*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766528 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1862 στις: Απρίλιος 27, 2013, 04:07:09 μμ »
Στο δικό μου σχολείο, χθες Παρασκευή, τελευταία μέρα ήρθαν 4 συνδικαλιστές να μας ενημερώσουν (δεν έχει σημασία ποιας παράταξης). Μεταξύ άλλων, θίχτηκε το θέμα της αυτοδίκαιης αργίας λόγω παραπτώματος, η απάντησή τους ξέρετε ποια ήταν; Έτσι είναι, τι μπορούμε πλέον να κάνουμε; Τους είπα πως εμείς οι εκπαιδευτικοί, καταρχάς, είμαστε όλη μέρα στο δρόμο και κάνουμε χιλιόμετρα, το να εμπλακούμε σε ατύχημα πχ, είναι σύνηθες ή να συμβεί ο,τιδήποτε, διαπληκτισμός με άλλον οδηγό κτλ. Δλδ θα πρέπει να μένουμε κλεισμένοι σπίτι με σκυμμένο κεφάλι μην τυχόν και συμβεί κάτι; Ναι, είμαστε όλοι εν δυνάμει επίορκοι, αυτό μου απάντησαν. Στην πρόταση για απεργία στις Πανελλαδικές, η απάντηση ήταν "θα έχουμε την κοινωνία απέναντι" ή θα μας επιτάξουν. Στο θέμα της αξιολόγησης, εννοείται όχι σε όλα, χωρίς καμμιά αντιπρόταση, στο θέμα της αύξησης του ωραρίου, είναι άδικο για τους αρχαιότερους, αλλά και για τις "βασικές" ειδικότητες και τέλος για το θέμα των υποχρεωτικών μετακινήσεων, η απάντησή τους ξέρετε ποια ήταν; Ωραία, ακούστε το κι αυτό: Ένας με δυο παιδιά πώς θα πάει στη Γαύδο; Ενώ ένας ελεύθερος ή κάποιος χωρίς παιδιά μετακινείται πιο εύκολα. Δε θέλω να πω άλλα, τα διαβάζω αυτά που γράφετε από την Πέμπτη και το μόνο που νιώθω είναι αηδία, εξαιτίας τους φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, και εξακολουθούν να έχουν το θράσος να εμφανίζονται στα σχολεία, χωρίς να μπορούν να αρθρώσουν ουσιαστικό λόγο και ζητώντας την ψήφο μας. Πραγματικά, προσωπικά δεν με ενοχλεί να αυξηθεί το ωράριο, πάντα 21 ώρες έκανα (ακόμα κι όταν έπεσα στις 19) και καθημερινά είμαι στο σχολείο από 1η μέχρι 7η ώρα, αλλά το θέμα της αυτοδίκαιης αργίας και των υποχρεωτικών μετακινήσεων μου φαίνονται έξω από οποιαδήποτε λογική. Και το μόνο που διέκρινα στις επίσημες θέσεις τους ήταν ηττοπάθεια και καμμιά διάθεση συλλογικής αντίδρασης.

Συνάδελφε ducati, θυμίζω ότι η πλειονότητα των συναδέλφων εκπροσωπείται από τέτοιου τύπου συνδικαλιστικούς εκπροσώπους ( ανεξαρτήτως παρατάξεως στην οποία αυτοί ανήκουν), εδώ και δεκαετίες.
Νομίζω μάλιστα ότι μπορούμε να υποθέσουμε ότι σε γενικές γραμμές η πλειονότης των εκπαιδευτικών αισθάνεται ότι εκπροσωπείται αρκετά ικανοποιητικά ( τουλάχιστον), δεδομένου ότι αυτού του τύπου ο συνδικαλισμός εκλέγεται ξανά και ξανά διαρκώς.
Αφού η πλειονότητα των συναδέλφων αισθάνεται ότι εκπροσωπείται από αυτού του τύπου εκπροσώπους, νομίζω ότι όσοι διαφωνούμε με αυτό ( εγώ είμαι ένας από αυτούς π.χ.), απλά μπορούμε να εκφράζουμε την διαφωνία μας ( τι να κάνουμε? Δεν μπορούμε - και δεν θα ήταν σωστό κιόλας ακόμα και αν μπορούσαμε- να επιβάλλουμε στην πλειοψηφία των των συναδέλφων τις μειοψηφικές -δυστυχώς-απόψεις και διαφωνίες μας).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:52:24 »

