*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση κόστους διαβίωσης  (Αναγνώστηκε 45340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 03, 2012, 11:33:16 πμ »
επίσης κάποιος που ξέρει να μας πει!τι καίει πιο πολύ,
το κλιματιστικό,το αερόθερμο, ή αλλογόνου; ;D
Το κλιματιστικό ειδικά στο ζεστό ξεχάστε το. Καίει όσο δεν πάει.... Υπάρχει για το χειμώνα όμως λύση κάτι ανάμεσα σε αερόθερμο και ηλεκτρικό καλοριφέρ. Πολύ οικονομικό. Το άφηνα όλο το βράδυ αναμένο στο δωμάτιο των παιδιών που είναι βορινό, εκτεθειμένο και βλέπει Πάρνηθα και τα πουλάκια μου δεν ξυπνούσαν συναχωμένα το πρωί. Και φυσικά αρκετά οικονομικά και με μεγαλύτερη ασφάλεια από αερόθερμο. Πήρα πέρισι ένα και φέτος μετά τα Χριστούγεννα που έψαχνα για δεύτερο είχαν εξαντληθεί από παντού...
Θυμάσαι πώς λέγεται; Στείλε μου, αν θες, πμ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:03:55 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 03, 2012, 11:34:09 πμ »
http://smarteconomy.gr/smarteconomy.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=304:2011-11-29-04-13-35&catid=40:smart-economy&Itemid=56  Πετρέλαιο, υγραέριο ή βενζίνη;

Το συγκεκριμένο site προτείνει τρόπους για κάθε είδους οικονομία :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2012, 11:39:20 πμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 03, 2012, 11:59:06 πμ »
επίσης κάποιος που ξέρει να μας πει!τι καίει πιο πολύ,
το κλιματιστικό,το αερόθερμο, ή αλλογόνου; ;D
Το κλιματιστικό ειδικά στο ζεστό ξεχάστε το. Καίει όσο δεν πάει.... Υπάρχει για το χειμώνα όμως λύση κάτι ανάμεσα σε αερόθερμο και ηλεκτρικό καλοριφέρ. Πολύ οικονομικό. Το άφηνα όλο το βράδυ αναμένο στο δωμάτιο των παιδιών που είναι βορινό, εκτεθειμένο και βλέπει Πάρνηθα και τα πουλάκια μου δεν ξυπνούσαν συναχωμένα το πρωί. Και φυσικά αρκετά οικονομικά και με μεγαλύτερη ασφάλεια από αερόθερμο. Πήρα πέρισι ένα και φέτος μετά τα Χριστούγεννα που έψαχνα για δεύτερο είχαν εξαντληθεί από παντού...
Θυμάσαι πώς λέγεται; Στείλε μου, αν θες, πμ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση!
ενδεχομενως εννοει τον θερμοπομπο.Υπαρχουν πολλες εταιρειες,με μια αναζητηση θα βρεις.Ακριβοτεροι ειναι οι σκανδιναβικοι.Βγαινουν σε πολλα διαφορετικα watt,για να καλυπτουν διαφορετικου εμβαδου χωρους.Το κοστος αγορας ξεκινα απο 100 ευρω ,τοποθετουνται στον τοιχο ή στο δαπεδο με προσθετες βασεις και σιγουρα ειναι πιο οικονομικη λυση απο το πετρελαιο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 03, 2012, 12:04:30 μμ »
Είχα καιρό να μπω στο pde και βρήκα αυτό το ενδιαφέρον τόπικ προσαρμογής στα νέα δεδομένα.  :)

Δεν βρήκα, όμως,  τρόπους οικονομίας για αυτούς που έχουν οικογένεια.
Όταν για παράδειγμα χρειάζεται ένα παιδί ορθοδοντικό, πως μπορείς να βρεις την πιο συμφέρουσα λύση. Και μιλάμε για χιλιάδες ευρώ, ενώ δεν είναι μόνο θέμα αισθητικής, αλλά πρωτίστως υγείας.
Κάποιος που είναι ελεύθερος μπορεί να τρώει το ίδιο φαγητο για ημέρες. Μπορεί όμως ο γονιός να κάνει το ίδιο και για τα παιδιά του. Ή κάποιος μπορεί να κάνει πιο φθηνές επιλογές με έκπτωση στην ποιότητα στα τρόφιμα για τον εαυτό του. Για τα παιδιά όμως...
Ένα κρύο σπίτι τον χειμώνα το αντέχει ο ενήλικας -όχι ο ηλικιωμένος. Τα παιδιά όμως...

