*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766755 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #434 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 08:44:33 μμ »
Ποιοι σε ενημέρωσαν συνάδελφε για όλα αυτά? Επέτρεψε μου να έχω πολλές αμφιβολίες για όσα σου μετέφεραν και τον τρόπο που σου τα μετέφεραν. Μη περνάμε τώρα στο άλλο άκρο και κυρίως μη κάνουμε αυτό που μας κάνουν τα ΜΜΕ και με υπερβάλλοντα ζήλο καταδεικνύουν τις πιο ζοφερές εικόνες της, μαύρης δεν λέω, πραγματικότητας που ζούμε μόνο και μόνο για να μας υποβάλλουν ακόμα πιο πολύ στο καθεστώς τρομοκρατίας, απόγνωσης και αδράνειας.
Οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και δεν νομίζω ότι ωφελεί να κάνουμε βήματα στο κενό. Ας μάθουμε να αντιμετωπίζουμε ένα ένα τα πράγματα που μας έρχονται. One step by time.
Tώρα μας έχει προκύψει το θέμα των υποχρεωτικών μεταθέσεων και δεν βλέπω κανείς από τους "σοφούς" συνδικαλιστές να ασχολείται σοβαρά.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:30 »

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #435 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 09:04:02 μμ »
Γιατί οι του 2010, να πάρουν διπλάσια μόρια? Γιατί οι παλιότεροι έπαιρναν τα μόρια της οργανικής ενώ είχαν απόσπαση σε φορέα, ή άδεια? Μπράβο μας για άλλη μια φορά. Ακόμα και σε καιρούς χαλεπούς σαν αυτούς που ζούμε, το πρόβλημά μας είναι ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ. Δυστυχώς στα 6 χρόνια που είμαι διορισμένη, η λέξη αλληλεγγύη ανάμεσα μας, κατ΄αρχήν και ευρύτερα σε υπόλοιπες επαγγελματικές ομάδες είναι λέξη άγνωστη. Δεν μπορούμε να δούμε πέρα από τη μύτη μας, πέρα από τους 4 τοίχους του σπιτιού μας, ή του σχολείου μας. Εγώ να τη βολέψω και όλα τ΄άλλα δε με αφορούν. Αντί τώρα να είμαστε μια γροθιά, ενάντια στον εξευτελισμό τον οποίο έχουμε δεχτεί σαν επαγγελματίες αλλά και σαν άνθρωποι για να εξακολουθούν να πλουτίζουν οι λίγοι, τρωγόμαστε μεταξύ μας για επουσιώδη! Τα 2,3,5,10 μόρια παραπάνω, παρακάτω, παραδίπλα! Και για να μην παρεξηγηθώ υπηρετώ πολλά χιλιόμετρα και πολλά ναυτικά μίλια μακρυά απο τον τόπο μου. Για να μη θεωρηθεί οτι μιλάω εκ του ασφαλούς! Όπως λοιπόν έχω ξαναπεί και μάλλον γίνομαι πλεόν γραφική, έχουμε αυτό ακριβώς που μας αξίζει και ως κλάδος και ως έθνος. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #436 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 09:09:53 μμ »
εχω εμπιστοσύνη σε αυτόν που με ενημερωσε, απλα ηθελα να το διασταυρωσω,

Αποσυνδεδεμένος cyanesky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεβάστε τα πανιά, κατεβάστε τα κουπιά...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #437 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 09:39:10 μμ »
Συμφωνω απολυτα με ολους τους παραπανω που λενε οτι αντι να εχουμε νευρα με το γενικοτερο μπαχαλο στην εκπαιδευση και τα ειδικα μετρα εναντια στους εκπαιδευτικους καθομαστε και βγαζουμε ο ενας το ματι του αλλου. Τι να λεμε και εμεις οι διορισμενοι του 11 που και το δικαιωμα μεταθεσης δεν ειχαμε περισυ και εξτρα μορια δεν παιρνουμε! E; Ειμαστε μεγαλοψυχοι και το αφηνουμε να πεσει! Απορω παντως που κανεις δεν διαμαρτυρεται για την αυξηση ωραριου, για τα 650 Ευρω, για το βαθμολογικο παγωμα, για τις αθλιες συνθηκες στα σχολια, για την αμφιβολη αξιολογηση, για,για για...Τι συνεβη και εχασαν οι εκπαιδειτικοι τη μαχητικοτητα τους? Ειναι ενα ωραιο θεματακι για ενα αλλο thread στο φορουμ...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:30 »

