*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 173587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:47:00 πμ »

Διορίστηκα Β' Ευβοίας, με τοποθέτησαν σε σχολείο με τα λιγότερα μόρια της Β Ευβοίας (=6) και με έστειλαν λόγω υπεραριθμίας στη Γ Ευβοίας σε σχολείο με 4 μόρια. Μου είπαν όμως ότι παίρνω τα μόρια της Β Ευβοίας όπου διορίστηκα.

Η δικιά σου περίπτωση συνάδελφε είναι μετακίνηση σε άλλη περιφέρεια. Η δικιά μου περίπτωση και αυτή του συναδέλφου είναι μετακίνηση μέσα στην ίδια περιφέρεια. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:26:41 »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 06:46:15 μμ »
Αν είσαι υπεράριθμός τι γίνεται?
πχ διορίζεσαι σε ένα νησί και μετά κάνεις απόσπαση Θεσσαλονίκη,παίρνεις τα μόρια του νησιού?
Όσοι διοριστήκατε φέτος το βλέπετε ως καλή τακτική για τα επόμενα χρόνια,να επιδιώξεις να διοριστείς κάπου που θα είσαι υπεράριθμος για να μην πας καθόλου παραμεθόριο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 03:32:09 μμ »
Βασικά στο όλο θέμα που συζητάτε έχετ μπλέξει 3 διαφορετικά θέματα.

Περίπτωση 1: Είμαι διορισμένος σε περιοχή Β και με αποσπούν σε περιοχή Α για υπηρεσιακές ανάγκες.Λαμβάνω τα μόρια της περιοχης Β (όπου και είμαι διορισμένος)
Περίπτωση 2: Κατέχω οργανική θέση στην περιοχη Α και με αποσπούν σε άλο σχολείο της περιοχής Α για υπηρεσιακές ανάγκες. Λαμβάνω τα μόρια του σχολείου που έχει τα περισσότερα.
Περίπτωση 3: Οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί δεν κατέχουν οργανική θέση θέση τον πρώτο χρόνο (και βάλε).Τοποθετούνται με προσωρινή τοποθέτηση σε σχολεία που υπάρχουν ανάγκες.Δεν πραγματοποιείτε απόσπαση για αλλαγή σχολείου στην ίδια περιοχή αλλά τροποποίηση της προσωρινής τοποθέτησης.Στην περιοχή που είμαι εγώ (νεοδιόριστος) μας έχουν αλλάξει 4 και βάλε σχολεία φέτος.Απο την στιγμή που δεν πραγματοποιείτε απόσπαση αλλά τροποποίηση προσωρινής τοποθέτησης απο το ΠΥΣΔΕ, λαμβάνεις τα μόρια του σχολείου που πηγαίνεις.Η δευτεροβάθμια δυστυχώς καλά τα λέει και γιαυτό σου τονίζει ότι δεν παίρνεις απόσπαση.
Πολύ σωστά τα λες! Έτσι ακριβώς είναι τα πράματα.
Οι νεοδίοριστοι ανήκουμε στο ΠΥΣΔΕ που μπορεί να σε κάνει μπαλάκι όσο θέλει μέχρι να καταφέρεις να αποκτήσεις οργανική θέση και να ανήκεις σε σχολείο.
Αυτό ακριβώς είναι το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα και γω :( Ότι είμαστε μπαλάκια!
Τα παραπάνω τα γράφει ένας καμένος νεοδιόριστος που έγινε μπαλάκι και αφου έμπλεξε με δικαστήρια έμαθε καλά την νονμοθεσία......
Συνάδελφε μοιράσου μαζί μας την γνώση που απέκτησες στις περιπέτειές σου :) Έμαθες τίποτα άλλες λεπτομέρειες σχετικά με την νομοθεσία των τοποθετήσεων/μετακινήσεων των νεοδιόριστων που πιστεύεις ότι θα μας ήταν χρήσιμες άμα τις γνωρίζαμε;

