*

Αποστολέας Θέμα: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012  (Αναγνώστηκε 31559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:05:48 μμ »
Φυσικα και αγωνιουν . Δυστυχως εδω μεσα ειμαστε λιγοι ! Ακομα και απο αυτους ομως , καποιοι δεν μαχονται πιο δυναμικα . Αυτο που λεω ( ανεξαρτητα με ποια κατηγορια με συμφερει να επικρατησει ) ειναι οτι με 60 ατομα εξω απο το υπουργειο φυσικα και θα ενδιαφερονται για το συμφερον τους και οχι για το γενικο καλο. Εδω δεν βλεπουμε οτι οι διορισμοι ειναι αστειοι και ασχολουμαστε με τοπως θα παρουν αυτους τους 20 - 30 ! Την παρτη μας δεν κοιταμε ! Βαζω και τον εαυτο μου μεσα γιατι ειμαι κοντα σε εναν διορισμο αν γινει κατι απο αυτα που λενε και δεν το κρυβω. Με απαντηση του τυπου εχει οκαιρος γυρισματα την παρτη της δεν βλεπει η συναδελφος αδιαφοροντας για τους αλλους ; ( εχω δυο επιτυχιες ΑΣΕΠ )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:17:56 μμ »
Καλώς μπαίνει έστω και η προϋπόθεση επιτυχίας σε κάποιον διαγωνισμό ΑΣΕΠ για μελλοντικούς διορισμούς. Αλλά.. αφού μέσα σε 2 χρόνια άλλαξαν όλη τη νομοθεσία και νοοτροπία (το 2ο υπό συζήτηση βέβαια), θα έπρεπε να δώσουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν επιτυχία σε ΑΣΕΠ σε όσους δεν την είχαν μέχρι τώρα, καθώς και στους νέους αποφοίτους. Αυτό προβλεπόταν από τον τελευταίο νόμο, αλλά φαίνεται ότι πάει για τροποποίηση στο επίμαχο σημείο, γιατί μάλλον δεν θέλουν να ασχολούνται με διενέργειες διαγωνισμών τώρα..

Κοιτώντας δειγματοληπτικά στην ειδικότητά μου τον πίνακα των αναπληρωτών, ελάχιστοι είναι χωρίς καμία επιτυχία σε ΑΣΕΠ (τουλάχιστον στους 2 τελευταίους που δίνει ο πίνακας). Πιθανόν και στις άλλες ειδικότητες τα πράγματα να είναι κάπως έτσι. Ποιος, λοιπόν, θα υποστηρίξει μια τέτοια μειοψηφία, αν όχι οι ίδιοι; Κι αν είναι όντως τόσο λίγοι σε σύνολο, νομίζετε ότι θα ιδρώσει το αυτί τους στο υπουργείο για να τους προσέξουν;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:19:43 μμ »
δυστυχώς σε εμάς τους φιλολόγους είναι πολλοί

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:21:23 μμ »
η απόδοση της βάσης σε όσους δεν έχουν επιτυχία αλλά έχουν 24μηνη προϋπηρεσία είναι από τα άγραφα για κάθε λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο.
Και Landau έστω και ένας να υπάρχει ,είναι πολύς για όποιον του αρπάξει την πολυπόθητη θέση από τις τόσες πολλές που υπάρχουν πια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:28:29 μμ »
Δεν μπορείς να αποδίδεις βάση (σε ΑΣΕΠ εννοείς φαντάζομαι) σε κάποιον που δεν την έχει αποκτήσει, αλλά έχει π.χ. 24 μήνες προϋπηρεσία (ή οποιαδήποτε προϋπηρεσία). Είναι νομικά και ηθικά απαράδεκτο να γίνει κάτι τέτοιο, και προσωπικά θα το θεωρούσα λύση παιδικής χαράς.
Η μοναδική δίκαιη λύση (και για τους παλιούς μη έχοντες επιτυχία και για τους νέους αποφοίτους) θα ήταν η διενέργεια νέου διαγωνισμού άμεσα. Αφού αυτό μάλλον δεν γίνεται τώρα, όλα τα άλλα δεν έχουν νόημα (ειδικά με ελάχιστους διορισμούς που σκοπεύουν να κάνουν πια).