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #438 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 10:55:35 μμ »
συναδελφοι στην Αθηνα με ενημερωσαν οτι περιμενουν αυξηση ωραριου απο Γενάρη, εχουν ήδη παραπανω ωρες κ δεν τις χαρακτηριζουν υπερωριες.....!!    ΟΙ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ κ δεν ενημερωνομαστε. Μετακινουν καθηγητες λογω ελλιπους ωραριου!!!και μπαινουν σε διαθεση ΠΥΣΔΕ.
Εχει ακουσει κανεις για ολα αυτα...? 28 μαθητες σε καθε τμημα, κ γινεται ελεγχος ενδελεχης.

Παρόμοια πράγματα έχω ακούσει και εγώ από φίλο μου αιρετό
εξαλλού το ομολογούν και οι ίδιοι...ότι οι πιστωσεις τελειώσαν και κενά παραμένουν ...πως θα καλυφθούν
ήδη γίνονται έλεγχοι το μαθητικό δυναμικο
π.χ. στον πειραια ο μεσος ορος είναι 22 μαθητές σε καθε ταξη και ασκουνται πιεσεις να γίνει 28 και ηδη η λυση είναι συντμηση τμηματων.....
επισης δεν ειναι και κρυφο...λιγο επικαιροτητα να παρακολουθεις εχουν βγει και στο alfavita
και εγγραφα της διοικησης και καλεσματα για κινητοποιησεις προκειμενου να εμποδιστουν οι ενεργειες αυτες

τι να περιμενεις ομως οταν στο σχολειο που γίνονται αυτα και κινδυνευει , οι μισοι δεν κανουν καν σταση εργασίας και οι αιρετοι κανουν και μαζι με τις απεργιες θα παρουν ουτε το μισο μηνιατικο (γιατί πολλοί το μονο που κατηγορείτε οτι φταιει για ολα ειναι οι ΕΛΜΕ και οι ΑΙΡΕΤΟΙ βαζοντας τους σε ενα τσουβαλι)

Επίσης αυτό για την αύξηση ωραριου ήδη από το ν Γενάρη ακουγεται επίσης εντονα
το θέμα είναι αν θα εφαρμοστει απο γεναρη ή σεπτεμβρη;
η οτι θεωρειται δεδομενο οτι θα εφαρμοστει;

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #439 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 02:02:58 πμ »
για μισό γιατί θα ξεχάσω και τα λίγα μαθηματικά που ξέρω :

διορισμένος του 2009 στη Νίσυρο λαμβάνει 58 μόρια
διορισμένος του 2010 στη Νίσυρο λαμβάνει 58 μόρια επίσης!! ποιός ξεπερνάει ποιόν;

Διορισμένος το 2009 στην Ηράκλεια λαμβάνει 54 μορια
Διορισμένος το 2009 στη Νίσυρο λαμβάνει 58 μόρια. Η διαφορά έγγυται στη μοριοδότηση του σχολείου που τοποθετήθηκε και ΟΧΙ στο έτος διορισμού του...

πώς να το κάνουμε τώρα, αν κάποιος διορίστηκε το 2005 στην Άρτα με 2 μόρια το έτος έχει φέτος 26 μόρια
Αν διορίστηκε το 2010 στην Νίσυρο έχει 58. Αλλά υπάρχει ΕΝΑΣ εδώ μέσα που να θεωρεί την υπηρέτηση στην Άρτα δυσκολότερη απο την υπηρέτηση στη Νίσυρο;
Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια και προσπαθούμε να πείσουμε ότι ντε και καλά έχουν παραπάνω μόρια οι διορισμένοι του 2010... πολλώ δε μάλλον ότι δεν τα δικαιούνται κιόλας!

