*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 953262 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4116 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 04:30:16 μμ »
Εγώ είμαι διορισμένη χρόνια και κρίνω τα πράγματα πιο αντικειμενικά.
Οι 600 πιστώσεις που όπως λέγεται έχουν απομείνει είναι για παράλληλη στήριξη και όχι για κάλυψη λειτουργικών κενών (θεολόγων, αγγλικών  κλπ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:12 »

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4117 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 04:37:06 μμ »
Εγώ είμαι διορισμένη χρόνια και κρίνω τα πράγματα πιο αντικειμενικά.
Οι 600 πιστώσεις που όπως λέγεται έχουν απομείνει είναι για παράλληλη στήριξη και όχι για κάλυψη λειτουργικών κενών (θεολόγων, αγγλικών  κλπ).
Το ξέρω απλά το λέω για να τονίσω τις τεράστιες ελλείψεις στα σχολεία στη βασική εκπαίδευση και εδώ καθόμαστε και μοιράζουμε τις πιστώσεις..ποιος θα πάρει περισσότερες και ποιος λιγότερες.......
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος MoiraidaMoy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4118 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 06:02:17 μμ »
Καλησπέρα
είναι το πρώτο μου μνμ στο φόρουμ αυτό και λυπάμαι που θα ξεκινήσω με γκρίνια, αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς μετά την ανάγνωση 294 σελίδων μέσα σε λίγες ώρες...

το μνμ μου είναι το εξής:
ο κόσμος καίγεται και το νινί ξυρίζεται!!!

ΕΛΕΟΣ... δεν κατάλαβα το λόγο διαμάχης ... όλοι μας είμαστε εκπαιδευτικοί ή έτσι τουλάχιστον θέλουμε να νομίζουμε, όλοι μας έχουμε κοινό στόχο ή έτσι θα έπρεπε να είναι και όλοι αντιμετωπίζουμε τον ίδιο εχθρό ....

τα κενά στην Παιδεία είναι γιγάντια....κι όταν λέω Παιδεία δεν κάνω διακρίσεις Α, Β, Γ  βαθμό....
κι εμείς τι κάνουμε???
αντί να γίνουμε μια γροθιά ενωμένη και δυνατή καθόμαστε και μαλώνουμε πώς θα μοιράσουμε τα ψίχουλα που μας πετάνε, γιατί περί αυτού πρόκειται τελικά!

Λυπάμαι πραγματικά, διότι το γεγονός αυτό μεγαλώνει το κενό στην Παιδεία...και ο νοών νοείτω....

Παρά ταύτα καλησπέρα και καλώς σας βρήκα  :)

Αποσυνδεδεμένος March

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4119 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 06:25:15 μμ »
Αποτελέσματα της στατιστικής υπηρεσίας είναι. Κάθε χρόνο διεξάγεται στατιστική έρευνα α/θμιας και β/θμιας εκπαίδευσης.
Ο αιρετός τα κοινοποίησε.

Και ποιο είναι το νόημα τώρα???? Ότι από τις 600 πιστώσεις (που λένε κάποιοι ότι έχουν μείνει) πρέπει η Α'θμια να πάρει τις περισσότερες για να προσληφθούν και άλλοι δάσκαλοι??? Εεεε πάρτε τες να προσληφθείτε και οι εναπομείναντες...
Αν και εγώ επιμένω ότι τα κενά στη Β'θμια είναι τεράστια!!!!!!!!!!!! Και οι Διευθυντές των σχολείων είναι σε απόγνωση
γιατί λείπουν από τα σχολεία φέτος φιλόλογοι και μαθηματικοί που είναι οι πιο βασικές ειδικότητες στο σχολείο (ας μη γελιόμαστε). Στο σχολείο που είμαι δεν υπάρχει φιλόλογος Ε.Α., Φιλόλογος Γενικής Παιδείας, Αγγλική Φιλόλογος, Θεολόγος
και εσυ κοπελιά μας λες τα της Α'θμιας. Τι να πω...Με αυτά τα μυαλά που κουβαλάμε καλά μας κάνουν.....

