*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 123129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioyaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 21, 2016, 01:01:45 πμ »
Δε χρειάζεται να πας στο σχολείο ούτε για μια ώρα. Εμένα με προσέλαβαν μια βδομάδα πριν γεννήσω, το ανέφερα στη ββαθμια και μου είπαν να πάω να κάνω πράξη ανάληψης , για να μη χάσω τα μόρια, και να υποβάλω τα χαρτιά για την άδεια, η οποία έχει εκ των προτέρων εγκριθεί :) το μόνο που χάνεις είναι τα λεφτά, καθώς παίρνεις μόνο το επίδομα του Ικα. Για τη μισθοδοσία είναι απαραίτητο να έχεις εργαστεί τουλάχιστον 10 μερες ( για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρη). Έτσι πήγα, έφυγα και γύρισα 4 μήνες μετά.

όσο για το επίδομα ανεργίας, απ΄όσο γνωρίζω δεν μπορείς να το πάρεις παράλληλα με τα επιδόματα τοκετού , λοχείας, αν και δεν ξερω και αν μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στα δύο .. Πάντως θεωρώ οτι μακράν συμφέρει το δεύτερο (ανάλογα βέβαια και με τα τελευταία ημερομίσθια). αν δούλευες ως αναπληρώτρια πιο πριν θα πάρεις γύρω στα 3,5 χιλιάρικα που ισοδυναμεί με περίπου 10 μηνες ταμείο ανεργιας.. (νομίζω)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:22 »

Αποσυνδεδεμένος tsilko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 21, 2016, 10:22:38 πμ »
ioyaz  σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Αν κατάλαβα καλά εσύ την άδεια κυήσεως την πήρες ολόκληρη μετά και την άδεια λοχείας γιαυτό ΄μπόρεσες να λέιψεις 4 μήνες; Δηλαδή πήρες συνολικά τις 119 μέρες που δικαιούμαστε παρόλο που η πρόσληψη σου ήταν 1 βδομάδα πριν την ημερομηνία τοκετού;


Αποσυνδεδεμένος ioyaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 22, 2016, 12:51:56 πμ »
Για την ακρίβεια πήγα  τρεις μήνες μετά.. Πιθανή ημερομηνία είχα στις 17 Μαρτίου και με πήραν στις 19 Φεβρουαρίου. Το γεγονός οτι εγώ γέννησα λίγες μέρες μετά δεν είχε καμία σημασία. Ο χρόνος μέτρησε απο την πιθανή ημερομηνία πριν και μετά! πήγα στο σχολείο στις 20  Μαΐου περίπου, απλά διακοσμητική  :D και όλα αυτά πέρυσιι.. δεν πέρασε και πολύς χρόνος.. οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Σου εύχομαι να σε πάρουν και να χαρείς το μωράκι σου όταν με το καλό έρθει η ώρα!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 22, 2016, 09:42:29 πμ »
Για την ακρίβεια πήγα  τρεις μήνες μετά.. Πιθανή ημερομηνία είχα στις 17 Μαρτίου και με πήραν στις 19 Φεβρουαρίου. Το γεγονός οτι εγώ γέννησα λίγες μέρες μετά δεν είχε καμία σημασία. Ο χρόνος μέτρησε απο την πιθανή ημερομηνία πριν και μετά! πήγα στο σχολείο στις 20  Μαΐου περίπου, απλά διακοσμητική  :D και όλα αυτά πέρυσιι.. δεν πέρασε και πολύς χρόνος.. οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Σου εύχομαι να σε πάρουν και να χαρείς το μωράκι σου όταν με το καλό έρθει η ώρα!

Καλημέρα!Δηλαδή εσύ πήρες την άδεια κύησης μετά;είσαι σίγουρη;Μήπως πήρες τους 2 μήνες λοχείας και 15 αναρρωτική;Είχες κανονικά άδειες μετά που γύρισες;Το συμπληρωματικό βοήθημα από τον οαεδ το πήρες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:22 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 22, 2016, 04:05:41 μμ »
Καλημέρα!Δηλαδή εσύ πήρες την άδεια κύησης μετά;είσαι σίγουρη;Μήπως πήρες τους 2 μήνες λοχείας και 15 αναρρωτική;Είχες κανονικά άδειες μετά που γύρισες;Το συμπληρωματικό βοήθημα από τον οαεδ το πήρες;

Από 17 Μαρτίου μέχρι 19 Μαΐου είναι οι 9 εβδομάδες της άδειας λοχείας.

Παρεμπιπτόντως, οι 10 ημέρες εργασίας απαιτούνται για την καταβολή του μισθού από τον εργοδότη και όχι για την χορήγηση της άδειας των 17 εβδομάδων, που ούτως ή άλλως χορηγείται υποχρεωτικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 09:18:26 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Εγκυος ξανά...
Θα ήθελα όποιος ξέρει να με διαφωτισει γιατί αγχώθηκα...
Έχω ΠΗΤ 21/7/2017. Θα βγω με το καλό σε άδεια τέλη Μάη. Τότε θα πάρω το επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ.
Με δεδομένο ότι 21/6 απολυόμαστε εγώ θα μπορέσω να πάρω το επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ ή δεν το δικαιούμαι;
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:39:09 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Εγκυος ξανά...
Θα ήθελα όποιος ξέρει να με διαφωτισει γιατί αγχώθηκα...
Έχω ΠΗΤ 21/7/2017. Θα βγω με το καλό σε άδεια τέλη Μάη. Τότε θα πάρω το επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ.
Με δεδομένο ότι 21/6 απολυόμαστε εγώ θα μπορέσω να πάρω το επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ ή δεν το δικαιούμαι;

