*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου  (Αναγνώστηκε 28676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 12:08:35 μμ »
Emmaki, σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου, αν και σου υπενθυμίζω ότι το Π.Δ. 465 /15.5.1981  (Α' 129), «Περί του τρόπου προαγωγής, απολύσεως και εξετάσεων των μαθητών των Γυμνασίων» αναφέρεται για γενικό βαθμό ετήσιας προόδου μαθητών Γυμνασίου.
Είσαι βέβαιη όμως ότι ισχύει ακριβώς το ίδιο και για τον γενικό μέσο όρο βαθμολογίας των μαθητών Δημοτικού όπως τούτος αναγράφεται στην υπ’ αρ.πρωτ.Φ.10/592/115806/Γ1/07-10-2011/ΥΠΔΒΜΘ εγκύκλιο όπως αυτή τροποποιήθηκε από την υπ’ αρ.Πρωτ.Φ.10/610/118443/Γ1/14-10-2011/ΥΠΔΒΜΘ ομοία;



Δεν υπάρχει εγκύκλιος για τον υπολογισμό του γενικού μέσου όρου στο δημοτικό. Προφανώς γιατί θεωρείται αυτονόητο πώς υπολογίζεται ο γενικός μέσος όρος. Αντίθετα για το γυμνάσιο υπάρχουν και θέματα προαγωγής ή όχι, και έτσι πρέπει να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:39 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 07:17:59 μμ »
@pkarav & @MARKOS, το ότι δεν πρέπει να φορτώνουμε τα παιδια μας με το άγχος του ανταγωνισμου δεν σημαινει και ότι δεν πρέπει να τηρούνται οι προβλεπόμενες διαδικασίες, έτσι δεν είναι?


Ξαναδιάβασε προσεκτικά τί ακριβως είπα. Ευχαριστω, ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 07:28:34 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:59:29 πμ »
@MARKOS, ίσως δεν κατάλαβα τι εννοείς...
Πιστεύω ότι θα φόρτωνα το παιδί με το άγχος του ανταγωνισμού αν το πίεζα να πάρει άριστα για να γίνει σημαιοφόρος, αν του γκρινιαζα για το 9 που δεν ήταν 10, κλπ κλπ.
Από τη στιγμή όμως που το παιδί έχει κατακτήσει χωρίς καμία πίεση, με τη δική του δουλειά, και μόνο γιατι του αρέσει να μαθαίνει, τις προϋποθέσεις που οριζει το υπουργείο για να συμμετέχει στη επιλογή σημαιοφόρου αλλά το σχολείο φάινεται ότι το αδικεί γιατι δεν ακολουθεί τη σωστή διαδικασία, εκεί θεωρώ οτι ο γονιός οφειλει να κάνει κάτι.
Βέβαια για να λέμε την αλήθεια, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, δεν ξέρω πραγματικά με ποιο τροπο θα μπορούσε να αποκατασταθεί ή αδικία χωρίς να πληγωθουν τα παιδιά που επιλέχθηκαν με την παρατυπη  διαδικασία και τα οποία φυσικα δεν έχουν καμία ευθύνη..
(Ξαναδιαβασα τι ειπες, αν και πάλι παρανόησα, μάλλον πρέπει να ξανά προσπαθήσω το πρωί με καθαρό μυαλο :) :) )

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:56:03 μμ »
Με τις λιγοστές μου γνώσεις περί Στατιστικής, νομίζω ότι είναι άλλο γενικός μέσος όρος βαθμολογίας, και άλλο ο μέσος όρος των στογγυλοποιημένων μέσων όρων των 13 μαθημάτων που περιγράφετε kyra_daskala!
Έχετε ζητήσει διευκρινήσεις από το τμήμα Μαθητικών Θεμάτων της Πρωτοβάθμιας ή ο κάθε Σύλλογος Διδασκόντων του κάθε σχολείου ενεργεί αυτόνομα μεταφράζοντας κατά το δοκούν την εγκύκλιο;

Όλος ο διάλογος στη συνέχεια είναι ο μοναδικός λόγος που χαίρομαι που φέτος τον Οκτώρη κάθομαι σπίτι μου.

Όπως απάντησε παρακάτω άλλη συνάδελφος, δεν είναι θέμα στατιστικής θεωρίας. Ο γενικός ετήσιος μέσος όρος υπολογίζεται από τον μέσο όρο των επιμέρους μαθημάτων.

Επίσης ο Σύλλογος διδασκόντων μπορεί να  συνεδριάσει και να πάρει απόφαση για τη διαδικασία της επιλογής σημαιοφόρου. Σε σχολεία που λειτουργούν 3 τμήματα γνωρίζω ότι φέτος το έκαναν και δεν ακολούθησαν την εγκύκλιο. Δεν ξέρω αν είχαν το δικαίωμα και αν μπορεί να ασκήσει ένσταση κάποιος αλλά είναι θέμα της Διεύθυνσης Σπουδών του υπουργείου, αν θεωρείς ότι αδικείται το παιδί σου. Στείλε επιστολή να σου απαντήσουν.

