*

Αποστολέας Θέμα: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 69259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #210 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 02:30:38 μμ »
Με τις οργανικές τι γίνεται;;; Με τις υπεραριθμίες ;;; Θα ισχύει η επιλογη των υπεράριθμων πριν τους υπόλοιπους ;;; Για την συμπλήρωση ωραρίου θα σε στέλνουν ανάλογα με τα μόρια ;;;;
Αυτά ούτε στο υπουργείο τα ξέρουν, φαντάζομαι. Εδώ έψαχναν τρεις μήνες να βρουν τις στρατιωτικές λέσχες ανά την Ελλάδα. Και δεν νομίζω ότι τους απασχολεί. Οσονούπω θα ενοποιηθούν και οι πρωτοβάθμιες με τις δευτεροβάθμες και θα γίνουμε όλοι λάστιχο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:45 »

Αποσυνδεδεμένος as1m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #211 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:37:00 μμ »
Για κάποιους η συγχώνευση περιοχών μετάθεσης αποτελεί μοναδική λύση. Εγώ είμαι παγιδευμένος μια δεκαετία στις παρυφές του νομού, ενώ στο αστικό κέντρο που επιθυμούσα να μετατεθώ, διορίστηκαν τουλάχιστον δέκα (10) συνάδελφοι "ειδικής" κατηγορίας. Τώρα θα μπορώ και εγώ να ζητήσω σχολείο κοντά στο σπίτι μου ...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #212 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 02:33:07 πμ »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #213 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:33:59 πμ »
...Τώρα θα μπορώ και εγώ να ζητήσω σχολείο κοντά στο σπίτι μου ...
Να ζητήσεις σχολείο κοντά στο σπίτι σου ναι, αλλά όχι ότι σε διευκολύνει και στο να πας...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:45 »

Αποσυνδεδεμένος sevah

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #214 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 01:53:56 μμ »
Για κάποιους η συγχώνευση περιοχών μετάθεσης αποτελεί μοναδική λύση. Εγώ είμαι παγιδευμένος μια δεκαετία στις παρυφές του νομού, ενώ στο αστικό κέντρο που επιθυμούσα να μετατεθώ, διορίστηκαν τουλάχιστον δέκα (10) συνάδελφοι "ειδικής" κατηγορίας. Τώρα θα μπορώ και εγώ να ζητήσω σχολείο κοντά στο σπίτι μου ...

συμφωνω απολυτα.  η ΟΛΜΕ που "αιφνιδιαστηκε" ποιον ρωτησε κι εβγαλε αυτη την ανακοινωση; τους πληρωνουμε και 2 ευρω το μηνα....

Αποσυνδεδεμένος as1m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #215 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 04:29:37 μμ »
...Τώρα θα μπορώ και εγώ να ζητήσω σχολείο κοντά στο σπίτι μου ...
Να ζητήσεις σχολείο κοντά στο σπίτι σου ναι, αλλά όχι ότι σε διευκολύνει και στο να πας...
Δεν ξέρω αν με διευκολύνει στο να πάω κοντά στο σπίτι μου, αν και η "εξορία" μου έδωσε αρκετά μόρια, ξέρω όμως ότι η προηγούμενη κατάσταση μου το απαγόρευε. Θα προτιμήσω τη νέα κατάσταση ...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #216 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 05:54:02 μμ »

Δεν ξέρω αν με διευκολύνει στο να πάω κοντά στο σπίτι μου, αν και η "εξορία" μου έδωσε αρκετά μόρια, ξέρω όμως ότι η προηγούμενη κατάσταση μου το απαγόρευε. Θα προτιμήσω τη νέα κατάσταση ...
Το ίδιο δυστυχώς  θα είναι και τώρα. Τώρα μπορεί να μην ζητάς μετάθεση πχ από την περιοχή Β στην περιοχή Α του νομού σου αλλά, ζητάς προφανώς βελτίωση που είναι ακριβώς το ίδιο με την μετάθεση από περιοχή σε περιοχή. Μη ξεχνάς ότι με όσα ξέρουμε τουλάχιστον μέχρι σήμερα και η βελτίωση (εσωτερική) μετάθεση είναι.
Για να στο πω αλλιώς αν δεν έχουν εκλείψει οι "λόγοι" για τους οποίους εγκλωβίστηκες στις παρυφές του νομού όπως λες, η καινούρια κατάσταση δεν αλλάζει κάτι. Αν δηλαδή δεν υπάρξει θέση ή κενό για την ειδικότητα σου στο αστικό κέντρο που θες να πας δεν πρόκειται να ξεκολλήσεις από την "εξορία". Επίσης μη ξεχνάς ότι με την αλλαγή των περιοχών μετάθεσης δεν άλλαξε τίποτα για τις "ειδικές" κατηγορίες.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #217 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 06:47:08 μμ »
as1m λυπάμαι αν σου χαλάω το όνειρο (κι εγώ σε ανάλογη θέση βρίσκομαι), αλλά δεν αλλάζει απολύτως τίποτε για εμάς.
Και έως τώρα μπορούσες να ζητήσεις σχολείο δίπλα στο σπίτι σου. Το αν θα το πάρεις είναι άλλο θέμα, που δεν εξαρτάται απο την ενοποίηση των περιοχών μετάθεσης.
Με άλλα λόγια, πάλι συνάδελφος "ειδικής κατηγορίας" θα στο...φάει το σχολείο (αν υπάρχει και το ζητήσει), δεν πα'να'χεις 100 μόρια και δεν πα΄να γίνει και όλη η Ελλάδα μια ενιαία περιοχή μετάθεσης....(το ξέρω καλά, το έπαθα φέτος)  >:( :-[
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #218 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 06:52:58 μμ »
Επανακαθορισμός περιοχών μετάθεσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

