*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων  (Αναγνώστηκε 47309 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 04:00:00 πμ »

Κάποιοι φυσικά δεν μπορούν (ή δε θέλουν) να δουν για να αλιεύσουν τα μεγαλύτερα μαργαριτάρια!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:51 »

Αποσυνδεδεμένος DINA@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:02:56 πμ »
Όταν τελείωσα τις σπουδές μου και επέστρεψα στην πόλη μου έβγαλα κάρτες και ξεκίνησα την διαφήμιση σε γνωστούς και φίλους.Βρήκα ένα παιδάκι και 3 ξαδέρφια μου (όντως μακριά από συγγενείς...). Την δεύτερη χρονιά έβαλα αγγελία (αν και επαρχιακή πόλη) και με πήραν τηλέφωνο για ένα παιδί (εξαιρετική οικογένεια) που το έκανα 6 ώρες. Στο τέλος της χρονιάς η μητέρα του παιδιού με σύστησε σε άλλες 3 οικογένειες αλλά εγώ είχα πάρει την απόφαση να μετακομίσω στην Πρωτεύουσα. :-\ Μόλις ήρθα άρχισα πάλι να το λέω σε συγγενείς και φίλους αλλά τίποτα...  :-[ Μετά αποφάσισα να βάλω χαρτάκια σε κολώνες..Ένα βράδυ με τον άντρα μου γυρνούσαμε επί 3 ώρες. Αποτέλεσμα??Με πήραν 2 μαμάδες.. Η μία μου είπε πως παίρνει για μία φίλη της  :P και η άλλη επέμενε να κάνω το παιδί της (Α' Λυκείου) και μαθηματικά κάτι που εγώ δεν κάνω. Μετά ανακάλυψα τις αγγελίες μέσω internet έβαλα σε πολλά site και έτσι βρήκα 2 ιδιαίτερα (Γ' Λυκείου 15 ευρώ και Β' Γυμνασίου 12.5 ευρώ). Καλές οικογένειες και οι δύο, με την δεύτερη συνεχίζουμε και φέτος που ανέλαβα και το δεύτερο παιδί τους. Με πήραν πολλά τηλέφωνα δεν αντιμετώπισα κάτι περίεργο σε συμπεριφορά μόνο μια φορά που ενώ μίλησα με μια μαμά και κλείσαμε ραντεβού να πάω, την μέρα του μαθήματος μου είπε πως δεν μπορεί γιατί δεν βγαίνει οικονομικά (τζάμπα η χαρά) ή μια κοπέλα που μου ζήτησε να κάνω εντομολογία... :o :o Πάντα μου ζητάνε τιμή στο τηλέφωνο.

Σίγουρα το από στόμα σε στόμα είναι το καλύτερο και αν είσαι καλός στην δουλειά σου πάντα αποδίδει!!!Εγώ κάνω και το εξής. Λέω στους γονείς πως για κάθε παιδάκι που θα μου συστήσουν θα έχουν έκπτωση 10 ευρώ... Εκεί να δείτε ενθουσιασμός.!! ::) Είναι δύσκολες εποχές όμως και όλοι περιμένουν να δουν πως θα τα πάνε τα παιδιά στο σχολείο και μετά!! ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!
Ταπεινή μου γνώμη είναι να δοκιμάσετε όλους τους τρόπους γιατί ποτέ δεν ξέρετε που θα σταθείτε τυχεροί!!

Καλή επιτυχία και καλές δουλείες σε όλους μας!! ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:47:59 πμ »
νόμιζα ότι θα βοηθούσε η σελίδα που δημοσίευσα για ιδιαίτερα, αλλά τελικά έκανα λάθος :-[ sorry!

