*

Αποστολέας Θέμα: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13  (Αναγνώστηκε 68318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koursaros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • μια από τα ίδια
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #154 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 04:17:14 μμ »
Φίλε Άρη καλησπέρα.

Κατ' αρχάς θα ήθελα να πω πως δεν καταλαβαίνω ιδιαίτερα τι είναι αυτό που εννοείς σχετικά με την αποδοχή των 4 ωρών όχι για το βιοποριστικό θέμα που απλά χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου για τα αυτονόητα,αλλά με το θέμα των ειδικοτήτων και την υποβάθμιση στα σχολεία...
Δηλαδή, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς, ότι με το να δεχτείς εσύ ή ο καθένας μας τις 4 ώρες, απλά με αυτόν τον τρόπο πολεμάς και δεν αφήνεις ένα υπουργείο να εξαφανίσει την ειδικότητα σου ή του καθένα μας σε αυτή την άθλια χρονιά?
Δηλαδή πιστεύεις ότι με αυτόν τον τρόπο, ενώ προηγουμένως έχεις συνεννοηθεί και με άλλους συναδέλφους που βρέθηκαν σε αυτή την τραγική θέση, δείχνεις ότι <υπάρχεις> και <υπάρχουμε> και ελπίζεις κατά αυτόν τον τρόπο ότι την άλλη χρονιά θα είμαστε σε καλύτερη ή έστω στην ίδια θέση?

Και να σου πω και κάτι, εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν σε κατηγορώ εσένα ή κανέναν άλλον που δέχεται, δεν είμαι καν από αυτούς που λένε <όλοι μας πρέπει να αρνηθούμε και να αντιδράσουμε με αυτόν τον τρόπο>. Ο καθένας συνειδητά επιλέγει και πολύ καλά κάνει, απλά μου κάνει λίγο εντύπωση να δω πως νοεί ο καθένας μας από δω μέσα και όχι μόνο, τον τρόπο που σκέφτεται να αντιδράσει και το πόσο απήχηση θα έχει αυτό που θα κάνει, αν κάνει.
Για αυτό λοιπόν για να μην με παρεξηγήσεις, θα ήθελα αν έχεις την διάθεση φυσικά να μου εξηγήσεις ακριβώς τι εννοείς με το να πιστεύεις εσύ και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι πως με αυτόν τον τρόπο θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε και να <φαινόμαστε> αν κατάλαβα καλά...

Πέρα από όλα αυτά, εγώ θεωρώ πως η κυβέρνηση έχει τον τρόπο να μας διατηρεί χαμηλά και πως έχει προβλέψει για όλα αυτά.Ανησυχώ δε πως όλα αυτά είναι τακτικές ώστε να αδειάσουν σιγά σιγά τα σχολεία από μαθητές που δεν θα μπορούν να διδαχτούν τα όργανα της επιλογής (αρεσκείας)τους.
Και φυσικά συμφωνώ μαζί σου πως οι ευθύνες βαραίνουν πολλούς, πάρα πολλούς που έχουν επηρεάσει και έχουν υποβαθμίσει το θεσμό και είναι άνθρωποι διευθύνσεων,διοικήσεων και τόσοι άλλοι..Σε αυτό μαζί σου 100%.

Επίσης, το τι θα γίνει με τον παραλογισμό των κενών και το πως αυτά θα καλυφθούν αν τελικά καλυφθούν είναι και μια δική μου απορία και αγωνία για το τι μέλλει γενέσθαι. Όπως και για το μέλλον, πως λογιζόμαστε εμείς μέσα σε αυτό και το πόσο μας υπολογίζουν (αν μας υπολογίζουν δηλαδή) καθώς και ότι συμφωνώ με κινήσεις διαμαρτυρίας ατομικές, ή ακόμη καλύτερα συλλόγων αφού από όσο γνωρίζω ατομικά τουλάχιστον η ηγεσία σε πολλά θέματα έχει πλήρη άγνοια για το τι ακριβώς συμβαίνει συλλογικά στα σχολεία ή και ατομικά, με αποτέλεσμα άλλοι υπάλληλοι της <πυραμίδας> να λειτουργούν μη αξιοκρατικά και πιθανώς, πολύ πιθανώς θα έλεγα να εξυπηρετούν συμφέροντα και άτομα που πληρούν τις προϋποθέσεις όπως εσύ εγώ και τόσοι άλλοι να κλαίνε χρόνια σπουδών και πτυχία όχι ωδειακά αλλά αναγνωρισμένα.

Για το θέμα που επίσης αναφέρεσαι σχετικά με τις 2000 πιστώσεις που έχουν ακουστεί, εγώ με κάθε επιφύλαξη βέβαια και καθαρά σύμφωνα με τις ατομικές μου πληροφορήσεις και τη συναίσθηση για το τι συμβαίνει και πρόκειται να συμβεί, έχω να πω πως αυτό ήταν από όσο έχω ακούσει μια φήμη εφημερίδας και ότι απλά οι πιστώσεις του χρόνου θα είναι απλά μείον 2000 από τις φετινές. Δεν στέκει κατά τη γνώμη μου αυτή η φήμη, διότι ακόμη και μέσα από αυτόν τον ακρωτηριασμό που έχει υποστεί η εκπαίδευση όπως και άλλοι τομείς, με μειώσεις σε μόνιμο προσωπικό και σε αναπληρωτές, θα στηριχτούν όλα τα σχολεία(της δευτεροβάθμιας) για μια χρονιά με ένα σύνολο 2000 αναπληρωτών.

