*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 953236 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4466 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 07:36:58 μμ »
Σχετικά με τα οδοιπορικά, για αναπληρωτές Κρατικού Προυπολογισμου (δεν γνωρίζω αν υπάρχει διαφοροποίηση για ΕΣΠΑ) : Δικαίωμα αποζημίωσης έχουν όσοι υπηρετούν σε πάνω από ένα σχολείο, και μόνο για την απόσταση μεταξύ του σχολείου τοποθέτησης και των σχολείων διάθεσης. Μιλάω για μετακίνηση με ΙΧ, με συγκοινωνίες δεν ξέρω τι γίνεται και πως υπολογίζονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:11 »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4467 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 07:42:55 μμ »
Παιδιά, μια ερώτηση στους συναδέλφους της παραλληλης στην Α/θμια.

Πόσες ώρες είστε με το παιδί;; Από την αρχή έως το τέλος της ημέρας;;
Στις ειδικότητες πχ αγγλικα, γυμναστική είστε μέσα;

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4468 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:35:30 μμ »
Καλησπέρα, μπορώ να κάνω μια ερώτηση; Εαν στο σχολείο κάνουνε μάθημα και καθηγητές (μόνιμοι) που δεν έχουν κάποια εξειδίκευση πάνω στην ειδική αγωγή τι μπορούμε να κάνουμε;

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4469 στις: Μάρτιος 08, 2013, 08:07:07 πμ »
Αν εισαι παραλληλη προφανως και τιποτα, γιατι δεν μπορεις να ζητησεις τμημα ενταξης, αν εννοεις οτι οι μονιμοι κανουν τμημα ενταξης, μπορεις βεβαια να το πεις αλλα πιστεψε με το γνωριζουν ολοι, και ο σχολικος συμβουλος κτλ. Αυτο γινεται μαλλον ελλειψει κονδυλιων για προσληψεις. Δεν ειμαι και σιγουρη βεβαια αλλα οι μονιμοι καθηγητες που βλεπω να κανουν τμημα ενταξης ψιλοτραβανε τα μαλλια τους γιατι δεν ξερουν κι εκεινοι καθε φορα τι θα τραβηξουν (ειναι μερικα παιδια με εντονα προβληματα συμπεριφορας και δημιουργουν εντονο προβλημα) εννοω οτι δεν νομιζω να χαιρονται. και μαλιστα γνωριζω καποιους που κανουν χρονια τμημα ενταξης ασχετοι απο ειδικη, απλως ειναι μαθηματικοι, φιλολογοι κτλ. Ασφαλως δεν ειναι σωστο αυτο που γινεται αλλα βλεποντας καποια πραγματα, τουλαχιστον αυτα που εχω δει εγω, καταλαβαινω οτι δεν θελουν ολοι οι καθηγητες να φανε τις θεσεις των αναπληρωτων για να κανουν τμημα ενταξης και να συμπληρωσουν ωρες. Απλως δεν εχουν στειλει και κανενα αλλο γι αυτη τη δουλεια στο σχολειο κι ας εχουν κανει αιτησεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:11 »