Εκανες πάρα πολύ καλά. 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:02:19 πμ »
Dina παρα πολυ ενδιαφερουσα απαντηση αλλα με γεμισε σκεψεις και αποριες! Καταρχας να πω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα να κανεις εκπτωση οταν σε συστηνουν καπου. Ειναι καλο επικοινωνιακο τρικ.  Δευτερον, ζεις στην πρωτευουσα σωστα; Νομιζω στην επαρχια πολυ πιο δυσκολα εμπιστευεται καποιος ατομο απο αγγελια (hope im wrong). Nομιζω ολοι προτιμανε το γνωστο του γνωστου. Αν θες ενημερωσε με με πμ η και δημοσια σε ποια site εβαλες. Η αληθεια ειναι πως δισταζω αρκετα να αρχισω να δινω το τηλεφωνο μου σε πολλες ιστοσελιδες. Φοβαμαι τις φαρσες και τα περιεργα. Δεν ξερω ποτε να εμπιστευτω οτι προκειται για σοβαρο τηλεφωνημα. Για παραδειγμα τις προαλλες μου τηλεφωνησε καποιος αντρας για αγγελια που ειχα και μου ειπε οτι ειναι εντελως αρχαριος και θελει να μαθει τη γλωσσα. Δυστυχως τον απερριψα διοτι.... διοτι ,δεν ξερω, δεν θεωρησα οτι ενδιαφεροταν στ αληθεια. Δουλεια ψαχνουμε ρε παιδια. Κακως που ο κοσμος δεν μας παιρνει στα σοβαρα. Σκιζουν τις αγγελιες μας, μας παιρνουν τηλεφωνο για πλακα, μας απορριπτουν γιατι ζηταμε 9 ευρω την ωρα. Κι οι γονεις ενδιαφερονται μονο για τιμη. Κανεις δε ρωταει τι σπουδασα, τι βιβλια χρησιμοποιω, τι τροπο διδασκαλιας και φυσικα κανεις δεν ενδιαφερεται αν η τιμη που λεω βγαζει τα στοιχειωδη εξοδα μου. Τι να κανουμε κι εμεις.
Με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ και το συναισθηματικο ξεσπασμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:51 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:45:42 μμ »
Γιατι να σε συγχωρησουμε;Σε ολα δικιο εχεις!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος DINA@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:44:14 πμ »
Ζω στην πρωτεύουσα Bestar. Συμφωνώ πως στην επαρχία πιο δύσκολα εμπιστεύονται άτομο από αγγελία γιατί σίγουρα θα έχουν κάποιον γνωστό που θα έχει κάποιον άλλον που θα κάνει μαθήματα. Εμένα τότε η περίπτωση που με πήρε τηλέφωνο ήταν ζευγάρι δασκάλων που είχαν πάρει μετάθεση οπότε δεν είχαν γνωστούς!! ;) Δεν σου κρύβω πως και εγώ φοβάμαι τα τηλέφωνα που μου κάνουν μέσω αγγελιών. Από την μια για το τι άτομα είναι και από την άλλη όταν πάω και είναι όλα μια χαρά αγχώνομαι αν θα με πληρώνουν στην ώρα τους. Προς το παρόν δεν μου έχει συμβεί κάτι περίεργο!! Τώρα βέβαια επειδή πολύ το συζητώ  δεν μπορεί θα το γρουσουζέψω και όλο και κάτι περίεργο θα γίνει. Εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε. :-[ Όμως δεν ξέρω αν θα πρέπει το θέμα συζήτησής μας να είναι αν πρέπει ή όχι να βάζουμε αγγελία αλλά για το αν θα μας πάρουν τηλέφωνο γιατί εμένα φέτος μόνο ένα τηλέφωνο με πήρανε για ιδιαίτερο και ένα για να μου κάνουν μία πρόταση για φροντιστήριο. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω τις διευθύνσεις που έχω βάλει αγγελίες. Αν ναι ας με ενημερώσει κάποιος για να τις βάλω.

Όσο για αυτό που λες για τους γονείς και την τιμή ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα μαζί σου!Όταν βέβαια εξασφαλίσουν την τιμή το επόμενο που τους ενδιαφέρει είναι τι βαθμό θα πάρει το παιδί τους και όχι τι βάσεις θα αποκτήσει ή τι κενά έχει από προηγούμενες τάξεις!!  :'(

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 08:26:00 μμ »
Dina αν θες στειλε μου ενα πμ με τις διευθυνσεις! Να μην κανουμε και διαφημιση!

