*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 124822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:45:37 μμ »
Θα κάνεις καλή εντύπωση, δε σε φοβάμαι! ;)

 ;) :)  αν κάποια δουλέψει ως νηπιαγωγός στο εξωτερικό η προυπηρεσία θα μετρήσει αν γυρίσει κάποια στιγμή στην ελλάδα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 07:48:12 μμ από sunshine24 »
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:57 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:21:17 μμ »
Αν κάποια δουλέψει ως νηπιαγωγός στο εξωτερικό η προυπηρεσία θα μετρήσει αν γυρίσει κάποια στιγμή στην ελλάδα;
Για δασκάλους/καθηγητές αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία. Για τους Νηπιαγωγούς που εργάζονται στην Γερμανία δεν είμαι σίγουρος. Ρώτα στο υπουργείο ή δες τον σχετικό νόμο. Οι νηπιαγωγοί εκεί δεν σπουδάζουν στα ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα και δεν γνωρίζω πως αναγνωρίζονται από τους δικούς μας τα σχολεία τους.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:17:06 μμ »
σε ευχαριστώ sikat για την ενημέρωση! :) εγώ για αυστρία ενδιαφέρομαι, θα πάρω αύριο τηλ. στο υπουργείο μετά τη δουλειά
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος Ioanna82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 04:44:59 μμ »
Διάβαζα τα σχόλια σχετικά με τις προοπτικές εργασίας νηπιαγωγών στο Μόναχο και αποφάσισα να καταθέσω και την δική μου εμπειρία επ αυτού με σκοπό να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται σχετικά. Είμαι αναπληρώτρια νηπιαγωγός και επειδή φέτος στις αιτήσεις αναπληρωτών στις περιοχές προτίμησης δήλωσα μόνο λεκανοπέδιο Αττικής έμεινα εκτός πρώτης και δεύτερης φάσης. Κάπου στα μέσα Σεπτεμβρίου έπεσα τυχαία σε ένα άρθρο της Καθημερινής που ανέφερε τις προσλήψεις δέκα νηπιαγωγών στο Μόναχο. Και κάπως έτσι μου μπήκε η ιδέα. Είχα απο το 2007 το ΚSD, δηλαδη το αντίστοιχο Proficiency στα γερμανικά, και η ιδεα δεν μου φαινόταν καθόλου κακή. Διάβασα ότι σχετικο άρθρο υπήρχε τόσο στον ελληνικό όσο και στο γερμανικό τύπο και κοινή συνισταμένη σε όλα τα άρθρα ήταν ένα συγκεκριμένο γραφείς στο οποίο και είχαν απευθυνθεί οι νηπιαγωγοί για τις θέσεις εργασίας.  Αποφάσισα να τους στείλω κι εγω ένα βιογραφικό, ανταποκρίθηκαν αμεσα και για να μην σας τα πολυλογώ μετά απο μια πρώτη επαφή και συνέντευξη μαζί τους, με ενημέρωσαν για μία επόμενη συνέντευξη που πραγματοποιούνταν απο Γερμανούς αυτήν την φορά για πρόσληψη στο Μόναχο, πήγα και μια εβδομάδα μετα με ενημέρωσαν οτι είχα επιλεγεί. Ιδιαίτερα καλή εντύπωση μου έκανε το γεγονός οτι οι Γερμανοί αναγνώρισαν όχι μόνο την διετη προυπηρεσία στο δημόσιο αλλα ακόμα και τις πρακτικές ασκήσεις στην σχολή για να με κατατάξουν μισθολογικά στην αντίστοιχη βαθμίδα. Αυτό μεταφράζεται με 1600 ευρώ καθαρά το μήνα.. Συμπληρωματικά αναφέρω πως κανεις δεν μου ζήτησε ποσοστό απο το μισθό μου, από την άλλη επειδή είχα αποφασίσει να επιλέξω το συγκεκριμένο γραφείο λογω των θετικών σχολίων τόσο στον ελληνικό όσο και στον γερμανικό τύπο δεν ένιωθα πως είχα λόγο να ανησυχώ. Το αντίθετο. Ενιωθα πως είχα να κάνω με ανθρωπους που έδιναν αξία στα προσόντα μου.  Καθώς η προσχολικη εκπαιδευση στη Γερμανία παρέχεται απο διάφορα εκπαιδευτικά ιδρύματα που πληρούν τις προυποθέσεις που βάζει το κρατος, δεδομένης της έλλειψης σε εκπαιδευτικό προσωπικό πληρώνουν το γραφείο έτσι ώστε αυτό με τη σειρά του να επιλέξει  τους υποψηφίους που θα μπορούν να ανταποκριθούν. Αρα οι χρηματικές αποδοχές του εργαζόμενου δεν χρηματοδοτούν σε καμία περίπτωση το γραφείο. Ξεκινάω στις 3 Δεκεμβρίου και αφού περάσει ο πρώτος καιρός θα επανέρθω στο site για να γραψω εντυπώσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2012, 11:03:23 μμ από knaison »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:57 »