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1863 στις: Απρίλιος 27, 2013, 06:19:19 μμ »
Εγώ προσωπικά συνάδελφε θα εξακολουθήσω να είμαι από τους λίγους ιδεολόγους της εκπαίδευσης (και το λέω αυτό με απόλυτη αυτογνωσία και χωρίς κανένα ίχνος έπαρσης), με κίνδυνο να θεωρηθώ γραφικός ή/και μ.....ς. Διορίστηκα με το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του 2000 σε δύσκολη ειδικότητα, έκανα και κάνω πάντα το ωράριο μου συν όλα τα διοικητικά, ήμουν και είμαι μακριά από το σπίτι μου,  έχω επιμορφωθεί στο έπακρο (με δική μου πρωτοβουλία και θέληση) και πόσα ακόμα που δε θέλω να τα πω. Στις 30 Ιουνίου κάθε χρόνο γελάω με τους συναδέλφους που θέλουν να τη σκαπουλάρουν στις καλοκαιρινές εφημερίες, ακόμα κι όταν ήμουν σε νησί, έπαιρνα τη μηχανή και πήγαινα, σιγά τι θα πάθω με μια μέρα; Γελάω με τις έντρομες κυρίες που έρχονται με μαλλί κομμωτηρίου και συνολάκια, ρωτώντας τι θα γίνει; Θα μας αυξήσουν το ωράριο; Όταν βρίσκονται 20-30 χρόνια στον τόπο τους και δεν έχουν ιδέα από νέες τεχνολογίες (μια συνάδελφος μάλιστα αποκάλεσε όλες τις δράσεις "φρου-φρου κι αρώματα"), από μετακινήσεις, από μειώσεις μισθού. Γι αυτούς και για χιλιάδες άλλους λόγους, πραγματικά, νιώθω οργή όταν ακούω να μας αποκαλούν τεμπέληδες, γιατί τεμπέλης δεν υπήρξα ποτέ. Όπως επίσης νιώθω οργή όταν ακούω το ηλίθιο "μαζί τα φαγάμε", γιατί εγώ δεν "έφαγα" ούτε λεπτό του ευρώ από πουθενά. Έχουμε συνδικαλιστή στο σχολείο, ο οποίος ζήτησε (μόλις εξελέγη) τη μείωση του ωραρίου του και πλέον κάθε Τρίτη δεν έρχεται καν σχολείο (είχε ωράριο 16 ώρες). Πλέον, επιδεικτικά, όταν έρχονται να μας πουν τα ακλόνητα επιχειρήματά τους, εγώ θα αποχωρώ (κι ας με μηνύσουν για ανάρμοστη συμπεριφορά). Εγώ αυτό που κατάλαβα από τους κυρίους αυτούς είναι το πώς θα βολευτούν οι αρχαιότεροι και οι ίδιοι φυσικά. Βρε δε πάνε να ......

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1864 στις: Απρίλιος 27, 2013, 06:57:36 μμ »
Ας συζητήσουμε κάποια θέματα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις ή τοποθετήσεις ή εξορίες μπας και καταλάβουμε τίποτα για το τι διάολο θέλουν να κάνουν.

Αν κατάλαβα καλά ,θέλουν να καλύψουν τις διδακτικές ώρες κάθε σχολείου με τους έχοντες οργανική στο σχολείο.

