*

Αποστολέας Θέμα: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 21021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« στις: Αύγουστος 13, 2007, 08:06:27 μμ »
Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20 μέχρι να μπει το μάθημα της πληροφορικής στα δημοτικά.
Για άλλη μια φορά ο στρατός μου στέρησε το δικαίωμα για μια επιθυμητή θέση...
Αν ήμουν ωρομίσθιος ένα χρόνο πριν, τώρα θα ήμουν διορισμένος.
Υπάρχει περίπτωση να πάρει σύνταξη κάποιος εκπαιδευτικός της ειδικότητας μας τα επόμενα δέκα χρόνια; Όχι.
Άρα οι διορισμοί μας θα γίνονται με το ...σταγονόμετρο από εδώ και πέρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:05 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2007, 12:27:10 πμ »
Τι εννοείς psych@ra οτι ο στρατός σου στερεί το δικαίωμα;Σε πήραν φαντάρο;
Εγώ πάντως θέλω να πιστεύω πως θα ανοίξουν θέσεις και στα δημοτικά.Δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουν τα παιδάκια μόνο ξένες γλώσσες και όχι πληροφορική.
Κάτι θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2007, 04:20:14 πμ »
Τι εννοείς psych@ra οτι ο στρατός σου στερεί το δικαίωμα;Σε πήραν φαντάρο;
Εγώ πάντως θέλω να πιστεύω πως θα ανοίξουν θέσεις και στα δημοτικά.Δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουν τα παιδάκια μόνο ξένες γλώσσες και όχι πληροφορική.
Κάτι θα γίνει...
Όχι, έχω απολυθεί. Εννοώ ότι αν δεν υπήρχε η στέρηση ενός χρόνου από το στρατό, θα ήμουν και γω στους τυχερούς που διορίστηκαν την προηγούμενη χρονιά. Όλες οι συμφοιτήτριές μου που ακολούθησαν το δρόμο του εκπαιδευτικού, είναι διορισμένες τώρα! Από δω και πέρα, ελπίδες δεν υπάρχουν. Παρά μόνο με τα δημοτικά. Ελπίζω όλοι οι σύλλογοι που έχουν σχέση με το αντικείμενο μας, να κινητοποιηθούν και να δράσουν με επιτυχία..
Πάντως αν προσπαθήσει κάποιος να υπολογίσει πότε θα ανοίξουν οι "πολλές" θέσεις (αν αργήσουν τα δημοτικα..), πιστεύω ότι θα μπορούσε να σκεφτεί το εξής:
Αν δεν κάνω λάθος, τα περισσότερα κενά δημιουργούνται μετά από παραίτηση εκπαιδευτικών. Τις περισσότερες φορές λόγω συνταξιοδότησης.
Πότε θα πάρουν σύνταξη; Αν υποθέσουμε ότι η πληροφορική μπήκε στα σχολεία το '92 (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος), οι πρώτοι που θα συνταξιοδοτηθούν θα είναι αυτοί που θα έχουν 25 χρόνια προϋπηρεσίας. Δηλαδή μετά από 10 χρόνια  ;D
Ξέρει κανείς πώς αλλιώς μπορεί να δημιουργηθεί μεγάλος αριθμός κενών σε μια χρονιά;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2007, 04:37:15 πμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2007, 04:38:20 πμ »
Ατυχήματα, τρομοκρατικές ενέργειες μέσα στα σχολεία και απ'έξω, δολοφονίες...να συνοδεύσουν πενθήμερη και να τους απολύσουν μετά από σκάνδαλα!!!Μήπως σου έβαλα ιδέες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:05 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 14, 2007, 04:44:31 πμ »
Ατυχήματα, τρομοκρατικές ενέργειες μέσα στα σχολεία και απ'έξω, δολοφονίες...να συνοδεύσουν πενθήμερη και να τους απολύσουν μετά από σκάνδαλα!!!Μήπως σου έβαλα ιδέες?
Όχι, άσε, αυτές τις ιδέες τις συζητήσαμε ήδη με συνάδερφο  :P

