*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 770150 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #966 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 03:06:39 μμ »
συγγνωμη αλλα εαν παρει καποιος παρει μεταθεση ,συμφωνα με το νεο νομο,δε θα υπαρχει   οργανικη κενη θεση στη  νεα περιοχη για να παρει;Ετσι δε γινονται πλεον οι μεταθεσεις η μηπως οχι;
Για αυτο αλλωστε  τα τελευταια χρονια  οι μεταθεσεις ειναι λιγες ,διοτι δεν υπαρχουν απαιτουμενες κενες οργανικες θεσεις.
Εχω καταλαβει κατι λαθος ;

   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:45:29 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #967 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:21:44 μμ »
Ας ρωτησω κατι πολυ βασικο.Αυτοι που εχουν οργανικη θεση θα κανουν αιτηση μεταθεσης ετσι απλα χωρις ΦΟΒΟ?

πέρισυ που έγραφα προσέχτε τις οργανικές σας και φροντίστε να σιγουρευτείτε όσο μπορειτε οτι αν μετατεθειτε θα καβατζάρετε οργανική, κάποιοι εδώ μεσα μου ειπαν ότι "τρομοκρατώ τους εκπαιδευτικούς". Τότε λοιπόν, έσβησα όλα μου τα προηγούμενα μηνύματα επί του θέματος και δεν ξαναπόσταρα ώσπου να τελειώσει η προθεσμία υποβολής δηλώσεων. Ως εκ τούτου, δεν επιθυμώ να γράψω κάτι για το θέμα αυτό και φέτος. Ο νοών νοείτω και ο καθένας να το χειριστεί όπως θέλει. Δεν συνηθίζω να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός αλλά δε θα την ακούσω κιόλας επειδή κάποιοι έχουν κολλήματα...

Κολλήματα μπορεί να έχουν πολλοί αλλά δεν μπορείς να κατηγορείς αυτούς που δικαιώθηκαν. Εκτός αν έχει απολυθεί κάποιος εκπαιδευτικός επειδή δεν είχε οργανική και δεν το ξέρω.
Ασφαλώς και ο καθένας θα το χειριστεί όπως θέλει.

προφανώς δεν κατηγορώ τον εαυτό μου. Μπορεί να μην απολύθηκε ως τώρα αυτος που δεν έχει οργανική αλλά αυτός που ειναι στην Διάθεση, τώρα με τις συνενώσεις των περιοχών μετάθεσης, είναι ή όχι σε δυσμενέστερη μοίρα απο αυτόν που έχει οργανική; 
Ποτέ δεν υπέδειξα σε κανέναν πέρισυ - ή φέτος - να κάνει αυτό ή εκείνο. Είπα απλά "προσέξτε και όσο μπορείτε καλυφτείτε" από εκει και πέρα ο καθένας δρα κατά βούληση. Αλλά όχι και να κατηγορούμαι για κάτι που δεν έκανα απο άτομα που ποστάρουν αποκλειστικά και μόνο για να μου "την πουν".

καλημερα σε ολους σας και ευχαριστω για την απαντηση σε μια προηγουμενη ερωτηση μου. βεβαια η εγκυκλιος μεταθεσεων ηταν κατατοπιστικη. βεβαια τωρα που το σκεφτομαι μου δημιουργηθηκε αλλη μια...
αν ειμαι με οργανικη σε ενα μουσικο σχολειο στο κεντρο της αθηνας ας πουμε.. και κλεισει για τους χ λογους, τοτε τι γινεται οχι με μενα αλλα κ με ολους τους συναδελφους φυσικους χημικους φιλολογους; που πανε; αφου δεν ανηκουν στην α αθηνων που θα πανε και σε ποιο καθεστως θα βρισκονται; αφου δεν θα ανηκουν σε καποιο πυσδε.... στη διαθεση.... τι γινετε;

ΠΔ100/97 αρ. 12 περίπτωση 12 - οι εκπαιδευτικοί των Μουσικών κρίνονται υπεράριθμοι ( πχ λόγω κατάργησης της σχολικής μονάδας ) απο το ΚΥΣΔΕ , χαρακτηριζονται ως τέτοιοι ονομαστικά και διατιθενται αυτοδίκαια στην περιοχή μετάθεσης στην οποία ανήκε το Μουσικο/Καλλιτεχνικό κτλ σχολείο απο το οποίο προέρχονται.

