*

Αποστολέας Θέμα: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 284929 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1540 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 11:49:26 πμ »
Ο καθενας τα βλέπει απότην πλευρά του. Ένας ανθρωπος που δεν εχει υποχρεώσεις λογικό να πάει οπουδήποτε στην Ελλάδα. Κάποιος με οικογένεια δεν μποορεί να τρέχει σε όλη την ελλάδα γιατί κ ανάγκη να χει τα χρήματα μπορεί να του στοιχίσει στην προσωπική του ευτυχία (να χωρίσει, προβλήματα με παιδιά κτλ)Δεν έχω οικογένεια δούλεψα 3 χρόνια ωρομίσθια και 2 αναπληρώτρια. Στις αρχές δήλωνα όλη την Ελλάδα απλά δεν με κάλεσαν ποτέ. Οπως εγιναν τώρα τα πράγματα δεν θα πήγαινα οπουδήποτε χωρίς να ξέρω πως κάποτε θα διοριστώ. Προτιμώ να μαι κοντά στο σύντροφό μου και να παίρνω χαρτζιλίκι από κάποια ιδιαίτερα. Το μόνο που θέλω να πω είναι πως όλοι έχουμε δίκιο από την πλευρά μας γιατί καθένας βιώνει διαφορετική καθημερινότητα κ βάζει άλλες προτεραιότητες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:42 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1541 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 12:51:09 μμ »
Catwoman, καλημερα :))
εγω αναφερομαι κυριως σε αυτους που δεν παρουσιαζονται στις περιοχες που διοριζονται. Αλλος θα πηγαινε τρεχοντας κ αυτοι κλαιγονται κιολας οπως λεει ο vaggis...αρα δεν εχουν κ τοσο αναγκη να δουλεψουν γιατι αυτος που εχει πραγματικη αναγκη παει κ για 500 ευρω οπουδηποτε!!

Aν πάει για 500 ευρώ οπόυδήποτε τότε μάλλον δεν έχει και τόσο μεγάλη ανάγκη, αφού έχει τη πολυτέλεια να πληρώνει από τη τσέπη του προκειμένου να εργαστεί.
Η ίδια δηλώνεις οτι δε θα πάς ποτέ αναπληρώτρια (μάλλον απαισιόδοξο, ποτέ μη λες ποτέ), επομένως μάλλον δεν έχεις πάει και ως τώρα. Συνεπώς πώς μπορείς να κρίνεις άλλους οι οποίοι διαμαρτύρονται για την επιδείνωση συνθηκών τις οποίες δεν έχεις βιώσει?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος vannta_kar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1542 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 03:43:14 μμ »
Βρε παιδιά!!!έλεος!Καλά κάνετε και λέτε τις απόψεις σας αλλά αυτή η ανθρωποφαγία δεν έχει πια όριο!Βασικά, όλοι ξέρουμε πως στο δημόσιο δεν υπήρχε ποτέ χώρος για όλους.Οι πιο πολλοί εκπαιδευτικοί θα έμεναν εκτός-καλώς ή κακώς.Έχει γίνει άραγε αντιληπτό;;;Επίσης, οι νέοι συνάδελφοι κάτω των 30 πλέον γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει προοπτική διορισμού, οπότε θα στραφούν αλλού.Κι εγώ δούλευα σε φροντιστήρια χρόνια.Δεν καταλαβαίνω τη νοοτροπία του να πρέπει όλοι μας να γίνουμε δημόσιοι υπάλληλοι.Προσωπικά, σκέφτομαι σοβαρά μετά από πολλά χρόνια δουλειάς στο δημόσιο σχολείο και πολλές επιτυχίες στο ΑΣΕΠ να παρατήσω το επάγγελμα.Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας.Βγάζω 800 ευρώ στου διαόλου τη μάνα και φίλες μου κάτω των 30 που δεν βλέπουν φως στο τούνελ για δημοσιο βγάζουν 2000 από ιδιαίτερα στον τόπο τους.Είναι επιλογή μου....ναι...δεν κλαίγομαι.Απλά, διαπιστώνω μια πραγματικότητα.Ας χαλαρώσουμε.Το σίγουρο είναι  πως έχουμε επιλογές βρε παιδιά και εκτός δημοσιου όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα.Διάθεση για δουλειά να υπάρχει.Ας είμαστε αισιόδοξοι!!!