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 12:03:16 μμ »
Καλημέρα! Εγώ ξεκίνησα φέτος να ψάχνω για ιδιαίτερα στην επαρχία. Έβαλα από τον Ιούνιο αγγελίες σε τοπικές εφημερίδες, online αγγελίες, χαρτάκια σε όλα τα σχολεία.. κ δεν προέκυπτε τίποτα.. είχα απογοητευτεί.. Μέσω μιας συγγενής μου που με σύστησε σε ένα ιδιαίτερο πήγα μια φορά δοκιμαστικά γιατί οι γονείς δεν είχαν ακόμα αποφασίσει αν θα πάει φροντιστήριο ή αν θα κάνει ιδιαίτερο γιατί δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένοι από την προηγούμενη καθηγήτρια που είχαν. Πήγα και απλά πέρασε την ώρα του το παιδί. Τελικά δεν με πήραν. Παρ'όλο που το παιδί ήταν ευχαριστημένο από εμένα, οι γονείς ήταν μάλλον αποφασισμένοι να το πάνε φροντιστήριο. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι όταν μιλούσε με την συγγενή μου για να πάω για μάθημα είπε πως θέλει τιμή φροντιστηρίου δεν μπορεί να διαθέσει περισσότερα. Δηλαδή 70-80 ευρώ το μήνα αν θυμάμαι καλά για παιδί E senior που είχε σκοπό όμως να δώσει Lower το Μάιο. Δέχτηκα και υπό αυτούς τους όρους διότι είχα ανάγκη να κάνω μια αρχή εργασιακά. Για να μην μακρηγορώ άλλο, το αποτέλεσμα ήταν: Δεν με πήραν..αισθάνθηκα πολύ χάλια που πήγα έστω κ δοκιμαστικά γιατί αργότερα σκέφτηκα δεν είμαστε ρούχα να δοκιμάζουν αν τους κάνουμε ή όχι..είμαστε καθηγητές δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό ούτε εμείς ούτε και αυτοί. Και επίσης, πριν ένα μήνα ξαφνικά χτύπησε το τηλέφωνο μου και προέκυψε ιδιαίτερο από την αγγελία που είχα σε τοπική εφημερίδα. Πολύ καλή οικογένεια και πολύ καλό παιδί και στα οικονομικά δεν με ''έριξαν'' καθόλου. Ίσα-ίσα πρότεινα και πολύ καλή τιμή σύμφωνη με τα δεδομένα της εποχής. Αυτό που πρέπει να κάνουν νέοι καθηγητές σαν εμένα είναι ΥΠΟΜΟΝΗ γιατί στην αρχή είναι πολύ δύσκολα μέχρι να βρεθεί κάτι και φυσικά να μην δέχονται τέτοιου είδους 'δοκιμές' όπως στην δικιά μου περίπτωση. Άλλο να διακοπεί μια συνεργασία διότι το παιδί μπορεί να μην είναι ευχαριστημένο ή οι γονείς να μην τα βγάζουν πέρα κ άλλο να σε καλέσουν απλά για να περάσει η ώρα του. Αυτή ήταν η προσωπική μου εμπειρία και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα. Good day to everyone!

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 02:20:06 μμ »
Το 'μαθες με τον άσχημο τρόπο..τόσο καιρό τα λέμε το πρώτο μάθημα δεν ανήκει σε πολυσυσκευασία... εύχομαι από 'δω και πέρα να σου πάνε όλα καλύτερα!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 02:23:10 μμ »
Μα πρέπει να καταλάβουμε πως όταν ρίχνουμε υπερβολικά την τιμή για να βρούμε ιδιαίτερο όπως και να έχει παύουν οι γονείς να μας βλέπουν ως καθηγητές με κύρος! Μας βλέπουν ως πιόνια που μπορούν να κατευθύνουν ανάλογα με τις ανάγκες τους!