@ bitch ή όποιον άλλο γνωρίζει...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι εάν το γνωρίζετε,
εάν κάποιος επιθυμεί βελτίωση (έχει οργανική στην «παλιά» Β περιοχή και θέλει να πάει σε οργανική της «παλιάς» Α περιοχής) κάνει αίτηση βελτίωσης.

Αυτή είναι ξεχωριστή από την αίτηση μετάθεσης (ξεχωριστό έντυπο) ή γράφουμε πάνω στην αίτηση μετάθεσης με κόκκινο στυλό «και για βελτίωση», όπως είχα κάνει παλιά για να πάρω την οργανική μου, που είχα γράψει το «και για οριστική τοποθέτηση»;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
 :)
 


σαν εντυπο ειναι το ίδιο. Απλά, αν επιθυμείς μόνο βελτιωση και όχι μετάθεση, σβήνεις την ένδειξη Μετάθεση απο Περιιοχή σε Περιοχή και αναγράφεις με κόκκινο στυλο "μονο για βελτίωση"

epistimik
το συγκερκιμένο κομμάτι ειναι copy paste  απο την προηγούμενη εγκύκλιο ( όπως και το κομμάτι στη σελ. 6 που λέει ότι οι οργανικά ανήκοντες σε ΣΜΕΑΕ/ΚΕΔΔΥ πρέπει να υπηρετήσουν 2 χρόνια και όχι 1 )... έχουν γι΄νει λάθη στην εγκύκλιο οπότε απλά ...τα προσπερνάμε!! :) :)

Ρωξάνη,
ταχυδρομικά ή υπηρεσιακά στη Ρόδο.

Επειδή είμαι ίδια περίπτωση με τη Ρωξάνη τι σημαίνει υπηρεσιακά; την καταθέτουμε στη ΔΔΕ που είμαστε αποσπασμένοι και η ΔΔΕ τη στέλνει στη ΔΔΕ της οργανικής;

υπηρεσιακά, σημαίνει απο τον φορέα υπηρέτησης (πχ το σχολείο απόσπασης) στον φορέα οργανικής ( δλδ την ΔΔΕ οργανικής)

Χρειάζομαι και εγώ βοήθεια, είμαι με άδεια άνευ αποδοχών από το φθινόπωρο μέχρι τον Ιούνιο. Τι χαρτιά συνολικά πρέπει να παρουσιάσω και τι πρέπει να γράψω, επίσης το χαρτί της εντοπιότητας το βγάζουμε όπως πέρσι, σωστά; Είμαι στο ίδιο σχολείο εδω και 3 χρόνια και έχω κάνει και πέρσι αίτηση για μετάθεση. Ευχαριστώ.

για τις άδειες άνευ αποδοχών θα γράψεις το εξής ( υποθέτω ότι δεν έχεις λάβει άλλη άδεια άνευ αποδοχών εντός του 2012 διότι τότε αλλάζει )
1/9/2012 έως 30/9/2012 άδεια άνευ αποδοχών
1/1/2013 έως 30/1/2013 άδεια άνευ αποδοχών
αν η άδειά σου τελειώνει 30/6/2013 γράφεις επισης
1/7/2013 έως 31/8/2013  και αναγράφεις τοσχολείο οργανικής σου ή προσωρινής τοποθέτησης.

το χαρτί εντοπιότητας το αναζητάς απο τον δήμο στον οποίον ψηφίζεις ή μπορείς να ζητησεις να το κάνει αυτεπάγγελτα η ΔΔΕ στην οποία ανήκεις.

