρώσω, μπας και πάω παρακάτω... Τελείωσα πέρσι μτπχ στην Αγγλία, σπατάλησα 20,000 (το κομπόδεμα της γιαγιάς μου, της μάνας μου, των σπουδών του αδερφού μου, του υποτιθέμενου γάμου μου), εργαζόμουν παράλληλα και με μεγάλο κόπο κατάφερα να τελειώσω πρώτη απ' όλους τους μεταπτυχιακούς της σχολής μου. Και πριν απ' αυτό και τα σεμινάρια είχα κάνει και νοηματική και braille. Φυσικά το αποτέλεσμα το ξέρετε όλοι. Δεν δούλεψα κι ούτε πρόκειται να δουλέψω ποτέ εδώ. Αντίθετα στην Αγγλία, παρόλο που δεν ήμουν Αγγλίδα, μου έδωσαν την ευκαιρία να εργαστώ και μάλιστα σε δημόσιο σχολείο, αναγνωρίζοντας την επίδοσή μου και το πτυχίο μου (μάλιστα με συμβουλεύονταν ακόμη και οι πιο παλιοί δάσκαλοι του σχολείου). Θα μου πείτε αφού ήταν όλα τόσο ιδανικά, γιατί επέστρεψες; Πρώτον επειδή για ενάμιση χρόνο είχα θυσιάσει την προσωπική μου ζωή για τις σπουδές και δεύτερον επειδή είχα την απατηλή ελπίδα ότι αυτά που έχω μάθει εκεί θα μπορούσα να τα εφαρμόσω εδώ. Με έπιανε κυριολεκτικά τρέλα και πείσμωνα όσο έβλεπα πόσο πίσω είμαστε στην Ελλάδα. Εμένα όπως και άλλους συναδέλφους -πολύ πιο αξιόλογους- που πραγματικά ενδιαφερόμαστε για το μέλλον της ειδικής αγωγής στην Ελλάδα, που θέλουμε να αλλάξουμε τα πράγματα και να εφαρμόσουμε επιτέλους εξειδικευμένες, σύγχρονες και δίκαιες μεθόδους αγωγής για όλα τα παιδιά, ποιος θα μας δώσει κάποια ευκαιρία; Τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, έχοντες προυπηρεσία από σεμινάρια, έχοντες πιο παλιό πτυχίο διεκδικούν θέσεις και καλά κάνουν, όμως ποιος παράγει καλύτερο έργο; Δεν θα το κρίνω φυσικά εγώ. Όμως λέω κρίμα γιατί στον τομέα αυτό είχα να δώσω πολλά και ήταν πραγματικά το μεράκι μου... Κλείνω λοιπόν το κεφάλαιο αυτό γνωρίζοντας κι ότι δεν είμαι εγώ η ηττημένη.

ΥΓ Δεν υποτιμάω την προσπάθεια κανενός κι ούτε τις θυσίες του. Το παραπονό μου και την απογοήτευσή μου εκφράζω. Δείξτε κατανόηση! Το ξέρω ότι είμαστε πολλοί που νιώθουμε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1072 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:17:16 μμ »
Ρε παιδιά, τι έλεχγος να γίνει; Φαγωθήκαμε 100 φορές μεταξύ μας και τι έγινε; Το αποτέλεσμα ήταν να αναγνωριστούν οι Τορινέζοι σε 13 ημέρες και οι Βούλγαροι εντός ολίγο παίρνουν και αυτοί το βάπτισμα του πυρός..Μόνο που τελικά αυτοί ήταν οι πιο αδικημένοι από όλους, γιατί δεν πρόλαβαν σαν τους μάγκες τους Τορινέζους τους πίνακες..
Αυτά.
Ό, τι και να λέμε εμείς, έτσι λειτουργεί το μοίρασμα της τράπουλας.
Δείτε τώρα τουλάχιστον να βρούμε τρόπο να μαθαίνουμε ημερομηνία κτήσης και χώρα προέλευσης.
Από πού στο καλό ήρθαν τα νέα 97 μεταπτχ στους Φιλολόγους (αφού δεν ήταν μέσα οι Βούλγαροι);
Την Αγγλία και την Ελλάδα μην την πιάσουμε στο στόμα μας;;;
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος Gin@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1073 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:18:58 μμ »
Παράθεση
Το σενάριο που οι άνθρωποι αυτοί δούλευαν και ταυτόχρονα παρακολουθούσαν μεταπτυχιακό στην πόλη που δούλευαν (π.χ. Αθήνα, Θεσ/νίκη) , ή ολοκλήρωναν την διπλωματική τους (κάτι που γίνεται και από απόσταση), μάλλον δεν περνάει από το μυαλό. Υπήρχαν πολλές τέτοιες περιπτώσεις στο μεταπτυχιακό που έκανα και είναι λίγο άδικο να βγάζουμε κακόβουλα συμπεράσματα αν δε γνωρίζουμε, δε νομίζετε;
Γίνεται να παρακολουθεί κανεις το 2ετές μεταπτυχιακό της Αθήνας (το οποίος παρεπιπτοντος δέχεται χιλιάδες αιτήσεις και αντιλαμβανόμαστε όλοι τη δυσκολία επιλογής), και συγχρόνως να εργάζεται στην Αθήνα?
Απλή ερώτηση κάνω, γιατί δε γνωρίζω.