http://www.pde.gr/index.php?page=5965

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #219 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 06:55:24 μμ »
as1m λυπάμαι αν σου χαλάω το όνειρο (κι εγώ σε ανάλογη θέση βρίσκομαι), αλλά δεν αλλάζει απολύτως τίποτε για εμάς.
Και έως τώρα μπορούσες να ζητήσεις σχολείο δίπλα στο σπίτι σου. Το αν θα το πάρεις είναι άλλο θέμα, που δεν εξαρτάται απο την ενοποίηση των περιοχών μετάθεσης.
Με άλλα λόγια, πάλι συνάδελφος "ειδικής κατηγορίας" θα στο...φάει το σχολείο (αν υπάρχει και το ζητήσει), δεν πα'να'χεις 100 μόρια και δεν πα΄να γίνει και όλη η Ελλάδα μια ενιαία περιοχή μετάθεσης....(το ξέρω καλά, το έπαθα φέτος)  >:( :-[

Συμφωνω. Κι αυτό συμβαίνει γιατί οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά δεν είναι μοριοδοτούμενες όπως οι οργανικές τοποθετήσεις. Το κάθε ΠΥΣΔΕ και ο κάθε αιρετός κάνει ότι του καπνίσει..
Οπότε πλέον ειναι απαραίτητο να μπούνε διαφανή και μοριοδοτούμενα κριτήρια για τις λειτουργικές τοποθετήσεις.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #220 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 06:59:27 μμ »
θα διαφωνήσω με mat  και daffydack για τους εξής λόγους:

αν κάποιος απο την Α περιοχή ήθελε να  πάει στην Β έπρεπε να πάρει μετάθεση.Αν δεν έπαιρνε παρέμενε στην περιοχή που ήταν ( την Α εν προκειμένω). Στο μεταξύ στην Β μπορεί να έβγαιναν κενά τα οποία όμως δεν είχαν δοθεί για μετάθεση καθώς υπήρχαν άτομα σε διάθεση που ανήκαν στην περιοχή Β και άρα μπορούσαν να τα διεκδικήσουν. Είχαν δλδ υπεράριθμους στην συγκεκριμένη ειδικότητα και στην συγκεκριμένη περιοχή μετάθεσης. 

Τώρα τα ίδια κενά μπορεί να διεκδικήσει και κάποιος απο άλλη περιοχή του ίδιου νομού. Εξ αυτού υπάρχουν βεβαιότατα περιπτώσεις που θα ευνοήσει η συγχώνευση των μεταθετικών περιοχών όπως βέβαια και περιπτώσεις που θα φάνε πολλή και μεγάλη πίκρα!! Δυστυχώς!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #221 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:07:11 μμ »
bitch, θεωρητικά βεβαίως ισχύει αυτό που λες, κάτι που ωστόσο δεν αναιρεί αυτό που λέμε εμείς. Βασικά έχει να κάνει με τις συνθηκες στις οποίες αναφέρεται κανείς: εγώ ας πούμε είμαι σε νομό που είχε μόνο Α περιοχή (πόλη) και Β (ενδοχώρα). Και είμαι σε ειδικότητα που δεν είχε ποτέ υπεράριθμους, αλλά μονίμως ελλείψεις (στην Β περιοχή κυρίως, λόγω αποστασης από τα αστικά κέντρα).
Και υπήρχαν και δύο σχολεία που ανήκουν μεν στην Β αλλά ήταν εξαιρετικά κοντά στην πόλη (το ένα, δε, σκανδαλωδώς, ανατριχιαστικά κοντά στο σπίτι μου  :P >:() - γι'αυτά γινόταν η σφαγή του Δράμαλη κάθε χρόνο και πάντα καταληγουν να τα παίρνουν ειδικές κατηγορίες με το 1/5 των μορίων μου!

Είτε λοιπόν έπρεπε να πάρω  "μετάθεση στην Α" είτε "βελτίωση εντός της Β" είτε "μετάθεση εντός νομού" (με τα νέα δεδομένα) είναι ένα και το αυτό ως προς τον ανταγωνισμό.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #222 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:08:42 μμ »
ακριβώς!! Γι αυτό και είπα ότι για άλλους ειναι βολική η αλλαγή και για άλλους, μαύρο φίδι πουτους έφαγε...

αυτό με τη μάχη του Δράμαλη πολυ μου άρεσε....ακόμα γελάω!!  ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος teo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #223 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:38:56 μμ »
θα βγει και για τη δευτεροβαθμια  ανακοινωση για
Αυτοδίκαιη ένταξη των εκπαιδευτικών β/θμιας Εκπαίδευσης στις νέες περιοχές μετάθεσης  οπως εγινε και στην πρωτοβαθμια ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159878
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.