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4470 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:37:10 πμ »
Αν εισαι παραλληλη προφανως και τιποτα, γιατι δεν μπορεις να ζητησεις τμημα ενταξης, αν εννοεις οτι οι μονιμοι κανουν τμημα ενταξης, μπορεις βεβαια να το πεις αλλα πιστεψε με το γνωριζουν ολοι, και ο σχολικος συμβουλος κτλ. Αυτο γινεται μαλλον ελλειψει κονδυλιων για προσληψεις. Δεν ειμαι και σιγουρη βεβαια αλλα οι μονιμοι καθηγητες που βλεπω να κανουν τμημα ενταξης ψιλοτραβανε τα μαλλια τους γιατι δεν ξερουν κι εκεινοι καθε φορα τι θα τραβηξουν (ειναι μερικα παιδια με εντονα προβληματα συμπεριφορας και δημιουργουν εντονο προβλημα) εννοω οτι δεν νομιζω να χαιρονται. και μαλιστα γνωριζω καποιους που κανουν χρονια τμημα ενταξης ασχετοι απο ειδικη, απλως ειναι μαθηματικοι, φιλολογοι κτλ. Ασφαλως δεν ειναι σωστο αυτο που γινεται αλλα βλεποντας καποια πραγματα, τουλαχιστον αυτα που εχω δει εγω, καταλαβαινω οτι δεν θελουν ολοι οι καθηγητες να φανε τις θεσεις των αναπληρωτων για να κανουν τμημα ενταξης και να συμπληρωσουν ωρες. Απλως δεν εχουν στειλει και κανενα αλλο γι αυτη τη δουλεια στο σχολειο κι ας εχουν κανει αιτησεις..
Καλημέρα, όταν όμως πρόκειται για τμήμα ένταξης κωφών και βαρηκόων και οι μόνιμοι δεν γνωρίζουν ούτε τη νοηματική; Τότε εκεί τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4471 στις: Μάρτιος 08, 2013, 02:57:23 μμ »
Μα ειναι το ιδιο ακριβως με αυτο που σου ειπα: κανουν μαθημα σε ατομα με αναγκες στις οποιες δε εχουν ειδικευθει, ειτε ειναι κωφοι ειτε τυφλοι ειτε υπερκινητικοι ειναι το ιδιο λαθος (δε λεω παρανομο γιατι ειδικα στις μερες μας με τοσες λιγες προσληψεις και τοσες πολλες αναγκες, εχουμε αφησει λιγο πισω το τι ειναι απολυτα νομιμο, ο καθενας καλυπτει ο,τι μπορει). Τωρα το τι μπορεις ακριβως να κανεις επισημα δεν γνωριζω, μαλλον ρωτας αν εχουν σταλει αιτησεις για ατομα με την ειδικοτητα που χρειαζονται. Αν οχι τοτε εκει κατι βρωμαει ( θελουν να συμπληρωσουν καποιοι ωρες σε ενα μονο σχολειο π.χ.). παντως μπορεις να τηλεφωνησεις στον σχολικο συμβουλο η να απευθυνθεις στη δευτεροβαθμια.

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4472 στις: Μάρτιος 08, 2013, 03:02:09 μμ »
Μα ειναι το ιδιο ακριβως με αυτο που σου ειπα: κανουν μαθημα σε ατομα με αναγκες στις οποιες δε εχουν ειδικευθει, ειτε ειναι κωφοι ειτε τυφλοι ειτε υπερκινητικοι ειναι το ιδιο λαθος (δε λεω παρανομο γιατι ειδικα στις μερες μας με τοσες λιγες προσληψεις και τοσες πολλες αναγκες, εχουμε αφησει λιγο πισω το τι ειναι απολυτα νομιμο, ο καθενας καλυπτει ο,τι μπορει). Τωρα το τι μπορεις ακριβως να κανεις επισημα δεν γνωριζω, μαλλον ρωτας αν εχουν σταλει αιτησεις για ατομα με την ειδικοτητα που χρειαζονται. Αν οχι τοτε εκει κατι βρωμαει ( θελουν να συμπληρωσουν καποιοι ωρες σε ενα μονο σχολειο π.χ.). παντως μπορεις να τηλεφωνησεις στον σχολικο συμβουλο η να απευθυνθεις στη δευτεροβαθμια.
αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι ζητήσανε μόνο έναν αναπληρωτή δηλ. είπανε οτι έχουν κενό για μια ειδικότητα. Βιολογία, πληροφορική, Γεωγραφία,Αγγλικά και άλλα πολλά γίνονται από τους μόνιμους που δεν γνωρίζουν την νοηματική  και φυσικά τα παιδιά έχουν πολλά κενά.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4473 στις: Μάρτιος 08, 2013, 04:41:08 μμ »
Ε καλα αν καλουσαν και αναπληρωτες ειδικης για κωφους/τυφλους για γεωγραφια και βιολογια τοτε οι φιλολογοι και μαθηματικοι θα επρεπε να εργαζονται ολοι!! ασε που πρακτικα ενας αναπληρωτης ειδικης  (15-21 ωρες ΑΜΩ-ΑΚΩ αντιστοιχα) βιολογιας η γεωγραφιας για κωφους πες μου πρακτικα που αλλου θα συμπληρωνε ωρες;;;;; Γι αυτη την περιπτωση ειναι ιδανικοι οι ωρομισθιοι (εως 4 ωρες) αν καποιον τον βολευει να παει στο σχολειο αυτο για 4 ωρες το πολυ... Εννοω οτι περα απο τα ιδανικα καλο ειναι να βλεπουμε και τα πρακτικα ζητηματα.  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2013, 04:43:07 μμ από F. »