Λυπάμε που θα το πω αλλά τα κενά στην Α'θμια δεν είναι απλά πολλά αλλά πάαααααααααααρα πολλά.!!! Ήδη σε τρία σχολεία της περιοχής μου υπάρχουν 8 μαθητές που έχουν παράλληλη στίριξη ιδιωτικά κ αυτό επειδή το κράτος θεώρησε σωστό να στείλει 1 εκπαιδευτικό για κάθε σχολική μονάδα!!! Άρα και τα κενά στην Ά'θμια είναι εξίσου πολλά!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:12 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4120 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 06:54:46 μμ »

Όλοι έχουμε δίκιο.
Η άτοπη συζήτηση ξεκίνησε όταν καθηγητές δευτεροβάθμιας "μοίραζαν" τις 600 πιστώσεις-ψίχουλα (αν υπάρχουν και αυτές) για παράλληλη στήριξη μόνο σε ειδικότητες β/θμιας.
http://www.pde.gr/index.php?topic=26257.4074
Και εγώ απλά είπα : helloooo υπάρχει ΚΑΙ η πρωτοβάθμια! Και μερικοί παρεξηγήθηκαν υπέρ του δέοντος!
Έτσι απλά!

Αποσυνδεδεμένος lia27

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4121 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:57:08 μμ »
Στη  Β  Λέσβου  είμαι  και  μαντέψτε...  Σήμερα  μόλις  έμαθα  ότι  η  μαθηματικός  ενός  άλλου  γυμνασίου  συμπληρώνει  ωράριο  στο  τμήμα  ένταξης  χωρίς  να  έχει  την  παραμικρή  εξειδίκευση  (ούτε  καν  σεμινάριο 400  ωρών)
“Να θυμάστε να κοιτάτε ψηλά τα άστρα και όχι χαμηλά τα πόδια σας.
 Προσπαθήστε να βγάλετε νόημα με αυτά που βλέπετε και διατηρήστε
τον παιδικό ενθουσιασμό σας γι΄ αυτό που κάνει το σύμπαν να υπάρχει.”

Stephen William Hawking

Αποσυνδεδεμένος lia27

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4122 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:59:43 μμ »
Ααα  και  όσον  αφορά  στα  στατιστικά  όσο  περισσότερο  τα  εγκαταλείπουμε  τα  παιδιά  τόσο  λιγότερα  θα  φοιτούν  στην  δευτεροβάθμια  που  τα  πράγματα   ζορίζουν...
“Να θυμάστε να κοιτάτε ψηλά τα άστρα και όχι χαμηλά τα πόδια σας.
 Προσπαθήστε να βγάλετε νόημα με αυτά που βλέπετε και διατηρήστε
τον παιδικό ενθουσιασμό σας γι΄ αυτό που κάνει το σύμπαν να υπάρχει.”

Stephen William Hawking

Αποσυνδεδεμένος kata1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4123 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:52:27 μμ »
Ρώτησα σήμερα στο σχολείο υποψήφιο αιρετό και μου είπε ότι οι 600 πιστώσεις αφορούν την Α/θμια...και συκγεκκριμένα μου είπε ότι πήρε τηλ και ρώτησε..
Όσο για αυτές τις 600 πιστώσεις στην Α/θμια να υπενθυμίσω ότι στον ενιαίο πίνακα δασκαλων ειδικής αγωγής έχουν μείνει λίγοι...και οι υπόλοιποι θα είναι δασκαλοι γενικης μηδενικης προυπηρεσιας...όχι απλά σεμινάρι οαλλά τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και το καλύτερο????????????? φημολογείτα ιότι θα προσπαθήσουν καμιά πίστωση να τη στείλουν σε κανένα Τ.Ε γιατί δεν προβλέπονται προσλήψεις από τον κρατικό προυπολογισμό.....εδώ δε ιλάμε για αδικίες?????

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4124 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:48:16 μμ »
kata1 αν μπορείς  μετά το φημολογείται να γίνεις λίγο πιο σαφής στα λεγόμενά σου γιατί δεν βγάζουν νόημα. Ευχαριστώ και συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος hello kitty