Με τα λειτουργικά κενά τι θα γίνει;Ποιος θα τα καλύψει;Αν εγώ ,που λέει ο λόγος, δεν έχω οργανική αλλά κάθε χρόνο καλύπτομαι με τις ώρες συναδέλφου που είναι διευθυντής σε άλλο σχολείο απ'αυτό που έχει οργανική ή βρίσκεται στα γραφεία ή οπουδήποτε τέλος πάντων.Αν με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις αναγκαστώ ν'αλλάξω νομό ποιος θα καλύψει τις λειτουργικές ώρες που είχα;

Αποσυνδεδεμένος climax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1865 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:02:01 μμ »
Οι συνάδελφοι που θα δικαιολογούν τις οργανικές τους με το 75% του ωραρίου τους. Θα τους υπολείπεται το 25%

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:52:24 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1866 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:07:10 μμ »
@MHXMHX

κοίτα δεν θέλω να κάνω τον Τειρεσία αν και σε λίγο θα χρειαστεί....
Η δικη μου εκτίμηση είναι η εξής....

Αρχικό μέλημα είναι να καλυφθούν οργανικές (ή συστάδα ωρών που θα μπορούσε να αποτελέσει οργανική ανεξαρτήτως βαθμίδας εκπαίδευσης) με μόνιμους.
Προφανώς κάποιοι θα περισσέψουν. Αυτοί λοιπόν θα μπορούσε να είναι στη διάθεση του ΚΥΣΔΕ (για όλη τη χώρα). Αν προκύψει κενό τότε θα το καλύπτει ο διαθεσίτης σε όλη τη χώρα (τώρα πως και γιατί και με ποια κριτήρια ούτε η γυάλα μου δεν μπορεί να το πει). αν πάλι προκύψει λειτουργικό κενό και δεν υπάρχει διαθεσίτης θα παρουν αναπληρωτή ή θα δοθεί ανάθεση σε υπεράριθμο (το υπόλοιπο 25% του) ή υπερωρία. Αν προκύψει οργανικό κενό και δεν υπάρχει κανένας τότε μπορεί να κάνουν και καμία πρόσληψη...για να δείξουν ότι είναι και μεγαλόψυχοι.

Πάντως για το κενό του δ/ντη που λες να θυμίσω ότι έχουν δοθεί και οργανικα κενά σε κάποιους Νομούς για την κάλυψη της οργανικής του στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1867 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:17:03 μμ »
Άλλο θέμα.Είμαι υπεράριθμος αλλά δε θέλω να φύγω απ'το σχολείο.Μέχρι σήμερα είχα δικαίωμα να το κάνω και να καλύψω ωράριο με απόσπαση.

Αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο,θα μπορώ; Γίνεται να χάσεις την οργανική σου με το έτσι θέλω;

Αποσυνδεδεμένος climax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1868 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:24:10 μμ »
Αν κατάλαβα καλά, σ' αυτή την περίπτωση κινδυνεύεις να τεθείς στον πίνακα πανελλαδικής εμβέλειας και να μετακινηθείς ακόμη και διαπεριφερειακά ανάλογα με τις ανάγκες

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1869 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:25:01 μμ »
Αν δεν συμπληρώνεις στο σχολείο σου και στα όμορα το 75% των διδακτικών ωρών σου τίθεσαι ολικά υπεράριθμος.
Πράγμα που σημαίνει ότι αν κάπου αλλού στην Ελλάδα υπάρχει οργανικό κενό (συστάδα ωρών) θα πας. (αρχικά στο νομό σου, μετά στην περιφέρεια και μετά στην Ελλάδα).
Με λίγα λόγια το μόνο σου πλεονέκτημα είναι ότι πρώτα κοιτάνε να συμπληρωθούν οι δικές σου ώρες σε όμορα σχολεία και μετά πάνε στους διαθεσίτες. απο κει και πέρα (αν δεν συμπληρώσεις σε όμορα σχολεία) με μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα με κάποιον διαθεσίτη....
Τώρα αν δεν υπάρχει οργανική πουθενά σε όλη την Ελλάδα (να μου πεις το παίζεις;;;) ναι ΛΟΓΙΚΑ κάθεσαι στο σχολείο σου με μειωμένο ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1870 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:29:07 μμ »
Το θέμα είναι όμως αν εννοούν οργανικά ή για μια χρονιά.Θεωρώ πως είναι το πιο βασικό απ'όλα.