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1543 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 04:15:36 μμ »
Βρε παιδιά!!!έλεος!Καλά κάνετε και λέτε τις απόψεις σας αλλά αυτή η ανθρωποφαγία δεν έχει πια όριο!Βασικά, όλοι ξέρουμε πως στο δημόσιο δεν υπήρχε ποτέ χώρος για όλους.Οι πιο πολλοί εκπαιδευτικοί θα έμεναν εκτός-καλώς ή κακώς.Έχει γίνει άραγε αντιληπτό;;;Επίσης, οι νέοι συνάδελφοι κάτω των 30 πλέον γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει προοπτική διορισμού, οπότε θα στραφούν αλλού.Κι εγώ δούλευα σε φροντιστήρια χρόνια.Δεν καταλαβαίνω τη νοοτροπία του να πρέπει όλοι μας να γίνουμε δημόσιοι υπάλληλοι.Προσωπικά, σκέφτομαι σοβαρά μετά από πολλά χρόνια δουλειάς στο δημόσιο σχολείο και πολλές επιτυχίες στο ΑΣΕΠ να παρατήσω το επάγγελμα.Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας.Βγάζω 800 ευρώ στου διαόλου τη μάνα και φίλες μου κάτω των 30 που δεν βλέπουν φως στο τούνελ για δημοσιο βγάζουν 2000 από ιδιαίτερα στον τόπο τους.Είναι επιλογή μου....ναι...δεν κλαίγομαι.Απλά, διαπιστώνω μια πραγματικότητα.Ας χαλαρώσουμε.Το σίγουρο είναι  πως έχουμε επιλογές βρε παιδιά και εκτός δημοσιου όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα.Διάθεση για δουλειά να υπάρχει.Ας είμαστε αισιόδοξοι!!!
++++ Συμφωνώ και επαυξάνω συνάδελφοι ....ενω και εγω εχω  εργαστει : ωρομισθια , αναπληρωτρια σε δημόσια σχολεια , σε ιδιωτικα εκπαιδευτηρια , σε φροντιστηρια κ.τ.λ. και ειχα και ιδιαιτερα αρκετα και τολμώ να πω πως ειδικα στον κλαδο της αγγλικης φιλολογιας αν ψαχτεις καλα και το κυνηγησεις συστηματικα θα εχεις δουλεια . Το δημοσιο σχολειο και η εκπαιδευση εν γενει ειναι και ενδιαφερουσα και ελκυστικη επαγγελματικη διεξοδος αλλά είναι γεγονος πως ειναι και απαιτητικα -ανταγωνιστικα στις εποχες που ζουμε !!! Ας μελετησουμε , ας επιμορφωθουμε και ας μετεκπαιδευτουμε οσοι και οσες μπορουμε και στην τελικη δεν νομιζω πως θα παμε χαμενες /χαμενοι...Το καλο ειναι να μην κολλαει το μυαλο...και εγω ειμαι πανω απο 30 χρονων αλλά δεν εχω θεωρω την μονομανια του δημοσιου ....ας ανοιξουμε τα ματια μας ολοι και ολες , νεοι και παλιοι εκπαιδευτικοι  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:42 »

Αποσυνδεδεμένος sardelitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1544 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 04:58:11 μμ »
Καλησπέρα σας! Βρήκα το παρακάτω κείμενο στο ΑΒ πριν λίγο. Αφορά κενά σε Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία σε όλη την Ελλάδα, όλων των ειδικοτήτων και πιστεύω ότι θα αφορά και τη δική μας.

http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%AD%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7

Επίσης, εκφράζω τη βαθιά μου λύπη για το τραγικό  δυστύχημα που συνέβη σε συνάδελφο, την ώρα που προσπαθούσε να φτιάξει το χριστουγεννιάτικο στολισμό του σχολείου όπου δούλευε, για τους μαθητές της και τους συναδέλφους της .
Καλό της ταξίδι!