Βέβαια ο καθένας θα μου πει πως ακόμη και με αυτήν την υπόθεση, δεν ήμασταν μέσα ούτε καν φέτος,στις φετινές πιστώσεις, πριν φτάσουμε να μιλάμε για του χρόνου που από σοβαρή πληροφόρηση που έχω και εγώ, ναι ότι μάλλον θα είναι μείον 2000.Άρα σε τι ελπίζουμε? Αυτό και εμένα με προβληματίζει και με κάνει να απαισιοδοξώ υπερβολικά.    :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:06:09 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #155 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 05:26:11 μμ »
Βαγγέλη καλησπέρα,

αν γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω στο thread θα διαβάσεις ότι δική μου πρόταση το καλοκαίρι ήταν να συντονιστούμε τουλάχιστον οι 100+ του πίνακα αναπληρωτών του δικού μου ΠΕ και μαζί με την αίτηση αναπληρωτών να υπογράφαμε και μια κοινή υπεύθυνη δήλωση ότι κανείς μας δε θα αναλάβει καθήκοντα ωρομισθίου.
Φυσικά κάτι τέτοιο είχε πολλές αντικειμενικές δυσκολίες και μετά από συναντήσεις η γραμμή που πέρασε ήταν να πάμε έστω και για μία ώρα φέτος,ώστε να συντονιστούμε εκ των έσω και μαζί με τα σχολεία να ανακτήσουμε τα φετινά χαμένα,τον επόμενο χρόνο.
Κοντολογίς,το σκεπτικό ήταν πως αν το 2011-2012 έβγαινε η χρονιά "επιτυχώς", χωρίς την παρουσία π.χ.Μουσικών Τεχνολόγων και με κάλυψη των κενών με γνωστές αλχημείες,την επόμενη χρονιά η ειδικότητα αυτή θα εξαφανιζόταν από το χάρτη.

Όταν εργαζόμουν τα προηγούμενα χρόνια στα Μουσικά Σχολεία έχω δει να γίνονται "αναθέσεις" σε συναδέλφους που αν και στερούνταν τυπικών προσόντων,είχαν το ελεύθερο από την Διεύθυνση.
Ένα ζητούμενο λοιπόν είναι να μην περάσουν όλα στην κρίση της εκάστοτε Διεύθυνσης,στο όνομα της "δημοσιονομικής συγκυρίας".
Γιατί θα καταλήξουμε ο μόνιμος κιθαρίστας να δείχνει και λίγο φλάουτο,ο μόνιμος πληροφορικάριος μουσική τεχνολογία,κ.λ.π. υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης και τις ευλογίες του υπουργείου.

Συμφωνώ και το έχω γράψει πολλές φορές,ότι τα Μουσικά Σχολεία δεν θα ξυπνήσουν ένα πρωί και θα τα κλείσουν,αλλά θα τα οδηγήσουν τεχνηέντως στην αυτοκατάργηση μιας και οι γονείς δε θα αφήσουν τα παιδιά τους σε σχολεία που υπολειτουργούν.

Όσο για τις 2.000 πιστώσεις..
Μπορεί σαν νούμερο να φαίνεται τραβηγμένο,αλλά ας σκεφτούμε πόσο απίθανα μας φαίνονταν όσα ζούμε πλέον.
Κανείς δεν περίμενε φέτος ότι το υπουργείο θα παραδεχτεί τον Δεκέμβρη, ότι αν και έχει χιλιάδες κενές ώρες καταγεγραμμένες δε θα κάνει προσλήψεις αναπληρωτών έχοντας ως άλλοθι την "δημοσιονομική συγκυρία",όπως  έγραφε στην ανακοίνωσή του.
Εγώ  πιστεύω ότι με το τρίπτυχο που έχει ψηφιστεί στο μνημόνιο 3,δηλαδή συγχώνευση 1500 σχολικών μονάδων-αύξηση ωραρίου μονίμων-αύξηση μ.ο μαθητών ανά τάξη,το νούμερο είναι εφικτό.
Αν μάλιστα κλείσουν-συγχωνευτούν και  τμήματα ΑΕΙ-ΤΕΙ σύμφωνα με το σχέδιο "Αθηνά" θα προκύψει και από εκεί ένα ισχυρό πλεόνασμα μόνιμου δυναμικού.
Αλλά για να το εξειδικεύσουμε στα Μουσικά Σχολεία...
Πιστεύω ότι κάποιον που δεν τον κάλεσαν φέτος,του χρόνου με λιγότερες πιστώσεις,δεν θα έχει καμία τύχη.

Η δική μου θέση λοιπόν ήταν από το καλοκαίρι να απαξιώσουμε συντονισμένα την ωρομισθία.
Ούτε πιστεύω πως με μία ώρα φέτος ενδυναμώνουμε τη θέση μας για την επόμενη χρονιά.
Και γράφω τα παραπάνω,έχοντας επίγνωση πως δεν πρόκειται να συμμετάσχω στο thread "Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2013-14" μιας και δε θα υποβάλλω αίτηση το καλοκαίρι.
Όταν έχουμε αποτύχει να διεκδικήσουμε σαν σύνολο τα επαγγελματικά μας δικαιώματα,μοιραία οδηγούμαστε σε ατομικές επαγγελματικές λύσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 05:40:56 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος koursaros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • μια από τα ίδια
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #156 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 06:04:39 μμ »
Μπορώ να πω πως με κάλυψες και ότι συμφωνώ μαζί σου Άρη. Τώρα καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, πως λόγω αυθαιρεσιών που γίνονται στα σχολεία από τις εκάστοτε διευθύνσεις,προτιμάς να είσαι μέσα,έστω και έτσι και να προσπαθείς να αντιδράς . Τα παραδείγματα καθηγητών που ο κάθε διευθυντής/ντρια τους αναθέτει να κάνουν μαθήματα άσχετα της ειδικότητας τους είναι όντως κάτι το τραγικό, το παράνομο και μας έχουν κάνει να αισθανόμαστε φόβο, πως που και πότε πρέπει να το αναφέρουμε.... Πιστεύω ότι ο καθένας μας έχει τέτοια παραδείγματα, με τέτοιες <αναθέσεις> και το ελεύθερο που δίνουν.

