*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές και νέα μέτρα  (Αναγνώστηκε 36008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:16:44 πμ »
Καποιοι αρέσκονται να καταστροφολογούν. Οχι οτι τα πράγματα ειναι ευκολα αλλα ορισμένοι εγιναν παλαιμαχοι στο φορουμ σπερνοντας τον πανικό. Ευτυχώς τις περισσότερες φορές οι εξελίξεις τους διαψεύδουν.

Υ.Γ. Αντε και συγχωνευονται 10%, αντε και αυξάνεται το ωράριο, αντε και οι μεταθέσεις γίνονται υποχρεωτικές και τα τμήματα 40, ετσι πάμε στις 2000 αναπληρώσεις. Τις 12000 επερχόμενες συνταξιοδοτήσεις ποιος θα τις καλύψει;
αυτά που λες δεν ισχύουν και πίστεψέ με δεν είμαι καθόλου καταστροφολόγος εκ πεποιθήσεως.Αρκεί να σου πω ότι ΑΝ εν τέλει γίνει αύξηση ωραρίου κατά 3 ώρες,εξοικονομούνται περίπου 2500 θέσεις φιλολόγων πλήρους  σημερινού ωραρίου.Το αν θα είναι 12000 οι συνταξιοδοτήσεις δεν το ξέρω,είναι όμως πιθανότατα αλήθεια,επομένως με το σενάριο του ωραρίου +3 ώρες μπορούν ανετότατα να καλύψουν τα όποια κενά.Αυτό μάλιστα που θα κάνει τη μεγάλη διαφορά είναι οι συγχωνεύσεις στην τεχνική εκπαίδευση.
Ο παράγοντας που ίσως ευνοήσει και στον οποίο εναποθέτω τις ελπίδες μου είναι ότι η μείωση στον αριθμό των αναπληρωτών σύμφωνα με το μνημόνιο θα γίνει με υπουργική απόφαση!Επομένως,αφήνεται ένα παραθυράκι για πολιτική...ευελιξία στο συγκεκριμένο θέμα,κυρίως αν προχωρήσει το θέμα της διετούς παράτασης στην εφαρμογή των μέτρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:24:08 πμ »
Όμως evants το ίδιο το μνημόνιο πριν την υπουργική απόφαση προβλέπει συγκεκριμένο αριθμό αναπληρωτών, και από κάτω θα υπάρχει αποτίμηση "δημοσιονομικό όφελος από το μέτρο: τόσα εκατομμύρια ευρώ". Όταν πια το μέτρο μεταφράζεται σε στόχο για συγκεριμένα ποσά, ή τον πιάνεις ή δεν τον πιάνεις.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:48:46 πμ »
κατά την ταπεινή μου γνώμη,το όφελος από τα μέτρα για την παιδεία δεν είναι πρώτης γραμμής.
Ούτως ή άλλως,η κυβέρνηση θα πέσει πολύ γρήγορα κι αυτό είναι νομοτέλεια.Είναι περιττό να τα συζητάμε,σύντομα θα υπάρχουν πολύ σοβαρότερες εξελίξεις για να ασχολούμαστε με συγχωνεύσεις και αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 11:00:09 πμ »
Απολυτα σωστα αυτα που γραφεις....σε λιγο δεν θα ξερουμε τι ειναι σωστο να ''θελουμε''.......!!!!!!! :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 11:25:24 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 11:07:32 πμ »
Δεν είμαι πολύ σίγουρος για το τι περιμένει η κυβέρνηση και η Τρόικα από κάθε τομέα του δημοσίου, γιατί στις εφημερίδες διαβάζω π.χ. ότι από τους τομείς της παιδείας, της υγείας και των ΟΤΑ που είναι η μεγάλη δεξαμενή των 400.000 δημοσίων υπαλλήλων θα προέλθουν οι απολύσεις της επόμενης τριετίας.

Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:05:26 μμ »
Green μου ποια απ΄τα παρακάτω σε εκφράζει καλύτερα; ;D
  • "αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων"
    "βρέχει επί δικαίους και αδίκους"
    "Γενηθήτω το θέλημά σου
    "Διά το θεαθήναι"
    "Διά τον φόβον των Ιουδαίων"
    "Ήγγικεν η ώρα"
    "Μη γνώτω η αριστερά σου τι ποιεί η δεξιά σου"
    "Ον αγαπά Κύριος παιδεύει"
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 01:07:44 μμ από eugenia2 »
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:13:52 μμ »
Το "Αλλάζουμε ή βουλιάζουμε" με εκφράζει περισότερο. Αν και κάτι μου λέει ότι μετά τα σημερινά γεγονότα με τον Βαξεβάνη οι εξελίξεις τις επόμενες μέρες θα μας προλάβουν και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:07:16 μμ »

Αυτός που είπε ότι θα πάρουν 2000 του χρόνου και όλα θα πάνε καλά απλά είναι άσχετος με την εκπαίδευση.

