*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 953445 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3934 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:58:25 πμ »

Παράθεση
2ο Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο: Πόσοι έχουν Γ΄/θμια Εκπ/ση. Αν θεωρείς τα σεμινάρια ως τέτοια, πάω πάσο.Αν θες μου απαντάς.

Ο γυμναστής έχει βασικό πτυχίο με ειδίκευση. Από τους υπόλοιπους μια φιλόλογος έχει μεταπτυχιακό ε.α.ε..
Οι υπόλοιποι μόνιμοι-αναπληρωτές έχουν σεμινάριο με προϋπηρεσίες στην ε.α.ε. 

 
Παράθεση
Και για να μην πολυλογώ, επειδή όλοι στο σχολείο σου έχουν τα προσόντα: ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ;

Οι περισσότεροι ήταν αναπληρωτές και είχαν σεμινάριο και προϋπηρεσία ως αναπληρωτές ε.α.ε. ενώ 2 απόκτησαν πρώτα προυπηρεσία.

Παράθεση
Η απάντησή μου είναι με προϋπηρεσία από το μηδέν. Σωστά;

Λάθος όπως σου είπα παραπάνω.
Προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί είναι προφανές από τον τρόπο που γράφεις ότι έχεις μεγάλη ένταση.


Παράθεση
Σε ερώτησή μου σε μόνιμο: "Πώς ξεκίνησες στην Ειδική;" Απάντηση: "Με ΑΣΕΠ." Βγάλε άκρη!!

Μήπως με ΑΣΕΠ μπήκε στον πίνακα αναπληρωτών και επειδή ο πίνακας ειδικής κάποια στιγμή άδειασε τον πήραν από της γενικής ? Είχε συμβεί αρκετές φορές ειδικά με ωρομίσθιους.

2ο στο σχολείο μου έχουμε και μόνιμους και αναπληρωτές. Όλοι έχουν προϋπηρεσία από 2+ χρόνια το λιγότερο και όλοι σχεδόν έχουν το λιγότερο σεμινάριο και πάνω (μεταπτυχιακό).

Μάλιστα. Ηρέμησα τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:00 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3935 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 09:50:04 πμ »
Όλη η παραπάνω κατηγοριοποίηση ανθρώπων σε ολόκληρες ομάδες και η επιχειρηματολογία για το αν η μία ή η άλλη ομάδα είναι καταλληλότερη, είναι απόρροια του ότι στην Ελλάδα δεν υπήρχε και δεν υπάρχει εξατομικευμένη αξιολόγηση για το τι κάνει ο καθένας μέσα σε μία τάξη. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει αυτό και το τυπικό προσόν (που κάποιες φορές η αξία του έχει αμφισβητηθεί από το ίδιο το Υπουργείο) θεωρείται από μόνο του επαρκές για να μπαίνουν σε τάξεις ολόκληρες ομάδες ανθρώπων που απλά το κατέχουν και συλλήβδην να θεωρούνται όλοι ικανοί να διδάξουν, θα καταφεύγουμε σε αυτές τις «εμφύλιες» αντιπαραθέσεις. Υπάρχουν μόνιμοι που αποτελεί προσβολή ότι διδάσκουν στην ειδική αγωγή και είναι μέχρι και επικίνδυνοι, και υπάρχουν αναπληρωτές που σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχαν βραβευθεί από το Υπουργείο.

