*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 122458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #308 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 06:21:15 μμ »
Ειναι και για ορισμενου χρονου, οχι μονο αοριστου. Μηπως υπαρχει καποια καλυτερη απαντηση απο αυτη που εδωσες.   
Αν δεις και την απάντησή μου ίσως λυθεί η απορία σου.

Αα μαλιστα. Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.
Να είσαι καλά! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:03 »

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #309 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 09:56:45 μμ »
Ο λόγος είναι ότι οι συμβάσεις για τους αναπληρωτές είναι ορισμένου χρόνου διάρκειας μικρότερης του ενός έτους.
Οκ, τοτε πως επεκτειναν τη ρυθμιση, για τους ξςνοδοχουπαλληλους, που εχουν επισης συμβασεις μικροτερες του ετους?
(Ασε που, πουθενα στο νομο δεν υπαρχει ο περιορισμος με το ετος- ισως τα υπουργεια που δεν το δινουν απαντουν ετσι και βασιζονται στο οτι οι αναπληρωτριες το αποδεχονται ως εξηγηση και δεν ξεκινουν δικαστικο αγωνα).
Τωρα που παρακολουθω το θεμα, ειμαι πλεον βεβαιη, διαβαζοντας και τη γνωμοδοτηση του συνηγορου του πολιτη, οτι το υπουργειο δεν θελει να το δωσει, γιατι θα το χρησιμοποιησει πολυ μεγαλο ποσοστο των αναπληρωτων και δε θα το δωσει μεχρι να κινηθει καποια/καποιες εναντιον της συγκεκριμενης νομοθεσιας.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #310 στις: Δεκέμβριος 12, 2018, 12:04:19 πμ »
Οκ, τοτε πως επεκτειναν τη ρυθμιση, για τους ξςνοδοχουπαλληλους, που εχουν επισης συμβασεις μικροτερες του ετους?
(Ασε που, πουθενα στο νομο δεν υπαρχει ο περιορισμος με το ετος- ισως τα υπουργεια που δεν το δινουν απαντουν ετσι και βασιζονται στο οτι οι αναπληρωτριες το αποδεχονται ως εξηγηση και δεν ξεκινουν δικαστικο αγωνα).
Τωρα που παρακολουθω το θεμα, ειμαι πλεον βεβαιη, διαβαζοντας και τη γνωμοδοτηση του συνηγορου του πολιτη, οτι το υπουργειο δεν θελει να το δωσει, γιατι θα το χρησιμοποιησει πολυ μεγαλο ποσοστο των αναπληρωτων και δε θα το δωσει μεχρι να κινηθει καποια/καποιες εναντιον της συγκεκριμενης νομοθεσιας.
Το όριο του ενός έτους πραγματικής προϋπηρεσίας δεν το έγραψα στην τύχη. Ασφαλώς και υπάρχει στο νόμο. Αναφέρεται στο άρθρο 50 του ν. 4075/2012 που αφορά τις τετράμηνες γονικές άδειες ανατροφής.Η εξάμηνη άδεια η οποία χορηγείται στις εργαζόμενες μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας, χορηγείται στις μητέρες που είναι ασφαλισμένες του ΕΦΚΑ, εργάζονται με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις του ιδιωτικού τομέα και καλύπτονται αποκλειστικά και μόνο από τις ρυθμίσεις της εκάστοτε ισχύουσας Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας (Ε.Γ.Σ.Ε.Ε.), σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. των ετών 2004-2005.Τέλος, οι ξενοδοχοϋπάλληλοι θεωρούνται εποχιακά εργαζόμενοι και έχουν διαφορετικές συμβάσεις εργασίας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #311 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 08:53:13 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Επανέρχομαι για να σας ενημερώσω για κάτι και να μου πείτε αν γνωρίζετε κάτι σχετικό.
Σας είχα ξαναγράψει ότι με κάλεσαν για την ενισχυτική διδασκαλία ως αναπληρωτρια μειωμένου ωραρίου τον Δεκέμβριο. Είμαι στον εβδομο, πλέον, μήνα της εγκυμοσύνης μου.
Οταν παρουσιάστηκα λοιπόν στη δευτεροβάθμια τους ρώτησα αν δικαιούμαι κάποια άδεια ή αν θα πρέπει να σταματήσω από μόνη μου πριν γεννήσω. Αυτό το ρώτησα γιατί τους είπα ότι τελευταία φορά που εργάστηκα ήταν το 2011, οπότε δεν εχω ενσημα τα τελευταία 7-8 χρόνια. Μου είπαν ότι διακαιούμαι άδεια τοκετού και λοχείας και τα μόρια μου μέχρι 31/5. Η αδεια ομως θα είναι ανευ αποδοχων επειδη δεν εχω ενσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δεχτηκα λοιπόν να ξεκινησω. Και ξεκίνησα.
Σήμερα όμως ξαναπήγα, γιατί μου είχαν πει να πάω τον Ιανουάριο για να καννίσουμε τα της άδειας. Με έστειλαν στο ΙΚΑ για να πάρω ένα έντυπο και να τους το πάω. Στο ικα λοιπόν μου είπαν ότ ι δεν δικαιούμαι καμία άδεια, όυτε τοκετού ούτε λοχείας διότι είμαι ασφαλισμένη στον αντρα μου ως έμμεσο μέλος. Και φυσικά δεν δικαιούμαι να βγάλω δικό μου βιβλιάριο ακόμη.
Ξαναπηγα στη β βαθμια και μου είπαν α ναι. Δεν εχεις εσύ ενσημα. Άρα θα βγεις σε άδεια ανευ αποδοχών από εμάς όχι από το ικα αλλά μόρια δεν θα πάρεις.