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:03:55 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 03, 2012, 12:11:45 μμ »

Όταν για παράδειγμα χρειάζεται ένα παιδί ορθοδοντικό, πως μπορείς να βρεις την πιο συμφέρουσα λύση. Και μιλάμε για χιλιάδες ευρώ, ενώ δεν είναι μόνο θέμα αισθητικής, αλλά πρωτίστως υγείας.
εκει απλα κάνεις ερευνα αγορας! ρωτας τιμες σε δυο-τρεις,ρωτας γνωστους που τυχον εχουν παει,ψαχνεις σε φορουμ γονεων που συζητουν τετοια θεματα κι αποφασιζεις.Εναλλακτικη λυση τα πανεπιστημιακα εργαστηρια οπου κανουν πρακτικη οι φοιτητες με την επιβλεψη βεβαια των καθηγητων τους(το εχω διαβασει καπου,δεν εχω ιδια πειρα).Ενδεικτικα η σελιδα του απθ: http://www.rc.auth.gr/LaboratoryInfo/Details/Item/1782?ReturnToPage=1&pageSize=10
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2012, 12:15:50 μμ από resident »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 03, 2012, 01:12:10 μμ »
Τα περισσότερα παιδιά δεν χρειάζονται ορθοδοντικό.. είναι συνήθως πλασματικές "ανάγκες" που πλασάρουν διάφοροι ορθοδοντικοί για να βγάλουν το "ψωμάκι" τους.. δυστυχώς έτσι είναι, και έχω ακούσει και χειρότερα που έχουν κάνει κάποιοι (λίγοι πιστεύω) ανήθικοι του κλάδου.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος melina_deu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 03, 2012, 01:29:01 μμ »
Εγώ η μόνη οικονομία που κατόρθωσα να κάνω είναι με την εγκατάσταση κιτ υγραερίου στο αυτοκίνητό μου. Τρελλή οικονομία λέμε, ανάσανα! όλα τα άλλα δεν συμμαζεύονται, όπως είπε κι ο Panos2 αν έχεις οικογένεια και παιδιά τί να τους στερήσεις...απλά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ! Όσο έχεις θα δίνεις κι αν δεν έχεις θα κάνεις τα πάντα να βρεις...
Η καλύτερη διδακτική μέθοδος είναι η αγάπη.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 03, 2012, 07:14:24 μμ »
σήμερα πήγα να αλλάξω λάδια στη Nissan και ρώτησα τους υπεύθυνους για το αέριο.
μου είπαν ένα απόλυτο ΟΧΙ και μου εξήγησαν οτι η Nissan "απαγορεύει" την εγκατάσταση υγραερίου στα αυτοκίνητά της διότι μετά απο κανα δυο χρονάκια πάπαλα ο κινητήρας...δεν το συνιστά σε καμία περίπτωση.οπότε τέλος και η δική μου μουρμούρα ;D


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 03, 2012, 07:16:48 μμ »
Για να τελειώνουμε με το θέμα αυτοκινήτου (η καλύτερη λύση είναι να τα πουλήσουμε  ;D ), μια οικονομική λύση είναι τα diesel. Αν και υπερτιμολογημένη η βενζίνη diesel στην Ελλάδα, παρ' όλα αυτά πιο οικονομική από την αμόλυβδη. Προφανώς αυτό έχει νόημα για αγορά νέου αυτοκινήτου τώρα (καλό ανέκδοτο θα μου πείτε  :P )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 03, 2012, 07:28:10 μμ »
γιατί καλέ να τελειώνουμε με το θέμα του αυτοκινήτου;
υπάρχει κόσμος που μπορεί να θέλει να μάθει,και εφόσον δεν είμαστε εκτός θέματος που είναι το πρόβλημα;
δυστυχώς το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο στους περισσότερους εκπαιδευτικούς οπότε καλό είναι να τα συζητάμε

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 03, 2012, 08:29:21 μμ »
Συμβουλές για μείωση οικογενειακών εξόδων
πηγή: http://www.pak-elta.gr/2012/07/blog-post_1471.html

Παράθεση
1)Εξετάστε εκ νέου τα πακέτα τηλεφωνίας και internet του παρόχου σας. Πιθανόν να  εξυπηρετεί τις ανάγκες σας επίσης καλά, ένα πακέτο πολύ φθηνότερο από αυτό που έχετε τώρα. Άλλωστε μην ξεχνάτε ότι όταν υπογράψατε την σύμβαση που έχετε δεν πολυεξετάζατε τότε το κόστος(έλα μωρέ τώρα,για 10€).

2)Αν έχετε συμβόλαιο σύνδεσης κινητού με ....
 πάγιο, πιθανόν (ανάλογα με την χρήση) να σας συμφέρει να το ''γυρίσετε'' σε καρτοκινητό. Όλες οι εταιρείες δίνουν αρκετό δωρεάν χρόνο ομιλίας με κάθε ανανέωση κάρτας ο οποίος μπορεί να σας φτάνει για την επικοινωνία σας. Έτσι θ' απαλαγείτε από το βραχνά του παγίου.

3)Ψωνίστε τα προϊόντα που χρειάζεστε από διαφορετικά super market. Είναι γνωστό ότι ενώ πολλά προϊόντα είναι δελεαστικά ως προς την τιμή, εν τούτοις αυτά λειτουργούν σαν κράχτες προκειμένου να πωληθούν και κάποια άλλα  αρκετά ακριβότερα. Επιλέξτε λοιπόν ότι σας συμφέρει,απ' όπου σας συμφέρει.