άλλα δικαιολογητικά που μπορεις να υποβάλεις ειναι
πιστοπ. οικογεν. κατάστασης ( αν είσαι έγγαμος/η)
βεβαιωση συνυπηρέτησης (αν υφισταται)
έγγραφα ειδικών κατηγοριών ( αν υφίστανται)

Αν κάποιος κάνει αίτηση σε μουσικά και μειονοτικά σχολεία , ποιες αιτήσεις εξετάζονται πρώτα;

εξετάζονται ξεχωριστά, θα πρέπει να ενημερωθείς για τις ημερομηνίες εξέτασης απο την αρμόδια κατά περίπτωση επιτροπή. Δεν υπάρχει όμως στάνταρ διαδικασία.

συγγνωμη αλλα εαν παρει καποιος παρει μεταθεση ,συμφωνα με το νεο νομο,δε θα υπαρχει   οργανικη κενη θεση στη  νεα περιοχη για να παρει;Ετσι δε γινονται πλεον οι μεταθεσεις η μηπως οχι;
Για αυτο αλλωστε  τα τελευταια χρονια  οι μεταθεσεις ειναι λιγες ,διοτι δεν υπαρχουν απαιτουμενες κενες οργανικες θεσεις.
Εχω καταλαβει κατι λαθος ;

   

 ;D ;D ;D επί οργανικών θέσεων γίνοταν πάντα οι μεταθέσεις ( υποτίθεται ) ... τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις;  ;D ;D ;D ;D ;D

οι μεταθέσεις  ειναι λιγες τα τελευταία χρόνια διότι τα προηγουμενα γινόταν ένα σωρό μεταθέσεις ( και διορισμοί ) εκεί που δεν έπρεπε με αποτέλεσμα να ειναι τόσοι πολλοί πια σε διάθεση που δεν χωράνε κι άλλοι!!

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #968 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:36:37 μμ »
να σας ρωτήσω και εγώ κάτι....όσοι είμαστε με απόσπαση σε άλλο νομό από αυτόν της οργανικής μας θα την στείλουμε την αίτηση ή θα την καταθέσουμε στην β βαθμια που ειναι κοντά μας ; ευχαριστω για την απάντηση από τώρα..

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #969 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:37:23 μμ »
να σας ρωτήσω και εγώ κάτι....όσοι είμαστε με απόσππαση σε άλλο νομό από αυτόν της οργανικής μας θα την στείλουμε την αίτηση ή θα την καταθέσουμε στην β βαθμια που ειναι κοντά μας ; ευχαριστω για την απάντηση από τώρα..

θα πρέπει να την στειλετε το αργότερο 31/01/2013 ( σφραγίδα ταχυδρομείου)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:45:29 »

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #970 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:38:41 μμ »
ευχαριστώ....απίστευτη ταχύτητα απάντησης... :) :)

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #971 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:39:11 μμ »
Μαζι με το χαρτι που δινει η εταιρεια καταθετουμε κ ενσημα για ποσο χρονικο διαστημα; αρκει το τελευταιο 3μηνο; Αναφερομαι για περιπτωση συνυπηρετησης.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #972 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:41:13 μμ »

χαιρόμαστε να σας εξυπηρετούμε!!  :) :)

ωστόσο θα κάνω ένα διαλειμματάκι για κάτι δουλίτσες....


Μαζι με το χαρτι που δινει η εταιρεια καταθετουμε κ ενσημα για ποσο χρονικο διαστημα; αρκει το τελευταιο 3μηνο; Αναφερομαι για περιπτωση συνυπηρετησης.

για την τελευταία διετία ! ( ως την ημερομηνία υποβολής της αίτησης). Δλδ αν η αίτηση υποβάλλεται 30/1/2013 τα ένσημα θα πρέπει να καλύπτουν συνεχόμενα την περίοδο απο 31/1/2011.
Αν υπάρχουν μεσοδιαστήματα χωρίς ένσημα θα πρέπει να καλύπτονται απο βεβαίωση του ΟΑΕΔ για απόδοση ταμείου ανεργίας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #973 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:51:14 μμ »
Ας ρωτησω κατι πολυ βασικο.Αυτοι που εχουν οργανικη θεση θα κανουν αιτηση μεταθεσης ετσι απλα χωρις ΦΟΒΟ?