Αν εννοείς υτό που είναι στο τμήμα νηπιαγωγών, σε καμία περίπτωση. Το πρόγραμμα είναι αλλες μέρες πρωί κ άλλες απόγευμα. Είναι αδύνατον να δουλευεις. Εκτός αν κάνεις μόνο ιδιάιτερα κ ρυθμίζεις εσύ το χρόνο. Κρατάω μια επιφύλαξη, μήπως έχει κάτι αλλάξει. Πάντως το 2009 -2010 έτσι ήταν.

Και φυσικα αλλαξε! Λογω οικονομικης κρισης επρεπε να αλλαξουν τις ωρες και τις εκαναν απογευματινες οσο μπορουσαν

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1074 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:22:59 μμ »
Μιας και τα λέμε όλα, να πω κι εγώ τον πόνο μου να ξαλαφρώσω, μπας και πάω παρακάτω... Τελείωσα πέρσι μτπχ στην Αγγλία, σπατάλησα 20,000 (το κομπόδεμα της γιαγιάς μου, της μάνας μου, των σπουδών του αδερφού μου, του υποτιθέμενου γάμου μου), εργαζόμουν παράλληλα και με μεγάλο κόπο κατάφερα να τελειώσω πρώτη απ' όλους τους μεταπτυχιακούς της σχολής μου. Και πριν απ' αυτό και τα σεμινάρια είχα κάνει και νοηματική και braille. Φυσικά το αποτέλεσμα το ξέρετε όλοι. Δεν δούλεψα κι ούτε πρόκειται να δουλέψω ποτέ εδώ. Αντίθετα στην Αγγλία, παρόλο που δεν ήμουν Αγγλίδα, μου έδωσαν την ευκαιρία να εργαστώ και μάλιστα σε δημόσιο σχολείο, αναγνωρίζοντας την επίδοσή μου και το πτυχίο μου (μάλιστα με συμβουλεύονταν ακόμη και οι πιο παλιοί δάσκαλοι του σχολείου). Θα μου πείτε αφού ήταν όλα τόσο ιδανικά, γιατί επέστρεψες; Πρώτον επειδή για ενάμιση χρόνο είχα θυσιάσει την προσωπική μου ζωή για τις σπουδές και δεύτερον επειδή είχα την απατηλή ελπίδα ότι αυτά που έχω μάθει εκεί θα μπορούσα να τα εφαρμόσω εδώ. Με έπιανε κυριολεκτικά τρέλα και πείσμωνα όσο έβλεπα πόσο πίσω είμαστε στην Ελλάδα. Εμένα όπως και άλλους συναδέλφους -πολύ πιο αξιόλογους- που πραγματικά ενδιαφερόμαστε για το μέλλον της ειδικής αγωγής στην Ελλάδα, που θέλουμε να αλλάξουμε τα πράγματα και να εφαρμόσουμε επιτέλους εξειδικευμένες, σύγχρονες και δίκαιες μεθόδους αγωγής για όλα τα παιδιά, ποιος θα μας δώσει κάποια ευκαιρία; Τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, έχοντες προυπηρεσία από σεμινάρια, έχοντες πιο παλιό πτυχίο διεκδικούν θέσεις και καλά κάνουν, όμως ποιος παράγει καλύτερο έργο; Δεν θα το κρίνω φυσικά εγώ. Όμως λέω κρίμα γιατί στον τομέα αυτό είχα να δώσω πολλά και ήταν πραγματικά το μεράκι μου... Κλείνω λοιπόν το κεφάλαιο αυτό γνωρίζοντας κι ότι δεν είμαι εγώ η ηττημένη.