4)4)Οδηγήστε συνετά, ελέγχετε τακτικά την πίεση των ελαστικών του αυτοκινήτου σας. Η συνεχώς αυξομειώμενη ταχύτητα σε συνάρτηση με την λάθος πίεση ελαστικών μπορεί να σας επιφέρει έως και 30%  παραπάνω κατανάλωση καυσίμου.

5)Αν καπνίζετε, κόψτε το! Αν δεν μπορείτε, τουλάχιστον μειώστε το κατά 10 τσιγάρα τουλάχιστον ημερησίως(προσδοκόμενο όφελος τουλάχιστον 600€ ετησίως).

6)Συνεργαστείτε με τους συγκατοίκους σας (αν μένετε σε πολυκατοικία) ως προς το ποιές κοινόχρηστες δαπάνες μπορείτε να περιορίσετε, ή ακόμη καλύτερα να περικόψετε εντελώς (γεωπόνοι, επιλογή φθηνότερου συνεργείου καθαριότητας, επιλογή φθηνότερης συντήρησης ανελκυστήρα).

7)Ελέγξτε τον θερμοστάτη θέρμανσης του διαμερίσματός σας για το αν μετράει με ακρίβεια την θερμοκρασία χώρου. Εκτός των ψηφιακών θερμοστατών όλοι οι υπόλοιποι χάνουν 3-4 βαθμούς κατά μέσο όρο. Έτσι όταν εσείς τον ρυθμίζετε π.χ. στους 20 βαθμούς, είναι σαν να ζητάτε 24 με συνέπεια ο λέβητας να δουλεύει συνεχώς και ο ωρομετρητής σας να γράφει επίσης αδιάκοπα.

8)Ψωνίστε από το intrernet! Γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών π.χ. δίνει σημαντικά χαμηλότερες τιμές για τις online παραγγελίες. Αν φοβάστε την πληρωμή μέσω κάρτας, επιλέξτε την αντικαταβολή. Όλες οι σοβαρές εταιρείες αποστέλνουν εμπορεύματα και με τη μέθοδο της αντικαταβολής.

9)Περιορίστε το delivery. Αν έχετε προγραμματισμένες επισκέψεις από φίλους ή συγγενείς, προνοήστε για την παρασκευή των εδεσμάτων από εσάς. Πολύ πιό οικονομικό, ανθρώπινο και κυρίως καθαρό και ποιοτικό.

10)Αν έχετε μικρά παιδιά, να έχετε πάντα κατά νου ότι η ευτυχία των παιδιών σας σε καμία περίπτωση δεν διαμορφώνεται και δεν εξαρτάται από τα παιχνίδια(πολλά ή λίγα). Η ευτυχία τους είναι αποτέλεσμα της ασφάλειας, του ενδιαφέροντος, μιάς ζεστής αγκαλιάς και της αμέριστης προσοχή σας.

11)Συζητήστε με όλα τα μέλη της οικογένειας την δύσκολη οικονομική κατάσταση που έχουν περιέλθει οι περισσότεροι πολίτες. Είναι απαραίτητο σε μιά οικογένεια τα μέλη της να ζουν και να λειτουργούν ως ομάδα. Εμπεδώστε τους το αίσθημα ότι τις δυσκολίες τις αντιμετωπίζουμε όλοι μαζί σαν μιά γροθιά. Δώστε πρώτοι το καλό παράδειγμα κάνοντας μία προσωπική θυσία,(κόψτε το τσιγάρο για παράδειγμα!)
.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 03, 2012, 09:37:11 μμ »
πιθανά να μας λυπηθούν οι γονείς των παιδιών και να μας φέρνουν κανένα ταπεράκι με φαγητό.....
 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 06, 2012, 04:26:34 μμ »
σήμερα πήγα να αλλάξω λάδια στη Nissan και ρώτησα τους υπεύθυνους για το αέριο.
μου είπαν ένα απόλυτο ΟΧΙ και μου εξήγησαν οτι η Nissan "απαγορεύει" την εγκατάσταση υγραερίου στα αυτοκίνητά της διότι μετά απο κανα δυο χρονάκια πάπαλα ο κινητήρας...δεν το συνιστά σε καμία περίπτωση.οπότε τέλος και η δική μου μουρμούρα ;D

Χμμμ, έχεις γιαπωνέζικο και γκρινιάζεις για οικονομία;  ;D Έλα λίγο προς τα ... δυτικά, προς Ιταλία και Γαλλιά μεριά να δεις τι εστί βερίκοκο! ;)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:49:32 μμ »
ρε συ άμα έχεις να κάνεις αρκετά χιλιόμετρα,και οικονομικό να είναι το αμάξι,πάλι τα έξοδα για βενζίνη είναι πολλά.δηλ εγώ το μήνα έδινα κάπου 250 ευρώ.και να φανταστείς οτι το αυτοκίνητο το έχω μόνο για τη δουλειά

έχω ακούσει όμως και τραγικά πράγματα....συνάδελφοι με αυτοκίνητα πολλών κυβικών που κάνανε λίγα παραπάνω χιλιόμτρα από μενα να ζητάνε 170(ή180,δεν θυμάμαι)ευρώ το κεφάλι,4 άτομα μαζί με τον οδηγό... ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 742
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.