Επίσης, εκφράσεις "του αρπάζουν τη θέση" είναι αδόκιμες. Υπάρχουν κανόνες και διορίζεται κάποιος με βάση αυτούς. Δίκαιοι ή άδικοι, αυτό είναι υπό συζήτηση.
Γιατί με αυτή τη λογική, εμένα μου έχουν αρπάξει τη θέση πολλοί μη επιτυχοντές σε ΑΣΕΠ τόσα χρόνια, διότι όταν θεσπίστηκε ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ, ήταν με τη λογική σταδιακά να γίνει 100% για όλους. Αντί αυτού, άνοιγαν πολλά παράθυρα, παρέμεινε το 40% χωρίς καμία προϋπόθεση κ.ο.κ. Αν εφαρμοζόταν ο αρχικός σχεδιασμός, τώρα θα ήμουν πιθανόν χρόνια διορισμένος, αλλά να είναι καλά τα διάφορα κομματικά συμφέροντα που είχαν τα μέσα να πιέζουν τους υπουργούς κάθε φορά. Οπότε, μη μου λες για αρπαγή θέσεων  :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:34:56 μμ »
Δεν μπορείς να αποδίδεις βάση (σε ΑΣΕΠ εννοείς φαντάζομαι) σε κάποιον που δεν την έχει αποκτήσει, αλλά έχει π.χ. 24 μήνες προϋπηρεσία (ή οποιαδήποτε προϋπηρεσία). Είναι νομικά και ηθικά απαράδεκτο να γίνει κάτι τέτοιο, και προσωπικά θα το θεωρούσα λύση παιδικής χαράς.
Η μοναδική δίκαιη λύση (και για τους παλιούς μη έχοντες επιτυχία και για τους νέους αποφοίτους) θα ήταν η διενέργεια νέου διαγωνισμού άμεσα. Αφού αυτό μάλλον δεν γίνεται τώρα, όλα τα άλλα δεν έχουν νόημα (ειδικά με ελάχιστους διορισμούς που σκοπεύουν να κάνουν πια).

Επίσης, εκφράσεις "του αρπάζουν τη θέση" είναι αδόκιμες. Υπάρχουν κανόνες και διορίζεται κάποιος με βάση αυτούς. Δίκαιοι ή άδικοι, αυτό είναι υπό συζήτηση.
Γιατί με αυτή τη λογική, εμένα μου έχουν αρπάξει τη θέση πολλοί μη επιτυχοντές σε ΑΣΕΠ τόσα χρόνια, διότι όταν θεσπίστηκε ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ, ήταν με τη λογική σταδιακά να γίνει 100% για όλους. Αντί αυτού, άνοιγαν πολλά παράθυρα, παρέμεινε το 40% χωρίς καμία προϋπόθεση κ.ο.κ. Αν εφαρμοζόταν ο αρχικός σχεδιασμός, τώρα θα ήμουν πιθανόν χρόνια διορισμένος, αλλά να είναι καλά τα διάφορα κομματικά συμφέροντα που είχαν τα μέσα να πιέζουν τους υπουργούς κάθε φορά. Οπότε, μη μου λες για αρπαγή θέσεων  :)
Παιδια ο νομος 3848 λεει ομως 24 μηνες και πανω θα παιρνουν το 50,ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος;

