*

Αποστολέας Θέμα: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)  (Αναγνώστηκε 15271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 01:15:16 μμ »
μπορώ να βάλω μια ανακοίνωση εδώ; ;D
αν υπάρχει εκπαιδευτικός προφανώς νηπιαγωγός(λόγω του ωραρίου που είναι εναλλάξ πρωί απόγευμα)
που μετακινείται Ηράκλειο-Λιμένα Χερσονήσου ή Χεσόνησο,Γούβες και τα υπόλοιπα χωριουδάκια στην ενδιάμεση διαδρομή και ενδιαφέρεται για κοινή μετακίνηση ας στείλει προσ.μήνυμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:24:18 »

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 05:44:51 μμ »
Βέβαια η ηρωική μας βιολόγος κάθεται και κάθε σ/κ βγάζει το πρόγραμμα των αυτοκινήτων (όπως το λέμε  ;D ) για την επόμενη εβδομάδα.Έτσι δεν αδικείται κανείς, απλά τη μια  εβδομάδα παίρνει ένας μόνο μια φορά το αμάξι, την επόμενη το παίρνει δύο.Αυτό οφείλεται στο μικρό αριθμό εκπαιδευτικών στο σχολείο μας.Είναι δε τόσο επιτυχημένο που στα γκρουπ μας έρχεται και ο Λυκειάρχης  ;) Το να έρθει κάποιος μόνος του είναι πλεον πολυτελεια γιατί όλοι μενουμε 35 χλμ απο το σχολειο.'Αρα 70 πήγαινε έλα.Και μπορεί ο δρόμος να είναι εξαιρετικός, αλλά ...πολλά τα λεφτά Άρη !!! Πάμε την πρωτη ώρα όλοι και από την 5η και μετά μπορούμε να φεύγουμε και να αλλάξουμε και οδηγο αν αυτος πχ έχει 7η και βιαζόμαστε.
Κοίτα, κι εγώ πέρυσι πήγα σ' ένα γυμνάσιο, 60 χλμ από την πόλη, και μαζί με τους συναδέλφους από το διπλανό λύκειο και το δημοτικό, ήμασταν 14 αυτοκίνητα. Δεν υπήρχε συνάδελφος χωρίς αυτοκίνητο. Τις προηγούμενες χρονιές οι συνάδελφοι τηλεφωνιόντουσαν την προηγούμενη και έβλεπαν ποιος θα οδηγήσει, ή το αποφάσιζαν το ίδιο το πρωί!!! Είναι τουλάχιστον προφανές ότι κάποιοι σίγουρα θα αδικούντο. Έτσι ορίσαμε κάποιον να βγάλει μεγάλο (σε διάρκεια) πρόγραμμα. Στην αρχή έβγαζε μηνιαίο και μετά εφαρμόζαμε το ίδιο για όλο το χρόνο. Ήταν το πιο δίκαιο που μπορούσε να γίνει, αφού μπορούσες να δεις πόσες φορές οδηγούσε ο καθένας.

Αποσυνδεδεμένος ANTHIMARIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 10:45:41 μμ »
Παιδιά, θα ήθελα  να ρωτήσω εάν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που μετακινούνται καθημερινά Θεσ/νίκη -Σέρρες για κοινή μετακίνηση.Απαντήστε μου σας παρακαλώ, σε προσωπικό μήνυμα. (Δεν διαθέτω αυτοκίνητο). Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος Stavroshitas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 08:42:49 μμ »
Παιδιά ενδιαφέρομαι για μετακίνηση της συζύγου μου Πάλαιρος - Ιωάννινα. Στείλτε  προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:24:18 »

