*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766355 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #770 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 06:04:07 μμ »
Αν προσέξατε στο site του υπουργείου έχει την εγκύκλιο μόνο στη δευτεροβάθμια, στην πρωτοβάθμια, έχει μόνο τα έντυπα. :o :o :o
Δεν το θεωρούν μάλλον αναγκαίο.. ::) ::) ::)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:34:24 »

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #771 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 06:10:05 μμ »
Επιλέγουμε περιοχές μετάθεσης...μέχρι πέρισυ ο αριθμός επιλογών ήταν 15, δε ξέρω αν αλλάξει κάτι φέτος.
Και φέτος μέχρι 15 προτιμήσεις δέχονται.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #773 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 06:25:04 μμ »
στην περιοχή μετάθεσης τι συμπληρώνουμε;στην αρχη της αίτησης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:34:24 »

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #774 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 06:28:57 μμ »
αγαπητοί  συνάδελφοι  καλησπέρα. θα  κάνω  αίτηση  μετάθεσης  σε  μουσικα  κ  διαπολιτισμικά, αλλά  με  ενδιαφέρουν  πρωτίστως  τα  μουσικά. Δεδομένου  ότι  η  αίτηση  για  κάθε  τύπο  σχολείου  δεν   γίνεται  σε  ενιαίο, αλλά  σε  ξεχωριστό  έντυπο, με  τι  σειρά  θα  εξετασθεί  η  αίτησή  μου? Μπορώ  με  κάποιο  τρόπο  να  δείξω  πως  πρώτα  θέλω  να  εξετασθεί  η  αίτησή  μου  για  τα  μουσικά  κ  μετα  για  τα  διαπολιτισμικά? (Μπιτς, χελπ!). Ευχαριστώ  εκ  των  προτέρων  για  τις  απαντήσεις  σας!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #775 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 06:32:40 μμ »
στην περιοχή μετάθεσης τι συμπληρώνουμε;στην αρχη της αίτησης

Τη διεύθυνση που υπηρετούμε. Για να είμαι πιο σαφής, η διεύθυνση που είναι η οργανική, γιατί κάποιοι υπηρετούν σε άλλη διεύθυνση από την οργανική τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 06:37:09 μμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #776 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 07:43:11 μμ »
Απορίες, μιας και θα κάνω για 1η φορά αίτηση μετάθεσης. Νεοδιόριστη, ΦΕΚ διορισμού 6/9/2012 αλλά ανέλαβα υπηρεσία 7/9/2012, γράφω την ημερομηνία κατά την οποία ανέλαβα υπηρεσία στη ΔΔΕ; Και κατι άλλο, πώς καταγράφουμε την προυπηρεσία μας ως αναπληρωτή, με βάση την ημερομηνία ανάληψης στη ΔΔΕ ή στο πρακτικό του σχολείου;Διευκρίνηση, δεν ταυτίζονται οι ημερομηνίες σε πολλές περιπτώσεις, καθώς μας καλούσαν και υπογράφαμε πρώτα στη ΔΔΕ και ύστερα από μέρες μας τοποθετούσαν σε σχολείο.
Όσον αφορά τα μόρια, θα μας τα βγάλουν στη ΔΔΕ;Έχω μια εικόνα, αλλά για σιγουριά;
Δώστε λοιπόν τα φώτα σας σε μας τους πρωτάρηδες και συνάμα γεμάτοι με αδημονία και νόστο.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος ninι1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #777 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 07:56:23 μμ »
Eγω εχω αλλη απορια,τι θα πει μερεσ / βδομαδα στην αιτηση?.εγω ημουν ωρομισθια πολλεσ φορεσ σε 2 καθε χρονο .θα πρει να βρω ποιεσ μερεσ κ ποσες δουλευα στο καθενα?οι διευθυντεσ εχουν αλλαξει.ποιος θυμαται το προγραμμα πριν απο 12 χρονια?η δεν χρειαζεται?σασ παρακαλω διαφωτιστε με ...εχω κατααγχωθει!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #778 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 08:01:33 μμ »
και εγω θα ήθελα να ρωτήσω...αν είμασταν ωρομίσθιοι σε δύο σχολεία θα πρεπει να αθροισουμε τις ώρες και να τα γράψουμε σε μία σειρά του πινακα ;και κάτι άλλο...θα κάνουμε και τους υπολογισμους ; Αφου η προυπηρεσία μας έχει ήδη υπολογιστεί από τις δευτεροβάθμιες που ανήκουμε.....   