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4125 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 12:21:27 πμ »
Ρώτησα σήμερα στο σχολείο υποψήφιο αιρετό και μου είπε ότι οι 600 πιστώσεις αφορούν την Α/θμια...και συκγεκκριμένα μου είπε ότι πήρε τηλ και ρώτησε..
Όσο για αυτές τις 600 πιστώσεις στην Α/θμια να υπενθυμίσω ότι στον ενιαίο πίνακα δασκαλων ειδικής αγωγής έχουν μείνει λίγοι...και οι υπόλοιποι θα είναι δασκαλοι γενικης μηδενικης προυπηρεσιας...όχι απλά σεμινάρι οαλλά τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και το καλύτερο????????????? φημολογείτα ιότι θα προσπαθήσουν καμιά πίστωση να τη στείλουν σε κανένα Τ.Ε γιατί δεν προβλέπονται προσλήψεις από τον κρατικό προυπολογισμό.....εδώ δε ιλάμε για αδικίες?????
Αν είχα 2 ελπίδες μόλις μου σκότωσες τη μιάμιση... Τι να πω..Ελπίζω αυτός ο υποψήφιος αιρετός να πήρε τηλ κανέναν άσχετο ή να τον ξεφορτώθηκαν με μια απάντηση "ό,τι να ΄ναι"...Ελπίζω απλά να μην του έδωσαν υπεύθυνη απάντηση! Έχω οικογένεια με δυο παιδιά, έχω ανάγκη και πολύ όρεξη για αυτή τη δουλειά που επέλεξα αφού πρώτα σπούδασα και παιδεύτηκα και εκπαιδεύτηκα. Έχω τις προϋποθέσεις, τα τυπικά προσόντα και τις ικανότητες για αυτή τη δουλειά..έχω μαθητές από προηγούμενες χρονιές που με αναζητούν και με ρωτούν συνεχώς πότε θα πάω..Μάλλον τελικά κάτι έχω χάσει ή μήπως κάτι μου λείπει??? Γιατί δε μπορώ να έχω αυτή τη δουλειά που τόσο αγαπώ? Γιατί έχω ταυτιστεί με μια πίστωση? Γιατί βρε παιδιά μας το κάνουν όλο αυτό?? Γιατί να πληρώνουμε εμείς τις αμαρτίες και την απληστία μερικών αχόρταγων? Δε ζήτησα ποτέ πολλά, δεν πήρα ποτέ πολλά και δε μου χαρίστηκε ποτέ τίποτα... Έλεος πια! Δεν το αντέχω αυτό το μαρτύριο κάθε χρόνο! :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4126 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 11:23:03 πμ »
Ρώτησα σήμερα στο σχολείο υποψήφιο αιρετό και μου είπε ότι οι 600 πιστώσεις αφορούν την Α/θμια...και συκγεκκριμένα μου είπε ότι πήρε τηλ και ρώτησε..
Όσο για αυτές τις 600 πιστώσεις στην Α/θμια να υπενθυμίσω ότι στον ενιαίο πίνακα δασκαλων ειδικής αγωγής έχουν μείνει λίγοι...και οι υπόλοιποι θα είναι δασκαλοι γενικης μηδενικης προυπηρεσιας...όχι απλά σεμινάρι οαλλά τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και το καλύτερο????????????? φημολογείτα ιότι θα προσπαθήσουν καμιά πίστωση να τη στείλουν σε κανένα Τ.Ε γιατί δεν προβλέπονται προσλήψεις από τον κρατικό προυπολογισμό.....εδώ δε ιλάμε για αδικίες?????
Αν είχα 2 ελπίδες μόλις μου σκότωσες τη μιάμιση... Τι να πω..Ελπίζω αυτός ο υποψήφιος αιρετός να πήρε τηλ κανέναν άσχετο ή να τον ξεφορτώθηκαν με μια απάντηση "ό,τι να ΄ναι"...Ελπίζω απλά να μην του έδωσαν υπεύθυνη απάντηση! Έχω οικογένεια με δυο παιδιά, έχω ανάγκη και πολύ όρεξη για αυτή τη δουλειά που επέλεξα αφού πρώτα σπούδασα και παιδεύτηκα και εκπαιδεύτηκα. Έχω τις προϋποθέσεις, τα τυπικά προσόντα και τις ικανότητες για αυτή τη δουλειά..έχω μαθητές από προηγούμενες χρονιές που με αναζητούν και με ρωτούν συνεχώς πότε θα πάω..Μάλλον τελικά κάτι έχω χάσει ή μήπως κάτι μου λείπει??? Γιατί δε μπορώ να έχω αυτή τη δουλειά που τόσο αγαπώ? Γιατί έχω ταυτιστεί με μια πίστωση? Γιατί βρε παιδιά μας το κάνουν όλο αυτό?? Γιατί να πληρώνουμε εμείς τις αμαρτίες και την απληστία μερικών αχόρταγων? Δε ζήτησα ποτέ πολλά, δεν πήρα ποτέ πολλά και δε μου χαρίστηκε ποτέ τίποτα... Έλεος πια! Δεν το αντέχω αυτό το μαρτύριο κάθε χρόνο! :'( :'(
Σε καταλαβαίνω απόλυτα..Αλλά μην κάθεσαι να κλαις την μοίρα σου - δεν κερδίζεις κάτι - η ζωή από δω και πέρα θέλει αγώνα, προσωπικό. Όσο για τα ερωτήματα που έχεις τα έχουμε όλοι μας, αλλά επειδή απάντηση δεν πρόκειται ποτέ να πάρουμε, κοιτάμε μπροστά, αγωνιζόμαστε, βγαίνουμε στο δρόμο να φωνάξουμε, να παλέψουμε, να τους πούμε ότι είμαστε κι εμείς εδώ.. Αλλιώς, κανένας δεν θα μας δώσει σημασία..
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος GIANNOP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4127 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 11:39:53 πμ »
Μολις πηρα στο υπουργειο. τους ρωτησα εαν υπαρχει καποιο νεοτερο σχετικα με τις προσληψεις αναπληρωτων δευτεροβαθμιας ειδικης αγωγης. μου ειπε περα απο τις 600 πιστωεις για παραλληλη που εχουν ανακοινωθει απο τον υπουργο, και φυσικα δεν αφορουν ολες τη δευτεροβαθμια, καποιες απο αυτες, περιμενουμε μου ειπε να βρουν καποιες επιπλεον πιστωσεισ για νεες προσληψεις.δεν εχουμε νεοτερα ακομα. απλα περιμενουμε!!!αυτα που ειπε!!!αληθεια, ψεματα δεν ξερω!!!απλα ελπιζω!!!