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:35:58 μμ »
Επίσης, εκφράσεις "του αρπάζουν τη θέση" είναι αδόκιμες. Υπάρχουν κανόνες και διορίζεται κάποιος με βάση αυτούς. Δίκαιοι ή άδικοι, αυτό είναι υπό συζήτηση.
Γιατί με αυτή τη λογική, εμένα μου έχουν αρπάξει τη θέση πολλοί μη επιτυχοντές σε ΑΣΕΠ τόσα χρόνια, διότι όταν θεσπίστηκε ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ, ήταν με τη λογική σταδιακά να γίνει 100% για όλους. Αντί αυτού, άνοιγαν πολλά παράθυρα, παρέμεινε το 40% χωρίς καμία προϋπόθεση κ.ο.κ. Αν εφαρμοζόταν ο αρχικός σχεδιασμός, τώρα θα ήμουν πιθανόν χρόνια διορισμένος, αλλά να είναι καλά τα διάφορα κομματικά συμφέροντα που είχαν τα μέσα να πιέζουν τους υπουργούς κάθε φορά. Οπότε, μη μου λες για αρπαγή θέσεων  :)
σε πείραξε ότι  απέδωσα το σωστό χαρακτηρισμό και όχι ότι στο έκαναν φίλε μου;Είσαι πολύ large τύπος λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:36:09 μμ »
παιδιά η απάντηση είναι απλή. Όποιος θέλει μπορεί να πηγαίνει αναπληρωτής (όσο μπορεί ακόμα) απλά για να λέει ότι εργάζεται. όποιος θέλει να διοριστεί θα δίνει ΑΣΕΠ . Καταλαβαίνω την αγανάκτηση εκείνων που βλέπει ότι οι κόποι του ακυρώνονται γιατί πολύ απλά τόσα χρόνια ως επιτυχούσα στους διαγωνισμούς δεν έβλεπα το σχολείο ούτε με κυάλια. Έχει ο καιρός γυρίσματα
Ετσι το βλεπω να γινεται!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:42:30 μμ »
Παιδια ο νομος 3848 λεει ομως 24 μηνες και πανω θα παιρνουν το 50,ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος;
 ρωταω ξανα....

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:43:22 μμ »
σωστά.

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:48:28 μμ »
Αντί αυτού, άνοιγαν πολλά παράθυρα, παρέμεινε το 40% χωρίς καμία προϋπόθεση κ.ο.κ. Αν εφαρμοζόταν ο αρχικός σχεδιασμός, τώρα θα ήμουν πιθανόν χρόνια διορισμένος, αλλά να είναι καλά τα διάφορα κομματικά συμφέροντα που είχαν τα μέσα να πιέζουν τους υπουργούς κάθε φορά. Οπότε, μη μου λες για αρπαγή θέσεων  :)

Αν δεν ερχόταν η διαδικασία του γραπτού διαγωνισμού του ΑΣΕΠ θα είχαν διοριστεί πολλοί συνάδελφοι και συναδέλφισες μέσω της επετηρίδας εδώ και πολλά χρόνια συνέδελφε. Φυσικά, οι νέοι  που ακολουθούσαν και έβγαιναν από τις σχολές δεν έδιναν δεκάρα για τους παλιούς συναδέλφους. Όταν κάποτε φωνάζαμε οτι ο ΑΣΕΠ έγινε απλά και μόνο για να κοπούν θέσεις από την εκπαίδευση, μόνο η ΟΛΜΕ είχε πάρει θέση και μας υποστήριζε τότε στη ΠΕΑ. Στη συνέχεια μπήκαν τα κομματικά συμφέροντα και οι γνωριμίες και έφτιαξαν το 24μηνο, μια πρωτοποριακή παγκόσμια πατέντα. Το πιο δίκαιο αίτημα όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας θα ήταν, όποια αλλαγή γίνει στο μέλλον, να γίνει αφού εξαντληθεί όλα το 40% των πινάκων.

Όταν οι ίδιοι δεχόμαστε τον ΑΣΕΠ, μια διαδικασία δηλαδή που απαξιώνει τα πτυχία μας, δηλαδή τον ίδιο μας τον εαυτό, μη περιμένετε από το υπουργείο να μας υπολογίζει σαν κλάδο.