Επίσης όπως σου προανέφερα και εγώ προηγουμένως,  θεωρώ ότι είναι δύσκολο να πειστούν όλοι και να δεχτούν ή να αρνηθούν συνολικά την πρόσληψη του ωρομίσθιου ακόμη και αν αυτή είναι για 4 ώρες.Είναι μεγάλη η δικιά μου σκέψη σχετικά με το τι θα κάνουν τις ειδικότητες μας, αν δηλαδή είμαστε ή δεν είμαστε μέσα , τεχνηέντως όπως πολύ σωστά αναφέρεις και εσύ, υποβαθμίζουν έως να καταργήσουν από το ωρολόγιο μαθήματα που θα έπρεπε να παραμείνουν με αποτέλεσμα να χαθούν και οι ειδικότητες. Το θέμα λοιπόν αυτής της συγκεκριμένης αντίδρασης, είναι το αν θα ήταν μαζί μας οι διευθυντές και οι σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων.

Αντί αυτού, πιστεύω με βάση αυτά που έχω μάθει έως τώρα, πως πολλοί διευθυντές αντίθετα βολεύονται έστω και έτσι και το παίζουν και <βολικοί>... Επίσης ισχύει νομίζω αυτό που λες, ότι οι γονείς δεν θα αφήσουν τα παιδιά τους παρατημένα σε σχολεία που έχουν φοβερές ελλείψεις, σχολεία που τα παιδιά πηγαίνουν από μακρινά χωριά σε πολλές περιπτώσεις και με την μεταφορά τους επίσης  να έχει σταματήσει ήδη ,ή να πρόκειται να σταματήσει.
Έτσι καταφέρνουν να τα αποδυναμώσουν αυτά τα σχολεία.

Σχετικά με το ζήτημα των πιστώσεων, θα σου πω και εγώ ότι κάποτε θεωρούσα όλα αυτά τα λόγια και τις φήμες κάπως ακραίες. Μετανιώνω οικτρά πλέον βλέποντας την πραγματικότητα και βλέπω πόσο λάθος πίστευα για τα πράγματα, χωρίς να ήμουν υπερβολικός ή φιλόδοξος, θεωρούσα κάποια πράγματα αυτονόητα και εμένα ότι έχω αυτά τα εφόδια για να αξίζω αυτήν την δουλειά...Και είπα ακριβώς το ίδιο πράγμα με σένα, δηλαδή άσχετα με το τι είναι φήμη ή λόγια υπουργών, υφυπουργών κ.α.. ότι εφόσον δεν ήμασταν μέσα φέτος δεν βλέπω να είμαστε και του χρόνου που προβλέπονται ακόμη λιγότερες πιστώσεις.

Κουράγιο..


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:06:09 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 06:08:58 μμ »
http://www.enikos.gr/society/116166,Moysikh_diamartyria_apo_ma8htes_.html

Μουσική διαμαρτυρία από μαθητές

Μουσικό ραντεβού στην Αθήνα και άλλες πόλεις της Ελλάδας δίνουν, αύριο, οι μαθητές των μουσικών σχολείων, διεκδικώντας την κάλυψη των κενών θέσεων, την επίλυση του θέματος της μεταφοράς τους, καθώς και της σίτισης.

Το μουσικό τους «παρών» στη διαμαρτυρία των μαθητών στην Αθήνα, που θα ξεκινήσει από τις 11 το πρωί στην πλατεία Κλαυθμώνος, θα συνεχιστεί με πορεία στη Βουλή και θα ολοκληρωθεί με συναυλία που θα δώσουν πολλοί καλλιτέχνες, μεταξύ των οποίων ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, ο Γιάννης Γιοκαρίνης, ο Παντελής Θαλασσινός, ο Χρήστος Θηβαίος, ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ο Διονύσης Τσακνής, ο Λάκης Παπαδόπουλος, ο Μίλτος Πασχαλίδης και τα Κίτρινα Ποδήλατα.

«Σε όλη τη χώρα, οι κοινότητες των μουσικών και καλλιτεχνικών σχολείων είναι σε εγρήγορση. Η πρόταση και απόφασή μας να μετατρέψουμε την 30η Γενάρη σε μέρα που θα απαιτήσουμε και θα διατρανώσουμε τη στήριξη στη Δημόσια Δωρεάν Παιδεία, στη Μουσική και Καλλιτεχνική Εκπαίδευση, είναι πλέον μήνυμα που αγκαλιάζεται ευρύτερα και έχει πολλούς αποδέκτες» αναφέρεται σε ανακοίνωση της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών και Καλλιτεχνικών Σχολείων.

Η συγκέντρωση διαμαρτυρίας στη Θεσσαλονίκη έχει προγραμματιστεί στις 12 το μεσημέρι στην πλατεία Αριστοτέλους και θα συνοδευθεί επίσης από καλλιτεχνικά δρώμενα, ενώ θα ακολουθήσει πορεία προς το υπουργείο Μακεδονίας και Θράκης.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος neolaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 11:49:43 μμ »
Subject: SOS Μουσικά Σχολεία! Υπογράψτε και προωθήστε το.
 