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #779 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 08:21:54 μμ »
 ;D ;D ;D 

προφανώς τώρα με την εγκύκλιο τρέχω κι εγώ όπως όλοι ( και ναι, αύριο θα είμαι στο γραφείο) ως εκ τούτου δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα ( συν τοις άλλοις, γιιορτάζουν και οι Θανάσηδες σήμερα και έχω να πάω και κει..).

Πολύ πολύ σύντομα και ξέροντας πως δεν απαντάω σε όλους και σε όλα ( από αύριο σιγά σιγά θα ξεκινήσω)
λέω τα εξής :
1. δεν χρειάζεται να υπολογίσετε τα μόρια εσείς -το κάνει το σύστημα αυτόματα στην κάθε ΔΔΕ
2. στην στήλη τύπος υπηρέτησης γράφετε διάθεση πυσδε (αν δεν έχετε οργανική ) , οργανικά ( αν έχετε οργανική) , απόσπαση αν υπηρετείτε με απόσπαση , και αναπληρωτής, ωρομίσθιος, ιδιωτική εκπαίδευση αναλόγως.

αναγράφετε τα ακριβή διαστήματα απο την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας στη δδε ( για νεοδιόριστους και αναπληρωτές) και α πο την ημερομηνία ανάληψης στο σχολειο για μόνιμους - όχι νεοδιόριστους - και ωρομίσθιους.
για ωρομίσθιους γράφετε τις ώρες ανά σχολείο ( όχι συνολικά ) εκεί που λέει να γράψετε τα μόρια
πχ αναγράφετε 1ο λύκειο περιστερίου, 2 ημέρες   254 ώρες.

ημέρες γράφετε 5. Γράφετε λιγότερες ημέρες ( αλλά στο σύνολο των 5 εργάσιμων ανά εβδομάδα ) αν παράλληλα διδάσκετε και σε άλλα σχολεια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ μοριοδότησης ( είτε προς τα πάνω ειτε προς τα κάτω).

Πχ γράφετε
1ο λύκειο  περιστερίου, ωρομίσθιος,  2 ημέρες από 12/9/2010 έως 21/06/2011 ώρες 254
3ο λυκειο ανδραβίδας , ωρομισθιος, 3 ημέρες απο 12/9/2010 έως 21/06/2011  ώρες 108

3ο λύκειο άρτας , αναπληρωτής, 5 ημέρες απο 12/9/2011 έως 30/06/2012

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΟΥΚΑ , ωρομισθιος, 4 ημέρες απο 1/9/2002 εως 31/8/2003  4 μήνες, 7 ημέρες ( εδώ γράφετε ακριβώς το διάστημα που αναγράφεται στην σχετική βεβαίωση υπηρεσίας .

Λύκειο Bielefeld , απόσπαση, 5 ημέρες απο 1/9/2005 έως 31/8/2009 

Δεν γράφετε καθόλου προϋπηρεσία που τυχον έχετε σε ΤΕΕ ΟΑΕΔ/ ΝΕΛΕ/ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.

Αν έχετε αναγνωρισμένη προϋπηρεσία σε Δημόσια ΙΕΚ / ΑΕΙ/ ΤΕΙ/ ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ, ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ  τα γράφετε στις Παρατηρήσεις ( μοριοδοτούνται μόνο για συνολική υπηρεσία και όχι για ΜΣΔ).

αν έχετε λάβει άδεια άνευ αποδοχών ή εκπαιδευτική άδεια επισης το αναφέρετε στις παρατηρήσεις.

