*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 28, 2013, 02:00:49 μμ »
Συγγνώμη αλλά αποκαλείς αίσχη τα ιδιαίτερα μαθήματα? Σύμφωνα με τη γνώμη μου αίσχος είναι να πληρώνεσαι από τον γονιό με το έτσι θέλω (μέσω της φορολογίας) επειδή είσαι διορισμένος σε κάποιο σχολείο και να λαμβάνεις κάθε μήνα το μισθό σου χωρίς να αποδίδεις. Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν υποχρέωσε κανένας κανέναν γονιό να κάνει μαθήματα με το ζόρι. Η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας από τη στιγμή που πληρώνει έχει το δικαίωμα να επιλέξει αυτόν που θεωρεί καλύτερο για το παιδί του. Η διαφορά μας ξέρεις ποια είναι φίλε μόνιμε? Ότι εσένα σε πληρώνει αναγκαστικά χωρίς να μπορεί να κάνει αλλιώς ενώ εμένα με πληρώνει με τη θέλησή του κι επειδή με έχει επιλέξει ως καλύτερο μέσα από πολλούς άλλους. Κι αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία ειδικά στις δύσκολες μέρες που ζούμε. Θέλεις κι ακόμα μία διαφορά μας? Εμένα κάθε χρόνο με τρώει το άγχος για τους μαθητές μου και δίνω ουσιαστικά μαζί τους πανελλήνιες γιατί η επιτυχία τους πέρα από την ηθική ικανοποίηση θα μου εξασφαλίσει και του χρόνου δουλειά, ενώ εσύ από αρχές Μαϊου ξεκινάς διακοπές και ανεξαρτήτως επιτυχιών ή αποτυχιών του χρόνου θα έχεις μαθητές. Φυσικά δε θέλω να βάλω όλους τους μόνιμους στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν (η συντριπτική τους πλειοψηφία) και οι ευσυνείδητοι. Πάντως παράσιτο δε νιώθω σε καμία περίπτωση για τον απλούστατο λόγο ότι δεν αναγκάζω κανέναν να με επιλέξει. Φυσικά και ονειρεύομαι μια Ελλάδα με τέλειο εκπαιδευτικό σύστημα και επειδή γνωρίζω την αξία μου ξέρω πως θα μπορέσω να επιβιώσω μέσα σε αυτό. Φιλικά.
Nai αισχος ειναι τα ιδιαιτερα μαθηματα (με εξαιρεσειος φυσικα, πχ αγγλικα για καποιον που εχει συναλλαγες με εξωτερικο, για καποιον που θα παει εξω για σπουδες κλπ).
Αισχος επισης ειναι επισης ο διορισμενος μονιμος που πληρωνεται χωρις να αποδιδει.Αισχος ειναι η ελευθερη αγορα ελληνικου τυπου , που διατεινεσαι οτι εχουμε, η οποια με τη σειρα της μας εστειλε στην αγκαλια του ΔΝΤ.
Αυριο το βραδυ που θα επιστρεψεις στο σπιτι σου και αφου θα εχεις αναλωσει μια τυπικη μερα σε διαφορες δραστηριοτητες , προσπαθησε να απαριθμησεις μαζι με τα ωραια (οχι τις παραλιες) και ποσα αισχη συναντησες στη διαρκεια της ημερας.
Αναφερομαι συνολικα οπως βλεπεις  και σε καμια περιπτωση ατομικα, ουτε φυσικα αμφισβητω καμια αξια σου την οποια γνωριζεις εννοειται εσυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:01 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 28, 2013, 02:11:25 μμ »
Άποψή σου για τα ιδιαίτερα. Κάνε εσύ τη δουλειά σου καλύτερα για να απαλλάξεις την κοινωνία από εμάς τα "παράσιτα".  Μια μικρή διόρθωση αν μου επιτρέπεις, στην αγκαλιά του ΔΝΤ δε μας οδήγησε η ελεύθερη αγορά που διατείνομαι εγώ αλλά πολλοί άλλοι παράγοντες τους οποίους δε θα αναλύσω γιατί λίγο πολύ όλοι τους γνωρίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 28, 2013, 02:19:59 μμ »
Aισχος ειναι τα ιδιαιτερα απο μονιμους και ιδιαιτερα απο καποιους που εκμεταλευοταν την ιδιοτητα τους για να ψαρευουν μαθητες και να χτιζουν βίλες (ξερω καποιους απο αυτο ο σινάφι) και να τρωνε εστω και τα 10 ευρω απο αδιοριστους συναδελφους.
Οσο για το οτι ο γονιος με το ζορι πληρωνει τους μονιμους μεσω του φορου κατι αντιστοιχο γινεται και στη φροντιστηριακη εκπαιδευση οπου το συστημα αναγκαζει το γονιο να τα πληρωσει ακριβα. Η μονη διαφορια ειναι οτι στην φροντιστηριακή εκπαιδευση εχεις το δικαιωμα της επιλογης που δυστυχως δεν εχεις στο δημοσιο σχολειο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 02:25:07 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 28, 2013, 02:56:09 μμ »
Τα ιδιαίτερα από μόνιμους υπήρχαν πάντοτε (και κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχουν).
απλά σε περίοδο ισχνών αγελάδων ο καθένας προσπαθεί να κερδίσεις απ'όπου μπορεί...
πριν από πολλά χρόνια (1999) είχα συναντήσει συνιδιοκτήτη φροντιστηρίου λυκειάρχη...
δεν το δικαιολογώ αλλά είναι πραγματικότητα. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:01 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 28, 2013, 03:12:29 μμ »
Παρακολουθω και είμαι σίγουρος ότι οσοι σκεπτομενοι  γονεις  μας διαβάζουν θα εχουν μετανοιωσει για πολλα πραγματα στη ζωη τους.
Βλεπουν τις αποψεις  του εκπαιδευτικου  που κανει  ιδιαιτερα στα παιδια τους, που δεν τολμα να τις πει .
Παρακολουθουν με ποιο τροπο η επιβιωση εκπαιδευτικων αναγεται  σε επιχειρημα υπερ των ιδιαιτερων.
Αλλοι  αυτοδιαφημιζονται ισχυριζομενοι πως "εχουν βγαλει τα ματια τους πανω σε βιβλια.."(που δεν καταφεραν ωστοσο να ανηκουν στους διοριστεους ΑΣΕΠ), λες και απευθυνονται σε γονεις μαθητων που εχουν τελειωσει  μονο το δημοτικο...
Βεβαια η (σωστη) αποψη  οτι...δεν υποχρεωσαμε κανεναν γονεα να κανει με το ζορι ιδιαιτερα, δειχνει και το μεγεθος της βλακειας των γονεων, η  οποια ομως  ευχονται πολλοι απο εδω να ειναι μονιμη , ετσι δεν ειναι eliza , giorgos-effie?