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 09:50:12 μμ »
καλή αρχή Ioanna82, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!  :)
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:30:39 μμ »
Περιμένω με αγωνία τα νέα σου.
Καλή αρχή στη νέα σου ζωή και καριέρα!

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 10:13:30 μμ »
Καλή αρχή Ιωάννα!
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 11:55:24 πμ »
Συνάδελφοι νηπιαγωγοί, η Ioanna82 είναι καινούριο μέλος του φόρουμ και στο πρώτο της μήνυμα μας γράφει για μία εμπειρία της στην οποία αναφέρει συγκεκριμένο όνομα γραφείου εύρεσης εργασίας (το οποίο σβήστηκε από τον συντονιστή, σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ περί διαφήμισης). Καλό είναι να είμαστε όλοι λίγο επιφυλακτικοί, μέχρι να ξαναέχουμε νέα της Ioanna82, για περισσότερες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 02:53:54 μμ »
Είμαι Μουσικό ΠΕ,αλλά έχω πολυ κοντινό μου άτομο που έφυγε φέτος στη Γερμανία ως νηπιαγωγός.
Θα γράψω μερικά πράγματα που ίσως φανούν χρήσιμα.

Η Γερμανία χωρίζεται σε κρατίδια.Το πτυχίο σας ενδέχεται σε ένα κρατίδιο να αναγνωρίζεται με περιορισμό στη βαθμίδα στην οποία θα μπορούσατε να δουλέψετε.
Στην πράξη λοιπόν,αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία σας στην εκπαίδευση και ο μισθός που λαμβάνει η κοπέλα που αναφέρω είναι περίπου 2300 μεικτά,που
με κρατήσεις και πλήρη ασφάλιση ανέρχονται σε 1500 και κάτι ευρώ.
Οι συμβάσεις εργασίες,όπως σε όλες τις δουλειές στη Γερμανία είναι αρχικά, 6 μηνης ή μονοετούς διάρκειας,με προοπτική να σε κρατήσουν.
Μια μικρή γκαρσονιέρα επιπλωμενη και με βασικές ηλεκτρικές συσκευές,ανέρχεται στα 500 ευρώ,στα οποία συμπεριλαμβάνονται φως-νερό-κοινόχρηστα.
Δεδομένη θεωρείται η κτήση ενός πτυχίου επάρκειας Γερμανικής γλώσσας.Νομίζω και το πρώτο πτυχίο αρκεί για νηπιαγωγείο,αλλά το μεταφέρω με επιφύλαξη.