Η προσωπική ενασχόληση με τα πράγματα και με τα του διορισμού είναι πολύ πιο εύκολη υπόθεση βλέπεις από το να χρειάζεται να στηρίξεις τα δικαιώματα διαφόρων συναδέλφων μέσω ενός συλλόγου ή μιας ένωσης. Γι αυτό και ο καθένας τρέχει μόνος στο υπουργείο και εκπροσωπεί τον εαυτό του λέγοντας ότι εκπροσωπεί τον πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:50:50 μμ »
Από τον 3838/10, άρθρο 9 (Μεταβατικές διατάξεις), παράγραφος 5:

Παράθεση
5. Στους τελικούς πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών
που θα συνταχθούν μετά την έκδοση των αποτελεσμά−
των του πρώτου μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος
και του επόμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. εντάσσο−
νται, κατ’ εξαίρεση, και: α) όσοι στις 1.7.2010 θα έχουν
συμπληρώσει τουλάχιστον εικοσιτετράμηνη (24μηνη)
προϋπηρεσία και περιλαμβάνονται στους πίνακες της
παραγράφου 2 και β) οι μέχρι την κατάρτιση των πι−
νάκων αυτών απολυόμενοι εκπαιδευτικοί από ιδιωτικά
σχολεία, λόγω κατάργησης των σχολείων αυτών, που
στις 1.7.2010 θα έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον ει−
κοσιτετράμηνη (24μηνη) προϋπηρεσία. Οι εκπαιδευτι−
κοί αυτοί θεωρείται ότι έχουν συγκεντρώσει μέσο όρο
βαθμολογίας πενήντα (50) μονάδες, έστω και αν δεν θα
έχουν πετύχει τη βαθμολογική βάση σε διαγωνισμό του
Α.Σ.Ε.Π. Αν έχουν λάβει μέρος σε διαγωνισμό και έχουν
συγκεντρώσει μέσο όρο βαθμολογίας πάνω από πενή−
ντα (50) μονάδες, λαμβάνεται υπόψη αυτός ο βαθμός.



evants εσύ μίλησε περί "αρπαγής θέσεων", όχι εγώ. Απλά, ακολουθώντας το σκεπτικό σου, σού έδειξα πως εύκολα θα μπορούσε ο καθένας μας να χρησιμοποίει τέτοια έκφραση σε κάθε περίπτωση. Τουλάχιστον στην περίπτωση που περιέγραψα εγώ, θα είχε περισσότερο νόημα να το πεις, αφού μιλάμε για - επί χρόνια - καταστρατήγηση αρχικών νόμων, δικαιοσύνης και αντικειμενικότητας (όλα στο βωμό της κομματικοκρατίας). Οπότε, άσε τα σχολιάκια σου για μένα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:52:43 μμ »
loukritia,δεν έχεις άδικο σ΄ό,τι λες,αποφοίτητησα το 1991 και είμαι άμεσα θιγμένος από την καθιέρωση του ασεπ.Και τότε όμως,οι οργανώσεις των αδιορίστων ουδόλως ασχολήθηκαν με κάτι άλλο πλην του βολέματος του εαυτούλη τους.Επιτέλους λοιπόν,ποιος είναι ο ισχύων νόμος;
Αν εσύ θίχτηκες μια φορά με την κατάργηση της επετηρίδας,εγώ με την απαξίωση της επιτυχίας στον ασεπ επιπλέον,τη θέσπιση δικαιωμάτων σε πδς,ΟΑΕΔ,ιδιωτικούς,24μηνο,30μηνο και την κατάργηση των ίδιων δικαιωμάτων όταν έφτασε η δική μου σειρά πώς να την εκλάβω;

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνάντηση με ειδικό γραμματέα Γκλαβά 31-8-2012
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:55:30 μμ »
Οπότε, άσε τα σχολιάκια σου για μένα. ???
@Landau βασικά συμφωνούμε σε ό,τι γράφεις,δεν κατάλαβα από τι θίγεσαι.Ακριβώς όπως κι εσύ θεωρώ ότι σου έκλεψαν το διορισμό,ποια η διαφωνία σου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162200
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.