Αν υπηρετείτε σε δημοτικά σχολεία ενώ ανήκετε στη β/θμια καλό θα ήταν να πάρετε απο τον διευθυντή του σχολείου σας βεβαίωση που να αναφέρει πόσες ημέρες την εβδομάδα πηγαίνετε στο σχολειο αυτό ( αν είναι κάτω απο 5 ) και ποιές και ποιο σχολειο δ/θμιας ειναι κοντύτερα στο δημοτικο σχολείο που υπηρετειτε. Προφανώς δεν χρειάζεται να αναγραφεί η πλησιέστερη σχολική μονάδα δ/θμιας αν το δημοτικο σχολειοβρίσκεται σε μεγάλη πόλη( πχ η κοντινοτερη μονάδα δ/θμιας στο δημοτικο σχολείο Πάτρας ειναι προφανώς ένα γυμνάσιο ή λυκειο ή επαλ της Πάτρας. ) . Αν όμως πρόκειται για το δημοτικο σχολειο άνω ραχούλας εκει πρέπει να αναγράφεται η πλησιέστερη σχολική μονάδα δευτεροβάθμιας. Αν αυτά τα έγγραφα τα έχετε ήδη παραδώσει στη δδε σας δεν χρειαζεται εκ νέου υποβολή.

υπάρχουν κι άλλα πολλά, θα σας ενημερώνω όσο συχνά μπορώ και είμαι σίγουρη ότι το ιδιο θα κάνουν και άλλοι άξιοι φορουμίστες!  :) :)

Καλό βράδυ σε όλους!!

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #780 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 08:38:43 μμ »
Αν κάποιος δεν έχει στα χέρια του το χαρτί συνυπηρέτησης του/της συζύγου λόγω αδυναμίας της υπηρεσίας εργασί
ας του/της  μέχρι 31-1-2013 (πληρούνται όλες οι προυποθέσεις) τι μπορεί κάποιος να κάνει;
Αν νιώθεις ικανός να δίνεις χωρίς να περιμένεις πληρωμή και να παίρνεις δίχως να νιώθεις υποχρέωση,τότε μπορείς να δίνεις ή όχι,να παίρνεις ή όχι,αλλά ποτέ δεν θα μείνεις χρεωμένος.Και το πιο σημαντικό:ποτέ κανένας δεν θα σου αφήσει αξεπλήρωτο χρέος γιατί κανένας δεν θα σου χρωστάει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ninι1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #781 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 08:43:06 μμ »
;D ;D ;D 

προφανώς τώρα με την εγκύκλιο τρέχω κι εγώ όπως όλοι ( και ναι, αύριο θα είμαι στο γραφείο) ως εκ τούτου δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα ( συν τοις άλλοις, γιιορτάζουν και οι Θανάσηδες σήμερα και έχω να πάω και κει..).

Πολύ πολύ σύντομα και ξέροντας πως δεν απαντάω σε όλους και σε όλα ( από αύριο σιγά σιγά θα ξεκινήσω)
λέω τα εξής :
1. δεν χρειάζεται να υπολογίσετε τα μόρια εσείς -το κάνει το σύστημα αυτόματα στην κάθε ΔΔΕ
2. στην στήλη τύπος υπηρέτησης γράφετε διάθεση πυσδε (αν δεν έχετε οργανική ) , οργανικά ( αν έχετε οργανική) , απόσπαση αν υπηρετείτε με απόσπαση , και αναπληρωτής, ωρομίσθιος, ιδιωτική εκπαίδευση αναλόγως.

αναγράφετε τα ακριβή διαστήματα απο την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας στη δδε ( για νεοδιόριστους και αναπληρωτές) και α πο την ημερομηνία ανάληψης στο σχολειο για μόνιμους - όχι νεοδιόριστους - και ωρομίσθιους.
για ωρομίσθιους γράφετε τις ώρες ανά σχολείο ( όχι συνολικά ) εκεί που λέει να γράψετε τα μόρια
πχ αναγράφετε 1ο λύκειο περιστερίου, 2 ημέρες   254 ώρες.

ημέρες γράφετε 5. Γράφετε λιγότερες ημέρες ( αλλά στο σύνολο των 5 εργάσιμων ανά εβδομάδα ) αν παράλληλα διδάσκετε και σε άλλα σχολεια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ μοριοδότησης ( είτε προς τα πάνω ειτε προς τα κάτω).