Αυτά από εμένα..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Zoi_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • ΠΕ60, M.Ed
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 08:43:36 μμ »
προς έκπληξη μου σε ένα σαιτ διάβασα πως αν συνεχιστεί η έλλειψη εκπαιδευτικού προσωπικού στη Γερμανία μέχρι το 2015 θα υπάρχει έλλειψη περίπου 5000 νηπιαγωγών
http://www.linksfraktion-berlin.de/nc/politik/presse/detail/browse/6/zurueck/presse-10/artikel/dramatischer-erzieher-mangel-senat-muss-handeln/

Ioanna82 καλή αρχή στο νέο ξεκίνημα σου!  :)
Auf jeden Regen folgt auch Sonnenschein!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 05:51:24 μμ »
25 θέσεις για νηπιαγωγούς στη Γερμανία

http://www.alfavita.gr/arthra/25-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B7%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

Όσες/-οι γνωρίζετε τη γλώσσα (επίπεδο Β1) και πάνω, ίσως αξίζει....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 12:44:01 μμ »
Aris 81, ναι η ζωή είναι πολύ ακριβή, ειδικά στο Μόναχο. Σε μια ημερίδα που πήγα χτες  για σπουδές στο εξωτερικό ο εκπρόσωπος της DAAD μας είπε ότι η ζωή στο Μόναχο στοιχίζει γύρω στα 1000 ευρώ το μήνα, λόγω των υψηλών ενοικίων, ενώ η ζωή στις περισσότερες μεγάλες πόλεις της Γερμανίας στοιχίζει 700 ευρώ το μήνα. Οπότε το ενοίκιο που αναφέρεις είναι μάλλον χαμηλό, βέβαια μπορεί να βρίσκεται μακρυά από το κέντρο.
Εμένα αυτό που με απασχολεί, και δεν έχω πειστεί πλήρως, είναι για τις κρατήσεις από το γραφείο ευρέσεως εργασίας. Αν μας ξαναγράψει η Ioanna82 ίσως πειστούμε λίγο περισσότερο για την αυθεντικότητα του μηνύματός της. Πάντως εγώ απ' ότι έχω καταλάβει, αν ξέρει κάποιος τη γλώσσα (και ειδικά σε επίπεδο C1 ή C2) τότε καλύτερα είναι να έρθει σε επαφή με τον ΟΑΕΔ της χώρας για την οποία ενδιαφέρεται για να του βρουν αυτοί δουλειά. Ίσως μέσω του δικού μας ΟΑΕΔ να έρθει σε επαφή. Αλλά αυτά τα γραφεία... δεν ξέρω. :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 01:35:18 μμ »
@Demetroula Στο Μόναχο αναφέρομαι και εγώ,για μια μικρή γκαρσονιέρα επιπλωμένη και εξοπλισμένη που στην Ελλάδα σε αντίστοιχη περίσταση,ίσως κόστιζε περί τα 250ευρώ το μήνα.
Έχω πάει αρκετές φορές στην Γερμανία και πράγματι τα ενοίκια είναι υψηλά.
Συγκριτικά με την Ελλάδα,τα μόνα πιο ακριβά αγαθά και υπηρεσίες είναι:ενοίκια,μέσα μαζικής μεταφοράς,τσιγάρα(για τους καπνίζοντες).
Σε όλα τα υπόλοιπα,είμαστε πιο ακριβοί.

Ένα site με το κόστος ζωής σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο:
http://www.numbeo.com/cost-of-living/

