*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 70911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 11:57:54 μμ »
Δεν είναι υπαιτιότητά του για να έχει ποινή. Ποινή έχεις μόνο αν παραιτηθείς. Εξάλλου πρόκειται για θέμα υγείας γνωστό στην υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:23 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:50:09 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αναρρωτική άδεια των 15 ημερών για τους αναπληρωτές  μετράει μαζί με τα Σαββατοκύριακα; Ή μόνο τις εργάσιμες ημέρες μετράς; Επίσης για να επιδοτηθείς από ΙΚΑ πρέπει να έχεις 100 ένσημα διάβασα στο site του ΕΦΚΑ τους τε καιρούς μήνες... εγώ δεν τα έχω! Άρα δεν επιδοτούμαι; Και εάν δεν επιδοτούμαι πρέπει πάλι για την, αναρρωτική άνω των 15 ημερών να περάσω από επιτροπή; Και τι ακριβώς η ναι ναι αυτό; Παρουσιάζομαι μπροστά τους ή τα χαρτιά μου μόνο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 11:20:50 μμ »
Η αναρρωτική άδεια δεν διακόπτεται τα Σαββατοκύριακα. Άρα 15 μέρες αδείας έχουν μέσα και 2 Σαββατοκύριακα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει η προϋπόθεση των 100 ενσήμων για να επιδοτηθείς. Αν το λέει στο site του ΕΦΚΑ θα ισχύει.
Για τις μεγάλες αναρρωτικές όλοι περνούν αναγκαστικά από επιτροπή. Θα δούνε τις εξετάσεις του αν είναι απαραίτητο.
Θα τον ρωτήσουν αν μπορεί να συνεχίσει να εργάζεται και αναλόγως με τα δεδομένα θα αποφασίσουν τι θα γίνει.

Έχω περάσει από επιτροπή σε δημόσιο νοσοκομείο, αλλά ήμουν ήδη καλά και είχα επιστρέψει κανονικά στο σχολείο.
Εσύ από ό,τι κατάλαβα αναφέρεσαι σε αναπληρωτή που δεν μπορεί να συνεχίσει τα καθήκοντά του. Είναι άλλη περίπτωση.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Περαστικά.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 11:31:30 μμ »
Σ’ευχαριστω για τις πληροφορίες και την αμεσότητα σου! Δυστυχώς πρόκειται για επιλόχειο κατάθλιψη. Δεν ξέρω από που πρέπει να ξεκινήσει κανεις. Τι εννοω..Πρώτα απ’ολα εννοείται όταν πρώτα κανεις χρήση των αδειών που δικαιούσαι κανονικές, 15 αναρρωτική και μετά παίρνεις την αναρρωτική την πολύμηνη. Πιθανόν και μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Το θέμα είναι να μην στραβώσει κάπου και δεν την κάνουν δεκτή καθώς τότε αναγκαζόμαστε σε παραίτηση και άρα ποινή για το τρέχον και επόμενο έτος. Γι’αυτο με φοβίζει το κομμάτι της επιτροπή. Ποτε σε καλούν; Πας αυτοπροσώπως ή στέλνεις τα χαρτιά σου; Σε καλούν εγκαίρως; Πως μπορούν αφού οι ειδικότητες τους ειναι πχ παθολόγοι κλπ να καταλάβουν ότι η λεχώνα έχει επιλόχειο; Ίσως λέω ανησυχίες αλλά είναι πολλά τα ερωτήματα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:23 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 11:46:44 μμ »
Αν γέννησε πρόσφατα δικαιούται να πάρει άδεια ανατροφής που δικαιούνται πλέον οι αναπληρώτριες.
Άρα δε θα χρειαστεί να μπει ξανά στην τάξη. Πιστεύω ότι αυτό είναι η καλύτερη λύση.