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1545 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 09:31:00 μμ »
Κι εγω να ευχηθω καλο ταξιδι στη συναδελφο που εφυγε τοσο αδοξα..Οσο για εσας συναδελφοι που θα τρεχατε για 500 ευρω στου διαολου τη μανα μπραβο σας που επικροτειτε την εξαθλιωση της Ελλαδας και λετε ναι στα ψιχουλα που σας ριχνουν.Οπως πολυ σωστα ειπε Ο Γιαννης μαλλον εχετε πηγες απο αλλου γτ με 500 απλα δε μετακομιζεις πουθενα.Αφηστε λοιπον κι εμας να κλαιγομαστε.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1546 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 09:36:50 μμ »
Και αν ειναι δυνατον να κανετε τοσο σφοδρη επιθεση εναντιον ανθρωπων που δε γνωριζετε στο ελαχιστο τις συνθηκες ζωης τους.Εγω πρεπει να συντηρησω 2 σπιτια και δεν απολογουμαι σε κανεναν που κλαιγομαι γιατι γινομαι χιλια κομματια για 500 ευρω.Αν ειναι δυνατον τοσες μα@@ες που διαβασα..

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1547 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 09:40:53 μμ »
Και αν ειναι δυνατον να κανετε τοσο σφοδρη επιθεση εναντιον ανθρωπων που δε γνωριζετε στο ελαχιστο τις συνθηκες ζωης τους.Εγω πρεπει να συντηρησω 2 σπιτια και δεν απολογουμαι σε κανεναν που κλαιγομαι γιατι γινομαι χιλια κομματια για 500 ευρω.Αν ειναι δυνατον τοσες μα@@ες που διαβασα..

 ::) ::)lady... θυμήσου, είσαι μια lady!! ;D ;D
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1548 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 10:01:48 μμ »
Λοιπον επειδη βλεπω οτι οι περισσοτεροι παρεξηγηθηκατε κ δεν ειχα καμια προθεση να προσβαλλω κανεναν και καμια συναδελφο...Γιατι ξερω τις συνθηκες της δουλειας κ πηγαινοερχομαι σε ολη τη χαλκιδικη απο τη θεσσαλονικη καθημερινα και δουλευω για ουτε 200 ευρω το μηνα κ πολυ πιθανον πολλοι απο εσας κανετε το ιδιο..
Εμενα οι απορια μου ειναι γιατι ορισμενοι αφου ξερουν εκ των προτερων οτι δε θα μπορεσουν πχ να πανε στην Κρητη ή στα Δωδεκανησα τοτε γιατι τα δηλωνουν;;