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4128 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 12:13:37 μμ »
Αυτός που έγραψε ότι οι 600 πιστώσεις θα είναι μόνο για Α/θμια έχει πέρα για πέρα μεγάλη παραπληροφόρηση.
Χωρίς επίσημη απάντηση από το Υπουργείο, πώς παίρνετε την ευθύνη και γράφετε κάτι τέτοιο εδώ μέσα;
Η ευγενικότατη κοπέλα του 194 μου απάντησε απόλυτα κατηγορηματικά πριν από λίγο πως οι πιστώσεις έχουν ζητηθεί από το Υπ. Οικονοικών, περιμένουν αν εγκριθούν, γνωρίζουν πως στα κενά στη Β/θμια είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, ιδίως σε ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ και εννοείται πως μεγάλο μέρος αυτών των πιστώσεων αφορά σε ΜΑΣ. Είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι ??? ???.

Τι να κάνουμε, υπάρχουν κι οι μαθητές που συνεχίζουν στα γυμνάσια και στα Λύκεια και δεν αρκούνται στις προγραφικές και προμαθηματικές έννοιες...άντε και στη γραφή-ανάγνωση..

Πάντως μου επεσήμανε πως μέχρι 15 Νοεμβρίου, δε θα υπάρχει καμιά εξέλιξη κατ' εντολή του Διευθυντή της ΕΑ.
Μήπως αυτό σχετίζεται με την επικείμενη δόση;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2012, 12:24:06 μμ από pe02.5 »
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4129 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 02:09:56 μμ »
Η ευγενικότατη κοπέλα του 194 μου απάντησε απόλυτα κατηγορηματικά πριν από λίγο πως οι πιστώσεις έχουν ζητηθεί από το Υπ. Οικονοικών, περιμένουν αν εγκριθούν, γνωρίζουν πως στα κενά στη Β/θμια είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, ιδίως σε ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ και εννοείται πως μεγάλο μέρος αυτών των πιστώσεων αφορά σε ΜΑΣ. Είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι ??? ???.

Αντε πάλι καλά που κάποιοι κατάλαβαν ότι δεν θα πάρουν ΟΛΕΣ τις πιστώσεις (αν υπάρχουν και αυτές) και μόνο μέρος αυτών!

Τι να κάνουμε, υπάρχουν κι οι μαθητές που συνεχίζουν στα γυμνάσια και στα Λύκεια και δεν αρκούνται στις προγραφικές και προμαθηματικές έννοιες...άντε και στη γραφή-ανάγνωση..

Οι στατιστικές άλλο δείχνουν, γι αυτό η α/θμια πρέπει να είναι πάντοτε άρτια στελεχωμένη, ώστε να συνεχίζουν τα παιδιά και στο γυμνάσιο. Εξάλλου, με την οικονομική κρίση τα πράγματα γίνονται πολύ επικίνδυνα ως προς τη σχολική διαρροή.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 726

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.