Αποσυνδεδεμένος ga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 10:52:59 πμ »
Κι εγώ φέτος συμμετέχω σε γκρουπάκια μαζί με τους υπόλοιπους καθηγητές του σχολείου, ευτυχώς στάθηκα τυχερή και το κλίμα είναι τέλειο! Η μέρα ξεκινάει εκπληκτικά και στο γυρισμό, μέχρι να φτάσουμε, έχω ηρεμήσει πλήρως από την ένταση του σχολείου! Όσοι έχουμε αυτοκίνητα τα χρησιμοποιούμε κυκλικά και κάποιοι που δεν οδηγούν δίνουν κάθε μήνα ένα συμφωνημένο ποσό το οποίο μοιραζόμαστε οι υπόλοιποι. Χωρίς σκέψη, συμφέρει, αντί να χρησιμοποιώ το αυτοκίνητό μου 5 μέρες την εβδομάδα και να κάνω 90 km καθημερινά σε επαρχιακό δρόμο, μου αντιστοιχεί να το χρησιμοποιώ 1 ημέρα την εβδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 11:57:57 πμ »
ολα καλα αλλα...
ενα αυτοκινητο με 5 ατομα μεσα η ακομα και 4 έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να τρακάρει αν προκύψει μία επικίνδυνη κατάσταση στο δρόμο. Το αυτοκίνητο με 4 ενήλικες μέσα ουσιαστικά μετατρέπεται σε βάρκα, εκτός φυσικά εάν πρόκειται για αυτοκίνητο πολύ πολύ καλό...και ακριβό.
υπάρχουν παραδείγματα πολλά που το car pooling σε επαρχιακούς δρόμους έχει αποβεί μοιραίο.
Το car pooling είναι μόνο για την πόλη ή έστω για αυτοκινητόδρομο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 07:35:58 μμ »
ολα καλα αλλα...
ενα αυτοκινητο με 5 ατομα μεσα η ακομα και 4 έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να τρακάρει αν προκύψει μία επικίνδυνη κατάσταση στο δρόμο. Το αυτοκίνητο με 4 ενήλικες μέσα ουσιαστικά μετατρέπεται σε βάρκα, εκτός φυσικά εάν πρόκειται για αυτοκίνητο πολύ πολύ καλό...και ακριβό.
υπάρχουν παραδείγματα πολλά που το car pooling σε επαρχιακούς δρόμους έχει αποβεί μοιραίο.
Το car pooling είναι μόνο για την πόλη ή έστω για αυτοκινητόδρομο.
Συνάδελφε την ξέρεις την παροιμία "όπου φτωχός κι η μοίρα του;".

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 07:46:21 μμ »
ολα καλα αλλα...
ενα αυτοκινητο με 5 ατομα μεσα η ακομα και 4 έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να τρακάρει αν προκύψει μία επικίνδυνη κατάσταση στο δρόμο. Το αυτοκίνητο με 4 ενήλικες μέσα ουσιαστικά μετατρέπεται σε βάρκα, εκτός φυσικά εάν πρόκειται για αυτοκίνητο πολύ πολύ καλό...και ακριβό.
υπάρχουν παραδείγματα πολλά που το car pooling σε επαρχιακούς δρόμους έχει αποβεί μοιραίο.
Το car pooling είναι μόνο για την πόλη ή έστω για αυτοκινητόδρομο.

Ε ναι, αν ο άλλος δεν ελέγχει τα ελαστικά του, τα φρένα του (με τακτικό σέρβις) και τρέχει σαν τρελός στις στροφές, θα φταίνε οι 4 συνεπιβάτες..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 09:06:02 μμ »
Κι εγώ φέτος συμμετέχω σε γκρουπάκια μαζί με τους υπόλοιπους καθηγητές του σχολείου, ευτυχώς στάθηκα τυχερή και το κλίμα είναι τέλειο! Η μέρα ξεκινάει εκπληκτικά και στο γυρισμό, μέχρι να φτάσουμε, έχω ηρεμήσει πλήρως από την ένταση του σχολείου! Όσοι έχουμε αυτοκίνητα τα χρησιμοποιούμε κυκλικά και κάποιοι που δεν οδηγούν δίνουν κάθε μήνα ένα συμφωνημένο ποσό το οποίο μοιραζόμαστε οι υπόλοιποι. Χωρίς σκέψη, συμφέρει, αντί να χρησιμοποιώ το αυτοκίνητό μου 5 μέρες την εβδομάδα και να κάνω 90 km καθημερινά σε επαρχιακό δρόμο, μου αντιστοιχεί να το χρησιμοποιώ 1 ημέρα την εβδομάδα!
ga να σε ρωτήσω κάτι έτσι από περιέργεια; Το ποσό που δίνουν αυτοί που δεν έχουν αυτοκίνητο, πως το έχετε υπολογίσει;

Αποσυνδεδεμένος ga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 09:44:19 μμ »

ga να σε ρωτήσω κάτι έτσι από περιέργεια; Το ποσό που δίνουν αυτοί που δεν έχουν αυτοκίνητο, πως το έχετε υπολογίσει;

Yπολογίσαμε περίπου πόσα λίτρα καίει το αμάξι του καθενός για το δρομολόγιο, προφανώς δεν καίνε όλα το ίδιο ούτε η τιμή της βενζίνης είναι σταθερή, αλλά εντάξει, βγάλαμε έναν μέσο όρο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 09:20:59 πμ »
Ξέρεις, η διαφορά μερικές φορές είναι μεγάλη. Στα δικά μου πχ αυτοκίνητα η ίδια διαδρομή με τον ίδιο οδηγό για το πήγαινε μόνο ήθελε 45-50 ευρώ συμπλήρωμα βενζίνης στο ένα και 75-80 στο άλλο. 