SOS Μουσικά Σχολεία! Επισκεφτείτε την παρακάτω ιστοσελίδα, υπογράψτε και προωθήστε την κοινή πρωτοβουλία των "Αποφοίτων Πανεπιστημιακών & Τεχνολογικών Σχολών Μουσικής" για τα Μουσικά Σχολεία.

http://www.gopetition.com/petitions/%CE%B4%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC.html

Αποσυνδεδεμένος Pris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 08:45:11 πμ »
Subject: SOS Μουσικά Σχολεία! Υπογράψτε και προωθήστε το.
 
SOS Μουσικά Σχολεία! Επισκεφτείτε την παρακάτω ιστοσελίδα, υπογράψτε και προωθήστε την κοινή πρωτοβουλία των "Αποφοίτων Πανεπιστημιακών & Τεχνολογικών Σχολών Μουσικής" για τα Μουσικά Σχολεία.

http://www.gopetition.com/petitions/%CE%B4%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC.html

Κρίμα...

Ακόμα και τώρα που το πράγμα έχει φτάσει ένα βήμα πριν το χείλος του γκρεμού, το συντεχνιακό μας συμφέρον πάνω απ' όλα!

Παράθεση

ζητάμε:
α) Να σταματήσει η ομηρία των μαθητών και να καλυφθούν άμεσα οι ανάγκες των Μουσικών Σχολείων σε διδακτικό προσωπικό.
β) Για την κάλυψη των αναγκών αυτών να δοθεί η νόμιμη ανάθεση στους κατόχους μουσικής ειδίκευσης, απόφοιτους τμημάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
γ) Να διατυπωθούν με διαφάνεια και σαφήνεια οι θεσμικές και παιδαγωγικές αρχές που η Πολιτεία επενδύει για τα Μουσικά Σχολεία και να διαμορφωθούν ορθολογικές στρατηγικές για την διασφάλισή τους, ιδιαίτερα δε σήμερα, εν καιρώ οικονομικής κρίσης.

Δηλαδή εκεί που θα μπορούσες να ενώσεις όλο τον μουσικό κόσμο της Ελλάδας και να βρεις το σημείο επαφής που είναι η διάσωση και η βελτίωση των μουσικών σχολείων, επιλέγεις απλά να μην το κάνεις! Βάζοντας και το (πραγματικά κοντόφθαλμο) συντεχνιακό σου συμφέρον.

Αλλά δεν μπορείς να δεις μακροπρόθεσμα. Γιατί το πραγματικό συντεχνιακό (και όχι μόνο συντεχνιακό) σου συμφέρον είναι τα πανεπιστήμια να προσφέρουν όντως ανωτέρου επιπέδου γνώση που τα ιδιωτικά ιδρύματα να μην μπορούν να φτάσουν, και όχι απλά ένα χαρτί. Κι αυτό θα αναγκαζόντουσαν εκ των πραγμάτων να το κάνουν μόνο όταν στην αγορά εργασίας θα είχαν πρόσβαση όλοι ανεξαρτήτως χαρτιού. Απλά με μόνο όπλο τις γνώσεις τους.

Εγώ τα είχα γράψει παλιότερα και είχα επισημάνει τις ευθύνες όλων όσων βοήθησαν για να φτάσουμε εδώ (και ωδειακών και πανεπιστημιακών), αλλά προφανώς εις ώτα μη ακουόντων. Κι όπως λέει και μια ινδιάνικη παροιμία: δεν μπορείς να ξυπνήσεις κάποιον που κάνει τον κοιμισμένο.

Κρίμα πραγματικά. Εγώ είμαι μόνιμος εργαζόμενος σε μουσικό σχολείο και βλέπω καθαρά ότι πάμε για απαξίωση με απώτερο στόχο το κλείσιμο ή στην καλύτερη περίπτωση μια πολύ light εκδοχή μιας, κατ' επίφασιν, μουσικής παιδείας. Αν κλείσουν, λόγω μουσικής ειδίκευσης που δεν διδάσκεται αλλού, πάω σπίτι μου. Αυτό το κείμενο όμως δεν μπορώ να το υπογράψω. Είναι θέμα αρχών και συνείδησης.

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 02:45:37 μμ »
Καλύτερα, δεν θέλουμε υπογραφές από τέτοια μυαλά!

Αποσυνδεδεμένος koursaros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • μια από τα ίδια
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 04:34:02 μμ »
Θα ήθελα να πω 2 λόγια και αυτά βέβαια χωρίς να γίνω ο δικηγόρος κανενός..

Πρώτο πράγμα είναι πως τα σχολεία αυτά αυτή τη στιγμή είναι παραμελημένα και όλοι οι φόβοι που κάποτε ακούγονταν σαν ακρότητες , εμφανίζονται μπροστά μας και συμβαίνουν πράγματα πολύ δυσάρεστα για τα σχολεία, με αποτέλεσμα αυτό να αγγίζει ηθικά δικαιώματα ωστόσο υπάρχει και το κομμάτι των παραπόνων που αγγίζει το καθεστώς της εργασίας και της ύπαρξης ή μη ύπαρξης ανθρώπων που πρέπει ή δεν πρέπει να είναι σε αυτά τα σχολεία και αυτό αποτελεί ένα τόσο μεγάλο ζήτημα ακόμη και πριν από τις τελευταίες τραγικές κινήσεις του υπουργείου....