ΥΓ: Χαρά στο κουράγιο σου να μπλέξεις με δικαστήρια. Εγώ μέχρι ένστανση στην Βθμια άντεξα. Είναι θετικό πάντως να υπάρχει και κόσμος που παλεύει κάποιες τέτοιες περιπτώσεις στα δικαστήρια γιατί έτσι μαθαίνουμε όλοι καλύτερα τα δικαιώματά μας.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 12, 2007, 03:44:16 μμ »
Εσείς οι παλιοί φωτίστε μας σας παρακαλώ!!!!Πότε περίπου κανουμε αιτήσεις για διορισμό? Επίσης αν έχετε καμια συμβουλή για τις περιοχές..να δηλώσω δυσπρόσιτα για τα μόρια? αν με πάρουν σε δυσπρόσιτο πρέπει να μείνω για 2 χρόνια?? δεν ξέρω τίποτα! βοήθεια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2007, 02:53:07 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:26:41 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 12, 2007, 11:14:44 μμ »
Πιστεύω ότι όταν οριστικοποιηθούν τα αποτελέσματα σε όλους τους κλάδους, θα βγει και η εγκύκλιος που θα σας καλεί για διορισμό. Αν βγουν τα τελευταία αποτελέσματα των φιλολόγων αύριο και οριστικοποιηθούν οι πίνακες τους σε περίπου ένα μήνα, τότε υπολογίζω ότι μετά τον Δεκαπενταύγουστο θα σας καλέσουν. Μπορεί φυσικά να επιταχύνουν τις διαδικασίες ή να καλέσουν τμηματικά τις ειδικότητες, οπότε να βγει και η εγκύκλιος πιο πριν...  ::)
Όσο για τα δυσπρόσιτα, τι να σου πω... Προσωπικά έκανα διετία σε δυσπρόσιτο νησί και δεν το μετάνιωσα, ούτε από την άποψη της δουλειάς, ούτε από την άποψη της ζωής, ούτε φυσικά από την άποψη των -πάντα χρήσιμων- μορίων. Αν κατοικείς μόνιμα σε κάποιο αστικό κέντρο και μάλλον χρειάζεσαι τα μόρια, τότε θα σου συνιστούσα να μείνεις όσο περισσότερα χρόνια μπορείς (αν σου το επιτρέπουν φυσικά οι οικογενειακές υποχρεώσεις) σε κάποιο δυσπρόσιτο, για να μαζέψεις αρκετά μόρια. Έτσι, δεν θα κάνεις τουρισμό στη μισή Ελλάδα μέχρι να καταλήξεις στο σπίτι σου! Όπως και να έχει πάντως, τα μόρια θα σου χρειαστούν και για τις βελτιώσεις θέσης στο μέλλον.
Αν δηλώσεις ονομαστικά το δυσπρόσιτο στην αίτηση που θα κάνεις π.χ. γράψεις ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΗΛΟΥ, τότε θα πας εκεί για δύο χρόνια γιατί το επέλεξες και θα έχεις και οργανική θέση εκεί. Αν όμως δηλώσεις Δ' ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ και σε πάρουν εκεί και παρουσιαστείς στη Διεύθυνση και σε στείλουν στο Γυμνάσιο Τήλου στη συνέχεια, τότε δεν είσαι υποχρεωμένη να μείνεις εκεί δύο χρόνια. Θα έχεις προσωρινά τοποθετηθεί εκεί και δικαιούσαι να ζητήσεις μετάθεση για την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 13, 2007, 11:15:45 πμ »
Σ'ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές vsk! Ξέρεις αν ισχύουν τα ίδια και για τους νηπιαγωγούς; (Δεν το ανέφερα ότι ειμαι νηπιαγωγός γιατί το γράφω διπλα)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 13, 2007, 11:28:11 πμ »
Τώρα το πρόσεξα...  ;D
Όπως και να 'χει πάντως, τα αποτελέσματα σας θα πρέπει να οριστικοποιηθούν πρώτα και μετά να βγει η εγκύκλιος για διορισμό. Η περίοδος ενστάσεων για εσάς λήγει στις 26/7, περνούν περίπου 15-20 ημέρες, βγάζουν τα οριστικά και ακολουθεί η εγκύκλιος διορισμών. Γνώμη μου και πάλι είναι ότι η εγκύκλιος θα βγει μετά τις 15/8, εκτός απροόπτου.
Τώρα για τα δυσπρόσιτα, για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ Α'βαθμιας και Β'βάθμιας, αλλά φαντάζομαι ότι το γενικό σκεπτικό πρέπει να παραμένει το ίδιο. Τα επιπλέον μόρια πάντα θα σου είναι χρήσιμα, γι' αυτό -όσο μπορείς- κυνήγησε τα δυσπρόσιτα. Καλή τοποθέτηση!

