*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1848 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:47:27 μμ »
Να σου πω εγώ τι γίνεται από ότι έχω δει εγώ....
Το βύσμα θα βολευτεί... ,τον κ... του κάτω να χτυπάει ο άλλος, θα βολευτεί.
Στην καλύτερη θα σε βολέψουν και εσένα για να σκάσεις.
Και πίστεψε με όσο περνάνε τα χρόνια και κάνεις οικογένεια θα σκάσεις ή θα σηκωθείς άμα σε παίρνει και θα φύγεις.
Τι να λέμε τώρα μου λες για Δ/ντες και survey που η μόνη σχέση με υπολογιστή είναι η πασιέντζα και αυτή στο εύκολο επίπεδο. Αφού δεν έφαγα ποινή που την είχα ρυθμίσει στο vegas μια φορά πάλι καλά να λέω...
Βαρέθηκα - σιχάθηκα να προσπαθώ να λέω το αυτονόητο. Εδώ στο τέλος συνηθίζουμε στο παράλογο τι να λέμε τώρα...

ΥΓ. Και κάτι τελευταίο ΝΑΙ οι εκπαιδευτικοί επειδή ειμαστε λόγω φύσης δουλειάς (αλλά κυρίως στήριξης των Πανεπιστημίων που παράγουν πλιεοψηφία ανέργων με μοναδική απασχόληση την εκπαίδευση) πολλοί μια ζωή θα μας πατάνε. Σε ποια άλλη θέση στο δημόσιο διορίζεσαι και δεν ξέρεις κάθε χρονιά που θα είσαι;;; Ποιον εξυπηρετεί αυτό το σύστημα των μοριών, μεταθέσεων, αποσπάσεων κ.τ.λ. Σε ποια χώρα η πρόσληψη δεν γίνεται απευθείας από το σχολείο;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 01:53:32 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1849 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:57:37 μμ »
Ακούστε τώρα τι θα γίνει:
Καλημέρα σας
Κύριε Διευθυντά στη σχολική μας μονάδα έχετε στο syrvey οργανικά τοποθετημένους στην ίδια ειδικότητα δυο εκπαιδευτικούς.
Εμένα και τον Χ. εκπαιδευτικό.
Αυτό είναι ψευδές.
Ο Χ. εκπαιδευτικός είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ.
Ακούστε κ. Διευθυντά πως θα γίνει:
Θα πάτε στο σχολείο,
θα ανοίξετε τον υπολογιστή,
θα ανοίξετε τα email,
θα ψάξετε να βρείτε το έγγραφο το οποίο σας έχει κοινοποιηθεί για την τοποθέτηση του συνάδελφου,
θα διαβάσετε την απόφαση και
έπειτα θα μπείτε στο syrvey και θα τοποθετήσετε τον Χ. ορθά
Κάνετε επικαιροποίηση.
Τέλος αλγόριθμου!!!

Σωστή;
(Και μετά ξύπνησα. Τι κάνω οέο;!!!)

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1850 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:01:27 μμ »
@ferari

αν μπορείς βρες τους κωδικούς (στα περισσότερα σχολεία δεν έχουν αλλάξει ποτέ) και φτιάξτα μόνη σου.
Δουλεύει και από το σπίτι ή καλύτερα σε internet cafe  ::).
Για τόσο σοβαρό σύστημα μιλάμε!!!

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1851 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:07:02 μμ »
Τους έχω τους κωδικούς.. 50 φορές έχω μπει στο τρυπάκι να το πατήσω...
αλλά να κάνω εγώ επικαιροποίηση;
Και εκείνος ο 4093/12;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1852 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:07:39 μμ »
@ferari

αν μπορείς βρες τους κωδικούς (στα περισσότερα σχολεία δεν έχουν αλλάξει ποτέ) και φτιάξτα μόνη σου.
Δουλεύει και από το σπίτι ή καλύτερα σε internet cafe  ::).
Για τόσο σοβαρό σύστημα μιλάμε!!!