Αποσυνδεδεμένος neraidaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 14, 2007, 07:41:49 πμ »
Καλημέρα, ίσως να γίνουν από 1 σε 2 οι ώρες της πληροφορικής στο γυμνάσιο... :)

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 14, 2007, 11:25:27 πμ »
Όχι, έχω απολυθεί. Εννοώ ότι αν δεν υπήρχε η στέρηση ενός χρόνου από το στρατό, θα ήμουν και γω στους τυχερούς που διορίστηκαν την προηγούμενη χρονιά. Όλες οι συμφοιτήτριές μου που ακολούθησαν το δρόμο του εκπαιδευτικού, είναι διορισμένες τώρα! Από δω και πέρα, ελπίδες δεν υπάρχουν. Παρά μόνο με τα δημοτικά. Ελπίζω όλοι οι σύλλογοι που έχουν σχέση με το αντικείμενο μας, να κινητοποιηθούν και να δράσουν με επιτυχία..



Φίλε δεν είσαι ο μόνος που του στέρησε ο Στρατός αυτό το δικαίωμα.... και εγώ περίσυ έτσι την πάτησα και τώρα όλες οι συμφοιτήτριές μου με μια χρονιά προυπηρεσία διορίστηκαν!!!
Μας Γ..@#@#$@#!! ο στρατός ένα χρόνο για το τίποτα ...... και ιδιαίτερα στην εποχή μας δεν θα έπρεπε να δίνουμε τόσο χρόνο να κάνουμε τόσο ανούσια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 15, 2007, 02:01:24 μμ »
Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20 μέχρι να μπει το μάθημα της πληροφορικής στα δημοτικά.
Για άλλη μια φορά ο στρατός μου στέρησε το δικαίωμα για μια επιθυμητή θέση...
Αν ήμουν ωρομίσθιος ένα χρόνο πριν, τώρα θα ήμουν διορισμένος.
Υπάρχει περίπτωση να πάρει σύνταξη κάποιος εκπαιδευτικός της ειδικότητας μας τα επόμενα δέκα χρόνια; Όχι.
Άρα οι διορισμοί μας θα γίνονται με το ...σταγονόμετρο από εδώ και πέρα...
θα συμφωνήσω. όταν ήμουν στρατιώτης αυτοί που διορίστηκαν πέρυσι έκαναν ωρομίσθιοι στα ολοήμερα και διορίστηκαν μετά.
για εμένα ισχύει ότι ο στρατός και το έγκλημα της μαριέττας μου στέρησαν μια θέση εργασίας ΠΕ20.

όσοι ονειρεύονται τα δημοτικά οφείλω να τους ενημερώσω ότι τα αγγλικά που μπήκαν ως μόνιμο μάθημα στο πρωινό πρόγραμμα των δημοτικών καλύπτονται από ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ και όχι από αναπληρωτές ή μόνιμους. Επειδή τα παιδιά αυτά δουλεύουν και το απόγευμα στα ολοήμερα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ τις ώρες τους στα πρωινά διότι απαγορεύεται να έχεις 2 συμβάσεις με την ίδια διεύθυνση. Μάλιστα όσοι πληρώθηκαν τους ζητούν τα χρήματα πίσω με δικαστήριο και μάλιστα ζητούν και το ΙΚΑ εργοδότη γεγονός που εκτοξεύει το κόστος κατακόρυφα.
Για να ξεκινήσουν οι διορισμοί ΠΕ20 στα δημοτικά πρέπει μάλλον πρώτα να βολευτούν οι αγγλικοί που το μάθημά τους θεωρείται και πιο σημαντικό από την πληροφορική....

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 15, 2007, 02:06:45 μμ »
όσο για τους συνταξιούχους όντως σε καμιά 10ριά χρόνια θα ξεκινήσουν να βγαίνουν οι πρώτοι ΑΛΛΑ αυτοί δεν είναι πληροφορικοί είναι φυσικοί, χημικοί κτλ και είναι λίγοι. οι πρώτες καλές φουρνιές συντάξεων πληροφορικών είναι σε 20 χρόνια!!! οι πρώτοι απόφοιτοι σχολών πληροφορικής είναι σήμερα 40 με 45 ετών........