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4474 στις: Μάρτιος 08, 2013, 05:30:03 μμ »
Ε καλα αν καλουσαν και αναπληρωτες ειδικης για κωφους/τυφλους για γεωγραφια και βιολογια τοτε οι φιλολογοι και μαθηματικοι θα επρεπε να εργαζονται ολοι!! ασε που πρακτικα ενας αναπληρωτης ειδικης  (15-21 ωρες ΑΜΩ-ΑΚΩ αντιστοιχα) βιολογιας η γεωγραφιας για κωφους πες μου πρακτικα που αλλου θα συμπληρωνε ωρες;;;;; Γι αυτη την περιπτωση ειναι ιδανικοι οι ωρομισθιοι (εως 4 ωρες) αν καποιον τον βολευει να παει στο σχολειο αυτο για 4 ωρες το πολυ... Εννοω οτι περα απο τα ιδανικα καλο ειναι να βλεπουμε και τα πρακτικα ζητηματα.  :D
Δεν είναι μόνο ένα τμήμα. Είναι γυμνάσιο και Λύκειο. και άντε να το δεχθώ για την γεωγραφία και τη βιολογία. Ξένες γλώσσες, πληροφορική, μερικά από τα φιλολογικά; Καθώς οι φιλόλογοι με νοηματική είναι μόνο 2 και δεν φτάνουν οι ώρες.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4475 στις: Μάρτιος 08, 2013, 05:58:35 μμ »
Αρα εχουν παρει ηδη 2 φιλολογους (για μαθηματικους φυσικους δεν αναφερεσαι οποτε δεν γνωριζω) επομενως οι αιτησεις εγιναν, και  εστειλαν αυτους. Ειτε εστειλαν αιτησεις  και για τους αλλους κλαδους που δεν εγκριθηκαν ειτε δεν εστειλαν καθολου (δεν γνωριζω το πως γινεται αν δλδ στελνουν για καθε ειδικοτητα ξεχωριστα η αναφερουν οτι το παιδι χρειαζεται τις ταδε ειδικοτητες στην αιτηση του παιδιου - νομιζω ομως το δευτερο). Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απλως να μαθεις τι εγινε, ειμαστε Μαρτιο, αν δεν τους εστειλαν ηδη το πιθανοτερο ειναι να μην στειλουν κανενα (αναπληρωτη τουλαχιστον), αν εκεινοι δεν εκαναν αιτηση για αλλες ειδικοτητες (αν γινεται ετσι) τωρα ο καιρος που απομενει ειναι να κανουν  για το καινουργιο χρονο... με λιγα λογια ο,τι και να σκεφτεις να κανεις τωρα θα παει στο κενο -το πολυ να πας στο σχολικο συμβουλο και να του εκθεσεις τις ανησυχιες σου γι' αυτα που βλεπεις αν εισαι 1000% σιγουρη οτι δεν εχουν κανει αιτηση για καμια αλλη ειδικοτητα περαν των φιλολογων που ανεφερες. Ασφαλως και δεν φτανουν οι ωρες κι εγω ειμαι σε 2 σχολεια και αν και φιλολογος δεν καλυπτω τις απαιτουμενες φιλολογικες ωρες των παιδιων που εχω με τιποτα καθως ειμαι μειωμενου.... εννοω οτι αλλα ειναι τα σωστα και αλλα γινονται... παντως προτου πας στον σχολικο συμβουλο η στη δευτεροβαθμια σιγουρεψου τι ζητησε το σχολειο και πως (εννοω δες την αιτηση, αν μπορεις, θα εχουν αντιγραφο σιγουρα, μην ακους απλως φημες γιατι η αληθεια ειναι οτι αν γινει κατι αδικα θα εχεις μια εχθρικη αμοσφαιρα γυρω σου...