πέρισυ που έγραφα προσέχτε τις οργανικές σας και φροντίστε να σιγουρευτείτε όσο μπορειτε οτι αν μετατεθειτε θα καβατζάρετε οργανική, κάποιοι εδώ μεσα μου ειπαν ότι "τρομοκρατώ τους εκπαιδευτικούς". Τότε λοιπόν, έσβησα όλα μου τα προηγούμενα μηνύματα επί του θέματος και δεν ξαναπόσταρα ώσπου να τελειώσει η προθεσμία υποβολής δηλώσεων. Ως εκ τούτου, δεν επιθυμώ να γράψω κάτι για το θέμα αυτό και φέτος. Ο νοών νοείτω και ο καθένας να το χειριστεί όπως θέλει. Δεν συνηθίζω να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός αλλά δε θα την ακούσω κιόλας επειδή κάποιοι έχουν κολλήματα...

Κολλήματα μπορεί να έχουν πολλοί αλλά δεν μπορείς να κατηγορείς αυτούς που δικαιώθηκαν. Εκτός αν έχει απολυθεί κάποιος εκπαιδευτικός επειδή δεν είχε οργανική και δεν το ξέρω.
Ασφαλώς και ο καθένας θα το χειριστεί όπως θέλει.

προφανώς δεν κατηγορώ τον εαυτό μου. Μπορεί να μην απολύθηκε ως τώρα αυτος που δεν έχει οργανική αλλά αυτός που ειναι στην Διάθεση, τώρα με τις συνενώσεις των περιοχών μετάθεσης, είναι ή όχι σε δυσμενέστερη μοίρα απο αυτόν που έχει οργανική; 
Ποτέ δεν υπέδειξα σε κανέναν πέρισυ - ή φέτος - να κάνει αυτό ή εκείνο. Είπα απλά "προσέξτε και όσο μπορείτε καλυφτείτε" από εκει και πέρα ο καθένας δρα κατά βούληση. Αλλά όχι και να κατηγορούμαι για κάτι που δεν έκανα απο άτομα που ποστάρουν αποκλειστικά και μόνο για να μου "την πουν".




...στο νομο/περιοχη πλεον που με ενδιαφερει υπαρχουν φετος περιπου 40 συναδελφοι στη διαθεση ... εφοσον δοθουν μεταθεσεις εκει, θα μπουμε ολοι σε μια δεξαμενη για να κριθει η σειρα καταταξης;
ρωταω επειδη εγινε λογος για καβατζες....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #974 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:53:39 μμ »
αν πάρεις μετάθεση θα κριθείς για οργανική ( ή εφόσον δεν λάβεις τέτοια ) για λειτουργική τοποθέτηση βάσει μορίων.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #975 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:58:29 μμ »
αν πάρεις μετάθεση θα κριθείς για οργανική ( ή εφόσον δεν λάβεις τέτοια ) για λειτουργική τοποθέτηση βάσει μορίων.

δεν "προηγουνται" οι διαθεσιτες και οσοι ζητουν βελτιωση ομως ε ; ....καθοτι μαθηματικα μαλλον ειναι "σιγουρη" (!!! ) η οργανικη , εφοσον παντα ειναι κοινη η δεξαμενη!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #976 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:03:21 μμ »
όχι, αυτοί όλοι συνεξετάζονται.
Στις οργανικές/λειτουργικές τοποθετήσεις προηγούνται μόνο οι ειδικές κατηγορίες (εκτος πολυτέκνων)  και οι υπεράριθμοι.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #977 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:05:27 μμ »
@bitch
Μήπως ένα faq θα ήταν καλή ιδέα;;;
 ;)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #978 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:06:21 μμ »
 ;D ;D ;D ;D δεν είναι κακή ιδέα!! οργανώστε το !!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #979 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:08:52 μμ »
 :-X

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160942
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.