Lenaki88 δυστυχώς δε νομίζω ότι δικαιούμαστε το επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ, το λέει ξεκάθαρα: " Η εξάμηνη (6μηνη) άδεια προστασίας της μητρότητας που προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 142 του Ν.3655/2008 αφορά σε υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα και δεν εφαρμόζεται στις αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολεία της δημόσιας εκπαίδευσης.
Κι εγώ έχω μια ερώτηση,ελπίζω να ξέρει κάποια να απαντήσει...Διάβασα προηγουμένως ότι το επίδομα αναλογεί με τον προηγούμενο μισθό....Δούλευα πέρυσι ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου...Φέτος, τίποτα(προς το παρόν). Παίρνω επίδομα ανεργίας το οποίο λήγει τον Ιάνουριο (άσχετο, η ΠΗΤ μου είναι 30/4/17)...Το επίδομα του ΙΚΑ που δικαιούμαι (ευτυχώς, αν και άνεργη φέτος,το δικαιούμαι σύμφωνα με τα ένσημα μου), αναλογεί στο μισθό που έπαιρνα ως αναπληρώτρια πέρυσι??? Ή αναλογεί στο...επίδομα ανεργίας που παίρνω τώρα?? Θεωρείται το επίδομα ανεργίας...μισθός?! Οποιαδήποτε διαφώτιση πάνω στο θέμα θα το εκτιμούσα πολύ! Να στε όλες καλά!

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 11:34:41 πμ »
Καλημέρα! Η ερώτησή μου είναι για το επίδομα μητρότητας. Το εξάμηνο ξέρω ότι δεν τον δικαιούμαστε. Ρωτώ και αγχώνομαι γιατί περιμένω δίδυμα και τα έξοδα είναι πολλά. Να ξέρω τι να περιμένω.
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:21:44 μμ »
Καλημέρα! Η ερώτησή μου είναι για το επίδομα μητρότητας. Το εξάμηνο ξέρω ότι δεν τον δικαιούμαστε. Ρωτώ και αγχώνομαι γιατί περιμένω δίδυμα και τα έξοδα είναι πολλά. Να ξέρω τι να περιμένω.

Άρα ρωτήσεις λάθος! Όχι επίδομα μητρότητας από ΟΑΕΔ όπως ανεφερες αρχικά,το επίδομα μητρότητας το παίρνουμε από το ΙΚΑ! Το επίδομα μητρότητας ΙΚΑ το παίρνουμε ανάλογα με τα ενσημα που έχουμε,ασχετως αν δουλεύουμε ή όχι......
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2016, 12:26:50 μμ από catwoman23 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:29:51 μμ »
Ο ΟΑΕΔ δίνει Συμπληρωματικό Επίδομα Μητρότητας. Έτσι λέγεται κι αυτό.
Οι προϋποθέσεις για να το πάρεις είναι αυτές
 "Παροχή από το Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας. Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας."

http://www.oaed.gr/paroches-metrotetas

Εγώ συμπεραίνω Lenaki ότι θα το πάρεις αφού η έναρξη της αποχής ξεκινάει πριν τη λήξη της σύμβασης. Αλλά για σιγουριά δεν παίρνεις στον ΟΑΕΔ να ρωτήσεις?

Με το καλό και καλά κουράγια!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2016, 12:31:23 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:34:27 μμ »
Ο ΟΑΕΔ δίνει Συμπληρωματικό Επίδομα Μητρότητας. Έτσι λέγεται κι αυτό.
Οι προϋποθέσεις για να το πάρεις είναι αυτές
 "Παροχή από το Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας. Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας."

http://www.oaed.gr/paroches-metrotetas

Εγώ συμπεραίνω Lenaki ότι θα το πάρεις αφού η έναρξη της αποχής ξεκινάει πριν τη λήξη της σύμβασης. Αλλά για σιγουριά δεν παίρνεις στον ΟΑΕΔ να ρωτήσεις?

Με το καλό και καλά κουράγια!  ;)

Α,καλως! Αυτό δεν το γνώριζα ή αλήθεια είναι!!😂

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 05:44:08 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 10:31:50 μμ »
Με σύμβαση εργασίας που λήγει στις 30/06 και Π.Η.Τ 15/8 ,άρα για 56 ημέρες πρίν το επίδομα κυοφορίας είναι μόνο για τις ελάχιστες ημέρες  του Ιουνίου μέχρι να λήξει η σύμβαση ? Είναι δηλαδή το ίδιο σκηνικό με το Συμπληρωματικό Επίδομα Μητρότητας ?
Επίσης πόσο είναι το ποσό και  εάν ταυτόχρονα δικαιούσαι το επίδομα ανεργίας ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Αποσυνδεδεμένος evipani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #279 στις: Απρίλιος 03, 2017, 05:15:57 μμ »
Καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω αν για την αδεια κυησης ειναι απαραιτητο να εχουμε βεβαιωση γιατρου ΙΚΑ ή αν δεχονται και του νοσοκομειου, γιατι ρωτησα στην πρωτοβαθμια και μου ειπαν ΙΚΑ. Ωστοσο διαβαζω παραπανω οτι μπορει να ειναι και απο γιατρο του νοσοκομειου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.