*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 12:07:39 πμ »
Ειναι οι κανονες της ελευθερης αγορας!ο καθενας κανει οτι θελει...απο γονεις και εκπαιδευτικους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:17 »

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 12:33:35 μμ »
Ειναι οι κανονες της ελευθερης αγορας!ο καθενας κανει οτι θελει...απο γονεις και εκπαιδευτικους!
Συμφωνώ αλλά να μην παραπονιόμαστε μετά ότι δεν αξίζει, δεν βγαίνουμε οικονομικά, τζάμπα οι σπουδές, δεν μας υπολογίζουν κ.τ.λ Με 3 ευρώ την ώρα βρίσκεις καθαρίστρια και λες και χίλια ευχαριστώ κι από πάνω. (η σύγκριση είναι σε θέματα σπουδών).

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 01:24:25 μμ »
Ειναι οι κανονες της ελευθερης αγορας!ο καθενας κανει οτι θελει...απο γονεις και εκπαιδευτικους!
Συμφωνώ! Είναι στο χέρι σας να μην πηγαίνετε για  5 ευρώ. Όσο είναι γεμάτο από πρόθυμες καλόγριες το μοναστήρι μην περιμένετε αξιοπρεπείς τιμές.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 01:25:55 μμ »
Συμφωνώ! Είναι στο χέρι σας να μην πηγαίνετε για  5 ευρώ. Όσο είναι γεμάτο από πρόθυμες καλόγριες το μοναστήρι μην περιμένετε αξιοπρεπείς τιμές.

Ακριβως ετσι. Απο την στιγμη που εμεις οι ιδιοι δεν προστατευουμε το επαγγελμα μας. Δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:17 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 07:21:42 μμ »
Χθες πήγα σε δραστηριότητα τη μικρή μου και γνώρισα μια άλλη μαμά (το στυλ νομίζω ότι περιγράφεται: Ας με λένε Ζοζεφίνα και ας ψοφάω από την πείνα). Λέει η φίλη μου ότι είμαι φιλόλογος και λέει "αχ κι εγώ πήρα μια φιλόλογο για την κόρη μου (Α δημοτικού) και 3 ώρες την μέρα με 50 ευρώ την εβδομάδα".... Με ύφος κι όλας. Δεν είπα τίποτα προτίμησα να αποχωρήσω! Και ελπίζω να μην ξαναβρεθούμε.
Πιστεύω πως η συγκειμένη πήρε άτομο να προσέχει την κόρη της όχι για να την βοηθήσει στα μαθήματα, ίσως την επόμενη φορά που συναντηθείτε σου πει  πως τελικά δεν είναι φιλόλογος αλλά βοηθός βρεφονηπιοκόμου… ( δεν θα είναι και η μοναδική που δεν ξεχωρίζει τους καθηγητές από οτιδήποτε σχετίζεται με την εκπαίδευση, όχι πως ζητούν πτυχίο από το άτομο που επιλέγουν για να φροντίζει το παιδί τους.
Δεν το σκέφτηκα αυτό. Ψυχοθεραπεία φοβερή πράγματι. Τελευταία έχω ανάγκη να γελάσω οπότε θα το κάνω.Θα προτείνω και μαγείρεμα και σιδερωμα που είμαι καλή και όλα....χα χα...και μπόνους το μάθημα.... ;D ;D
Αν θες να κάνεις δοκιμαστικό για κάποιο  σίριαλ… Η μαγείρισσα μπορεί να μην ξέρει να κάνει παστίτσιο, αλλά η εισακτέα σε σχολή νηπιαγωγών μπορεί να μαγειρεύει ταυτόχρονα να κάνει μαθήμα αγγλικών!!!
Πόσο θα υποτιμήσουν ακόμη την δουλειά του καθηγητή!
Συμφωνώ! Είναι στο χέρι σας να μην πηγαίνετε για  5 ευρώ. Όσο είναι γεμάτο από πρόθυμες καλόγριες το μοναστήρι μην περιμένετε αξιοπρεπείς τιμές.
Και από μαθηματικούς γέμισαν τα μοναστήρια,
Γιατί να δώσεις 5 ευρώ όταν σου το προφέρουν δωρεάν?
http://www.enallaktikos.gr/kg15el_koinwnika-frontistiria-_t55.html


Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:42:36 πμ »
Μια φίλη μου μού είπε ότι ξεκίνησε μαθήματα proficiency με έναν native (είναι στάνταρ καθηγητής γιατί δούλευε σε γνωστή αλυσίδα).Τιμή; 10 ευρώ την ώρα! Συνάδελφοι, είναι δυνατόν να έχουν ξεφτιλιστεί τόσο οι τιμές ακόμα και για proficiency;;;Η συγκεκριμένη άρχισε να μου λέει επίσης πώς όλοι της οι συμφοιτητές έχουν βρει Αγγλικά σε τιμές 9-10 ευρώ,μαθήματα από καθηγητές (sic).

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 02:31:17 μμ »
Μια φίλη μου μού είπε ότι ξεκίνησε μαθήματα proficiency με έναν native (είναι στάνταρ καθηγητής γιατί δούλευε σε γνωστή αλυσίδα).Τιμή; 10 ευρώ την ώρα! Συνάδελφοι, είναι δυνατόν να έχουν ξεφτιλιστεί τόσο οι τιμές ακόμα και για proficiency;;;Η συγκεκριμένη άρχισε να μου λέει επίσης πώς όλοι της οι συμφοιτητές έχουν βρει Αγγλικά σε τιμές 9-10 ευρώ,μαθήματα από καθηγητές (sic).
Δυστυχώς,η κρίση είναι αμείλικτη...!
Η εσωτερική υποτίμηση συνεχίζεται.

rainbow74

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 08:38:16 μμ »
Έχω τη γνώμη πως για αυτή την κατάσταση ευθυνόμαστε περισσότερο εμείς οι ίδιοι παρά η οικονομική κρίση. Με αυτόν τον τρόπο της διαρκούς υποχώρησης βλάπτουμε τον κλάδο όλο - στο σύνολό του - και τα φροντιστήρια και τους καθηγητές  ιδιαίτερων.  Όμως, για να μην αναπαράγουμε μόνο αυτή την " κακομοιριά" που τελικά μας αποθαρρύνει και μας επηρεάζει όλους, θα ήθελα να πω πως γνωρίζω αρκετούς καθηγητές και καθηγήτριες που δεν δέχονται να δουλέψουν κάτω από 15 ευρώ την ώρα για κανένα επίπεδο. Και σας πληροφορώ πως δεν έχουν ώρες! Και μπράβο τους! ;)

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:15:48 μμ »
ακομα να καταλαβετε οτι ολα ειναι θεμα το πως πουλας τον εαυτο σου?οτι τιμη θελει θα παιρνει ο καθενας.
ακομα να καταλαβετε οτι 10 ιδιαιτερα με 5 ευρω ειναι το ιδιο με 5 ιδιαιτερα των 10 ευρω?
αν εσυ παιρνεις 20 ευρω και δεν εχεις κανεναν τοτε μπορει κατι να φταει.η τιμη,η διαφημιση σου,η ανεπαρκεια σου μπορει και τιποτα.δεν καταλαβαινω το λογο πως ολοι πρεπει να περνουμε τα ιδια.εσυ θα το χειριστεις....
ανοιχτη οικονομια εχουμε.θελει τυχη.θελει διαφημιση.θελει να πουλας παπατζα....

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 10:31:47 μμ »
ακομα να καταλαβετε οτι ολα ειναι θεμα το πως πουλας τον εαυτο σου?οτι τιμη θελει θα παιρνει ο καθενας.
ακομα να καταλαβετε οτι 10 ιδιαιτερα με 5 ευρω ειναι το ιδιο με 5 ιδιαιτερα των 10 ευρω?
αν εσυ παιρνεις 20 ευρω και δεν εχεις κανεναν τοτε μπορει κατι να φταει.η τιμη,η διαφημιση σου,η ανεπαρκεια σου μπορει και τιποτα.δεν καταλαβαινω το λογο πως ολοι πρεπει να περνουμε τα ιδια.εσυ θα το χειριστεις....
ανοιχτη οικονομια εχουμε.θελει τυχη.θελει διαφημιση.θελει να πουλας παπατζα....