Όταν η πολιτεία θα αποφασίσει να ασχοληθεί σοβαρά με την ειδική αγωγή, θα ξεχωρίσει και η ήρα από το σιτάρι, ασχέτως καθεστώτος εργασίας του καθενός. Όσο όμως η ειδική αγωγή θα αποτελεί πεδίο για μπίζνες και βιομηχανίες πώλησης πιστοποιητικών και ελπίδων και χώρους βολέματος υπεράριθμων, βαριεστημένων και ανεπιθύμητων μόνιμων (πχ «δεν τα βγάζει πέρα στο λύκειο, ας τον στείλουμε στο ειδικό...») οι παθογένειες θα διαιωνίζονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 09:58:22 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3936 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 01:27:50 μμ »
Βρε παιδιά διαβάζω καλοπροαίρετα όσα γράφετε, αλλά εδώ είναι το θέμα των αναπληρωτών ειδικής αγωγής 2012-13.
Βαρέθηκα να διαβάζω όλη την ώρα (κάτι που γίνεται πολύ συχνά, αλλιώς δε θα το έθιγα ως πρόβλημα) για τα προσόντα των μονίμων και πώς τα απέκτησαν και ποιο είναι το σωστότερο για τις δομές της ΕΑ κτλ. Αν σας ενδιέφερε η σωστή λειτουργία της ΕΑ και το καλό των παιδιών, δε θα τρέχατε να κάνετε τα άκρως απαράδεκτα - για τον τρόπο οργάνωσής τους - 400ωρα σεμινάρια, ούτε τα ετήσια μεταπτυχιακά με τις 2 ή και 3 φορές το χρόνο όλο κι όλο παρακολουθήσεις και να έχετε την ΑΠΑΙΤΗΣΗ μετά με την αποκτηθείσα προυπηρεσία σας να εδραιωθείτε στην ΕΑ και να πάρετε και οργανική. ΕΛΕΟΣ! Πάντα στο ίδιο έργο θεατές!
Πουθενά λόγος για αξιολόγηση, πουθενά λόγος για ΑΣΕΠ ή όπως αλλιώς θέλετε να ονομάσετε τις υποχρεωτικές εξετάσεις, στις οποίες πρέπει όλοι να δοκιμαστούμε. Γιατί φοβάστε; Αφού, ακολουθώντας τη μεθοδολογία του kinegiros
1. Έχετε την απαιραίτητη διδακτική εμπειρία
2. Έχετε τις απαραίτητες εξειδικευμένες γνώσεις
3. Έχετε τουλάχιστον το κίνητρο για απόκτηση οργανικής
4. Έχετε ''πιάσει'' την καρέκλα σας, αλλά σίγουρα δεν έχετε πιάσει την καλή..
5. Είστε οι παλιοί, πού χώρος για νέους και άσχετους


6. Ας παρέμβει κάποιος από τους διαχειριστές, όπως κάνει και σε άλλες περιπτώσεις για επιστροφή στο θέμα που συζητάμε εδώ "Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2012-13'', όσο αντέχουμε κι όσο υπάρχουμε...

μην βάζεις λόγια που δεν είπα συνάδελφε. Σε παρακαλώ.

όσο για το ποστ μου έχει απόλυτη σχέση με το νήμα. Για αναπληρωτές ε.α.ε μιλάμε. Εντός θέματος ήμαστε. Και για κενά μίλησα. Μην πιπιλάμε γενικά ότι είναι εκτός θέματος κάτι.


Δε νομίζω να έχει απόλυτη σχέση με το νήμα η όλη επιχειρηματολογία σου. Άποψή μου.
Όσο για το ότι έβαλα λόγια που δεν είπες, σίγουρα δεν το έκανα. Όλοι θα κατανόησαν το ύφος μου. Ακολούθησα απλώς τη μεθοδολογία σου, για να υπάρχει μια συνέχεια στο νήμα, γιατί ουσιαστικά την χάσαμε.
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος GIANNOP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3937 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 01:49:53 μμ »
παιδια περα απο ολα αυτα που λετε και τις αντιμαχιες, οι οποιες πιστευω οτι ειναι περιττες για τους λογους που ολοι γνωριζουμε, εχουμε κανενα νεοτερο για το φλεγον ζητημα των προσληψεων; επικοινωνησε κανείς με το υπουργείο ή τελοςπάντων με καποιον που να εχει κάτι να μας πει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:00 »