Αποσυνδεδεμένος DocTeach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω τα μακαρόνια
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4476 στις: Μάρτιος 16, 2013, 12:07:25 πμ »
Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτήν την επιμόρφωση;

http://www.pde.gr/index.php?page=6162

Εγώ την είχα κάνει πέρσι που ήμουν αναπληρωτής και πάλι, αλλά δεν ήταν υποχρεωτική και ούτε γινόταν το πρωί αντί για το σχολείο! Την κάναμε τα απογεύματα στο αρμόδιο ΠΕΚ! Συγκεκριμένα θυμάμαι ήταν στην Τούμπα , Θεσσαλονίκη. 15 μέρες δηλαδή τα παιδιά τι θα κάνουν μόνα τους;

 Όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει!

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4477 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:19:37 πμ »
Ειλικρινά, ορισμένους από εσάς δεν τους καταλαβαίνω. Τι απογοητεύστε έτσι; Η εκπαίδευση στην ειδική αγωγή (όσοι τη διαθέτετε) δεν έδωσε και υποσχέσεις για δια βίου απασχόληση σε ειδικές δομές και σχολεία. Κανείς δεν σάς /μας έταξε τίποτα. Οι εκαπιδευτικοί δεν απασχολούνται μόνο σε σχολεία, αρκεί να υπάρχει όρεξη και για άλλους προσανατολισμούς. Κατεβάστε ιδέες, τολμήστε. Εκτός και εάν το ''δημόσιο'' είναι γλυκό και η βαρεμάρα για σήκωμα από τον καναπέ μεγάλη  :)

οι απόψεις σου με εκπλήσσουν πριν λίγους μήνες έκανες έκκληση για συσπείρωση και νομική κάλυψη σε περιπτώσεις παρατυπίας και μη εφαρμογής των νόμων στον τομέα της ειδικής αγωγής (για μόνιμους)τώρα λίγους μήνες μετά οι αναπληρωτές χαρακτηρίζονται μοιρολάτρες και παράλογοι και όλα αυτά επειδή απαιτούν την εφαρμογή των νόμων πέρα από πολιτικές σκοπιμότητες. Τελικά μάλλον εσύ αποτελείς το βολεμένο του δημοσίου κάτι που θεωρείς προνόμιο για να κρίνεις τον αγώνα των υπολοίπων για αξιοκρατία

Αν θυμάμαι κι εγώ καλά, πέρα από ένα προσωπικό μήνυμα που μού έστειλες, για να ικανοποιήσεις την περιέργειά σου, δεν δήλωσες στη συνέχεια κανένα ενδιαφέρον να συμμετέχεις στη δράση για να βελτιώσεις τα ''κακώς κείμενα'' του επαγγέλματός σου.. Οπότε, όπως λέει και ο γιος μου, ''καθρεπτάκι'' για τους χαρακτηρισμούς σου  ;) ...