Από τον όρο "υποχρεωτικές μεταθέσεις" αντιλαμβανόμαστε πως εννοούν οργανικά.Αλλά μου είναι δύσκολο να το χωνέψω.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1871 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:34:28 μμ »
Αν δεν συμπληρώνεις στο σχολείο σου και στα όμορα το 75% των διδακτικών ωρών σου τίθεσαι ολικά υπεράριθμος.
Πράγμα που σημαίνει ότι αν κάπου αλλού στην Ελλάδα υπάρχει οργανικό κενό (συστάδα ωρών) θα πας. (αρχικά στο νομό σου, μετά στην περιφέρεια και μετά στην Ελλάδα).
Με λίγα λόγια το μόνο σου πλεονέκτημα είναι ότι πρώτα κοιτάνε να συμπληρωθούν οι δικές σου ώρες σε όμορα σχολεία και μετά πάνε στους διαθεσίτες. απο κει και πέρα (αν δεν συμπληρώσεις σε όμορα σχολεία) με μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα με κάποιον διαθεσίτη....
Τώρα αν δεν υπάρχει οργανική πουθενά σε όλη την Ελλάδα (να μου πεις το παίζεις;;;) ναι ΛΟΓΙΚΑ κάθεσαι στο σχολείο σου με μειωμένο ωράριο.

Μάλλον έχεις δίκιο.Για να διατηρήσεις την οργανική σου θα πρέπει να ρισκάρεις πως θα έχουν καλυφθεί όλα τα κενά πανελλαδικά.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1872 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:41:43 μμ »
ΜΗΧΜΗΧ

αν το παραπάνω είναι η ειδικότητα σου τότε καταλαβαίνω τι λες...Λοιπόν δες οι ίδιες ειδικότητες με σενα στο σχολείο σου (αυτοί που πήγαν πριν από σένα) τι ώρες θα έχουν (με τα νέα δεδομένα) μετά δες τις ώρες στο σχολείο σου. Μεγάλο παιχνίδι γίνεται με τα project. Πολύ πιθανό του χρόνου να μπουν και στην Γ Λυκείου. Με λίγα λόγια για να πάρεις οριστικές αποφάσεις θα πρέπει να περιμένεις την ανακοίνωση των συγχωνεύσεων και τα νέα προγράμματα Λυκείων (Γενικά και ΕΠΑΛ).

Τώρα αν πάρεις μετάθεση εννοούν μετάθεση σε οργανική. Αν δεν δώσουν και αποσπάσεις (που ήδη είπαν - άλλο αν το κάνουν - αποσπάσεις σε γραφεία γιοκ) τότε καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα ζορίζουν πολύ... πράγμα που σημαίνει ότι για μετάθεση στο μελλον θα απαιτείται συνταξιοδότηση ή δημιουργία οργανικού κενού εκ νέου

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω, να ρισκάρει ο άλλος μετάθεση ή να περιμένει;;;

ΥΓ. Αυτό που θέλω να πω πάντως είναι ότι λογικά θα παίζουν οι αμοιβαίες μεταθέσεις και ίσως και οι αμοιβαίες αποσπάσεις (;;; ). Ισως τελικά και κάποιοι να επιλέξουν και μετάταξη εκτός εκπαίδευσης....(που μπορεί και αυτός να ήταν ο στόχος εξαρχής...)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 07:52:13 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1873 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:46:20 μμ »
Το θέμα είναι όμως αν εννοούν οργανικά ή για μια χρονιά.Θεωρώ πως είναι το πιο βασικό απ'όλα.

Από τον όρο "υποχρεωτικές μεταθέσεις" αντιλαμβανόμαστε πως εννοούν οργανικά.Αλλά μου είναι δύσκολο να το χωνέψω.

Οργανικά εννοούν. Το για μια χρονιά υπάρχει ήδη με το άρθρο 31, παράγραφος 3 του ν. 3848/2010 (υποχρεωτικές αποσπάσεις οπουδήποτε στην επικράτεια, παρότι δεν έχουν ποτέ πραγματοποιηθεί - οι οποίες αποσπάσεις λήγουν στις 30/6 κάθε έτους).

