*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά των μαθητών Β και Γ Λυκείου απέναντι σε μαθήματα και καθηγητές  (Αναγνώστηκε 11010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Φαντάζομαι ότι όλοι γνωρίζουμε τη νοοτροπία πολλών μαθητών και συναδέλφων απέναντι στα μαθήματα γενικής παιδείας, όμως δεν αντέχω αυτή την απαξίωση.Κατανοώ τη θέση των μαθητών και τους συναδέλφους, όμως έρχομαι αντιμέτωπη με μία αναίδεια τρομερή που ενώ θεωρώ ότι πρόκειται για αντίδραση των μαθητών απέναντι στα ''άχρηστα'' μαθήματα της γενικής παιδείας, την εισπράτω ως κατά μέτωπο λεκτική επίθεση.
Έχω μία απορία:πού έχουν κρυφτεί οι ευγενικοί τρόποι συμπεριφοράς και ο πολιτισμένος διάλογος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kalia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κατανοώ απόλυτα αυτά που γράφεις. Πέρυσι δίδασκα μάθημα Γ λυκείου μη πανελλαδικώς εξεταζόμενο. Η απαξίωση που εισέπραττα
από τους μαθητές ήταν απερίγραπτη, όσο κι αν προσπαθούσα να το κάνω ενδιαφέρον με διαφάνειες, σύνδεση με την καθημερινή
ζωή κ.τ.λ. Δεν τους ενδιέφερε καν να γράψουν έναν αξιοπρεπή βαθμό στο διαγώνισμα τετραμήνου, μην αναφέρω και τα μαργαριτάρια που διάβασα στις απολυτήριες εξετάσεις από τα καμάρια μου...Ακόμη και από μαθητές που κατά τα άλλα είναι άριστοι!

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Τα παιδιά φταίνε γι' αυτό ή το "σύστημα";;;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Βασικά φταίμε και εμείς που ενώ οι μαθητές δεν ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους μαθήματα, τους βάζουμε υψηλούς βαθμούς για να έχουν καλό απολυτήριο! Θα πρέπει να καταλάβουν ότι κάθε μάθημα είναι σπουδαίο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Οι καθηγητές ειναι οι εκπρόσωποι ενός πολύ άδικου συστήματος και έτσι τους βλέπουν τα παιδιά. Μην τα βάζετε με τα παιδιά, αρκετά έχουν να τραβήξουν μετά το σχολείο. Ξέρετε νομίζω τι τους περιμένει.... ¨οσοι κένετε γενικής παιδείας προσπαθήστε να έρθετε κοντά τους και μην έχετε απαιτηση να γίνονται όλα όπως τα έχετε φανταστεί... μπορέι επιφανειακά να φαίνονται αναιδή, όμως είναι παιδιά, παιδιά σε μια πολύ δύσκολη εποχή... ¨οσο για την ευγένεια μην αναρωτιέστε που πήγε. Είναι η κληρονομιά που τους δώσαμε μαζί με τη λαμογιά, την απατεωνιά , την ανηθικότητα!!!!!!!!! ΒΟηθήστε τα και μην τα βάζετε απέναντι σας, όσο δύσκολο κι ανα σας ακούγεται αυτό!!!! Άλλωστε η δουλειά του καθηγητή για όποιον την κάνει ευσυνείδητα είναι δύσκολη και απαιτεί τρομέρή υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
miltosmpi, τα παιδιά και οι γονείς τους, που δεν τους έμαθαν τρόπους και βασικούς κανόνες συμπεριφοράς, φταίνε! Φταίνε, γιατί τα έχουν πολύ κακομαθημένα και νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν και να πουν ό,τι θέλουν! Κι άλλες εποχές υπήρξαν δύσκολες, αρκετά με τις φτηνές δικαιολογίες! Ωστόσο, είχαν σεβασμό! Προσωπικά, δε με ενδιαφέρει ο σεβασμός, γιατί ως γνωστόν κερδίζεται δεν απαιτείται, αλλά απαιτώ να είναι ευγενικοί και να μου μιλάνε όπως τους μιλάω, καθόλου καλύτερα καθόλου χειρότερα! Καταλαβαίνω αυτό που γράφει η adigoni, δεν είναι τυχαίο που τα μαθήματα γενικής παιδείας, οι μόνιμοι "τα φορτώνουν" στους αναπληρωτές! Ξέρουν την αδιαφορία και την απαξίωση των παιδιών! Εγώ τους κάνω Ιστορία και τους ξεκαθάρισα ότι, αν δεν κάνουν καμία προσπάθεια και δε μάθουν τίποτα, η βαθμολογία τετραμήνου θα είναι χάλια! Δε με νοιάζει αν θέλουν τον βαθμό, δε θα τους τον χαρίσω χωρίς προσπάθεια!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 non-stop, αυτά που λες ΦΥΣΙΚΑ και εννοούνται!!! Εγώ λέω για παιδιά που έχεις κάνει τα πάντα να τα βοηθήσεις, που τους μιλάς και φέρεσαι με άψογο τρόπο και δεν τα προσβάλεις ποτέ αλλά αυτά εξακολουθούν να φέρονται με απαξίωση και αγένεια! Ευτυχώς σχετικά είναι μικρό το ποσοστό τέτοιων μαθητών!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Συμφωνώ και εγώ! Το να είμαστε κοντά στα παιδιά και αν κατανοούμε τα προβλήματά τους είναι επιτακτική ανάγκη! Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα πρέπει να χαρίζουμε έτσι τους βαθμούς γιατί τα οδηγούμε στην καταστροφή! Θα μάθουν με αυτόν τον τρόπο να διεκδικούν χωρίς να αγωνίζονται! Ό,τι χειρότερο!