Σε επόμενη επικοινωνία θα ρωτήσω τι ρόλο παίζουν τα γραφεία ευρέσεως και αν παίρνουν κάποια προμήθεια. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2012, 01:38:17 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Ioanna82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 06:41:49 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέρφους, αποφάσισα να ξαναγράψω νωρίτερα από ότι είχα προαναγγείλει μιας και ακόμη δεν έχω μετακομίσει(μιαμιση εβδομάδα έμεινε) αλλά διαβάζοντας τα σχόλια νομίζω θα μπορούσα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Οσον αφορά τους διαχειριστές του site δεν είχα ιδέα ότι δεν επιτρεπόταν να αναφέρω το όνομα του γραφείου που διαμεσολάβησε έτσι ώστε να δώσω εγω συνέντευξη στον συγκεκριμένο φορέα που με προσέλαβε, μιας και διαβάζοντας προηγούμενες απαντήσεις μελών είδα να αναφέρονται ονόματα γραφείων γενικότερα. Οπώς και αν έχει, για μένα δεν θα ήταν σε καμία περίπτωση αποδεκτό να πληρώσω για να μου βρουν δουλειά η να δεχτώ να μου κρατάνε χρήματα από το μισθό μου.  Στο προκείμενο τώρα. Το ενοίκιο της μικρής γκαρσονιέρας στο κέντρο του Μονάχου μαζί με τα κοινόχρηστα όμως, στα οποία συμπεριλαμβάνονται η θέρμανση και το ρεύμα είναι 490, δηλαδή σχεδόν 500 ευρώ το μήνα. Ο μισθός μου θα είναι 1600 καθαρά αλλά αυτό επειδή μου αναγνωρίζεται η διετής προυπηρεσία στην Ελλάδα και ο χρόνος των πρακτικών ασκήσεων. Από εκεί και πέρα ανά τριετία αλλάζεις βαθμίδα και ακολουθεί αύξηση περίπου 100 ευρώ το μήνα. Με λίγα λόγια δεν φεύγουν πια οι Ελληνες στο εξωτερικό για να κάνουν λεφτά αλλά για λόγους επιβίωσης... Σε κάθε περίπτωση και όσον αφορά εμένα προσωπικά από τη στιγμή που με το ποσό των 500 ευρώ εξασφαλίζονται έξοδα στέγης και θέρμανσης,ρεύμα και νερό θα προσπαθήσω να διαχειριστώ τα υπόλοιπα χρήματα ώστέ να μένει και κάτι στην άκρη. Εάν όλο αυτό το εγχείρημα αποδόσει καρπούς εδώ είμαστε για να τα λέμε... Συμπληρωματικά να αναφέρω κάτι που δεν έχω δει να έχει προαναφερθεί και νομίζω έχει και αυτό τη σημασία του. Οι τρεις καλοκαιρινοί μήνες διακοπών που ισχύουν στην Ελλάδα για τις νηπιαγωγόυς δεν ισχύουν εκεί ούτε βεβαίως το τετράωρο της απασχόλησης. Θα εργάζομαι 8 ώρες καθημερινά, με μικρότερο αριθμό παιδιών βέβαια, και όσον αφορά άδειες, μου διαθέτουν 28 εργάσιμες το χρόνο. Από ότι υπολόγισα δηλαδή θα μπορώ να περνάω τον Αύγουστο στην Ελλάδα.  Θα ξαναγράψω και αφού θα έχει περάσει λίγος καιρός στο νέο εργασιακό περιβάλλον, όσα περισσότερα πράγματα μπορώ τόσο για το τρόπο δουλειάς εκεί όσο και για τα μηνιαία έξοδα διαβίωσης. Κάτι που επίσης με απασχολεί είναι η δυνατότητα παρακολούθησης κάποιου μεταπτυχιακού προγράμματος στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου και κατά πόσο θα μπορώ να το συμβιβάσω αυτό με τη δουλειά( από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στη σύμβαση εργασίας προωθούν γενικά θέματα όπως η επιμόρφωση του εκπαιδευτικού προσωπικού). Καλό κουράγιο σε όλους στις δύσκολες μέρες που διανύουμε και κάτι θετικό για το κλείσιμο. Το να συνεισφέρει ο καθένας όπως μπορεί λέγοντας πέντε πράγματα ακόμα και σε ένα site αποδεικνύει πως η αλληλεγγύη μεταξύ μας έχει αυξηθεί. Bis bald! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2012, 07:30:43 μμ από Ioanna82 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.