*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum  (Αναγνώστηκε 9721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 09:32:46 μμ »
Σ' ευχαριστώ για την πρόσκληση, αλλά είμαι πολύ μακριά...  ;)  Διορισμένος (3η χρονιά) σε δυσπρόσιτο των Δωδεκανήσων...  :D  Κάντε ότι μπορείτε και συμμετέχετε στα forum.. Υπάρχει κόσμος που είναι μακριά κ δεν μπορεί να έρθει αλλιώς σε επαφή..  :)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:16:22 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 12:06:44 μμ »
Λοιπόν;; Άλλος ΠΕ08 πέρα από ioanna08 υπάρχει;;  :-[  :-[  :'(
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 12:14:45 μμ »
Καλησπέρα στους ΠΕ08 και ΠΕ16! Να σας ρωτήσω κάτι αν και άσχετο με το θέμα σας?
Έχω μια μαθήτρια που αν και στα φιλολογικά είναι αρκετά αδύναμη, είναι πολύ καλή στα καλλιτεχνικά, φτιάχνει μόνη της διάφορες κατασκευές και το χέρι της "πιάνει" πολύ, ζωγραφίζει και σχεδιάζει υπέροχα!
Με τη μαμά της που το συζητάγαμε μου είπε ότι θέλει να την ωθήσει προς τα εκεί μιας και είναι το μοναδικό που την εκφράζει τόσο πολύ και ένα από τα λίγα πράγματα που κάνει με τόση όρεξη. Της πρότεινα να γράψει το κοριτσάκι σε ένα εργαστήρι του Δήμου. Νομίζετε εσείς ως ειδικοί ότι θα μπορούσα να της προτείνω κάτι περαιτέρω?
Χίλια συγγνώμη αν σας χαλάω το θέμα, ειλικρινά!
Αν μπορούσατε να μου δώσετε μια συμβουλή, θα το εκτιμούσα πολύ! Σας ευχαριστώ θερμά!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 01:25:27 μμ »
Δε μας χαλάς κανένα θέμα.. θέματά μας ως εκπαιδευτικοί είναι ..όλα!! Πολύ καλά έκανες και έστειλες μην.  :)  :)
Για το να της προτείνεις κάτι πέρα από αυτό που της είπες ήδη και είναι σωστό, παίζει ρόλο η ηλικία και άλλα..
Στείλε pm (personal messsenge) αν θες με στοιχεία κοριτσιού, όπως ηλικία, περιοχή, ότι μπορεί να βοηθήσει να προτείνω κάτι κλπ  ;)
 
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:16:22 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 02:29:45 μμ »
Rwxanh σε ρώτησα για ηλικία, περιοχή, οικονομική κατάσταση για να προτείνω ανάλογα..

Πχ υπάρχουν δύο καλλιτεχνικά σχολεία (γυμνάσια-λύκεια) στο Γέρακα και στον Πειραιά που θα μπορούσε γραφτεί η μαθήτριά σου (μετακίνηση με σχολικό γίνεται νομίζω), μιας και το βάρος πέφτει στις τέχνες (εικαστικά, μουσική, χορός, θέατρο κλπ).  :)

Άλλη λύση είναι κάποιο καλλιτεχνικό εργαστήρι ιδιωτικό (καλό), μαθήματα στη ζωγραφική με στοχο την προετοιμασία για είσοδο στην Ανωτάτη σχολή καλων τεχνών με το θεσμό των "ειδικών ταλέντων" (σύμφωνα με αυτόν μπορούν να εισαχθούν και έφηβοι(!!) ταλαντούχοι στη σχολή,αφότου τελειώσουν το γυμνάσιο και με επίδειξη φακέλου με έργα, αρκεί μεχρι την περάτωση των σπουδών να έχουν προσκομίσει και απολυτήριο λυκείου)..  ;)

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο..
Ότι άλλο χρειαστείς πες..  :)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 03:13:07 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Μου φαίνεται ενδιαφέρον αυτό σχετικά με τα Καλλιτεχνικά σχολεία. Δεν το ήξερα καθόλου ότι υπάρχουν. Θα προτείνω για Λύκειο εκεί. Αλλά η οικονομική κατάσταση της οικογένειας δεν είναι πολύ καλή, οπότε θα μείνουνε μάλλον στο εργαστήρι του Δήμου. Να είσαι καλά πάντως για τις συμβουλές, μου φαίνονται ιδιαίτερα χρήσιμες!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος ioanna08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • εικαστική παιδεία!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 05:28:11 μμ »
Rwxani (sorry αν γραφω λάθος το nickname σου αλλά δεν πρόσεξα πως γράφεται), λοιπόν, ήθελα να προσθέσω σε όσα είπε ο Daniel, ότι αν ένα ιδιωτικό εργαστήριο προετοιμασίας για τη σχολή είναι ακριβό για την οικογένεια, θα μπορούσαν να βάλουν οι γονείς μια αγγελία στη Χρυσή Ευκαρία ή στο internet όπουνα ζητάνε μαθήματα από κάποιον φοιτητή ή απόφοιτο της Σχολής Καλών Τεχνών και να είναι σίγουροι ότι πολλοί από μας θα θέλανε να προσφέρουν τις γνώσεις τους σε ένα νέο παιδί με ελάχιστα ή και καθόλου χρήματα...προσωπικά έχω ένα πρόβλημα με το χρόνο καθώς κάνω δύο δουλειές διαφορετικά θα σου έδινα το δικό μου τηλέφωνο, αν και δεν ξέρω σε ποιά πόλη βρίσκεσαι...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 12:33:11 πμ »
Rwxanh ότι χρειαστείς άλλο γράψε.. ;)
Ή στείλε pm..Ο λόγος που έστειλα απάντηση και στο forum είναι μήπως και άλλος έχει παρόμοιες απορίες γύρω από ταλαντούχα παιδιά μιας και αναπτύσσονται σ' ένα σχολικό περιβάλλον που δεν ευνοεί αυτά τους τα ενδιαφέροντα, φαινόμενο πολύ συχνό στην ελληνική κοινωνία..  :-[
Η ioaana08 είναι σωστή σ'αυτά που λέει, αν και ίσως να προτιμούσα για το παιδί μου ένα περιβάλλον με περισσότερα ερεθίσματα (πιο πολλά παιδιά, καθηγητές κλπ), όπως ένα εργαστήρι.. όπως και να 'χει με όποιο τρόπο και να ασχοληθεί κάποιος, σημασία έχει η ενασχόληση και η καλλιέργεια του ταλέντου..  ;)

Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 09:40:37 πμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου για τα σχόλιά σας. Χτες που είπα στο κοριτσάκι για τα καλλιτεχνικά σχολεία δεν μπορείτε να φανταστείτε πως έλαμψε το πρόσωπό της... Πραγματικά, χάρηκε πολύ κι εγώ μαζί της... Δε συμφωνείτε πως είναι ότι καλύτερο να βοηθάς τα παιδιά να καλλιεργούν τα ταλέντα τους? Πραγματικά σε γεμίζει κι εσένα όταν τα βλέπεις έτσι...
  Υ.Γ. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι πολλοί από τους αδύναμους μαθητές που έχω στα ιδιαίτερα, έχουν πολλές φορές απίστευτα ταλέντα που οι γονείς ή δεν τα παρατηρούν ή δεν τα ενθαρρύνουν. Π.χ. σε ένα κοριτσάκι Δημοτικού που έχω, είχα παρατηρήσει ότι έχει απίστευτη ενέργεια και έπιασα τη μητέρα να της το συζητήσω μπροστά στη μικρή και της πρότεινα να την ξεκινήσει μπαλέτο... Το απίστευτο είναι ότι η μικρή μόλις το άκουσε πέταξε από τη χαρά της και είπε στη μαμά της ότι αυτό ήθελε πολύ να το κάνει!
  Κατά τη γνώμη μου, οι ειδικότητές σας είναι από τις πλέον χρήσιμες στα σχολεία. Αν δεν βρούμε τρόπους στα παιδιά να ξετυλίξουν την προσωπικότητά τους και να δώσουν ότι καλύτερο έχουν μέσα τους με υγιές τρόπο, τότε το παιχνίδι είναι χαμένο...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 11:10:19 πμ »
Tι άλλο να πω;;.... Τα 'πες όλα!!  :)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 11:26:02 πμ »
Ελπίζω μόνο με τα χρόνια που θα περνούν, να μη χάσουμε κι εμείς αυτή την ευαισθησία και την αγάπη μας προς τα παιδιά...
Πάντως ειδικά για τον κλάδο σας ελπίζω να ανοίξει κάποια στιγμή και σύντομα, Παιδεία και Πολιτισμός άλλωστε πάνε πάντα μαζί!!!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 01:15:12 μμ »
Αμήν!! Και για τα δύο που λες.. Ενα κράτος που σέβεται τον εαυτό του και τους πολίτες του  κατά τη γνώμη μου φαίνεται από δύο πράγματα: Την παιδεία του και την υγεία..Και βέβαια παιδεία ίσον πολιτισμός.  :)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος ioanna08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • εικαστική παιδεία!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 03:04:07 μμ »
Καλησπέρα και πάλι ...
Λοιπόν Ρωξάνη έχεις μια πολύ καλή άποψη για τα παιδιά με ταλέντα και καλά θα κάνεις να τη συζητάς και με άλλους συναδέλφους, το λέω αυτό γιατί οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί και γονείς δίνουν πολύ μεγάλη σημασία σε όλα τα άλλα και θεωρούν τα μαθήματά μας χόμπι ή ώρα χαλάρωσης. Δε λέω, πρέπει να έχεις εικαστική και εν γένει καλλιτεχνική παιδεία για να καταλάβεις τη αξία της αλλά αυτό είναι τελικά ένας φαύλος κύκλος...οπότε αυτό που μένει είναι να επικεντρωθούμε στην ΠΑΙΔΕΙΑ, και όχι μόνο στην εκπαίδευση...κι επειδή βλέπω ότι σε απασχολέι το θέμα σου λέω με σιγουριά το εξής: η αξία της καλλιτεχνικής παιδείας έγκειται στο ότι ανοίγει νέους δρόμους στην αντίληψη του ανθρώπου, μας κάνει δηλαδή μέσω της συνεχούς παρατήρησης του κόσμου γύρω μας να διαπιστώνουμε σχέσεις και συνδέσεις που χάνονται μέσα στην καθημερινότητα και τη συνήθεια, δημιουργεί νέα πεδία, νέους δρόμους, νέους ορίζοντες ...αυτό λίγο πολύ που κάνουν όλες οι επιστήμες αλλά ίσως (προσωπική μου εκτίμηση) με έναν δ ι α φ ο ρ ε τ ι κ ό τρόπο...σηκώνει μεγάλη συζήτηση το θέμα, φιλοσοφώ ακατάπαυστα...αυτά, εν ολίγοις!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ08 και ΠΕ16: Η απουσία από τα forum
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 03:13:57 μμ »
Γι' αυτό και σας ρώτησα. Γιατί ναι μεν θεωρώ ότι έχω κάποια καλλιτεχνική παιδεία αλλά κανείς πιο ειδικός δεν υπάρχει από εσάς που το έχετε σπουδάσει το θέμα!!!
Πάντως συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου ioanna08!!!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160996
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.