Πχ γράφετε
1ο λύκειο  περιστερίου, ωρομίσθιος,  2 ημέρες από 12/9/2010 έως 21/06/2011 ώρες 254
3ο λυκειο ανδραβίδας , ωρομισθιος, 3 ημέρες απο 12/9/2010 έως 21/06/2011  ώρες 108

3ο λύκειο άρτας , αναπληρωτής, 5 ημέρες απο 12/9/2011 έως 30/06/2012

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΟΥΚΑ , ωρομισθιος, 4 ημέρες απο 1/9/2002 εως 31/8/2003  4 μήνες, 7 ημέρες ( εδώ γράφετε ακριβώς το διάστημα που αναγράφεται στην σχετική βεβαίωση υπηρεσίας .

Λύκειο Bielefeld , απόσπαση, 5 ημέρες απο 1/9/2005 έως 31/8/2009 

Δεν γράφετε καθόλου προϋπηρεσία που τυχον έχετε σε ΤΕΕ ΟΑΕΔ/ ΝΕΛΕ/ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.

Αν έχετε αναγνωρισμένη προϋπηρεσία σε Δημόσια ΙΕΚ / ΑΕΙ/ ΤΕΙ/ ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ, ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ  τα γράφετε στις Παρατηρήσεις ( μοριοδοτούνται μόνο για συνολική υπηρεσία και όχι για ΜΣΔ).

αν έχετε λάβει άδεια άνευ αποδοχών ή εκπαιδευτική άδεια επισης το αναφέρετε στις παρατηρήσεις.

Αν υπηρετείτε σε δημοτικά σχολεία ενώ ανήκετε στη β/θμια καλό θα ήταν να πάρετε απο τον διευθυντή του σχολείου σας βεβαίωση που να αναφέρει πόσες ημέρες την εβδομάδα πηγαίνετε στο σχολειο αυτό ( αν είναι κάτω απο 5 ) και ποιές και ποιο σχολειο δ/θμιας ειναι κοντύτερα στο δημοτικο σχολείο που υπηρετειτε. Προφανώς δεν χρειάζεται να αναγραφεί η πλησιέστερη σχολική μονάδα δ/θμιας αν το δημοτικο σχολειοβρίσκεται σε μεγάλη πόλη( πχ η κοντινοτερη μονάδα δ/θμιας στο δημοτικο σχολείο Πάτρας ειναι προφανώς ένα γυμνάσιο ή λυκειο ή επαλ της Πάτρας. ) . Αν όμως πρόκειται για το δημοτικο σχολειο άνω ραχούλας εκει πρέπει να αναγράφεται η πλησιέστερη σχολική μονάδα δευτεροβάθμιας. Αν αυτά τα έγγραφα τα έχετε ήδη παραδώσει στη δδε σας δεν χρειαζεται εκ νέου υποβολή.

υπάρχουν κι άλλα πολλά, θα σας ενημερώνω όσο συχνά μπορώ και είμαι σίγουρη ότι το ιδιο θα κάνουν και άλλοι άξιοι φορουμίστες!  :) :)

Καλό βράδυ σε όλους!!
bitch   εγω ekana για πολλα χρονια πδσ μερικεσ φορεσ σε 2 σχολεια. μια χρονια ημουνα ωρομισθια το πρωι κ εκανα κ πδσ το μεσημερι... που να να θυμαμαι πριν απο 12 χρονια πο ξεκινησα ποσεσ μερεσ ημουν στο καθενα\?τι θα κανω?please  σωσε με  :(

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #782 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 08:46:37 μμ »
θερμές ευχαριστίες bitch   ;) ;) ;) ;) ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #783 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 08:49:45 μμ »
στους ωρομίσθιους δεν έχετε θέμα αν δεν γράψετε ακριβώς τις μέρες. Αυτές χρειάζονται στις άλλες υπηρετήσεις , για τους ωρομίσθους έχουμε τις ώρες και βάσει αυτών υπολογίζουμε. απλά αν το ξερετε είναι πιο πλήρης η περιγραφή.

δε θα ετοιμαστώ ποτέ απόψε!! το βλέπω εγώ  ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.