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η έκλυση και η κρίση αξιών δεν θα μπορούσε να αφήσει ανεπηρέαστα τα παιδιά.

Αν κάτι μου κάνει εντύπωση στο Λύκειο είναι ότι ακούω να μιλούν πάρα πολύ συχνά για χρήματα..
Ότι είναι εκρηκτικά, χωρίς λογική κλιμάκωση της έντασης των αντιδράσεών τους.
Ακόμη και στον λόγο τους,αν τσακωθούν,δεν υπάρχει κάποια κλίμακα,όλες οι βωμολοχίες είναι το ίδιο,όλα είναι flat.

Επίσης βλέπω και μια λογική fast food στην μάθηση,δηλαδή δεν μπορούν να συνδέσουν το καλό αποτέλεσμα,με την καταβολή κόπου.
Τέλος,διάχυτη είναι η αδιαφορία και η απαξίωση των πάντων,αλλά αυτό ισχύει και για την κοινωνία μας.

Αλλά δεν τα αδικώ,θυμάμαι τι έννοιες είχα εγώ στο Λύκειο και τι ακούνε αυτά καθημερινά για το μέλλον τους.
Δυστυχώς το μέρος που ξεσπάει όλη αυτή η πίεση είναι το σχολείο.
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Μα δεν είπε κανένας ότι φταίνε τα παιδιά! Είναι γενική εικόνα της κοινωνίας! Πολύ λογικό είναι να συμπεριφέρονται με τέτοιον τρόπο από τη στιγμή που ο ρόλος της οικογένειας έχει αλλάξει δραματικά! Απλά καλό θα είναι να μάθουν έστω και στο σχολείο (από τη στιγμή που δεν το μαθαίνουν στην οικογένεια) ότι για να κερδίσεις κάτι θα πρέπει να κοπιάσεις! Εξάλλου κάποιες αξίες θα πρέπει να μεταλαμπαδευτούν στο σχολείο!

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Ενώ εμείς πχ όταν ήμασταν στη γ λυκείου και πηγαίναμε .... (μην πω πως...) για τις πανελλήνιες, όλη μέρα ψυχολογία και ιστορία διαβάζαμε. :P
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
H adigoni ξεκίνησε το θέμα μιλώντας για "αναίδεια τρομερή" και "κατά μέτωπο λεκτική επίθεση". Αυτό κατακρίνεται!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Και βέβαια όχι αλλά προσπαθούσαμε! Κάτι που δεν το βλέπουμε από τα σημερινά παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
H adigoni ξεκίνησε το θέμα μιλώντας για "αναίδεια τρομερή" και "κατά μέτωπο λεκτική επίθεση". Αυτό κατακρίνεται!

Προφανώς κατακρίνεται, αλλά δε ξέρω και σε τι βαθμό πίεσε η Ψιτ τους μαθητές για να δώσει αξία στο μάθημά της.


Και βέβαια όχι αλλά προσπαθούσαμε! Κάτι που δεν το βλέπουμε από τα σημερινά παιδιά!

Όταν λες προσπάθεια εννοείς τους πρωτοδεσμίτες που έλυναν ασκήσεις μαθηματικών την ώρα της ψυχολογίας , ή τους τριτοδεσμίτες που διάβαζαν λατινικά?

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 10:49:42 πμ από Ψιτ »
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.