Πιστεύω ότι αυτό είναι σημαντικό σημείο που πρέπει να τονιστεί για να μην περάσει αυτό το άθλιο ΠΔ. Ο ξεκάθαρα τιμωρητικός χαρακτήρας του, με το να σου πραγματοποιούν ετσιθελικά μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολή. Για οποιοδήποτε λειτουργικό κενό υπάρχουν ήδη στη φαρέτρα των διοικητικών εργαλείων οι λύσεις. Αυτό που θέλουν να περάσουν δεν προσθέτει τίποτα παραπάνω στη Διοίκηση. Διαλύει, όμως, τις ζωές μας και το δημόσιο αγαθό της Παιδείας (που αυτός φαίνεται ότι είναι και ο στόχος των εμπνευστών του).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1874 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:57:52 μμ »
ακριβώς!!!

Καθ' ην στιγμήν υπάρχει η υποχρεωτική απόσπαση δεν εξυπηρετει σε κάτι η υποχρεωτική μετάθεση. Μπορείς ως διοίκηση να καλύψεις τα κενά με υποχρεωτικές αποσπάσεις αλλά και με εθελοντικές μεταθέσεις. Όλη αυτή η αναστάτωση ειναι προφανώς εκ του πονηρού.

Παρόλα αυτά, αντί να έχει ξεσηκωθεί το σύμπαν με την εξέλιξη αυτή, επικρατεί ησυχία και χλιαρές απειλές τύπου "απεργία στις πανελλαδικές αν και όταν και εφόσον...". Το ξαναγράφω λοιπόν για να γίνει συνείδηση σε όλους : οι εκπαιδευτικοί ειναι ο πολυπληθέστερος κλάδος δημοσίων υπαλλήλων. Και αντί να παραλύει η χώρα και μόνο στη σκέψη ξεσηκωμού τους, κάποιοι αναλώνονται στο +2 ώρες ενώ υπάρχουν άλλα πολύ σοβαρότερα ζητήματα!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1875 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:58:49 μμ »
Το θέμα είναι όμως αν εννοούν οργανικά ή για μια χρονιά.Θεωρώ πως είναι το πιο βασικό απ'όλα.

Από τον όρο "υποχρεωτικές μεταθέσεις" αντιλαμβανόμαστε πως εννοούν οργανικά.Αλλά μου είναι δύσκολο να το χωνέψω.

Οργανικά εννοούν. Το για μια χρονιά υπάρχει ήδη με το άρθρο 31, παράγραφος 3 του ν. 3848/2010 (υποχρεωτικές αποσπάσεις οπουδήποτε στην επικράτεια, παρότι δεν έχουν ποτέ πραγματοποιηθεί - οι οποίες αποσπάσεις λήγουν στις 30/6 κάθε έτους).

Πιστεύω ότι αυτό είναι σημαντικό σημείο που πρέπει να τονιστεί για να μην περάσει αυτό το άθλιο ΠΔ. Ο ξεκάθαρα τιμωρητικός χαρακτήρας του, με το να σου πραγματοποιούν ετσιθελικά μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολή. Για οποιοδήποτε λειτουργικό κενό υπάρχουν ήδη στη φαρέτρα των διοικητικών εργαλείων οι λύσεις. Αυτό που θέλουν να περάσουν δεν προσθέτει τίποτα παραπάνω στη Διοίκηση. Διαλύει, όμως, τις ζωές μας και το δημόσιο αγαθό της Παιδείας (που αυτός φαίνεται ότι είναι και ο στόχος των εμπνευστών του).


Έτσι ακριβώς.

Και όπως ανέφερα σε άλλο ποστ , ο υπεράριθμος δε θα είναι πάντα ο ανύπαντρος νεοδιόριστος πιτσιρικάς (όχι πως αυτός πρέπει να ταλαιπωρηθεί.) Μπορεί να είναι για παράδειγμα στην ειδικότητά μου, ο εξηντάχρονος που δίδασκε τεχνολογία στο λύκειο και καταργήθηκε το μάθημα.Έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένο παράδειγμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.