Τελικα τη στιγμη που η Ελλαδα ασφυκτια για μια καλυτερη ΠΑιδεια και  Υγεια,  καποιοι ευχονται να μην αλλαξει τιποτα, γιατι χανουν τα παραμαγαζα που εχουν στησει, καποιοι αναγκαστικα θα χασουν ο,τι η ανεπαρκεια του εκπαιδευτικου εν προκειμενω συστηματος επετρεψε,  χωρις να εχουν θεση στο καλυτερο.
Ο  ακτινολογος που εχει στησει μαγνητικο τομογραφο εξω απο ενα δημοσιο νοσομοκειο και δουλευει ακριβως επειδη  ο τομογραφος του νοσοκομειου ειναι (ολως τυχαιως) επι σειρα ετων χαλασμενος, λετε να ειναι τοσο ιδεαλιστης ωστε να ευχεται  να αποκτησει η ελλαδα επιτελους Υγεια ? (Αν ηταν, δε θα ειχε στησει το παραμαγαζο διπλα στο νοσοκομειο ουτε θα ευχοταν να ειναι παντα χαλασμενος ο τομογραφος του νοσοκομειου υποθετω.)

Η παλι, τι θα ευχεται ενας  εκπαιδευτικος που παραδιδει μαθηματα κατ οικον? Να αποκτησει επιτελους η Ελλαδα Παιδεια?
Τουλάχιστον ας καταλάβουν όλοι αυτοί οτι ζουν παρασιτικα, εις βαρος της κοινωνιας και οτι δεν καλυπτουν πραγματικες αναγκες.

Επειδη  οι Ελληνες απο μονοι τους δεν μπορουν να αλλαξουν τιποτα  και επειδη "ουδεν κακον αμιγες καλου", ευχομαι και ελπιζω  η κριση να κανει το καλο της και να σταματησει το σπιραλ καταστροφης των παιδιων απο το διδυμο αμορφωτων γονεων και  αρπακτικα-εκπαιδευτικων.