ώπα!! Τωρά εδώ είσαι άδικος!! Κατ' αρχήν το σύστημα είναι πεπερασμένο τεχνικά και δεν έχει και την κατάλληλη οικονομική υποστήριξη για να του κάνει κανείς ένα καλό update.
έπειτα, όταν τα συστήματα τα κλειδώνουμε για χρήση μόνο εντός σχολέιου φωνάζετε ότι δεν προλαβαίνετε γιατί κάνετε κι άλλα πράγματα στο σχολείο. Όταν το ανοίγουμε και εκτός σχολικού δικτύου το αποκαλείτε" σοβαρό σύστημα"....αποφασίστε να ξέρουμε κι εμείς !! και το λέω γιατί εν όψει απλούστευσης αυτό ειναι ένα πολυ σοβαρό ζήτημα που έχει ήδη τεθεί.
Στην τελική δεν ειναι σοβαρό το σύστημα αλλά ειναι σοβαρός ο εκπαιδευτικός που θα πάει στο ίντερνετ καφέ να καταχωρίσει στοιχεία ;  8) 8)

πέραν τούτου τώρα, αυτό που λες να περάσει τα στοιχεία άν έχει κωδικό ειναι πέρα απο παράνομο και επικίνδυνο - για ευνόητους λόγους. Δε νομίζω ότι αξίζει να ρισκάρει κανείς τόσο και ειδικά σε περίεργες εποχές σαν αυτές που ζούμε.
Απο εκεί και πέρα μπορεί να ζητήσει την άδεια του διευθυντή να κάνει την διόρθωση η ίδια.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1853 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:11:42 μμ »
Απο εκεί και πέρα μπορεί να ζητήσει την άδεια του διευθυντή να κάνει την διόρθωση η ίδια.
Αν πει μια στο εκκατομύριο άλλαξέ το. Δεν θα πει όμως γιατί δεν γνωρίζει και δεν είναι διαθέσιμος να μάθει.
Αν λοιπόν πει ... πως και πάλι αποδεικνύεται πως το είπε. Θα γράψω την συνομιλία.
Που μπλέξαμε. 

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1854 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:27:29 μμ »
@bitch

Εγώ τώρα είμαι άδικος και μη σοβαρός ή θα κάνω κάτι που δεν γίνεται ευρέως;
Λοιπόν δεν μου φταίει το σύστημα (λογισμικό) αλλά το Σύστημα (να  το πω καλύτερα)
Λοιπόν με βγάζει σε διαθεσιμότητα γιατι
α) Αποκατάστησα την πραγματικότητα από internet cafe ή από κάποιο free wifi...
β) σε ένα σύστημα που το Συστημα το έχει ανοικτό για να μην πηγαίνει ο Δ/ντης στο σχολείο (όπως καλή ώρα τώρα στις αργίες) αλλά να παίρνει τηλ. τον πληροφορικό να το κάνει από το σπίτι του.
γ) ο δε Δ/ντης είναι υποχρεωμένος να φυλάει τους κωδικούς και να μην τους γνωστοποιεί, ασε που κάθε χρόνο πρέπει να τους αλλάζει (αυτοί οι διευθυντές δεν πρέπει κάποια στιγμή να γνωρίζουν Η/Υ;;; )
δ) ο δε Δ/ντης πρέπει να επικαιροποιεί τα στοιχεία ανα 15ήμερο

Και ερωτώ ο αφελής να με βγάλει σε διαθεσιμότητα με το 75% του μισθού στο σπίτι μου και να μάθω Γερμανικά μπας και κάποια στιγμή ασχοληθώ σοβαρά με αυτό που σπούδασα ή να πάω στα Κουφονήσια και να χαλάω το 150% του μισθού μου και σε κανένα χρόνο να με πληρώνει και με drachmas.
Μπα θα γράψω βιβλίο με αυτά που έχω δει στο Δημόσιο. Που ξέρεις μια χαρά νούμερο για επιθεώρηση θα είναι.

ΥΓ. Για να πω και τυ στραβού το δίκιο σαφώς και υπάρχουν Δ/ντες και Δ/ντριες με ..... όπως υπάρχουν και ..... Δ/ντες και Δ/ντριες
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 02:34:15 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1855 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:43:40 μμ »
... μέχρι να εκδικαστεί θα έχει βγει σε σύνταξη αυτός και ούτε γάτα ούτε ζημιά (αντε το πολύ κανένα πρόστιμο)...

Σύμφωνα με το άρθρο 21 του Ν.2690/1999 (ΦΕΚ 45/Α΄/9-3-1999), μπορεί να ανακληθεί η διοικητική πράξη της αποδοχής της αίτησης παραίτησης, και να επανέλθει ο παραβάτης στην υπηρεσία (σύντομα με μηδενικές αποδοχές) για να εξεταστεί το θέμα του περαιτέρω. Δεν γνωρίζω εντός ποίου χρονικού διαστήματος από την αποδοχή της αίτησης παραίτησης μπορεί να συμβεί αυτό.