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1549 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 10:08:02 μμ »
μα τωρα βρε ιφιγενεια, σοβαρα, ειναι πολλοι αυτοι που δηλωνουν και δεν πανε; τοσοι πολλοι για να ειναι άξιο λογου; προφανος, οσοι το κανουν αυτο, εχουν δει τη ζωη τους να αλλαζει μεσα στους μηνες που μεσολαβησαν, γιατι δεν ειναι και λιγοι και τα δεδομενα αλλαζουν συνεχως.. πώς ειναι δυνατόν να κρινουμε ανθρώπους για τους οποιους δεν εχουμε ιδεα πώς ζουν και τι συνέβη στη ζωη τους; κι εμενα, ας πουμε, μπορει να ειχα βαλει κουτακι, αλλα να μου εκαναν προταση γαμου και να γινοταν γαμος εξπρες και να μην ηθελα μετα να φυγω και μεσα στη φουρια μου να μην απενεργοποιησα την αιτηση; θα απολογηθω και για αυτο;; ημαρτον πια!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1550 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 10:10:47 μμ »
Θεωρώ ότι αυτοί που ξέρουν εκ των πρότερων ότι δε μπορούν να πάνε οπουδήποτε δε δηλώνουν πλέον όλες τις περιοχές. Άλλοι συνάδελφοι που αρνούνται στην πορεία ίσως τον Ιούνιο ή Ιούλιο που κάνουν την αίτηση να μη μπορούν να υπολογίσουν με ακρίβεια τις μεταβολές  στη ζωή τους. Αλλά ούτε αυτοί είναι τόσο πολλοί.
Planety τώρα είδα ότι λέμε τα ίδια πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2012, 10:13:44 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1551 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 10:12:46 μμ »
Εμενα προσωπικα μου φαινεται φοβερη μικροπρεπεια να ασχολουμαστε ακομα με αυτο το θεμα.Λες και μας δινουν 2000 και κοιταζουμε το γαιδαρο στα δοντια..δηλαδη κραζετε το συναδελφο που απορριπτει τα ψιχουλα?ε οκ σορρυ αλλα ειναι προκλητικο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1552 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 11:56:17 μμ »
'Εχω απλά να προσθέσω ενημερώνοντας τους νέους συναδέλφους ότι εμείς οι 40 παρά κάτι μπήκαμε σε μια σχολή καθώς και βγήκαμε από αυτή με άλλες συνθήκες από αυτές που δημιουργήθηκαν στην πορεία. Επετηρίδα, 24μηνο, 30μηνο... Ο καθένας λοιπόν από εμάς έκανε τις επιλογές του βάσει κάποιων δεδομένων πουθ στην πορεία άλλαξαν. Θα μου πείτε δεν είχαμε υπογράψει και συμβόλαιο ότι μπαίνοντας στη σχολή το μέλλον μας ήταν προδιαγεγραμμένο! Το θέμα όμως είναι ότι ενώ οι αλλαγές πάντοτε συνέβαιναν και πάντοτε θα συμβαίνουν τα τελευταία 2 χρόνια το κακό έχει παραγίνει από μήνα σε μήνα δεν ξέρεις τί έχεις να αντιμετωπίσεις.  >:( Σκεφτείτε λίγο ποιά δεδομένα είχαμε το καλοκαίρι που κάναμε τις αιτήσεις μας και τί ισχύει αυτή τη στιγμή. 'Ισως κάποιοι φάνηκαν λίγο πιο αισιόδοξοι από ότι έπρεπε  ;)
Τελωσπάντων ας μην κρίνουμε απόψεις και συμπεριφορές ελαφρά τη καρδία. Εδώ μέσα δεν είμαστε παρά ένα ψευδώνυμο όμως πίσω από κάθε nickname υπάρχει ένας άνθρωπος με συναισθήματα και μια προσωπική ιστορία για τον καθένα διαφορετική όπως και οι επιλογές του. Ας εφαρμόσουμε το τεκμήριο της αθωότητας και μεταξύ μας αντιμετωπίζοντας τους συναδέλφους πρώτα με καλή προαίρεση. Δεν μπορώ να διαβάζω άλλα πρικρόχολα σχόλια. (αν και εδώ είμαι σίγουρη ότι θα βρεθούν κάποιοι που θα πουν απλά να μην τα διαβάζω  :o
ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ  ;D
ladylav τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2012, 11:58:02 μμ από daffodils »
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1553 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 12:03:36 πμ »
μα τωρα βρε ιφιγενεια, σοβαρα, ειναι πολλοι αυτοι που δηλωνουν και δεν πανε; τοσοι πολλοι για να ειναι άξιο λογου; προφανος, οσοι το κανουν αυτο, εχουν δει τη ζωη τους να αλλαζει μεσα στους μηνες που μεσολαβησαν, γιατι δεν ειναι και λιγοι και τα δεδομενα αλλαζουν συνεχως..

Για να μην παρεξηγηθώ από κανέναν, αρχικά θα πω ότι και οι δύο πλευρές έχετε δίκιο.Planety δεν ξέρω αν στατιστικά αρνούνται πολλοί, αλλά στο σχολείο μου εδώ και 1 χρόνο και κάτι, επί 4 φάσεις, (3 πέρυσι και μία φέτος) όλες οι αγγλικών αρνούνται.Δεν είναι με κουτάκι όλες , γιατί οι 3 ήταν από τον ακριβώς δίπλα νομό (για την 4η δεν θυμάμαι ακριβώς όμως)Σίγουρα για να αρνηθούν είχαν σοβαρούς λόγους και σίγουρα τα 900 ευρώ δεν είναι πολλά.Από την άλλη βλέπω στο θέμα σας εδώ, να είναι πολλά άτομα άνεργα που θα έρχονταν με τα χρήματα αυτά και σκέφτομαι...μήπως θα έπρεπε όταν η ζωή και οι συνθήκες αλλάζουν, να απενεργοποιούν κάποιοι την αίτηση ; Γιατί και τα παιδιά είναι κρίμα να έχουν πάψει πια να κάνουν αγγλικά και στο Γυμνασιο και στο Λύκειο μας , και κάποιοι συνάδελφοί μας που είναι άνεργοι είναι κρίμα να μένουν χωρίς δουλειά....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 673

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.