Σαν απόφοιτος λοιπόν και εγώ Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όντας Π.Ε. από τη στιγμή που πήρα το πτυχίο της Μουσικής Σχολής που σπούδασα με αγώνα, μελέτη, χρόνια προσπάθειας και εντριβής με το αντικείμενο, θα πω κάποια πραγματάκια χωρίς να θέλω να βγάλω χολή για κανέναν, εφόσον δεν μου φταίει ο καθένας για την κατάσταση που βρίσκομαι τώρα εγώ και τόσοι άλλοι, ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΑΣ.
Βέβαια οι ερωτήσεις που θα κάνω, απευθύνονται στα 2 τελευταία μέλη του site τον Pris και την άλλη κοπέλα που τώρα δεν βλέπω πως την λένε αλλά μιλάει για <μυαλά> και δυστυχώς έχω την αίσθηση ότι είναι ρητορικές και δεν θα προσφερθώ για περαιτέρω ανάλυση για αυτά τα πράγματα έπειτα από αυτά που διάβασα, διότι μου είναι αρκετά για να διαπιστώσω τις απόψεις σας.Ωστόσο φαντάζομαι ότι έστω θα διαβάσετε αυτά που γράφω και απλά θα ... διαφωνήσουμε.

Θέλω να σας ρωτήσω λοιπόν με όλη μου την καρδιά και με όλη την πικρία που νιώθω τώρα, όντας τόσο αδικημένος και δεν μου φταίτε εσείς για την κατάσταση αλλά βράζω με αυτά που γράφετε.Κάποιοι από εσάς είναι μόνιμοι.Κάποιοι από εσάς μονιμοποιήθηκαν με επετηρίδες,ΑΣΕΠ(?θέλω να πιστεύω) ή με απλές αποφάσεις σε μορφή πρωτοκόλλου από τις εκάστοτε δευτεροβάθμιες εκπαιδεύσεις.

Έως κάποια χρόνια πριν στα σχολεία μονιμοποιήθηκαν ή δούλεψαν με συμβάσεις ή σαν ωρομίσθιοι κάποιοι και κάποιες που είναι οι λεγόμενοι <ωδειακοί>.Αυτό όμως άλλαξε,όχι τόσο στους ωρομίσθιους αλλά  κυρίως στους αναπληρωτές(μονιμοποιήσεις ούτως ή άλλως δεν γίνονται) λόγω της έλλειψης της παιδαγωγικής επάρκειας, ενώ πολλοί από τους ωδειακούς που μπήκαν Τ.Ε. έγιναν Π.Ε. όταν μονιμοποιήθηκαν σωστά?
Όσοι έχετε εργαστεί μόνο έως αναπληρωτές τα προηγούμενα χρόνια ή έχετε μονιμοποιηθεί ενώ προέρχεστε από ΩΔΕΙΑ ή όπως λέει και η αγαπητή εγκύκλιος <αποδεικνύεται την σχέση σας με τη μουσική και κάποιο μουσικό όργανο> πιστεύω ότι τα παραπάνω σε γενικές γραμμές τα ξέρετε.

Και έρχεται το παράπονό μου.Πριν 3 χρόνια πήρα πτυχίο από την Τριτοβάθμια Σχολή Μουσικολογίας.Αμέσως ,την επόμενη δηλαδή καθώς και την μεθεπόμενη χρονιά δούλεψα σαν αναπληρωτής  σε όργανο επιλογής.
Φέτος, την 3 χρονιά μου προτάθηκε όπως και σε τόσους άλλους να πάω τον Γενάρη ωρομίσθιος,αλλά επειδή είμαι Π.Ε. μόνο με 4 ώρες την εβδομάδα λόγω νόμου, να παίρνω καθαρά 110 ευρώ το μήνα και ... όταν τα πάρω.
Αντίθετα, όσοι δεν είναι Π.Ε. μπορούν να συμπληρώσουν φούλ ωράριο και έστω να παίρνουν ένα αξιοσέβαστο για την εποχή και την κατάντια ποσό των 400 έστω ευρώ σίγουρα αν θυμάμαι καλά.

Δηλαδή εγώ ή τόσοι άλλοι σαν εμένα που σπούδασαν και είναι απ' έξω ξαφνικά σε μια χρονιά προωθούν <τον αθέμιτο ανταγωνισμό, την έχθρα> και δίνουμε πάτημα στο κάθε υπουργό?
Σοβαρά μιλάτε τώρα? Εμείς είμαστε τα <μυαλά> αυτά που λες κοπέλα μου?
Είστε πιο αδικημένοι από εμάς? Είτε δουλεύεις είτε όχι εσύ και ο καθένας, ο Pris και ο οποιοσδήποτε άλλος, θεωρείτε ότι το site αυτό που βρήκε και έβαλε ο neolaios ή ο οποιοσδήποτε άλλος προωθεί κάτι το άδικο και το οποίο καθεαυτό υπονομεύει το παρόν και το όποιο μέλλον αυτών των σχολείων?
Σοβαρά μιλάτε?Θα τρελαθούμε εντελώς δηλαδή? 

Δεν πρέπει να διαμαρτυρηθούμε σαν κλάδος?Εσείς δεν το κάνατε ποτέ(είτε χρειάστηκε είτε όχι) από τη στιγμή που έστω το ψωμάκι σας το τρώτε χρόνια σε αυτά τα σχολεία και έχετε χαρτιά ωδείου ή βυζαντινά <διπλώματα>(ελπίζω να με πιάνετε) ενώ πολλοί από εσάς διοριστήκατε χωρίς να έχετε περάσει ΑΣΕΠ..?