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 13, 2007, 11:46:56 πμ »
Ευχαριστώ!! :)

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 13, 2007, 01:49:21 μμ »
anna s... είμαι κι εγώ διοριστέα του ΑΣΕΠ για φέτος αλλά ΠΕ70. Αν σκέφτεσαι να πας διακοπές αυτό το διάστημα καλό θα είναι να έχεις μαζί σου τα δικαιολογητικά για την προκύρηξη. Μπορείς να τα καταθέσεις σε οποιοδήποτε γραφείο πρωτοβάθμιας θέλεις. Εγώ φεύγω Μύκονο και θα τα έχω μαζί μου.Αν βγει τότε παίρνω το καράβι και τα κάνω στο γραφείο της Τήνου (να ανάψουμε και μία λαμπάδα για το δώρο που μας έκανε). Μπορεί να τα κάνει και κάποιος άλλος με δική σου εξουσιοδότηση. Συμφωνώ απόλυτα με τον vsk, κι εμείς οι ΠΕ70 περιμένουμε ναν οριστικοποιηθούν τα δικά σας. Πιστεύω γύρω στις 10/08 θα βγει η εγκύλιος, γιατί έμαθα από πρωτοβάθμιες ότι μετα της Παναγίας θα μας καλούν να φτιάξουμε τα χαρτιά μας στο νομό που διοριζόμαστε, να παρουσιαστούμε 1/09 και να ξεκινήσουν γρήγορα γρήγορα τα σεμινάρια για τα νέα βιβλία.

Καλό είναι να δηλώσεις και τα δυσπρόσιτα. Εγώ είμαι από Θεσ/νίκη κι έκανα ως αναπληρώτρια σε δυσπρόσιτο 1/θέσιο της Ευρυτανίας. Μια χαρά πέρασα, και αρκετά μόρια πήρα, και πιο πολλά λεφτά, και πιο ήσυχα παιδιά...  Αν είσαι από περιοχή που θέλει αρκετά μόρια για μετάθεση και δεν έχεις οικογενειακές υποχρεώσεις, φύγε σε δυσπρόσιτο να μαζέψεις μόρια τώρα που μπορείς. Αν σε τρομάζουν, απλά βάλτα προς το τέλος για να μη χάσεις διορισμό. Μπορεί πάντως να πας σε κάποιο νομό και επειδή δεν υπάρχει αλλού θέση να σε τοποθετήσουν σε δυσπρόσιτο. Η διαφορά είναι ότι τότε θα κάτσεις ένα χρόνο... ενώ αν το δηλώσεις εσύ και πας κάθεσαι 2 χρόνια  υποχρεωτικά.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 13, 2007, 08:53:38 μμ »
 ;D χε! Μ'άρεσε αυτό με την Τήνο!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,με βοηθάνε πολύ.Απλά είμαι πολύ μπερδεμένη γιατί δεν έχω έναν συγκεκριμένο στόχο (πχ Αθήνα, Θεσσ/νίκη) για τα επόμενα χρόνια και ως αποτέλεσμα δεν έχω μεγαλο κίνητρο να δηλώσω δυσπρόσιτα..Όμως όλοι μου λένε ότι αν παω τώρα σε μέρος που δε θα δίνει αρκετά μόρια δεν θα μπορώ να πάρω μετάθεση για πουθένα και θα κολλήσω εκεί!! ???

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 13, 2007, 09:42:38 μμ »
Αυτός είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος όταν αποφεύγει κανείς τα δυσπρόσιτα: να τοποθετηθεί σε ένα "καλό" μέρος με λίγα μόρια π.χ. μία μικρή πόλη μακριά από το σπίτι του κι επειδή του δίνει λίγα μόρια να "εγκλωβιστεί" εκεί για αρκετό χρόνο μέχρι να έχει ικανό αριθμό μορίων για να πάρει την μετάθεση. Φυσικά, το να πάρει κανείς μετάθεση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από τα μόρια που έχει συγκεντρώσει, αλλά το σίγουρο είναι ότι όσο πιο πολλά έχει, τόσο το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 14, 2007, 12:40:03 μμ »
Τί εννοείς vsk πολλους παράγοντες;Από τί άλλο εξαρτάται; ::)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 14, 2007, 01:09:37 μμ »
Εκτός των μορίων που έχει συγκεντρώσει, παράγοντες που επηρεάζουν σημαντικά το αν θα πάρει κάποιος μετάθεση είναι:
- Οι περιοχές που έχει δηλώσει και η σειρά με την οποία τις δήλωσε.
- Το αν υπάρχουν κενά εκεί που ζητάει να πάει και πόσα.
- Οι δηλώσεις των υπολοίπων αιτούντων μετάθεση και τα μόρια που αυτοί έχουν.

Το σύστημα των μεταθέσεων μοιάζει δηλαδή αρκετά με αυτό των Πανελληνίων εξετάσεων.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 14, 2007, 01:16:19 μμ »
A! ok THANX! :-[

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.