**Το υπουργειο οικονομικων να  πληρωνει καλυτερα για να καθονται ολους οσους εχουν στησει παραμαγαζα , παρα να τους επιτρεπει να ζουν παρασιτικα απομυζωντας τεραστια ποσα που δεν μπορουν να διοχετευθμουν στην υγιη οικονομια.
Με αυτο τον τρόπο το οφελος  θα ειναι πολλαπλασιο σε σχεση με το κακο που προξενουν στην Παιδεια και  στην Υγεια βραχυπροθεσμα,  ενω αργοτερα η κοινωνια απελευθερωμενη απο πολλα "βαριδια" θα μπορεσει να μεταπηδησει σε ανωτερη αξιακη κατηγορια αφηνοντας πισω την ισλαμαντοποιηση στην οποια εχει οδηγηθει.
Τι να σου πω...σου εύχομαι να μην πεινασεις ποτέ, γιατι τότε θα χρειαστει να αλλάξεις τις απόψεις σου...
"Come out come out wherever you are..."

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 28, 2013, 03:27:52 μμ »
Τι να σου πω...σου εύχομαι να μην πεινασεις ποτέ, γιατι τότε θα χρειαστει να αλλάξεις τις απόψεις σου...
Δε χρειαζεται  να ευχεσαι τιποτα αγαπητη μου. Αλιμονο αν η πεινα αποτελουσε οδηγο για  τις αποψεις μου..
Αλλα συμφωνα με αυτα που λες,  η πεινα ειναι αυτη που σημερα οδηγει τους εκπαιδευτικους ομαδικα στα ιδιαιτερα. Την εποχη των παχιων αγελαδων τι ηταν?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 28, 2013, 03:28:24 μμ »
 Απλά να προσθέσω οτι το φαινόμενο των φροντιστηρίων διογκώθηκε, απο τότε που στην ιεράρχηση των αξιών της νεοελληνικής οικογένειας, η εισαγωγή των παιδιών στο Παν/μιο (και μετά στο δημόσιο) βρίσκεται στην 1η θέση.
 Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο εξωτερικό, αλλά απευθύνω σε όσους γνωρίζουν το εξής ερώτημα: Είναι ποτέ σε άλλες χώρες το θέμα των εισαγωγικών εξετάσεων στην τριτοβάθμια εκπ/ση πρωτοσέλιδο στις εφημερίδες και 1ο θέμα στα τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων???
  

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 28, 2013, 03:41:34 μμ »
greedo και αυτο τωρα τι σημαινει? Παιδια μην ψαχνετε δικαιολογιες και επιχειρηματα παραγεμισμενα με κολοκυθια τουμπανα.
Η ελλαδα πρωτιστως εχει χρεωκοπησει αξιακα, θεσμικα, πολιτισμικα τα οποια με τη σειρα τους εφεραν την οικονομικη χρεωκοπια.
Το να ρωτας τωρα τετοια πραγματα για να μου πεις στη συνεχεια οτι εδω δινεται τοσο μεγαλη εμφαση, αρα η κοινωνια το εχει αναγκη η καπως ετσι , δε λεει τιποτα, απλα αναφερεις για τι  γινεται και οπως σε καθε τι παντα υπαρχει και καποιος λογος.
Προσωπικα εναντιωνομαι σε μια κατασταση την οποια θεωρτω αισχος, τοσο απλα, χωρις να μπαινω στη διαδικασια του γιατι δημιουργηθηκε και γιατι επαναλαμβανεται.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 28, 2013, 03:45:13 μμ »
Η πείνα, όταν υπάρχει, η ανάγκη αν θες, αποτελεί οδηγό για τις πράξεις όλων ανεξάρτητα από τις απόψεις τους.

