*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 70960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #196 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 04:57:10 μμ »
Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί. Αναρρωτική ή άδεια μητροτητας δικαιούται από την πρώτη ημέρα. Απλώς δεν πληρώνεται από τη Διεύθυνση. Θα πληρωθεί (αν πληρωθεί κιόλας) μόνο από τον Εφκα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #197 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 05:05:00 μμ »
Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί. Αναρρωτική ή άδεια μητροτητας δικαιούται από την πρώτη ημέρα. Απλώς δεν πληρώνεται από τη Διεύθυνση. Θα πληρωθεί (αν πληρωθεί κιόλας) μόνο από τον Εφκα.
Εγώ μίλησα για την αναρρωτική, όχι για την άδεια μητρότητας, νομίζω είναι ξεκάθαρο. Γνωρίζω ότι οι αναπληρωτές δικαιούνται αναρρωτική μετά την παροχή 10 ημερών εργασίας. Τώρα αν μπορούν να πάρουν αναρρωτική νωρίτερα κι απλώς δεν πληρώνονται από τον εργοδότη, δεν το γνωρίζω, πιθανώς και να ισχύει αν το λες. Σε κάθε περίπτωση δε χρειάζεται να έχει άγχος για αυτό η συνάδελφος, ειδικά στην εγκυμοσύνη θα βρεθεί λύση.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #198 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 05:24:13 μμ »
Για τους αναπληρωτές είναι το ίδιο: αναρρωτική ή μητρότητας (κύηση/λοχεία). Αφού αναλάβει υπηρεσία μπορεί να πάρει ό,τι άδεια δικαιούται. Το τι και πώς θα πληρωθεί και πόσες ημέρες υπολογίζονται στην προϋπηρεσία είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #199 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 08:44:54 μμ »
Καλησπέρα και με το καλό το μωρό! Αναρρωτική δικαιούνται οι αναπληρωτές αφού έχουν εργαστεί 10 μέρες. Μίλα με τη Διεύθυνση και σίγουρα θα βρεθεί κάποια λύση, π.χ. κάποια άλλη άδεια.

Η προϋπόθεση εργασίας 10 ημερών αφορά τη χορήγηση κανονικής άδειας, όχι αναρρωτικης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #200 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 08:50:39 μμ »
Για τους αναπληρωτές είναι το ίδιο: αναρρωτική ή μητρότητας (κύηση/λοχεία). Αφού αναλάβει υπηρεσία μπορεί να πάρει ό,τι άδεια δικαιούται. Το τι και πώς θα πληρωθεί και πόσες ημέρες υπολογίζονται στην προϋπηρεσία είναι άλλο θέμα.

Δε νομίζω ότι αυτές οι δύο άδειες είναι το ίδιο. Επίσης, για αναρρωτική μέχρι 3 ημέρες πληρώνεται από τη διεύθυνσης εκπαίδευσης το μισό των αποδοχών. Για αναρρωτική από 3 μέρες και πάνω ( μέχρι 15 μέρες αναρρωτική δικαιούνται αναπληρωτές) δεν πληρώνεται καθόλου από το σχολείο αλλά μόνο από τον ΕΦΚΑ. Τέλος, μόλις αναλάβει υπηρεσία δεν μπορεί να πάρει όποια άδεια δικαίουται καθώς για να πάρει πχ κανονική πρέπει να έχει κλείσει 2 εβδομάδες εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #201 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 10:00:07 μμ »

Η προϋπόθεση εργασίας 10 ημερών αφορά τη χορήγηση κανονικής άδειας, όχι αναρρωτικης.
Το σχετικό έγγραφο του Υπουργείου για τις άδειες αναφέρει πως για την κανονική άδεια δεν απαιτείται προϋπηρεσία. Όσο για το δεκαήμερο, τώρα που το ξαναείδα, αναφέρει πως οι αποδοχές δίνονται όταν έχουν συμπληρωθεί 10 μέρες εργασίας. Άρα καταλαβαίνω πως μπορεί να πάρει κανείς αναρρωτική αλλά χωρίς να πληρωθεί.