Αποσυνδεδεμένος eidikipaidagwgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3938 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 02:23:56 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Επικοινώνησα σήμερα με το 194 του Υπουργείου και η ευγενική κυρία μου είπε ότι αργούν ακόμη οι προσλήψεις..Τόσο για Πρωτοβάθμια όσο και για Δευτεροβάθμια..Μου είπε να τους ξαναπάρω αν θέλω την επόμενη εβδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3939 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 02:27:31 μμ »
παιδια περα απο ολα αυτα που λετε και τις αντιμαχιες, οι οποιες πιστευω οτι ειναι περιττες για τους λογους που ολοι γνωριζουμε, εχουμε κανενα νεοτερο για το φλεγον ζητημα των προσληψεων; επικοινωνησε κανείς με το υπουργείο ή τελοςπάντων με καποιον που να εχει κάτι να μας πει;


!!!!!!!!
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3940 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 02:28:50 μμ »
Κι εγώ την ίδια πληροφόρηση έχω. Οι όποιες προσλήψεις δε θα γίνουν νωρίτερα από τα τέλη του μήνα :( :(
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος katerinal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3941 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 02:57:38 μμ »
Παιδιά κι εγώ που πήρα σήμερα μου είπαν δεν έχουν ακόμα καμία πληροφόρηση για ημερομηνία κι όταν ρώτησα αν αυτό σημαίνει ότι θα αργήσουν, μου είπε 'τι να σου πω; το πιο πιθανό...'. Άρα το ξεχνάμε για αυτή τη βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3942 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 03:28:05 μμ »
Αν ισχυει η φημη οτι θελουν να κανουν τις συμβασεις 7μηνες και κατω τοτε μαλλον απο αρχες Νοεμβριου να αναμενουμε κατι (παλι κανα 10ημερο εγω και ο υπολογιστης μου θα κοιμομαστε και θα ξυπναμε μαζι  :P ) Υπομονη ευχομαι σε ολους οσους περιμενουν αποτελεσματα.....

Αποσυνδεδεμένος GIANNOP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3943 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 03:37:42 μμ »
για να μην απογοητευομαστε και πολυ αν σκεφτουμε και περυσι τα εβγαλαν σχεδον με ενα μηνα διαφορα!!α φαση ειχαν βγαλει στισ 16-9-2011 και β φαση στις 14-10-2011!!!οποτε και φεροσ μπορει να κινηθουν ετσι!!ειναι πολυ αισιοδοξο;;;παντως αν πανε ετσι κοντευει...

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3944 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 03:44:55 μμ »
Κανονικο το βλεπω. Αρχες του αλλου μηνα δλδ αφου 1 Οκτωβριου εγινε η πρωτη φουρνια. Το θεμα ειναι να γινει καμια μεγαλη φαση, τουλαχιστον  να παρουν οσους πηραν και περυσι συνολικα, αλλιως η χαρα θα ειναι για λιγους καθηγητες και μαλλον για ακομα λιγοτερα παιδια....

Αποσυνδεδεμένος GIANNOP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3945 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 03:48:53 μμ »
δεν εγινε σε ολεσ τισ ειδικοτητες η α φαση στισ 1 οκτωβριου, σε κάποιεσ έγινε στισ 25 σεπτεμβριου!!αλλα φυσικα το ερωτημα ειναι ποσοι θα ειναι οι τυχεροι;;;;εγω προσωπικα αρχισα να απογοητευομαι και να παραιτουμαι!!!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3946 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 03:55:48 μμ »
Νιωθω οτι παιζω ρωσικη ρουλετα... Θα τη γλυτωσω (προσληψη)  ή θα τη φαω τη σφαιρα (ανεργια)...... Ιδου το ερωτημα..... ;D

Αποσυνδεδεμένος pe71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3947 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:36:34 μμ »
καλησπέρα, εχει κάποιος πληροφορία για κενά στη πρωτοβάθμια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.