Εν μέρει δεν έχεις άδικο, αλλά μην τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, ειδικά στην Ελλάδα του 2013
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 28, 2013, 03:46:49 μμ »
greedo και αυτο τωρα τι σημαινει? Παιδια μην ψαχνετε δικαιολογιες και επιχειρηματα παραγεμισμενα με κολοκυθια τουμπανα.
Η ελλαδα πρωτιστως εχει χρεωκοπησει αξιακα, θεσμικα, πολιτισμικα τα οποια με τη σειρα τους εφεραν την οικονομικη χρεωκοπια.
Το να ρωτας τωρα τετοια πραγματα για να μου πεις στη συνεχεια οτι εδω δινεται τοσο μεγαλη εμφαση, αρα η κοινωνια το εχει αναγκη η καπως ετσι , δε λεει τιποτα, απλα αναφερεις για τι  γινεται και οπως σε καθε τι παντα υπαρχει και καποιος λογος.
Προσωπικα εναντιωνομαι σε μια κατασταση την οποια θεωρτω αισχος, τοσο απλα, χωρις να μπαινω στη διαδικασια του γιατι δημιουργηθηκε και γιατι επαναλαμβανεται.
Αν ήσουν αδιόριστος και είχε τις ίδιες απόψεις θα σου έβγαζα το καπέλο γιατί θα σε θεωρούσα ιδεολόγο. Τα υπόλοιπα για μένα είναι "τζάμπα μαγκιές" για τον απλούστατο λόγο ότι δε μπορείς να μας αποδείξεις ότι τα λες από ιδεολογία και όχι από εμπάθεια. Αυτά και καλό μεσημέρι σε όλους.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 28, 2013, 03:59:49 μμ »
giorgos, δεν εχω να αποδειξω τιποτα, οπως επισης αν κατι δεν αποδεικνυεται ευκολα δε σημαινει οτι αυτοματα ειναι τζαμπα μαγκιες.
Η ιδεα ηταν και ειναι απροσωπη και μπορει να ειναι τοσο καλη ή κακη ανεξαρτητα απο το ποιον και τον εν γενει βιο αυτου που την εκφραζει.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 28, 2013, 05:19:59 μμ »
greedo και αυτο τωρα τι σημαινει? Παιδια μην ψαχνετε δικαιολογιες και επιχειρηματα παραγεμισμενα με κολοκυθια τουμπανα.
Η ελλαδα πρωτιστως εχει χρεωκοπησει αξιακα, θεσμικα, πολιτισμικα τα οποια με τη σειρα τους εφεραν την οικονομικη χρεωκοπια.
Το να ρωτας τωρα τετοια πραγματα για να μου πεις στη συνεχεια οτι εδω δινεται τοσο μεγαλη εμφαση, αρα η κοινωνια το εχει αναγκη η καπως ετσι , δε λεει τιποτα, απλα αναφερεις για τι  γινεται και οπως σε καθε τι παντα υπαρχει και καποιος λογος.
Προσωπικα εναντιωνομαι σε μια κατασταση την οποια θεωρτω αισχος, τοσο απλα, χωρις να μπαινω στη διαδικασια του γιατι δημιουργηθηκε και γιατι επαναλαμβανεται.
Αν ήσουν αδιόριστος και είχε τις ίδιες απόψεις θα σου έβγαζα το καπέλο γιατί θα σε θεωρούσα ιδεολόγο. Τα υπόλοιπα για μένα είναι "τζάμπα μαγκιές" για τον απλούστατο λόγο ότι δε μπορείς να μας αποδείξεις ότι τα λες από ιδεολογία και όχι από εμπάθεια.

Εμενα, που ειμαι αδιοριστη και συμφωνω με τον nickitol, θα μου βγαλεις το καπελο;
 
Τον μονον ιδιαιτερά που παραδεχομαι ειναι αυτον που κοβει αποδειξη και μαλιστα πραγματικη αποδειξη, οχι παζαρεμενη. (να μου δωσεις 20 ευρω και να σου κοψω αποδειξη για 10)

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 28, 2013, 05:32:48 μμ »
Σαφώς! Μαγκιά σου αν δε θέλεις να κάνεις. Τώρα γιατί κάνω εγώ; Γιατί μπορώ. Κι επειδή σύμφωνα με τους νόμους του ελληνικού κράτους είμαι νομιμότατος.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 28, 2013, 05:44:15 μμ »
Σαφώς! Μαγκιά σου αν δε θέλεις να κάνεις. Τώρα γιατί κάνω εγώ; Γιατί μπορώ. Κι επειδή σύμφωνα με τους νόμους του ελληνικού κράτους είμαι νομιμότατος.

Συναδελφε αδιοριστε, ησουν νομιμοτατος οσο δεν ειχες ουτε μια ωρα διδασκαλιας στο σχολειο. ;) Φετος που εργαζοσουν σε σχολειο κι ειχες υπογραψει οτι δεν κανεις φροντιστηρια κι ιδιαιτερα, δεν ησουν νομιμος πλεον. Το κρατος δεν το ενδιαφερει αν εισαι 5, 15 ή 30 ωρες στο σχολειο, το ενδιαφερει να μην υπαρχει το ασυμβιβαστο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.