*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά των μαθητών Β και Γ Λυκείου απέναντι σε μαθήματα και καθηγητές  (Αναγνώστηκε 11008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Το παιδί χαρακτήρα σχηματίζει μέσα στην οικογένεια. Όταν ο γονιός δεν ασχολείται γιατί γυρνάει από τη δουλειά , αν έχει, και σκύβει το κεφάλι για να δει πως θα πληρώσει τη δεη,με ποιο παιδί θα ασχοληθεί?
Όταν το παιδί βλέπει την κατάσταση της χώρας,πως να σεβαστεί τους καθηγητές που είναι στην ηλικία των γονιών του και ψήφιζαν τόσα χρόνια αυτούς που κατέστρεψαν τη χώρα?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@karxarias29 Ε,καλά και εσύ πήγες να επιχειρηματολογήσεις σε Ελληνίδα μάνα για το βλαστάρι της;
Έχει πολύ θράσος μου φαίνεται ;D

@Ψιτ Kαι άλλοι πεινούσαν και περπατούσαν ξυπόλητοι στο παρελθόν αλλά είχαν αξίες δεν τα είχαν ισοπεδώσει όλα.
Τον θυμό των παιδιών τον καταλαβαίνω μέχρι ένα βαθμό.
Όταν γίνεται ανεξέλεγκτος και δίχως στόχευση,δεν υπάρχει δικαιολογία.
Ισοπεδώνουν τα πάντα και αυτό με ενοχλεί αφάνταστα.
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Θυμήστε μου τι είχε γράψει ο Αριστοτέλης για τους έφηβους.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
συνάδελφε ψιτ ας μην ξεχνάμε ότι αυτή η γενιά (των μαθητών μας) τώρα αρχίζει να στερείται και δυστυχώς θα στερηθεί πολλά περισσότερα στο μέλλον, όμως οι σημερινοί έφηβοι μεγάλωσαν σε καθεστώς μεγάλης (πλασματικής) βέβαια ευημερίας, όπου όλες οι παροχές ήταν δεδομένες από τους γονείς .Η νοοτροπία αυτή (μου τα δίνουν όλα έτοιμα στο πιάτο, ότι απαιτήσω το έχω, παίρνω δάνεια για να ικανοποιήσω τις "ανάγκες" των παιδιών μου για να μην αισθάνονται "μειονεκτικά" απέναντι στα άλλα) δεν πρόκειται να αλλάξει από τη μια μέρα στην άλλη, θα απαιτηθούν πολλά "χαστούκια" ακόμα.
Αυτός ο συνάδελφος που γνωρίζει για πρώτη φορά ένα μαθητή στη γ λυκείου με διαμορφωμένες (πλήρως από οικογενειακό και το ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον) απαξιωτικές αντιλήψεις για το σχολείο κλπ, πείτε μου εως ποιό σημείο μπορεί να επέμβει ώστε να αλλάξει τα κακώς κείμενα...
Ας αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες μας...
Το παιδάκι μας και το σκυλάκι μας όπως το μάθουμε θα συμπεριφερθεί.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή συζητάμε για πράγματα που συμβαίνουν σε ένα σαθρό εκπαιδευτικό σύστημα, μιας τρισάθλιας χώρας, ενός εκδικητικού και ανάλγητου κράτους, στο πλαίσιο μιας τραγικής για όλους κατάστασης. Οπότε, τι προσδοκάμε;

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Άρα πάλι στις ευθύνες της οικογένειας επιστρέφουμε. Γιατί η μαμά για να μην ακούει τη γκρίνια της 15χρονης της έδινε 80 ευρώ να πάει να βάψει το μαλλί. Τώρα όμως δεν έχει να της δώσει.

Παιδιά για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Δε λέω ότι καλά κάνουν και έχουν αποθρασυνθεί. Λέω μόνο ότι είναι άδικο να τα συγκρίνουμε με εμάς.

Προσωπικά δε θα είχα κανένα σεβασμό για καθηγητές που έκαναν απεργία 1 μήνα για να πάρουν ένα πεντοχίλιαρο παραπάνω και τώρα που γ....ο Δίας κάθονται στα αυγά τους.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι, αλλά παίρνει η μπάλα και εμάς, που τότε ήμαστε μαθητές. ;)

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Αυτό δεν το κατάλαβα. ::)
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση ότι η κουβέντα αυτή γίνεται όχι γιατί μας νοιάζει πραγματικά το πως έγιναν έτσι οι μαθητές και τι να κάνουμε για να τους βοηθήσουμε,αλλά γιατί με αυτή τους τη συμπεριφορά εμείς πάμε κουδούνι στο σπίτι και αυτό δεν το θέλουμε.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όχι ΨΙΤ, δε γίνεται γι'αυτό η κουβέντα, δε νομίζω ότι σκεφτόμαστε τον εαυτό μας. Προσωπικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τους αγενείς ανθρώπους και δεν πιστεύω ότι για την απαράδεκτη συμπεριφορά φταίει η κρίση, γιατί όλα τα παιδιά (στο σχολείο μου τουλάχιστον) έχουν οικονομικό πρόβλημα αλλά -ευτυχώς-λίγα ως ελάχιστα είναι αγενέστατα και κακομαθημένα. Για μένα τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι γονείς. Δεν είναι τυχαίο που απ'όλους τους φετινούς μαθητές μου, τα 2 παιδιά με την πιο προβληματική συμπεριφορά είναι δίδυμα αδέρφια , άρα μεγαλώνουν από τους ίδιους γονείς! 
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Η κρίση που δεν είναι μόνο οικονομική έχει φέρει αναρχία... δεν υπάρχει σεβασμός σε τίποτα όχι μόνο στο σχολείο αλλά πουθενά... ¨οταν τα παιδιά θεωρούνται τεκμήριο σημαίνει ότι δεν τα σέβονται, δεν τα υπολογίζουν ούτε αυτά ουτε τους γονείς τους.... άρα αναρχία... άρα για την αντιμετώπθση της αναρχίας φασισμός. Εκεί οδεύουμε ανα δεν μαζέψουμε το μυαλό και τις δυνάμεις μας και ανα δεν φύγουμε από τον μικρόκοσμό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Αφού πρόκειται για την μειοψηφία,γιατί γενικεύουμε?
Είμαι βέβαιη ότι πλέον οι καθηγητές που τους βγαίνει η Παναγία για να διοριστούν (κακά τα ψέματα, από ποιον άλλον δημόσιο υπάλληλο ζητούν πτυχία , εξετάσεις και προυπηρεσία για να τον στείλουν τελικά με 700 ευρώ στους Φούρνους 5 χρόνια?) ,θα κοιτάξουν πως να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αυτό δεν το κατάλαβα. ::)

Εννοώ, ότι εσύ μπορεί να απαξιώνεις αυτούς που λες, αλλά ο καθηγητικός κλάδος περιλαμβάνει και εμάς, που έχουμε μια τελείως διαφορετική νοοτροπία και δε νομίζω ότι μας αξίζει αυτή η συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Και οι μαθητές μας, δεν είναι όλοι ίδιοι,εδώ αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα ότι είναι η εξαίρεση αυτά τα παραδείγματα.
Τους βάλαμε όμως όλους σε ένα τσουβάλι.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.