ΥΓ Δεν υποτιμάω την προσπάθεια κανενός κι ούτε τις θυσίες του. Το παραπονό μου και την απογοήτευσή μου εκφράζω. Δείξτε κατανόηση! Το ξέρω ότι είμαστε πολλοί που νιώθουμε έτσι.

Η περίπτωσή μας μοιάζει πολύ (αν είσαι Φιλόλογος).
Αλλά πώς να δουλέψουμε, όταν πέρυσι τα μεταπτυχιακά ήταν 342 και φέτος προστέθηκαν άλλα 97;;
Ό,τι και να κάνουμε, πάντα θα είμαστε κάτω από αυτά...
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1075 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:28:49 μμ »
Σπατάλησες είπες 20000Ε;
Κοπίασες;

Δες κι αυτό..(πηγή www.esos.gr). Δίνω ιδέες, θα μου πείτε...

Μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή - σχολική ψυχολογία εξ αποστάσεως.
WEBPASSΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΡΩΜΗΣ-UNIVERSITA DEGLI STUDI DI TOR VERGATA
Το μεταπτυχιακό απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Είναι εξ αποστάσεως και η διάρκεια του είναι 12 μήνες.
Η υλοποίηση του προγράμματος γίνεται με ευέλικτο τρόπο (εξετάσεις των μαθημάτων on line και με μόνο δυο φυσικές παρουσίες στην Ιταλία).
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχει αναγνωριστεί πριν δυο χρόνια από τον ΔΟΑΤΑΠ( το πρώτο εξ αποστάσεως ειδικής που αναγνωρίστηκε επίσημα) με Α.Π 48-243 ,15/07/2010 και συνεχίζει με επιτυχία για τρίτη χρόνια.
Παρέχει παιδαγωγική επάρκεια και επάρκεια αρίστης γνώσης της ιταλικής γλώσσας.
Το κόστος των διδάκτρων ανέρχεται στο ποσό των 2000 ευρώ, τα οποία καταβάλλονται σε 3 δόσεις.
Αναλαμβάνουμε υπεύθυνα την προεγγραφή ,την εγγραφή καθώς επίσης και την προετοιμασία όλου του προγράμματος (γλώσσα -ορολογία),μιας και δικοί μας συνεργάτες έχουν αποκτήσει τον συγκεκριμένο τίτλο.
Είμαστε οι μόνοι που μπορούμε να αναλάβουμε υπεύθυνα την προετοιμασία.
Υπεύθυνος ενημέρωσης στην Ελλάδα :  ΚΕΝΤΡΟ ΙΤΑΛΙΚΩΝ-ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑΝΝΙΚΑΚΗ.
Καλέστε μας άμεσα στα παρακάτω τηλέφωνα επικοινωνίας 210 6000161- 6937857924.


Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1076 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:38:01 μμ »
Αυτό είναι πραγματικά αναγνωρισμένο;;Ετοιμαστείτε του χρόνου για 1000 νέα μεταπτυχιακά στους πίνακες..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1077 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:39:48 μμ »
Ρε παιδιά, τι έλεχγος να γίνει; Φαγωθήκαμε 100 φορές μεταξύ μας και τι έγινε; Το αποτέλεσμα ήταν να αναγνωριστούν οι Τορινέζοι σε 13 ημέρες και οι Βούλγαροι εντός ολίγο παίρνουν και αυτοί το βάπτισμα του πυρός..Μόνο που τελικά αυτοί ήταν οι πιο αδικημένοι από όλους, γιατί δεν πρόλαβαν σαν τους μάγκες τους Τορινέζους τους πίνακες..
Αυτά.
Ό, τι και να λέμε εμείς, έτσι λειτουργεί το μοίρασμα της τράπουλας.
Δείτε τώρα τουλάχιστον να βρούμε τρόπο να μαθαίνουμε ημερομηνία κτήσης και χώρα προέλευσης.
Από πού στο καλό ήρθαν τα νέα 97 μεταπτχ στους Φιλολόγους (αφού δεν ήταν μέσα οι Βούλγαροι);
Την Αγγλία και την Ελλάδα μην την πιάσουμε στο στόμα μας;;;
"Οι πιο αδικημένοι από όλους" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να ΄σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα!!!
Και κάτι άλλο σχετικό - άσχετο: επειδή χθες κάποιος από εδώ μας προέτρεπε - υποδείνκυε να "εμπεδώσουμε" τα λεγόμενά του σαν να είναι ευαγγέλιο, ας εμπεδώσουμε λοιπόν αυτό: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63681020
Οι υπόλοιποι δεν έχουν τίποτα να φοβούνται...
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 616
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.