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 15, 2007, 05:01:54 μμ »
Prosagon,στα Δημότικα Σχολεία διορίζονται πλέον καθηγητές Άγγλικής.Αν δείς τους φετινούς διορισμούς,υπάρχουν και κάποιοι που διορίστηκαν στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 15, 2007, 11:46:16 μμ »
Όχι, έχω απολυθεί. Εννοώ ότι αν δεν υπήρχε η στέρηση ενός χρόνου από το στρατό, θα ήμουν και γω στους τυχερούς που διορίστηκαν την προηγούμενη χρονιά. Όλες οι συμφοιτήτριές μου που ακολούθησαν το δρόμο του εκπαιδευτικού, είναι διορισμένες τώρα! Από δω και πέρα, ελπίδες δεν υπάρχουν. Παρά μόνο με τα δημοτικά. Ελπίζω όλοι οι σύλλογοι που έχουν σχέση με το αντικείμενο μας, να κινητοποιηθούν και να δράσουν με επιτυχία..



Φίλε δεν είσαι ο μόνος που του στέρησε ο Στρατός αυτό το δικαίωμα.... και εγώ περίσυ έτσι την πάτησα και τώρα όλες οι συμφοιτήτριές μου με μια χρονιά προυπηρεσία διορίστηκαν!!!
Μας Γ..@#@#$@#!! ο στρατός ένα χρόνο για το τίποτα ...... και ιδιαίτερα στην εποχή μας δεν θα έπρεπε να δίνουμε τόσο χρόνο να κάνουμε τόσο ανούσια πράγματα.

Δεν την πάτησαν μόνο όσοι πήγαν στρατό το 2006...... Αλλά και αυτή που πήγαν στρατό το 2005.

Στρατός 2005 -  Προϋπηρεσία σε Ολοήμερα το 2006 
Στρατός το 2006 - Προϋπηρεσία σε Ολοήμερα το 2005

Την τελευταία διετία δηλαδή πάρα πολλά αγόρια έκαναν ολοήμερα μόνο την μια χρονιά την στιγμή που τα κορίτσια μάζεψαν προϋπηρεσία απο 2 χρόνια και διορίστηκαν με τα τσαρούχια.

Ξέρω δεκάδες κοπέλες που διορίστηκαν τα τελευταία 2 έτη έτσι.

Τώρα κάποιες απο αυτές έχουν αρχίσει να σκέφτονται το "φούσκωμα" οπότε προβλέπονται αρκετά κενά τα επόμενα χρόνια για αναπληρωτές!  8)

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 15, 2007, 11:58:26 μμ »
Καλημέρα, ίσως να γίνουν από 1 σε 2 οι ώρες της πληροφορικής στο γυμνάσιο... :)

Αφού για την ώρα γίνεται μόνο 1 ώρα Πληροφορικής στο γυμνάσιο, είναι δυνατό να μπει Πληροφορική και στα δημοτικά;
Εκτός αν αυξηθούν οι ώρες στο γυμνάσιο και μετά αρχίσει και το δημοτικό...
...τι ωραία που θα ήταν!

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 20, 2007, 11:22:06 μμ »
Χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω άκουσα από σχολικό σύμβουλο το σενάριο να μπει στα δημοτικά η πληροφορική όχι όμως για να ανοίξουν θέσεις για διορισμούς αλλά για να απασχοληθούν οι ήδη πολλοί υπεράριθμοι του κλάδου. Με λίγα λόγια επειδή τα τελευταία χρόνια πήρα τόσους πολλούς που δεν ξέρουν τι να τους κάνουν θα τους βάλουν να κάνουν μάθημα στο δημοτικό. Αυτό βέβαια είναι μόνο ένα σενάριο.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στους διορισμούς εκπαιδευτικών ΠΕ19, ΠΕ20
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 22, 2007, 01:40:39 πμ »
Τελικά κατάλαβε κάποιος με ποιά λογική πήραν τόσες εκατοντάδες άτομα τα προηγούμενα χρόνια χωρίς να τα χρειάζονται?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.