*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766319 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1834 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:53:22 πμ »
το θέμα ειναι πιο σοβαρό από όσο ίσως νομίζετε.... Πέρα από τις όποιες τυχόν πειθαρχικές ευθύνες των διευθυντών που δεν δήλωσαν σωστά τα στοιχεία ( που στην τελική ας πρόσεχαν)
Να δω πειθαρχικές πράξεις διευθυντών και τι στον κόσμο.
Κάποιον εκπαιδευτικό θα τρέξουν πάλι. Αυτόν γράφει το πρακτικό στις αναθέσεις.


Αν έχουν κάνει ανάθεση του survey σε εκπαιδευτικό, επίσημα και με πρακτικό αυτό είναι πέρα για πέρα παράνομο. Το survey είναι αρμοδιότητα του δ/ντή και μόνο και δεν υπάρχει εκ του νόμου δυνατότητα μεταβίβασης καθηκόντων.
(αναρωτιέμαι, τι σκ...... πρακτικά γράφονται και υπογράφονται ; )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:10:07 »

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1835 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:05:41 μμ »
Αν έχουν κάνει ανάθεση του survey σε εκπαιδευτικό, επίσημα και με πρακτικό αυτό είναι πέρα για πέρα παράνομο. Το survey είναι αρμοδιότητα του δ/ντή και μόνο και δεν υπάρχει εκ του νόμου δυνατότητα μεταβίβασης καθηκόντων.
(αναρωτιέμαι, τι σκ...... πρακτικά γράφονται και υπογράφονται ; )
Φυσικά και έχει γίνει.
Καλέ για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
Ο Διευθυντής δεν λαμβάνει ούτε email. Δεν ξέρει τ ί π ο τ α!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1836 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:10:56 μμ »
δηλαδή, στη μειωση ωραριου δεν μετράει κάθε προϋπηρεσία που αποκτήθηκε στο δημόσιο;

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1837 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:14:10 μμ »
Αν έχουν κάνει ανάθεση του survey σε εκπαιδευτικό, επίσημα και με πρακτικό αυτό είναι πέρα για πέρα παράνομο. Το survey είναι αρμοδιότητα του δ/ντή και μόνο και δεν υπάρχει εκ του νόμου δυνατότητα μεταβίβασης καθηκόντων.
(αναρωτιέμαι, τι σκ...... πρακτικά γράφονται και υπογράφονται ; )

Αυτό από πού προκύπτει; Από το ν3848/2010 άρθρο 7 παρ. 2 που αναφέρει "με ευθύνη του διευθυντή";

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:10:07 »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1838 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:15:29 μμ »
δηλαδή, στη μειωση ωραριου δεν μετράει κάθε προϋπηρεσία που αποκτήθηκε στο δημόσιο;

Δες εδώ: http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1196-proyphresia-meiwsh-wrariou.html

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1839 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:18:08 μμ »
Αν έχουν κάνει ανάθεση του survey σε εκπαιδευτικό, επίσημα και με πρακτικό αυτό είναι πέρα για πέρα παράνομο. Το survey είναι αρμοδιότητα του δ/ντή και μόνο και δεν υπάρχει εκ του νόμου δυνατότητα μεταβίβασης καθηκόντων.
(αναρωτιέμαι, τι σκ...... πρακτικά γράφονται και υπογράφονται ; )

Αυτό από πού προκύπτει; Από το ν3848/2010 άρθρο 7 παρ. 2 που αναφέρει "με ευθύνη του διευθυντή";

ακριβώς, Διότι εκεί αναφέρεται ο "κατά νομον υπεύθυνος" . Δε μας ενδιαφέρει ποιος ειναι ο καταχωριστής, ο κατά νομον υπεύθυνος ειναι ο διευθυντής και αυτή η αρμοδιότητα δεν μεταβιβάζεται με άλλον νόμο ή διάταξη.
Αν δηλαδή βγει μια εγκύκλιος, υπεύθυνος δεν είναι αυτός που την πληκτρολόγησε, αλλά αυτός που την υπέγραψε.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1840 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:38:48 μμ »
Αν δηλαδή βγει μια εγκύκλιος, υπεύθυνος δεν είναι αυτός που την πληκτρολόγησε, αλλά αυτός που την υπέγραψε.
Aκριβώς έτσι είναι!  ;)
Κάτι άσχετο: πόσες ψήφους χρειάζεται το πολυνομοσχέδιο για να εγκριθεί στη Βουλή?
  