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 09:57:46 πμ »
Αυτή την περίπτωση,  έθιξα υποθετικά στην προηγούμενη σελίδα του τόπικ και έπεσαν πάνω μου όλοι λόγω της άποψής μου. Πολλοί βέβαια διαβάζουν φευγαλέα τα μηνύματα και δεν αντιλαμβάνονται σωστά το νόημά τους. Έτσι οι περισσότεροι νόμισαν ότι αναφέρομαι στην περίπτωση που όλοι έχουν αυτοκίνητα και τα χρησιμοποιούν εξίσου.


Είχα πει λοιπόν σε μία περίπτωση που τα άτομα του γκρουπ δεν έχουν όλα αυτοκίνητα, να θεωρείται κόστος μεταφοράς ανά άτομο σύμφωνα με το αυτοκίνητο που καίει περισσότερο. Αν ο κάτοχος του παλιού δεχθεί κάποια μείωση σε αυτό το ποσό ακόμη καλύτερα. Θεωρώ άδικο ο κάτοχος της νέας τεχνολογίας να πληρώνεται με 50€ και ο άλλος 80€. Προσωπικά δεν θα το δεχόμουν τουλάχιστον για μικρότερες αποστάσεις. Άλλωστε όταν στο αυτοκίνητο είναι 4-5 άτομα το κόστος μεταφοράς διπλασιάζεται. Είναι και η ταλαιπωρία. Είναι κρίμα όμως να μην επιτευχθεί συμφωνία έστω για οικολογικούς λόγους και λόγους παρέας.
Επίσης δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας με περισσότερα άτομα αν πας πιο αργά...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 10:16:47 πμ »
Κοιτα, επειδή μου έχει τύχει ελάχιστες φορές να μετακινηθώ με αυτοκίνητο συναδέλφου, γιατί πάντα παίρνω το δικό μου, δεν έχω καταλήξει ποιο τελικά είναι το σωστό.
Τη 1 χρονιά που μου έτυχε, συνέπιπτε το ωράριο με την άλλη συνάδελφο μόνο 2 μέρες, οπότε τη 1 το έπαιρνα εγώ και την άλλη αυτή. Παράλληλα, ή εγώ ή αυτή παίρναμε μαζί μας πάντα μια ωρομίσθια. Εννοείται ότι ποτέ δεν της πήραμε χρήματα.
Τη 2η χρονιά, που ήταν η μετακίνηση των 400+400 χλμ κάθε ΣΚ, επειδή μόνο εγώ οδηγούσα, η συνάδελφος μού έδινε από 20- 30 ευρώ, ανάλογα με την τιμή της βενζίνης, αλλά πάντα "παίζαμε" εκ περιτροπής καφέδες, φαγητά στη διαδρομή. Πάντως, στις τόσο μεγάλες μετακινήσεις και ειδικά αν ξεκινάς ξημερώματα, για μένα τουλάχιστον, είναι εξίσου σημαντικό το ότι έχεις παρέα και λες καμιά κουβέντα. Γιατί και οι τόσες ώρες μοναξιάς στο τιμόνι δεν παλεύονται.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση με αυτοκίνητα συναδέλφων(car pooling)
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 10:36:33 πμ »
Και να προσθέσω ότι, σε μένα τουλάχιστον, είναι πολύ δύσκολο να αυξήσω το ποσό (ακόμη και στα ιδιαίτερα ζοριζόμουν πολύ). Οπότε, ακόμη κι αν έπαιρνα τη... φαγάνα και πηγαίναμε, δεν της ζητούσα παραπάνω χρήματα. Η ίδια η συνάδελφος μού έδινε παραπάνω, ανάλογα με τα σκαμπανεβάσματα της βενζίνης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161828
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 514
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.