Σχετική περίπτωση για εκπαιδευτικό υπήρξε πρόσφατα, βλ. ΦΕΚ 429/Γ΄/16-4-2013

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1856 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:49:35 μμ »
@Patreas,

το γνωρίζω αυτό. Εχει τύχει περίπτωση όπως μας ενημερωσε πρόσφατα κάποιος συνδικαλιστής ακόμα και για μια ημέρα κάποιος να μην βγει σε σύνταξη γιατί γιούχαρε έναν γνωστό ποδηλάτη (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό). Πραγματικά τώρα όμως με το χέρι στην καρδιά θα πας να χτυπήσεις (νομικά) κάποιον Δ/ντη που έχει γίνει όπως έχει γίνει και θα καλοπεράσεις;;; Το πιο απλό σου λέω...καταγγελία από γονιό για ιδιαίτερα (κάνεις δεν κάνεις) και έχεις πάει σπιτάκι σου. Αν δε δεν εκδικαστεί η υπόθεση σου μέσα σε ένα χρόνο τότε έχεις απολυθεί και περιμένεις πότε θα εκδικαστεί η υπόθεση σου να ξαναγυρίσεις στην υπηρεσία και άμα πάρεις και τα λεφτά στο μεσοδιάστημα, ασε τι θα γίνει με μόρια οργανικές κ.τ.λ.....
Οσο για τον Δ/ντη που λες θέλεις να θυμηθούμε τι έγινε πρόσφατα με κάποιους γιατρούς και αν το φακελάκι χαρακτηρίζεται δώρο ή όχι. Θα περάσουν τροπολογία ότι για λάθη στο survey δεν έχουν κάποια ευθύνη πέραν κάποιου χρηματικού προστίμου στην καλύτερη...

ΥΓ. Ασε που αυτός ο Δ/ντης αν δεν κάνω λάθος θα σε αξιολογήσει του χρόνου και αν όχι αυτός κάποιος συνάδελφος που μπορεί και να γνωρίζονται μεταξύ τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 02:56:46 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1857 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:58:28 μμ »
@Patreas,
...καταγγελία από γονιό για ιδιαίτερα (κάνεις δεν κάνεις) και έχεις πάει σπιτάκι σου...
...καταγγελία από γονιό για ανάρμοστη συμπεριφορά (κάνεις δεν κάνεις) και έχεις πάει σπιτάκι σου..
...καταγγελία από γείτονα για τα νερά στο μπαλκόνι (έριξες δεν έριξες) και έχεις πάει σπιτάκι σου..
...καταγγελία ...σε τρακάρισμα και έχεις πάει σπιτάκι σου....

Είμαστε σοβαροί;
 Είναι αλήθεια αυτό ή υπάρχουν δικλείδες;

Έτσι απλά" βγαίνω εκτός;

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1858 στις: Απρίλιος 27, 2013, 03:03:20 μμ »
@ferari

Αν και ξέρω περίπτωση δεν θα σου απαντήσω εγώ. Περιμένω να σου απαντήσει συνάδελφος με νόμους.
Αυτό που μου είπαν είναι το εξής
α) Περνάς πειθαρχικό. αν χάσεις πας σπιτάκι σου για ένα χρόνο με αργία και 75% και για να δικαιωθείς πας στο ΣΤΕ όπου θέλεις 6000 ευρώ για να δουν την υπόθεση σου. Αλλιώς αν δεν δικαιωθείς ή δεν πάς ΣΤΕ μετά το χρόνο χαιρετάς
β) ακόμα και να σωθείς στο πειθαρχικό άμα είσαι στα ποινικά δικαστήρια λόγω μήνυσης και χάσεις πάλι απολύεσαι.

Ελπίζω να κάνω λάθος στα παραπάνω ή να είναι ράδιο αρβύλα...


Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1859 στις: Απρίλιος 27, 2013, 03:16:10 μμ »
.....και για να δικαιωθείς πας στο ΣΤΕ όπου θέλεις 6000 ευρώ
Με δουλεύεις 6 ευρώ να πάρω γάλα για τα παιδιά δεν έχω.
Αυτό ακόμα πιο τρελό!!!!!!!!!
 Τρελάθηκα!
 Άκου 6000 γιατί ο γείτονας του γείτονα ο γονιός του γονέα το τρακάρισμα που έλαχε....
6000 ευρώ.
Πο πο το έκαψα και σήμερα.