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 10:39:03 μμ »
Κωνσταντίνε μου δεν είχα προτείνει καν τιμή εγώ, η μητέρα δήλωσε εξ αρχής ότι θέλει τιμή φροντιστηρίου λόγω οικονομικών δυσκολιών. Φυσικά αυτό το θέμα είναι κάπως λεπτό καλό είναι κ μεις να κάνουμε τις υποχωρήσεις μας εάν έχουμε απέναντι μας γονείς συνεργάσιμους. Ε, ήμουν κι γω στα πρώτα μου βήματα προσπαθούσα να κάνω μια αρχή. Τώρα όμως έπαθα και έμαθα! Tinkerbell σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Σε όλους τους συναδέλφους εύχομαι να πάνε καλά και όποτε πετυχαίνω 'φρέσκους' μοιράζομαι την εμπειρία μου γιατί είναι κρίμα να συμβαίνουν αυτά τα πράγματα στον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 11:44:00 μμ »
Engedu επαθες και εμαθες.Συμβαινουν ομως αυτα παρα πολυ συχνα στον κλαδο μας.Σου ευχομαι να συναντας μονο καλες περιπτωσεις απο ΄δω και περα. :)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος sofoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 07:12:24 μμ »
Καλησπερα παιδια!
Εγω φετος διανυω τη χειροτερη- μεχρι τωρα -χρονια, οσον αφορα τα ιδιαιτερα...
Εδω και τεσσερα χρονια ο αριθμος των παιδιων που εκανα μαθημα κυμαινοταν απο 4 εως 7. Φετος σταματησαν ολα! Δυο απ τα παιδια πηγαν ΤΕΕ και τα υπολοιπα λογω οικονομικων θεματων (γονεας απολυθηκε κτλ..)
Κ για νεο παιδι ουτε λογος... Σιγουρα γνωριζω οτι πλεον τα ιδιαιτερα μαθηματα ειναι πολυτελεια..
Αναρωτιεμαι ομως αν συμβαινει το ιδιο κ σε εσας; Εχουν μειωθει κατα πολυ τα μαθηματα σας ή δεν επηρεαστηκατε καθολου;

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μέσω αγγελιών ή άλλων τρόπων
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 11:45:50 μμ »
Καλησπερα παιδια!
Εγω φετος διανυω τη χειροτερη- μεχρι τωρα -χρονια, οσον αφορα τα ιδιαιτερα...
Εδω και τεσσερα χρονια ο αριθμος των παιδιων που εκανα μαθημα κυμαινοταν απο 4 εως 7. Φετος σταματησαν ολα! Δυο απ τα παιδια πηγαν ΤΕΕ και τα υπολοιπα λογω οικονομικων θεματων (γονεας απολυθηκε κτλ..)
Κ για νεο παιδι ουτε λογος... Σιγουρα γνωριζω οτι πλεον τα ιδιαιτερα μαθηματα ειναι πολυτελεια..
Αναρωτιεμαι ομως αν συμβαινει το ιδιο κ σε εσας; Εχουν μειωθει κατα πολυ τα μαθηματα σας ή δεν επηρεαστηκατε καθολου;
[/quote
Τα ιδιαίτερα φοβάμαι πως πεθαίνουν σιγά σιγά διότι αρκετοί συνάδελφοι δεν έριξαν τις τιμές τους επομένως αν η ώρα τους είναι πάνω από 15ευρώ δύσκολα θα τους επιλέξει κάποια οικογένεια. Βέβαια, ο καθένας ζητάει όσα θέλει ή όσα χρειάζεται είναι δικαίωμά του. Έμενα προσωπικά μείναν στα ίδια επίπεδα 5 παιδιά αν και δεν το θεωρώ επιτυχία γιατί πρέπει να υπάρχει μια ανανέωση κάθε χρόνο ώστε να συνεχίζεις να κάνεις ιδιαίτερα και επίσης τα περισσότερα από αυτά φέτος μάλλον τελειώνουν. Ποτέ δεν ξέρεις όμως! Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία το πιστεύω αυτό! Προκύπτουν από το πουθενά πράγματα που ούτε τα φανταζόμασταν! Μην χάνεις την ελπίδα σου!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2012, 11:48:24 μμ από engedu »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 753
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.