Και θα μου πείτε ποιο είναι το προβημα σου;;
Το προβλημα μου ειναι ότι οταν πηγα στη β βαθμια για να παρουσιαστώ τα ρώτησα ναλυτικά όλα αυτά και αν το ηξερα ότι δεν θα διακαιοὐμουν τα μόρια μέχρι 31/5 δεν θα δεχόμουν να εργαστώ για δυο μηνες και να χάσω τους μηνες ανεργιας μου εδώ και πόσα χρόνια, τους οποίους αργότερα θα ηθελα να χρησιμοποιησω για κάποια 8μηνη θέση κοινωφελούς ή άλλης εργασίας. Και αυτό το είχα διευκρινίσει από την αρχή που πήγα πριν υπογράψω.

Για να μην σας κουράζω, γνωρίζετε αν όντως ισχύει το ότι δεν δικαιούμαι άδεια τοκετού και λοχείας επειδή δεν έχω ατομική ασφάλιση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:03 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #312 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 07:32:33 πμ »
Κορίτσια μήπως ξέρετε πότε θα ψηφιστεί η άδεια μητρότητας 3,5 μηνών που υποσχέθηκε ο υπουργός ;;;

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #313 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 08:22:19 μμ »
Διάβασα όλο το νομοσχέδιο, όπως ψηφίστηκε από την επιτροπή και θα πάει προς ψήφιση,μέσα από το οποίο είπε ο υπουργός ότι θα πέρναγε την τροπολογία για τις αναπληρώτριες και την άδεια μητρότητας. Δεν βρήκα τίποτα. Έχει κανείς κάποια πληροφόρηση; παραθέτω και το λινκ για όποιον θέλει να διαβάσει τα ανάλογα pdf.

https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=29c01699-8f62-480d-9916-a9cf01447ea3

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #314 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 03:35:57 πμ »

Για να μην σας κουράζω, γνωρίζετε αν όντως ισχύει το ότι δεν δικαιούμαι άδεια τοκετού και λοχείας επειδή δεν έχω ατομική ασφάλιση;
Ναι ισχύει δυστυχώς, για επιδόματα και παροχές. Τις 17 εβδομάδες όμως πριν και μετά τον τοκετό, θα πρέπει να σταματήσεις να εργάζεσαι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #315 στις: Ιανουάριος 27, 2019, 07:55:10 μμ »
Gerly το διάβασα κι εγώ το πολυνομοσχέδιο...δεν υπάρχει κάτι για την άδεια μητρότητας...πρέπει να περάσει άλλη τροπολογία μαζί με το υπουργείο εργασίας... ελπίζω σύντομα....

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #316 στις: Φεβρουάριος 10, 2019, 08:11:26 μμ »
http://seepea-stella.blogspot.com/2019/02/3-15.html
Δείτε εδώ!!!!! Τι εννοει αποκλειστικά μετά τη λήξη λοχειας;;; εμένα η λοχειας μου τελειώνει αύριο. Θα μπορέσω οταν ψηφιστεί να την πάρω 'η πρεπει να είναι συνεχόμενη; θα είναι μια τεράστια βοήθεια για μένα που είμαι μόνη μου. Ξέρει κάποιος από νόμους;;

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #317 στις: Φεβρουάριος 10, 2019, 09:56:49 μμ »
Πρέπει να ψηφιστεί για να την πάρεις...αν είσαι τυχερή και το ψηφίσουν γρήγορα θα είναι τέλεια...

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #318 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 12:14:43 μμ »
Λέει όμως αποκλειστικά μετά τη λήξη της λοχειας. Εμένα τελειώνει σήμερα η λοχεια. Μέχρι να ψηφιστεί θα είμαι ήδη σε σχολείο. Λέει ότι δεν μπορεί να μετατεθεί. Θα μπορέσω να την πάρω αφού θα έχω ήδη επιστρέψει; Πήρα και στο υπουργείο, δεν ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #319 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 12:44:50 μμ »
Έχει δει κανείς σε ποιο νομοσχέδιο εντάσσεται αυτή η τροπολογία;

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #320 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 01:26:41 μμ »
Στο σχέδιο νόμου του υπουργείου υποδομών και μεταφορών (δοκιμασία προσόντων και συμπεριφοράς υποψηφίων και οδηγών...) όπου ρυθμίζονται και θέματα αρμοδιότητας του υπουργείου παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #321 στις: Μάρτιος 13, 2019, 01:42:00 πμ »
Εάν δηλαδή η αναπληρώτρια μαμά πάρει άδεια 3+1/2 μηνών, ο μόνιμος σύζυγος δικαιούται 9-3μιση=5μιση μήνες υπόλοιπο άδεια ανατροφής ; Και όποια περίοδο θέλει μέχρι να γίνει 4 το παιδί ;
Καταλαβαίνω καλά;
Ευχαριστώ πολύ .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.