Μα  συγνώμη έτσι έλυσαν και το πρόβλημά τους.
Από μισή καταγγελία να φάμε και για να εκδικασθεί στο ΣΤΕ να θέλουμε 6000 πςςς λεφτάαααα ... τα έβγαλαν.... τι φόρους και χαράτσια.
Σοβαρή πατέντα αυτή.
Επιμένω θα υπάρχει δικλείδα... δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους μου..... είναι απίστευτο "χαρτί" στα χέρια επιτήδειων. Ακόμα και αν δεν το είχαν φανταστεί... με αυτή τη ρύθμιση ξεγυμνώνεται μπροστά τους ερεθιστικά, προκλητικά, απλόχερα... magic power!!!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1860 στις: Απρίλιος 27, 2013, 03:23:05 μμ »
@ferari

επαναλαμβάνω ότι μεταφέρω ακούσματα σε συνάντηση με συνδικαλιστές. Δεν μου αρέσει να εκφοβίζω κανένα ούτε να παίζω με τα συναισθήματα ανθρώπων που δεν μου έχουν κάνει απολύτως τίποτα. Ούτε επιδιώκω να προσεταιρίσω κανένα συνδικαλιστικά ή κομματικά. Δοξα τω Θεώ δεν υπήρξα ποτέ σε κανένα χώρο παρά ως αυτομουντζώμενος ψηφοφόρος κάποιων κομμάτων στο παρελθόν.
Θέλω να πιστευω ότι λέγανε βλακείες, κάνανε λάθος, δεν άκουσα καλά.
Γιατί και εμείς έτσι αποχωρήσαμε.
Καλύτερα να αλληλομηνυθούμε και να παραδώσουμε τα κλειδιά του σχολείου από τώρα είπαμε και φύγαμε για Πάσχα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 03:26:00 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1861 στις: Απρίλιος 27, 2013, 03:27:32 μμ »
Στο δικό μου σχολείο, χθες Παρασκευή, τελευταία μέρα ήρθαν 4 συνδικαλιστές να μας ενημερώσουν (δεν έχει σημασία ποιας παράταξης). Μεταξύ άλλων, θίχτηκε το θέμα της αυτοδίκαιης αργίας λόγω παραπτώματος, η απάντησή τους ξέρετε ποια ήταν; Έτσι είναι, τι μπορούμε πλέον να κάνουμε; Τους είπα πως εμείς οι εκπαιδευτικοί, καταρχάς, είμαστε όλη μέρα στο δρόμο και κάνουμε χιλιόμετρα, το να εμπλακούμε σε ατύχημα πχ, είναι σύνηθες ή να συμβεί ο,τιδήποτε, διαπληκτισμός με άλλον οδηγό κτλ. Δλδ θα πρέπει να μένουμε κλεισμένοι σπίτι με σκυμμένο κεφάλι μην τυχόν και συμβεί κάτι; Ναι, είμαστε όλοι εν δυνάμει επίορκοι, αυτό μου απάντησαν. Στην πρόταση για απεργία στις Πανελλαδικές, η απάντηση ήταν "θα έχουμε την κοινωνία απέναντι" ή θα μας επιτάξουν. Στο θέμα της αξιολόγησης, εννοείται όχι σε όλα, χωρίς καμμιά αντιπρόταση, στο θέμα της αύξησης του ωραρίου, είναι άδικο για τους αρχαιότερους, αλλά και για τις "βασικές" ειδικότητες και τέλος για το θέμα των υποχρεωτικών μετακινήσεων, η απάντησή τους ξέρετε ποια ήταν; Ωραία, ακούστε το κι αυτό: Ένας με δυο παιδιά πώς θα πάει στη Γαύδο; Ενώ ένας ελεύθερος ή κάποιος χωρίς παιδιά μετακινείται πιο εύκολα. Δε θέλω να πω άλλα, τα διαβάζω αυτά που γράφετε από την Πέμπτη και το μόνο που νιώθω είναι αηδία, εξαιτίας τους φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, και εξακολουθούν να έχουν το θράσος να εμφανίζονται στα σχολεία, χωρίς να μπορούν να αρθρώσουν ουσιαστικό λόγο και ζητώντας την ψήφο μας. Πραγματικά, προσωπικά δεν με ενοχλεί να αυξηθεί το ωράριο, πάντα 21 ώρες έκανα (ακόμα κι όταν έπεσα στις 19) και καθημερινά είμαι στο σχολείο από 1η μέχρι 7η ώρα, αλλά το θέμα της αυτοδίκαιης αργίας και των υποχρεωτικών μετακινήσεων μου φαίνονται έξω από οποιαδήποτε λογική. Και το μόνο που διέκρινα στις επίσημες θέσεις τους ήταν ηττοπάθεια και καμμιά διάθεση συλλογικής αντίδρασης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 642
Σύνολο: 651

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.