Σας απειλεί κανείς από εμάς, ή νιώθετε έτσι? Θεωρείτε ότι όταν εμείς , σαν πτυχιούχοι Μουσικής είμαστε αυτή τη στιγμή έξω από την μονιμότητα, την σύμβαση του αναπληρωτή που κάποτε είχαμε ακόμη και από την κανονική ωρομισθία είμαστε παράλογοι ή <τα μυαλά> αυτά που λέει και αυτή η κοπέλα?
ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΤΕ?

Φίλε Pris να σου πω και κάτι άλλο που προφανώς δεν το γνωρίζεις?
Ναι, αν κλείσουν τα σχολεία αυτά προφανώς θα χάσεις τη θέση σου γιατί δεν μπορείς να πας αλλού.
Γνωρίζεις όμως, ότι απόφοιτοι Μουσικών Πανεπιστημίων δεν έχουν το δικαίωμα να δηλώνουν άλλα σχολεία παρά μόνον τα μουσικά (λόγω κωδικού)? Αυτό σου φαίνεται ωραίο και λογικό?Δεν είναι λόγος ΓΙΑ ΜΕΝΑ να το υπογράψω?
Έφαγα χρόνια σε σπουδές, μόχθησα, σπούδασα πάνω σε αυτό το αντικείμενο και είμαι κακός που υπογράφω μια μορφή διαμαρτυρίας για τα μουσικά σχολεία που εκφράζει απόφοιτους Μουσικών Πανεπιστημίων?Σοβαρά το λέτε αυτό????!!! Σας υπονομεύει σε κάτι δηλαδή? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα λέτε αυτά , αν υπάρχει όμως φόβος ή ζήλεια τουλάχιστον αυτήν δεν προέρχεται από μένα, έστω και αν αυτή τη στιγμή είμαι ΕΚΤΟΣ αν και ΣΠΟΥΔΑΣΑ επάνω στο αντικείμενο.Άντε για να έχουμε και τα όρια μας. Γιατί δεν είμαι από Ωδείο ναι. Και γιατί καλά κάνουν όσοι κάνουν και δέχονται τη δουλειά που άλλοι δίνουν, δεν μου φταίει κανείς ναι...

Αλλά και σε εσάς, αν δεν προέρχεστε από Τριτοβάθμια Μουσικά Ιδρύματα, καλό θα είναι να μην σας ξινίζει το γεγονός ότι κάποιοι το σπούδασαν με μαθήματα παιδαγωγικών και άλλων χρήσιμων κλάδων των κοινωνικο-πολιτισμικών επιστημών με πολύ δύσκολους οδηγούς σπουδών, καθώς και με πτυχία που αναγράφουν ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΡΓΑΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ..

Κάποτε θα γινόταν και αυτό, λογικό δεν είναι?Δεν είναι αντικείμενο σπουδών? Αν όλοι μας θέλουμε να είναι το ίδιο ισχυρή η μουσική σαν μάθημα στα σχολεία όπως η λογοτεχνία,τα μαθηματικά και η ιστορία τότε , μια οποιαδήποτε γνωστή ή γνωστός μου που είναι ελεύθερος επαγγελματίας επειδή ξέρει καλή ιστορία πρέπει να γίνει ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ σε σχολείο και σε μια μέρα παράλληλα να γίνει και Π.Ε.?
Μήπως, καλοπροαίρετα το λέω,πρέπει να σκεφτείτε ότι ναι, τόσα χρόνια στελεχώνετε και υποστηρίζετε αυτά τα σχολεία,αλλά είστε και λίγο τυχεροί  που είχατε αυτή τη δυνατότητα της δουλειάς πάνω σε κάτι που προφανώς το σπουδάσατε σε ΩΔΕΊΑ ή ακόμη και μόνο με την προσωπική ενασχόληση σε ένα ή και παραπάνω μουσικά όργανα?

Καλοπροαίρετα πάντα..ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ.
Με πια επιφύλαξη πάντα εκ μέρους μου για το αν οι συγκεκριμένοι που κατακρίνετε αυτή την αντίδραση είστε απόφοιτοι Πανεπιστημίων,αλλά η αίσθηση μου και η εμπειρία μου μου λέει πως αν ήσασταν δεν θα είχατε πρόβλημα για κάποιο άνεργο συνάδελφο που έχει σπουδάσει στην βαθμίδα αυτή...τότε θα τα είχα εντελώς χαμένα....

Αποσυνδεδεμένος koursaros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • μια από τα ίδια
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 04:58:13 μμ »
Καλύτερα, δεν θέλουμε υπογραφές από τέτοια μυαλά!

doremi Με συγχωρείς απλά λόγω σύγχυσης και της στιγμής δεν διάβασα σωστά αυτό που έχεις ανεβάσει...Μαζί σου και πάλι συγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 05:08:27 μμ »
Αγαπητέ κουρσάρε, έχεις εντελώς δίκιο σε αυτά που γράφεις. Είμαι απόφοιτος ΤΜΣ διορισμένη με τον ΑΣΕΠ του 2008 και φυσικά δούλευα ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια πολύ πριν το 2008, εποχές που δεν έπαιρναν καν αναπληρωτές μουσικούς παρά μόνο ωδειακούς που είχαν διπλώματα και κονέ με τους διευθυντάδες των μουσικών. Για να τους εξασφαλίσουν πιστώσεις... τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα...

Το ''καλύτερα, δεν θέλουμε υπογραφές από τέτοια μυαλά'' πήγαινε στον Pris και γενικά στους ωδειακούς με τέτοια μυαλά. Υπάρχουν φυσικά και οι σπουδαίοι ωδειακοί αλλά είναι τόσο λίγοι... Επειδή είπε ότι δεν υπογράφει τέτοιο κείμενο.
Χ... η φοράδα στο αλώνι εάν δεν το υπογράψει, τι μας το λέει!