Κοίτα, με 10 Ευρώ φέτος εγώ δεν έχω ώρες αρκετές (ελάχιστες θα έλεγα). Θα μπορούσα να παίξω μπάλα με 5 Ευρώ και να γεμίσω κακής ποιότητας ιδιαίτερα. Οπότε συμφωνώ με αυτά που γράφεις. PS το word of mouth φέρνει πάντα 'φρέσκους' και καλής ποιότητας πελάτες.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 11:52:09 μμ »
ακομα να καταλαβετε οτι 10 ιδιαιτερα με 5 ευρω ειναι το ιδιο με 5 ιδιαιτερα των 10 ευρω?
Όχι δεν είναι το ίδιο, γιατί 10 ιδιαίτερα είναι διπλάσια δουλειά, διπλάσιες μετακινήσεις και ενδεχομένως μισή ικανοποίηση σε συγκριση με 5 ιδιαίτερα. Συν ότι όταν τρέχεις στους δρόμους από το πρωί ως το βράδυ δεν έχεις χρόνο για επιμόρφωση, ούτε ικανότητα/διαθεσιμότητα για καλοπληρωμένα ιδιαίτερα. Κινείσαι εκεί γύρω στον πάτο του βαρελιού και κινδυνεύεις να χάσεις πελάτες από την κοπελίτσα που πήρε πέρσι το Proficiency και φέτος ξεκίνησε ιδιαίτερα με 4 ευρώ. Σε 2-3 χρόνια θα τρως τη σκόνη της.

ανοιχτη οικονομια εχουμε.θελει τυχη.θελει διαφημιση.θελει να πουλας παπατζα....
Σαφώς χρειάζονται όλα αυτά και κυρίως η παπάτζα. Ειδικά αν δεν μπορείς να πουλήσεις ποιότητα, η παπάτζα είναι απαραίτητη.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:34:49 πμ »
Συναδελφε kostasMath γουστάρω και δεν είναι κακή ιδέα.Άλλωστε η εκπαίδευση είναι τσίρκο ή τραγωδία,άρα ένα ρολακι να πάρουμε όλοι....χα χα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:36:41 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:44:31 πμ »
Μα γιατι να τα βαλω με την κοπελιτσα που παιρνει 4 ευρω δεν καταλαβα;;;Αν ειναι με τοσα ευχαριστημενη εμενα με.πεφτει λογος.αλλα δεν θα την κατηγορησω οτι και καλα χαλαει την πιατσα.αυτα ειναι βλακειες για να δικαιολογησετε οτι δεν εχετε ιδιαιτερα

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:52:18 πμ »
Πρόκειται για πολύ κακής ποιότητας ιδιαίτερα,όπως συμφωνούμε αρκετοί εδώ μέσα.Η συγκεκριμένη κοπέλα εξασφάλισε native καθηγητή με 10 ευρώ,και όπως διατείνεται τώρα με το ιδιαίτερο θα ακυρώνει και όποτε δεν μπορεί/βαριέται να κάνει μάθημα και θα της μένουν λέει τα λεφτά.Σκεφτείτε λοιπόν ποιος θα είναι ο χαμένος της υπόθεσης.Και είχε το θράσος να μου πει ότι δε με συστήνει σε φίλες της για Γαλλικά γιατί δεν παίρνω λέει 10 ευρώ όπως θέλουν.Και μιλάμε για άτομα που για τον εαυτό τους χαλάνε ποσά τεράστια.Καθίστε λοιπόν να κάνετε ιδιαίτερα σε τέτοια κακομαθημένα,που θέλουν τον καθηγητή οπωσδήποτε στο σπίτι τους με άφθονο υλικό,όσοι υποστηρίζετε ότι είναι νορμάλ αυτές οι τιμές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.