Τέλος, ένα προσωπικό σχόλιο, το θεωρώ μεγάλη μου αποτυχία ως δασκάλα (και αργότερα ως μητέρα) αν δεν καταφέρω να κάνω τον κάθε μάθητή μου να αισθανθεί καλά με τον εαυτό του και τη βαθμόλογία του αλλά αντίθετα να αισθάνεται αδικημένος διότι και κάποιος άλλος κρίθηκε άριστος ή καλύτερος από αυτόν ή ευνοήθηκε από κάποια διαδικασία.
Ανυπομονώ για τη μέρα που θα καταργηθούν οι βαθμολογίες και θα έχω περιγραφική αξιολόγηση για τους μαθητές μου.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:39 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 10:02:54 μμ »
Να πω κάτι που θυμάμαι από τα μαθητικά μου χρόνια, τώρα χθες προχθές δηλαδή; :P

Επειδή θυμάμαι ότι και μεις είχαμε 3 σημαιοφόρους, με κλήρωση ορίστηκαν, και οι 2 ήταν στις κλασικές 2 παρελάσεις και ο 3ος πήρε τη σημαία των Τριών Ιεραρχών στην εκκλησία. Κάτι τέτοιο δε θα συμβίβαζε λίγο τα πράγματα; :-\

Αποσυνδεδεμένος nibo1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:21:46 μμ »
Με αφορμή τα παραπάνω αναγραφόμενα από εκπαιδευτικούς, θα ήθελα με τη σειρά μου να σας υποβάλλω κάποιες ρητορικές ερωτήσεις:
1.   Με ποιόν τρόπο οι διδάσκοντες στην Ελλάδα «τιμούν» τους καλύτερους αθλητές του σχολείου τους και με ποιόν τρόπο τους «επιδεικνύουν/παρουσιάζουν» στο κοινό;
2.   Με ποιόν τρόπο καταρτίζεται η σχολική ομάδα ποδοσφαίρου ή άλλων αθλημάτων (ομαδικών ή ατομικών); Μήπως με κλήρωση;
3.   Για τα υπόλοιπα παιδιά που δεν μετέχουν σ’ αυτές, αναρωτήθηκε κανείς σας αν και κατά πόσο διαταράχθηκε ο ψυχισμός τους;
4.   Ή μήπως μόνο σ’ αυτές τις εκδηλώσεις το σχολείο επιζητά την προβολή του και όχι με την ανάδειξη/παρουσίαση των καλύτερων μαθητών του από πλευράς γνώσεων;
5.   Αλήθεια, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος με τον οποίο οι διδάσκοντες ενώπιον του κοινού δείχνουν εμπράκτως την χαρά τους και τιμούν τον καλύτερο μαθητή τους (από πλευράς γνώσεων), που αυτοί στην ουσία δημιούργησαν, εκτός του θεσμού του σημαιοφόρου του σχολείου;
6.   Η Πολιτεία (μέσω των αποφάσεων του Υπουργείου Παιδείας) για τον τρόπο ανάδειξης του σημαιοφόρου, μήπως έχει υποβαθμίσει το θεσμό και έχει υποβιβάσει το ρόλο του σχολείου που κάποτε ήταν η παροχή γνώσεων;
7.   Και αν ναι, που είναι οι αντιδράσεις των διδασκόντων (αναφορές, πιέσεις κλπ) για την αλλαγή του απαράδεκτου τρόπου επιλογής;
8.   Κάποιοι αντίθετοι του θεσμού, θα πουν διάφορα, αλλά εγώ τους ρωτώ: Τι κίνητρα δίνουν στον καλό να γίνει καλύτερος, με το να του αρνούνται τον τίτλο που δικαιωματικά θα έπρεπε να έχει;
9.   Η εμμονή τους για απαξίωση/κατάργηση της αξιολόγησης, σ’ έναν κόσμο που η αξιολόγηση θα γίνει είτε το θέλουν είτε όχι (βλέπε πανελλήνιες εξετάσεις, ΑΣΕΠ, εξέταση βιογραφικών για πρόσληψη κ.α.), μήπως μόνο σαν στρουθοκαμηλισμός μπορεί να θεωρηθεί;
10.   Τέλος πείτε μου, τί να απαντήσω στον αριστούχο γιό μου (μοναδικό μαθητή με δεκάρια σε όλα τα τρίμηνα και όλα τα μαθήματα στο σχολείο του), όταν τον τοποθετείτε με άλλα 7 παιδιά (με λιγότερα δεκάρια) στη διαδικασία της κλήρωσης και όταν μου δηλώνει ότι δεν θέλει να συμμετάσχει σ’ αυτή γιατί στο σπίτι μας τον μάθαμε να αποφεύγει τα τυχερά παιχνίδια;
Εκεί δυστυχώς καταντήσατε κυρίες και κύριοι το θεσμό του σημαιοφόρου, με τις περίεργες αποφάσεις και ανοχές σας.
Λυπάμαι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:37:18 μμ »
Πρώτο μήνυμα στο φόρουμ, και αυτό για "καταγγελία" κληρώσεων..  8)