Είναι γνωστός ο Pris για τα λεγόμενά του, αν διαβάζεις στο φόρουμ. Η πάγια πολιτική του είναι να λέει συνεχώς: κάντε έναν ασεπ για κάθε ειδικότητα ξεχωριστά, ανεξάρτητα από τα πτυχία που μπορεί να έχει κανείς. Να έχω δικαίωμα εγώ δηλαδή, να πάω να δώσω ασεπ για οικονομολόγους, χωρίς να έχω πτυχίο οικονομικών, έτσι, επειδή έχω κλίση στα οικονομικά!

Εγώ προτείνω, αυτό να πάει να το πει στους φιλόλογους, τους μαθηματικούς, τους φυσικούς κλπ. Να πάει να το γράψει εδώ μέσα σε κάθε ειδικότητα ξεχωριστά να δει τι παντόφλα έχει να πέσει... άντε με τον κάθε ανάπηρο!!

Και ξέρω και τι θα πει... τι επίπεδο, έχετε βγάλει και πανεπιστήμιο, αυτή είναι η μόρφωσή σας? Δεν με νοιάζει!
Ναι, ναι, γνωστά και χιλιοειπωμένα από τους ωδειακούς... Ας κοιτάξουν και λίγο τη δική τους καμπούρα!

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 05:09:19 μμ »
Καλύτερα, δεν θέλουμε υπογραφές από τέτοια μυαλά!

doremi Με συγχωρείς απλά λόγω σύγχυσης και της στιγμής δεν διάβασα σωστά αυτό που έχεις ανεβάσει...Μαζί σου και πάλι συγνώμη.

Τώρα το είδα, με πρόλαβες :P

Αποσυνδεδεμένος koursaros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • μια από τα ίδια
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 05:21:09 μμ »
Αγαπητέ κουρσάρε, έχεις εντελώς δίκιο σε αυτά που γράφεις. Είμαι απόφοιτος ΤΜΣ διορισμένη με τον ΑΣΕΠ του 2008 και φυσικά δούλευα ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια πολύ πριν το 2008, εποχές που δεν έπαιρναν καν αναπληρωτές μουσικούς παρά μόνο ωδειακούς που είχαν διπλώματα και κονέ με τους διευθυντάδες των μουσικών. Για να τους εξασφαλίσουν πιστώσεις... τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα...

Το ''καλύτερα, δεν θέλουμε υπογραφές από τέτοια μυαλά'' πήγαινε στον Pris και γενικά στους ωδειακούς με τέτοια μυαλά. Υπάρχουν φυσικά και οι σπουδαίοι ωδειακοί αλλά είναι τόσο λίγοι... Επειδή είπε ότι δεν υπογράφει τέτοιο κείμενο.
Χ... η φοράδα στο αλώνι εάν δεν το υπογράψει, τι μας το λέει!

Είναι γνωστός ο Pris για τα λεγόμενά του, αν διαβάζεις στο φόρουμ. Η πάγια πολιτική του είναι να λέει συνεχώς: κάντε έναν ασεπ για κάθε ειδικότητα ξεχωριστά, ανεξάρτητα από τα πτυχία που μπορεί να έχει κανείς. Να έχω δικαίωμα εγώ δηλαδή, να πάω να δώσω ασεπ για οικονομολόγους, χωρίς να έχω πτυχίο οικονομικών, έτσι, επειδή έχω κλίση στα οικονομικά!

Εγώ προτείνω, αυτό να πάει να το πει στους φιλόλογους, τους μαθηματικούς, τους φυσικούς κλπ. Να πάει να το γράψει εδώ μέσα σε κάθε ειδικότητα ξεχωριστά να δει τι παντόφλα έχει να πέσει... άντε με τον κάθε ανάπηρο!!

Και ξέρω και τι θα πει... τι επίπεδο, έχετε βγάλει και πανεπιστήμιο, αυτή είναι η μόρφωσή σας? Δεν με νοιάζει!
Ναι, ναι, γνωστά και χιλιοειπωμένα από τους ωδειακούς... Ας κοιτάξουν και λίγο τη δική τους καμπούρα!

Κατ' αρχάς συγνώμη και πάλι, ένιωσα μεγάλη αηδία και πικρία προηγουμένως όταν διάβασα τι έλεγε...
Ναι πρόλαβα μέσα σε 3 χρόνια να καταλάβω όλα αυτά τα πράγματα,δεν θέλει και πολύ άλλωστε, φαντάζομαι πόσα έχουν δει και έχουν μάθει κάποιοι..Έχουν γίνει μεγάλες σαχλαμάρες και βολέματα, βολέματα από τα οποία βολεύονται και διευθυντές όπως λες και εσύ, μιλάμε για άθλια πράγματα και κανένας ουσιαστικός έλεγχος από το εκάστοτε υπουργείο...

Και όσο για αυτό που λες, συμφωνώ απόλυτα, είναι πολύ λίγοι αυτοί που αξίζουν ή έστω έχουν τα μπατζάκια να αναγνωρίσουν ότι πρέπει να τιμάνε το ψωμί που τρώνε την στιγμή που σπουδαγμένοι είναι εκτός χορού...
Όσο για τις προτάσεις του Pris, τότε οκ, η μητέρα μου που δεν σπούδασε, μου έκανε Αρχαία και Ιστορία, θα πρέπει τότε να μονιμοποιηθεί με ένα πρωτόκολλο δευτεροβάθμιας, ή έστω με μια επετηρίδα ή έναν ΑΣΕΠ ρε παιδί μου.. ??? ;D

Δεν πάμε καλά....