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4478 στις: Μάρτιος 16, 2013, 11:21:31 πμ »
Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτήν την επιμόρφωση;

http://www.pde.gr/index.php?page=6162

Εγώ την είχα κάνει πέρσι που ήμουν αναπληρωτής και πάλι, αλλά δεν ήταν υποχρεωτική και ούτε γινόταν το πρωί αντί για το σχολείο! Την κάναμε τα απογεύματα στο αρμόδιο ΠΕΚ! Συγκεκριμένα θυμάμαι ήταν στην Τούμπα , Θεσσαλονίκη. 15 μέρες δηλαδή τα παιδιά τι θα κάνουν μόνα τους;

 Όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει!

Εχεις δικιο για τα παιδια. Κι εγω ενδιαφερομαι πολυ να το κανω αλλα δεν καταλαβαινω τι θα γινει. Μηπως αρχισουν στην περιοδο των εξετασεων; Στο δικο μου ΠΕΚ παντως δεν εχει βγει καποια σχετικη ανακοινωση για εγγραφη. Οποτε μαλλον ωσπου να γινουν οι διαδικασιες μηπως εχουμε φτασει μετα το Πασχα για να ξεκινησει; Δεν το εχω κανει ποτε αλλα φανταζομαι οτι για να ειναι πρωινο μαλλον προς τα εκει το πανε... ???

Αποσυνδεδεμένος DocTeach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω τα μακαρόνια
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4479 στις: Μάρτιος 16, 2013, 11:46:15 πμ »
Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτήν την επιμόρφωση;

http://www.pde.gr/index.php?page=6162

Εγώ την είχα κάνει πέρσι που ήμουν αναπληρωτής και πάλι, αλλά δεν ήταν υποχρεωτική και ούτε γινόταν το πρωί αντί για το σχολείο! Την κάναμε τα απογεύματα στο αρμόδιο ΠΕΚ! Συγκεκριμένα θυμάμαι ήταν στην Τούμπα , Θεσσαλονίκη. 15 μέρες δηλαδή τα παιδιά τι θα κάνουν μόνα τους;

 Όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει!

Εχεις δικιο για τα παιδια. Κι εγω ενδιαφερομαι πολυ να το κανω αλλα δεν καταλαβαινω τι θα γινει. Μηπως αρχισουν στην περιοδο των εξετασεων; Στο δικο μου ΠΕΚ παντως δεν εχει βγει καποια σχετικη ανακοινωση για εγγραφη. Οποτε μαλλον ωσπου να γινουν οι διαδικασιες μηπως εχουμε φτασει μετα το Πασχα για να ξεκινησει; Δεν το εχω κανει ποτε αλλα φανταζομαι οτι για να ειναι πρωινο μαλλον προς τα εκει το πανε... ???

Τι να σου πω, δεν γνωρίζω! Καλά, εννοείται οτι μέχρι να οργανωθεί το όλο θέμα θα έχουμε κλείσει για καλοκαίρι! Πέρσι πάντως είχε γίνει Νοέμβριο από οτι θυμάμαι και ήταν για μια εβδομάδα, 6 ώρες κάθε απόγευμα! Από τις 15.00 μέχρι τις 21.00! Πολύ κουραστικό και έτσι που τα είχαν στριμώξει όλα έκανες ένα κεφάλι καζάνι! Όμως δεν ήταν υποχρεωτικό! Πιστεύω πως ούτε και τώρα θα είναι.
Αυτή η επιμόρφωση ίσως είναι υποχρεωτική μόνο για τους ΠΕ70. Οι ΠΕ71 δεν θα επωφεληθούν ιδιαίτερα και θα αφήσουν και τα παιδιά χωρίς υποστήριξη. Επίσης το διάστημα 15 ημερών μου φαίνεται πολύ μεγάλο! Είναι δυνατόν να μην γίνεται μάθημα για 15 μέρες;
Βέβαια θα μου πεις, εδώ τα παιδιά δεν είχαν Π.Σ. για 4-5 μήνες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.