Εγώ πάλι, αν είχα παιδί, ΔΕΝ θα το άφηνα καν να συμμετέχει σε αναχρονιστικές "σχολικές παρελάσεις", που έπρεπε να καταργηθούν εδώ και καιρό άλλωστε..
Από το να κλαιγόμαστε για "κληρώσεις", καλύτερα να δούμε την ουσία του όλου θέματος. Ας αφήσουμε τις προσωπικές ματαιοδοξίες, και ας δούμε πως να διοργανώνονται καλύτερα σχολικές γιορτές για σημαντικές επετείους, με ενημέρωση και επιμόρφωση των παιδιών, δίχως τα τσίρκα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:14:06 μμ »
Πολλοί έσονται πρώτοι έσχατοι και έσχατοι πρώτοι

Το ζητημα ειναι να κραταει κανεις σωστά τη σημαια. Οχι να του φυγει απ τα χερια και να τη φαει στο κεφαλι ο διπλανος του....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 03:18:35 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:35:02 μμ »
Πολλοί έσονται πρώτοι έσχατοι και έσχατοι πρώτοι

Το ζητημα ειναι να κραταει κανεις σωστά τη σημαια. Οχι να του φυγει απ τα χερια και να τη φαει στο κεφαλι ο διπλανος του....

Aκριβώς. Το ζήτημα είναι να καταλάβουμε γιατί γίνεται αυτή η εκδήλωση και να δούμε πώς μπορεί να γίνει αυτό υπό καλύτερες συνθήκες, ώστε να έχει και νόημα το 2012.

Δηλ. στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων πώς έχουμε κατορθώσει να παρελαύνουν όλοι, ομοιόμορφα ντυμένοι ως ομάδα, κρατώντας καμαρωτά την εθνική σημαία τους και κανενός το μυαλό δεν το βλέπει αρνητικά, ενώ στις σχολικές παρελάσεις ασχολούμαστε τόσα χρόνια με το τι φοράνε οι μαθητές, πώς έχουν επιλεγεί, πώς περπατάνε
ή εσχάτως και με το αν πρέπει να παρελαύνουν; ??? ::) ::)

Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια. :P

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:48:51 μμ »
Τελικά, μονο στο στρατο υπαρχει ισοτητα. Στο άγημα ειμασταν ολοι ομοιόμορφα ντυμένοι, ενας βηματισμος, καμαρωτα- καμαρωτα πηγαιναμε και με τα νταμπα ντουμπα διπλα μας, και ο κοσμος μας καταχειροκροτουσε....Υψηλο φρονημα ...!!! 
Αλλά σημαια δεν είχαμε (ως λόχος) και ετσι δεν εριζαν οι γονεις μας για ποιο καμαρι θα τη σηκωσει... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 04:55:18 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 07:49:41 μμ »
Πάντως, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι ακόμη και στο δημοτικό έχει τόσο μεγάλη σημασία. :-\ 
Θυμάμαι, πριν από μερικά χρόνια, σε 1 Λύκειο που ήμουν έγινε Ο ΣΚΟΤΩΜΟΣ! 3 20άρια και 1 19,9. Το παιδί με το 19,9 εξαιρετικό, η μάνα του ασχολίαστη ::). Έρχεται, λοιπόν, μαινόμενη και τα βάζει με τον καθηγητή που του είχε βάλει 19 (νομίζω) στο τετράμηνο, τον κάνει σκουπίδι, του τραβάει μια αναβαθμολόγηση για το γραπτό του Ιουνίου και έκλεισε με μια αναφορά στη ΔΔΕ ότι της είπε ο συνάδελφος, δε θυμάμαι τι, πάντως κάτι του στιλ, ρε, άι παράτα μας. ::)

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:04:36 μμ »
Κάθε τι έχει τη σημασία που του δίνουμε...
Στο δημοτικό, η κλήρωση γίνεται παρουσία όλων των παιδιών και των δασκάλων, κάποιος δάσκαλος βγάζει και ένα μικρό λόγο - για να πει και καλα στα παιδιά ότι δεν έχει σημασία η κλήρωση και ποιος θα επιλέγει, οι δάσκαλοι θεωρούν ότι όλοι ειναι άξιοι - υπάρχει μια σχετική φόρτιση, παιδιά που δεν επιλέγονται κλαίνε, υπάρχουν παιδιά που κοροϊδεύουν άλλα για τους βαθμούς.. Υπάρχουν παιδιά που λίγο μετά συνειδητοποιούν ότι έμειναν απέξω παρόλο που είχαν ακέραιο 10 στο ενδεικτικό και ο σημαιοφόρος είχε 9αρια σε 2-3 μαθήματα, και αναρωτιούνται γιατι, άλλα που δεν δίνουν σημασία και η διαδικασία τους ειναι παντελώς αδιάφορη.
Και αναρωτιέμαι για ποιο λόγο γίνεται όλο αυτό έτσι?

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σημαιοφόρου δημοτικού σχολείου
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:19:48 μμ »
Πω πω, έχεις δίκιο, τρομερά ψυχοφθόρο για τα παιδάκια! :(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.