Αποσυνδεδεμένος loukia93

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #202 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 11:10:31 μμ »
Ρώτησα σήμερα τη δευτεροβάθμια και μου είπε ότι δεν δικαιούμαι αν δεν έχω συμπληρώσει 10 μέρες εργασίας. Αλλά και εγώ από την εγκύκλιο αυτό καταλαβαίνω. Ότι απλά δεν την πληρώνομαι και όχι ότι δεν μπορώ να την πάρω. Θ μπορούσα να είμαι ξάπλα στο κρεβάτι, δε μου φαίνεται λογικό να μην μπορώ να την πάρω. Τέλος παντων θα δείξει. Ίσως ζητήσω κανονική άδεια και ο θεός βοηθός. Ευχαριστώ όλους πάντως για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #203 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 11:13:42 μμ »
Ρώτησα σήμερα τη δευτεροβάθμια και μου είπε ότι δεν δικαιούμαι αν δεν έχω συμπληρώσει 10 μέρες εργασίας. Αλλά και εγώ από την εγκύκλιο αυτό καταλαβαίνω. Ότι απλά δεν την πληρώνομαι και όχι ότι δεν μπορώ να την πάρω. Θ μπορούσα να είμαι ξάπλα στο κρεβάτι, δε μου φαίνεται λογικό να μην μπορώ να την πάρω. Τέλος παντων θα δείξει. Ίσως ζητήσω κανονική άδεια και ο θεός βοηθός. Ευχαριστώ όλους πάντως για τις απαντήσεις σας!
Δεν έχω πάρει ποτέ αναρρωτική αλλά ξέρω περιπτώσεις αναπληρωτών που δεν τους έδιναν αν δεν είχαν συμπληρωθεί 10 μέρες εργασίας. Κάνε αύριο κιόλας ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση να ενημερωθείς για το τι θα γίνει και μην αγχώνεσαι για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #204 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 08:50:18 μμ »
Ρώτησα σήμερα τη δευτεροβάθμια και μου είπε ότι δεν δικαιούμαι αν δεν έχω συμπληρώσει 10 μέρες εργασίας. Αλλά και εγώ από την εγκύκλιο αυτό καταλαβαίνω. Ότι απλά δεν την πληρώνομαι και όχι ότι δεν μπορώ να την πάρω. Θ μπορούσα να είμαι ξάπλα στο κρεβάτι, δε μου φαίνεται λογικό να μην μπορώ να την πάρω. Τέλος παντων θα δείξει. Ίσως ζητήσω κανονική άδεια και ο θεός βοηθός. Ευχαριστώ όλους πάντως για τις απαντήσεις σας!
Σύμφωνα με το έγγραφο του υπουργείου εγώ καταλαβαίνω ότι χορηγείται η αναρρωτική, αλλά δεν πληρώνεται χωρίς το 10ήμερο προϋπηρεσίας. Αν καταλαβαίνω καλά με την απώλεια πληρωμής χάνεται και το ένσημο. Αν εξακολουθώ και καταλαβαίνω καλά σύμφωνα με το έγγραφο δε χάνεται η προϋπηρεσία. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου επιβεβαιώσει αυτά που καταλαβαίνω διαβάζοντας; Βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να έχω τραυματιστεί αρκετά, να έχω άδειες και να μη γνωρίζω τις ακριβείς συνέπειες. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με βοηθήσει;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #205 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 10:55:34 μμ »
Αναρρωτική παίρνεις όσες ημέρες θέλεις, με τα αντίστοιχα δικαιολογητικά προφανώς. Το πόσες ημέρες πληρώνεσαι και τι μετράει στην προϋπηρεσία είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #206 στις: Νοέμβριος 26, 2022, 12:37:10 μμ »
Αναρρωτική παίρνεις όσες ημέρες θέλεις, με τα αντίστοιχα δικαιολογητικά προφανώς. Το πόσες ημέρες πληρώνεσαι και τι μετράει στην προϋπηρεσία είναι άλλο θέμα.
Θέλεις να μας πεις για την προϋπηρεσία τι ισχύει; Αν γνωρίζεις,  :)

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #207 στις: Νοέμβριος 26, 2022, 12:52:42 μμ »
Σύμφωνα με το έγγραφο του υπουργείου εγώ καταλαβαίνω ότι χορηγείται η αναρρωτική, αλλά δεν πληρώνεται χωρίς το 10ήμερο προϋπηρεσίας. Αν καταλαβαίνω καλά με την απώλεια πληρωμής χάνεται και το ένσημο. Αν εξακολουθώ και καταλαβαίνω καλά σύμφωνα με το έγγραφο δε χάνεται η προϋπηρεσία. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου επιβεβαιώσει αυτά που καταλαβαίνω διαβάζοντας; Βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να έχω τραυματιστεί αρκετά, να έχω άδειες και να μη γνωρίζω τις ακριβείς συνέπειες. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με βοηθήσει;
Η δευτεροβάθμια μου επιβεβαίωσε ότι την παίρνεις, αλλά δεν πληρώνεσαι. Για προϋπηρεσία δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #208 στις: Νοέμβριος 28, 2022, 06:11:45 μμ »
Θέλεις να μας πεις για την προϋπηρεσία τι ισχύει; Αν γνωρίζεις,  :)
Σε όλη τη διάρκεια της σύμβασης προσμετράται συνολικά χρονικό διάστημα 15 ημερών από το σύνολο των αναρρωτικών αδειών

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #209 στις: Νοέμβριος 28, 2022, 07:29:59 μμ »
Αναρρωτική παίρνεις όσες ημέρες θέλεις, με τα αντίστοιχα δικαιολογητικά προφανώς. Το πόσες ημέρες πληρώνεσαι και τι μετράει στην προϋπηρεσία είναι άλλο θέμα.
Ευχαριστούμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.