Αποσυνδεδεμένος Pris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 06:32:23 μμ »
Πήγα ν' απαντήσω αναλυτικά και τελικά έβαλα όπισθεν αφού θα χρειαστώ καμιά βδομάδα για να τα γράψω.

Τα έχω γράψει παλιότερα πολλές φορές. Μια αναζήτηση των παλαιοτέρων μηνυμάτων μου θα βγάλει και εσάς και εμένα (κυρίως) από τον κόπο.

Φίλε koursaros, δεν είπα και δεν θα πω σε κανένα τι να κάνει με την υπογραφή του σ' αυτό το κείμενο. Τι δική μου πρόθεση δήλωσα και την τεκμηρίωσα.

Άλλωστε όπως πολύ σωστά το έθεσε η doremi:
Χ... η φοράδα στο αλώνι εάν δεν το υπογράψει, τι μας το λέει!
Καταμεσής στ' αλώνι, θα προσέθετα μετ' επιτάσεως.

Το τι σας το λέω τώρα, ας πούμε ότι έχω την ελευθερία να λέω την γνώμη μου, χωρίς να προσβάλω κανέναν (κι αν το έκανα έγινε άθελά μου, δεν είχα τέτοιο σκοπό) άσχετα αν κάποιοι άλλοι μπορεί να μην μου αναγνωρίζουν αυτό το δικαίωμα και να με προσβάλλουν κι από πάνω.

Τις θέσεις μου για ανοιχτή αξιολόγηση άνευ χαρτούρας σε όλες τις ειδικότητες την έχω πει και την έχω επαρκώς τεκμηριώσει. Μπορείς να διαφωνείς όσο θες, αλλά κανείς μέχρι στιγμής δεν μου έχει απαντήσει ευθέως στο παρακάτω παλιότερο ερώτημά μου (που αφορά τους μουσικούς βασικά-αλλά και τις υπόλοιπες ειδικότητες):
Eπίσης πως θα συμμετάσχεις σε ΑΣΕΠ με ένα πτυχίο ωδείου και χωρίς παιδαγωγική επάρκεια;

Κι ΑΝ ας πούμε περάσεις σ' αυτόν τον ΑΣΕΠ; Έχοντας διαγωνιστεί με συνυποψηφίους σου που έχουν με χαρτιά και επάρκειες και εσύ τους έχεις ξεπεράσει βαθμολογικά άνευ χαρτιών και επάρκειας; Και φυσικά στα ίδια θέματα με αυτούς και φυσικά και σε θέματα μουσικοπαιδαγωγικά (και τάξεως-και ατομικού οργάνου-και συνόλων φωνητικών και ορχηστρικών); Τότε πρέπει να διοριστείς ή θα πρέπει να έχεις χαρτί και επάρκεια;

Και για ν' απαντήσω κι σ' όσους έγραψαν μετά από εσένα.

Θεώρησή μου είναι ότι δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει κάτι σε πανεπιστήμιο για να το ξέρεις. Αρκεί να μπορείς ν' αποδείξεις ότι το ξέρεις.

π.χ.

Κάνε ένα ΑΣΕΠ για Φυσικούς. (τυχαία η ειδικότητα) Δώσε δικαίωμα σε κάθε πικραμένο που νομίζει ότι είναι φυσικός να έρθει. Ασχέτως χαρτιού.

Εξέτασέ τους τα ίδια πράγματα. Στο γνωστικό τους αντικείμενο, στην παιδαγωγική της τάξης τράβα τους και μία ψυχολογική εκτίμηση (σημαντικότατο και δυστυχώς κανένας ΑΣΕΠ δεν προβλέπει κάτι τέτοιο) και πάρε τους καλύτερους. Τι σημασία έχει αν δεν έχει χαρτί φυσικού κάποιος που πρωτεύει μεταξύ των εξεταστέων; Αν ξέρει την επιστήμη χωρίς να έχει τελειώσει πανεπιστήμιο μαγκιά του! Δεν κατάλαβα γιατί να μην τον προσλάβω;

Στην τελική όποιος τελείωσε ένα πανεπιστήμιο και το τελείωσε σωστά και με το σπαθί του, δεν έχει να φοβάται τίποτα και κανένα από ένα τέτοιο ΑΣΕΠ. Απλά θα πρωτεύσει. Απλά έχουν να φοβούνται όλοι οι υπόλοιποι...

Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για εμάς και για κάθε ειδικότητα κατα την γνώμη μου φυσικά. Σήμερα ο ελληνικός νόμος δεν δίνει αυτή την δυνατότητα. Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε ν' αλλάξει. Και θα ήταν καλό να το ξεκινούσαμε εμείς οι μουσικοί ζητώντας το για εμάς. 

Και ναι κάτι τέτοιο (κατά την γνώμη μου και πάλι φυσικά) θα βοηθούσε δραματικά στην αναβάθμιση των μουσικών σχολείων και στην προσφερόμενη εκπαίδευση σε αυτά. Και πιθανότατα να είχε αποτρέψει την (ήδη συντελεσθείσα) απαξίωση τους.

Την γνώμη μου γράφω και πιστεύω ακράδαντα ότι δεν είναι καθόλου άσχετο το θέμα με το εδώ συζητούμενο.

Μπορεί να είμαι γραφικός όπως με περιγράφει κι η doremi, αλλά η αλήθεια είναι αυτή που μας ελευθερώνει. Και την αλήθεια όλοι την ξέρουμε, δύσκολα όμως την παραδεχόμαστε. Και το λέω πρώτα για εμένα.

Σας ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.