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1841 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:42:45 μμ »
@greedo

Νομίζω ότι απαιτούνται 151 ή η πλειοψηφία όσων ψηφίσουν (π.χ. για 280 που ψήφίζουν περνάει με 141).

Τέλος πάντων μας αρέσει δεν μας αρέσει από την στιγμή που όλα είναι ένα άρθρο και σκοπός είναι να πάρουν τα 8,8 δις θα το ψηφίσουν.
Απλά εγώ να θυμίσω κάτι έτσι....τα μέτρα ξεκίνησαν 2010 είμαστε 2013 και στο μνημόνιο θα είμαστε μέχρι το 2016 (εγώ γιατί πιστεύω μέχρι το 2022 τουλάχιστον;;; )......
Αν μέχρι τότε δεν υπάρχει ανάπτυξη και πρωτογενές πλεόνασμα (χαχαχα) κάθε εξάμηνο θα έχουμε και νέα μέτρα.
Αυτά περι 15.000 απολύσεων έως το 2014 τα ακούω βερεσέ...Τ
Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1842 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:05:39 μμ »
Αν έχουν κάνει ανάθεση του survey σε εκπαιδευτικό, επίσημα και με πρακτικό αυτό είναι πέρα για πέρα παράνομο. Το survey είναι αρμοδιότητα του δ/ντή και μόνο και δεν υπάρχει εκ του νόμου δυνατότητα μεταβίβασης καθηκόντων.
(αναρωτιέμαι, τι σκ...... πρακτικά γράφονται και υπογράφονται ; )

Αυτό από πού προκύπτει; Από το ν3848/2010 άρθρο 7 παρ. 2 που αναφέρει "με ευθύνη του διευθυντή";

ακριβώς, Διότι εκεί αναφέρεται ο "κατά νομον υπεύθυνος" . Δε μας ενδιαφέρει ποιος ειναι ο καταχωριστής, ο κατά νομον υπεύθυνος ειναι ο διευθυντής και αυτή η αρμοδιότητα δεν μεταβιβάζεται με άλλον νόμο ή διάταξη.
Αν δηλαδή βγει μια εγκύκλιος, υπεύθυνος δεν είναι αυτός που την πληκτρολόγησε, αλλά αυτός που την υπέγραψε.

Kαι κάτι ακόμη...Εκχώρηση ή μάλλον κατανομή αρμοδιοτήτων στην Δημόσια Διοίκηση προβλέπεται. Δεν μεταβιβάζεται όμως η ευθύνη.. Γι` αυτό γίνεται λόγος για θέση ευθύνης. Και είναι πραγματικά θλιβερό να βγαίνουν κάποιοι δ/ντες και να λένε ''o υπάλληλος δεν το καταχώρησε, ή ο υπάλληλος δεν κατέβασε έγκαιρα το e-mail... ευτυχώς που υπάρχει και το πρωτόκολλο...:)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1843 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:08:37 μμ »
Οταν οι 9 στους 10 Δ/ντες έγιναν όπως έγιναν τι θα τους κάνουν;;;
Ποινικές ευθύνες;;; Χαχαχαχα
Οσες ποινικές ευθύνες έριξαν και στους Δ/ντς και Διοικητές για τους κοπαναντήδες και επίορκους που τόσο καιρό δεν τους δήλωναν.
Πλάκα κάνουμε μου φαίνεται.
Αφού δεν βάζει κανένας λεφτά από την τσέπη του.
Υπουργείο, Διοικητές, Διευθυντές σκασίλα τους για το όποιο κόστος δημιουργούν.....απλά δεν τους νοιάζει....κάθε μήνα να πέφτει ο μισθός.
Μα που ζείτε ρε παιδιά που ζείτε;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 01:10:50 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1844 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:26:10 μμ »
Όσα περιγράφετε παραπάνω είναι πραγματικότητα στο Ελλαδιστάν.. έχουν συμβεί..
Αφού όμως τα νήματα κινούνται πλέον με Ευρωπαϊκή δεξιοτεχνία.. ίσως το μόνο καλό είναι αυτό:
Κατεργαρούληδες (που θέλω να πιστεύω αποτελούν την εξαίρεση, θα βγουν εκτός αγωνιστικής και θα πάνε στον πάγκο τους). Γιατί δυστυχώς η κατεργαρία συνοδεύεται ουκ ολίγες φορές και από θράσσος.