Το σχολείο ενημερώνει πότε έχει προγραμματιστεί να εμφανιστεί κάποιος στην επιτροπή. Μπορεί να περάσουν 2-3 εβδομάδες
μετά την αναρρωτική, ως την ημέρα της επιτροπής. Πηγαίνεις αυτοπροσώπως. Η ημερομηνία γίνεται γνωστή 1-2 μέρες πριν.
Δεν είμαι ειδικός για να γνωρίζω πώς χειρίζεται τα ζητήματα η επιτροπή. Ίσως να έχουν και ψυχολόγο-ψυχίατρο στην επιτροπή.
Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται άγχος και ανησυχία. Όταν πάει στην επιτροπή θα δει ότι τα πράγματα είναι πιο απλά από ό,τι νομίζει.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 11:55:34 μμ »
Σ’ευχαριστω Lasid!  :)

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 06, 2021, 09:35:38 μμ »
Όποιος γνωρίζει. Για άδεια αναρρωτικη μέχρι 3 μέρες μπορώ να πάρω χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο?Αρκεί?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 07, 2021, 01:14:53 πμ »
Όποιος γνωρίζει. Για άδεια αναρρωτικη μέχρι 3 μέρες μπορώ να πάρω χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο?Αρκεί?
Φυσικά και αρκεί.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 07, 2021, 09:17:15 πμ »
Φυσικά και αρκεί.
Και δεν μπλέκω με ΙΚΑ έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 07, 2021, 03:58:50 μμ »
Και δεν μπλέκω με ΙΚΑ έτσι?
Στο νοσοκομείο υπάρχει κάποιος διοικητικός υπάλληλος, που σφραγίζει τις άδειες εκ μέρους του ΙΚΑ (ΕΦΚΑ).
Αν σου πούνε ότι χρειάζεται, απλώς θα περάσεις από το γραφείο του υπεύθυνου για έγκριση.

Αποσυνδεδεμένος paradox_33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 07, 2021, 04:46:33 μμ »
Για αναρρωτική 2 ημερών απο ιδιώτη γιατρό μου έκοψαν περίπου 35 ευρω. Είναι λογικό? Δεν ξερω αν ειναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΠΥ. Μπορώ να κάνω τώρα κάτι ή είναι πολύ αργά?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 07, 2021, 05:01:18 μμ »
Για αναρρωτική 2 ημερών απο ιδιώτη γιατρό μου έκοψαν περίπου 35 ευρω. Είναι λογικό? Δεν ξερω αν ειναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΠΥ. Μπορώ να κάνω τώρα κάτι ή είναι πολύ αργά?
Λογικό είναι. Ο ασφαλιστικός φορέας δεν πληρώνει τίποτα τις πρώτες 3 μέρες μιας αναρρωτικής. Ο εργοδότης πληρώνει το μισό μεροκάματο. Άρα εσύ έχασες χρήματα που αναλογούν σε μια ημέρα. Εγώ για μια μέρα απεργίας έχασα 68 €.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 07, 2021, 05:02:04 μμ »
Για αναρρωτική 2 ημερών απο ιδιώτη γιατρό μου έκοψαν περίπου 35 ευρω. Είναι λογικό? Δεν ξερω αν ειναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΠΥ. Μπορώ να κάνω τώρα κάτι ή είναι πολύ αργά?

Δεν έχει σχέση οτι ο γιατρός ήταν ιδιώτης. Σε ότι γιατρό και να πάς τις 3 πρώτες μέρες αναρρωτικής χάνεις ενα μέρος απο το ημερομίσθιο. Τις μέρες απο 4-15 πληρώνεσαι κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 07, 2021, 07:17:27 μμ »
Λογικό είναι. Ο ασφαλιστικός φορέας δεν πληρώνει τίποτα τις πρώτες 3 μέρες μιας αναρρωτικής. Ο εργοδότης πληρώνει το μισό μεροκάματο. Άρα εσύ έχασες χρήματα που αναλογούν σε μια ημέρα. Εγώ για μια μέρα απεργίας έχασα 68 €.

Οι κρατήσεις για τις απεργίες υπολογίζονται επί των μεικτών αποδοχών και μάλιστα συμπεριλαμβάνονται και οι κρατήσεις εργοδότη και εργαζομένου, γι`αυτό υπάρχει αυτή η διαφορά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 256
Σύνολο: 265

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.