συν τοις άλλοις μην ξεχνάμε πως τα έτη 2002 -2007 νεοδιόριστοι έφευγαν με απόσπαση στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους ως υπεράριθμοι ( και καλά ) και έπαιρναν ΚΑΙ μόρια οργανικής ΚΑΙ θεμελίωναν δικαιωμα μετάθεσης χωρίς ουσιαστικά να έχουν υπηρετήσει.

Επομένως, καλό θα ήταν να μην κάνουμε γαργάρα όλες τις περιπτώσεις μοριοδότησης που δεν υπηρετήθηκε και να βάλουμε επιλεκτικά στους διορισθέντες το 2010.

ΥΓ. και όταν λέω "κάνουμε γαργάρα" εννοώ προφανέστατα τη στάση της ΟΛΜΕ και όχι την προσωπική στάση του καθενός.

 η γνωστή τακτική του μπερδέματος ως συνήθως... λοιπόν έχουμε και λέμε..

ο διορισμένος του 2010 στη Νίσυρο έχει 55,5 μόρια και όχι 58 που γράφεις.
εγώ πιο πάνω μίλησα για το διορισμένο του 2010 της Νισύρου που υπερτερεί του διορισμένου της Ηρακλειάς του 2009 ο οποίος έχει 54 μόρια.

Διαφορετική σειρά σε δυσπρόσιτα με 1 μόριο διαφορά όπου ο νεότερος προηγείται σε μόρια.

Με άλλα λόγια ο διορισμένος του 2009 είναι το κορόιδο του δυσπρόσιτου με 4 χρόνια σε αυτό ενώ ο διορισμένος του 2010 ο ευνοημένος της υπόθεσης και ας έκατσε 3 χρόνια στο δυσπρόσιτο έστω και με 1 μόριο διαφορά.

Τέλος πάντων για να το κλείσω επαναλαμβάνω με τα μόρια στο χέρι θα μένουν όλοι όσο δεν ανοίγουν οργανικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2012, 02:11:53 πμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #440 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 02:16:38 πμ »
Νίσυρος 12 μόρια καθ' έτος :
Νεοδιόριστος του 2009
2009-10   12 μορια
2010 -11   12 μόρια
2011-12   12 μορια
2012-13 12 μόρια
σύνολο 48 + 10 συνολικής υπηρεσίας 58

Νεοδιόριστος του 2010 με διπλααιασμό
2010=11 12 μορια
2011-12  12 μορια
2012-13   24 μόρια λόγω διπλασιασμού
σύνολο 48 + 7,5 συνολικής υηρεσιας 55,5

Διορσιμένος το 2009 στην Ηρακλειά που παιρνει 11 μόρια καθ' έτος είναι λογικό να έχει λιγότερα γιατί υπηρετεί σε σχολείο με λιγότερα μορια ούτως ή άλλως. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Το ότι έχει διορισθεί κάποιος νωρίτερα απο κάποιον άλλον δε σημαίνει ότι έχει ντε και καλά περισσότερα μόρια. Εξ ου και ανέφερα το παράδειγμα της Άρτας .  do your homework.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2012, 02:19:04 πμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #441 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 02:24:55 πμ »
άριστα .. υπολόγισες τώρα σωστά τα μόρια του διορισμένου του 2010 στη Νίσυρο..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2012, 08:58:55 πμ από Stelios »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #442 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 02:46:08 πμ »
Ωραία !! Εμπεδώσαμε τώρα ότι δεν προηγείται του διορισμένου στη Νίσυρο το 2009;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #443 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 01:32:58 μμ »
Υπάρχει κάτι νεώτερο για την εγκύκλιο μεταθέσεων;
  

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #444 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 01:57:03 μμ »
Παράθεση
Διορσιμένος το 2009 στην Ηρακλειά που παιρνει 11 μόρια καθ' έτος είναι λογικό να έχει λιγότερα γιατί υπηρετεί σε σχολείο με λιγότερα μορια ούτως ή άλλως. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Το ότι έχει διορισθεί κάποιος νωρίτερα απο κάποιον άλλον δε σημαίνει ότι έχει ντε και καλά περισσότερα μόρια. Εξ ου και ανέφερα το παράδειγμα της Άρτας .  do your homework.

Συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτησή σας, αλλά από ό,τι καταλαβαίνω ο knaison ήθελε να θίξει το εξής ζήτημα: Ενώ υπό φυσιολογικές συνθήκες η 4ετία στην Ηρακλειά αποδίδει σαφώς περισσότερα μόρια (4*13,5 = 54) από την τριετία στη Νίσυρο (3*14,5 = 43,5), τώρα ένεκα διπλασιασμού θα έχουμε ανατροπές (δε θα συνέβαινε το ίδιο με την περίπτωση της Άρτας, που είτε έτσι είτε αλλιώς η συγκομιδή μορίων θα ήταν μικρότερη). Τέτοιες ανατροπές είναι αναμενόμενες, άλλωστε, όταν εμπλέκεται στο παιχνίδι διακριτή μοριοδότηση για τους εκπαιδευτικούς. Επίσης να υπενθυμίσουμε ότι ο νόμος που ισχύει ακόμα -μέχρι την επικείμενη κατάργησή του- προβλέπει διπλασιασμό και κατά τον 4ο χρόνο. Δε θα επιχειρηματολογήσω άλλο περί δικαίου και αδίκου -και ίσως δεν έπρεπε καν να είχα μπει σε αυτή τη διαδικασία. Όπως το είχε θέσει σωστά ο Πιραντέλλο, "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε"....

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #445 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 11:36:15 πμ »
Καλό  μήνα  σε  όλους....τι  γινεται  συνάδελφοι  με  την  εγκύκλιο? Ξέρει  κανείς  πότε  αναμένεται?

Αποσυνδεδεμένος mara1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #446 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:13:31 μμ »
Όντας διορισμένη το 2010 αλλά εξαιρετικά τυχερή γιατί κατάφερα πέρσι να γυρίσω σπίτι μου με τις μεταθέσεις του 2012, θέλω να πω σε όλους τους συναδέλφους που ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα ότι όταν ανακοινώθηκε ο νόμος Διαμαντοπούλου για την τριετία κανείς -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν μίλησε για την κατάφωρη αυτή αδικία. Είχε ανακοινωθεί βεβαίως και ο διπλασιασμός των μορίων. Πάλι κανείς δεν μίλησε. Τώρα που ήρθε λοιπόν η ώρα οι συνάδελφοι ΔΙΚΑΙΩΣ κατα την ταπεινή μου γνώμη να αποζημιωθούν, γιατί περί αποζημίωσης πρόκειται, πέφτουν όλοι πάνω τους και μιλάνε για αδικία. Έχω καταλάβει ότι αδικία έιναι μόνο όταν δεν συμφέρει εμάς τους ίδιους και όχι όταν αδίκως ταλαιπωρείται ένας μεγάλος αριθμός συναδέλφων. Και διαβάζω μετά λύπης συνάδελφοι με χρόνια πολλά στην πλάτη τους και μεγάλη εμπειρία για το τι θα πει εκπαίδευση στην Ελλάδα, να μετράνε τα κουκιά. Και μην αυταπατάστε, σε περιοχές με υψηλά μόρια μετάθεσης όλοι πρέπει να μέινουν πολλά περισσότερα απο τρία χρόνια στον τόπο διορισμού τους, αλλά έχουν το περιθώριο απο την πρώτη χρονιά - μιλώ για τουσ διορισμένουσ πριν το 2010 να κάνουν αίτηση για απόσπαση και φυσικά για μετάθεση, γεγονός που δίνει μια ανάσα αισιοδοξίας. Κανείς δεν μίλησε όμως για το τετελεσμένο που έχει η τριετής παραμονή σε ένα μακρινό τόπο. Εξάλλου για να το ελαφρύνουμε και λίγο.. Πόσοι πια είναι αυτοί που έμειναν 3 χρόνια σε ένα σχολειο; Εγω ξέρω λίγους. Καλό μήνα, καλή τύχη σε όσους επιθυμούν να γυρίσουν κοντά στους αγαπημένους τους!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #447 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 03:50:32 μμ »
 :oΠού είναι η εγκύκλιος;;; Γνωρίζει Κανεις??? Καμμία;;;
;Οποιος την πηρε να την φέρει πισωωω!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2012, 04:29:05 μμ από gmtn3etiams »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.