Το πρόβλημα για μένα είναι στα κίνητρα.. Τίποτε δεν θα συμβεί για εξυγίανση του χώρου, αλλά για εξοικονόμηση χρήματος. Και το κίνητρο αυτό, μειώνει το αποτέλεσμα όποιο και αν είναι.

Εδώ θα είμαστε.. (Θα είμαστε??)   :-X
Θα παρακολουθήσουμε καρέ - καρέ αυτές και άλλες διαδικασίες..
Δεν λέω θα πρωταγωνιστήσουμε.. ίσως γιατί οι μαριονέτες δεν πρωταγωνιστούν..:(((
Δυστυχώς το επιτρέψαμε.. γιατί υιοθετήσαμε το:
 "Ατομική Δράση - Κοινές Ευθύνες" αντί για το
"Κοινή Δράση - Ατομική Ευθύνη''..
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1845 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:26:34 μμ »
κοίτα να δεις, οι καιροί αλλάζουν ραγδαία και κάποιοι σφυριζουν αδιάφορα.
αν λόγω του "λάθους' του διευθυντή σου εσύ βγεις υπεράριθμος και σε μεταθέσουν υποχρεωτικά στον διπλανό νομό τότε προφανώς και υπάρχουν ποινικές ευθύνες για βαριά αμέλεια με ενδεχόμενο δόλο.
Και πλέον, μια τέτοια αναφορά με κοινοποίηση προς τα πάνω, χαρίζει μια ωραία διαθεσιμότητα στον διευθυντή που ουτε ήξερε ούτε ρώταγε!!!

αν κατάλαβες αυτό που έγραψε η ferari  θα συμφωνούσες πως ειναι πολύ σοβαρό : δηλώνεις δύο οργανικά ανήκοντες στην ίδια ειδικότητα ενώ ο ένας δεν ειναι. Και αυτός που δεν ειναι φαίνεται ότι ειναι και παλιότερος απο τον άλλον. Που σημαίνει ότι αν πιστέψουμε αυτά που έχουν καταχωρισθεί θα πρέπει να βγει υπεράριθμος και να πάρει ενδεχομένως των οματιών του αυτός που στην πραγματικότητα έχει οργανική!!! ( εγώ αν ήμουν στη θέση του θα το τράβαγα  μέχρι  πάααααααααρα πολύυυυυυυυυυυυυυυυ μακριά όμως!! )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1846 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:32:51 μμ »
@bitch

δεν λέω να μην κάνεις τίποτα αλλά πολύ απλά μιλάμε για ΔΗΜΟΣΙΟ και για ΚΟΜΜΑΤΟΚΡΑΤΙΑ σε όλα τα επίπεδα.
Ναι ξεκινάμε μήνυση = 150 ευρώ μέχρι να εκδικαστεί θα έχει βγει σε σύνταξη αυτός και ούτε γάτα ούτε ζημιά (αντε το πολύ κανένα πρόστιμο) και εμένα θα με έχουν στα ώπα ώπα όλοι στο Νομό που είναι ίδιο ΚΟΜΜΑ με τον λεγάμενο. Η θέλεις να μου πεις ότι για να γίνει κάποιος Δ/ντης δεν πέφτουν τηλέφωνα βουλευτών, υπουργών, μητροπολιτών;;;
Είδα και τι τους έκανε που κανένας δεν κάνει τις υποχρεωτικές ώρες μαθήματος.
Ξέρεις κάτι τα όποια λεφτά έχω δεν τα χαρίζω σε δικηγορίσκους.
Θα πληρώσω τις κ...οφειλές που έχω με αυτό το κράτος και μην τον είδατε τον Παναή....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1847 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:37:14 μμ »
θα σου πω τι έχω διαπιστώσει τόσα χρόνια στην εκπαίδευση ( τάξη και διοίκηση) :
τα κάνουν εκεί που μπορούν. Όταν ο εκπ/κός αρκείται στο να κάνει μάθημα και δεν ξέρει τους νόμους που διέπουν τα δικαιώματά του θα τον βρουν και θα τον πατήσουν - και πιθανώς να πει και ευχαριστώ!!! 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.