Με συγχωνεύσεις ? εμένα στην διεύθυνσή μου δεν προτάθηκε ούτε μία.

Με αυξήσεις ωραρίου οκ κάτι θα μαζέψει και από εκεί αρκεί να πηγαίνεις σε 2-3 σχολεία. Γιατί αυτός που είναι στο ένα σχολείο δεν σημαίνει ότι θα καλύψει κάτι παραπάνω που δεν κάλυπτε από κάποιες υπερωρίες. Γενικά αυτά που θα καλύψουν δεν νομίζω να είναι όσα προσδοκούν.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει είναι ότι αυτή την στιγμή υπάρχουν ενα σωρό κενά. Βάλε τις συνταξιοδοτήσεις του χρόνου και μετά απλά γελάς.

Οκ θα πάρει 2000. Ας τα κλείσουν τα ρημαδιά. Θα πέσει πολύ γέλιο του χρόνου. Αλλά γιατί μου φαίνεται πολύ μακρινό....

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:20:42 μμ »
Αυτός που είπε ότι θα πάρουν 2000 του χρόνου και όλα θα πάνε καλά απλά είναι άσχετος με την εκπαίδευση.
Με συγχωνεύσεις ? εμένα στην διεύθυνσή μου δεν προτάθηκε ούτε μία.

Δεν πειράζει, προτάθηκε σε άλλες Διευθύνσεις και ανάλογα έγγραφα πήγαν πρόσφατα και σε Δήμους ώστε να κάνουν τις προτάσεις τους.

Ο ίδιος ο Υπουργός σε ραδιοφωνική εκπομπή είπε ότι του χρόνου θα κλείσει-συγχωνευτεί το 10% των σχολικών υποδομών.

Τέλος,το 2.000 δεν το είπε κανένας "άσχετος",αλλά αναγράφεται στο μνημόνιο που θα ψηφιστεί.

Περιλαμβάνεται ξεκάθαρα στο μνημόνιο,ο Στουρνάρας λέει ότι θα τα μεταφέρει όλα σε ένα άρθρο ώστε να ψηφιστούν πάραυτα και εσύ τα βλέπεις "μακρινά"..

Δικαίωμά σου..

Υ.Γ.Ρίξε μια ματιά παρακάτω,εγώ ξέρω ότι η δικιά μου Διεύθυνση έλαβε έγγραφο,όπως και ο Δήμος μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 06:29:25 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:27:50 μμ »
Ερχονται συγχωνεύσεις σε δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια

Ο υφυπουργός Παιδείας, Θεόδωρος Παπαθεοδώρου, με έγγραφο που έστειλε σε όλους τους διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας, ζητά να ενημερωθεί για τις προτάσεις τους σχετικά με τις μεταβολές σχολικές μονάδων, δηλαδή ίδρυση, συγχώνευση, υποβιβασμό και κατάργηση σχολείων.


Σύμφωνα με το έγγραφο, οι προτάσεις - εισηγήσεις των διευθυντών σχολικών μονάδων θα σταλούν στο ειδικό σύστημα καταγραφής (Survey) έως τις 19 Οκτωβρίου.

Συγκεκριμένα, ο κ. Παπαθεοδώρου ζητά από τους διευθυντές δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων τα εξής:

- Να καταχωρίσουν στο Σύστημα Καταγραφής (Survey) τις προτάσεις-εισηγήσεις τους για τις μεταβολές των σχολικών μονάδων της αρμοδιότητάς τους. Για τον σκοπό αυτόν στο Σύστημα Καταγραφής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Survey) έχουν προστεθεί φόρμες προτάσεων - εισηγήσεων, ώστε η διαδικασία υποβολής τους να γίνει μόνο ηλεκτρονικά.

- Να ζητήσουν εγγράφως τη γνωμοδότηση των Δημοτικών Συμβουλίων επί των προτάσεων για κάθε είδους σχολική μεταβολή (ίδρυση, προαγωγή, συγχώνευση, υποβιβασμό, κατάργηση και μετατροπές). Αφού γνωμοδοτήσουν έγκαιρα τα δημοτικά συμβούλια, οι διευθυντές ΠΕ και ΔΕ θα συγκεντρώσουν τις γνωμοδοτήσεις των Δημοτικών Συμβουλίων αρμοδιότητάς τους και θα τις διαβιβάσουν μέχρι 09/11/2012 στο υπουργείο Παιδείας και στις οικείες Περιφερειακές Διευθύνσεις.

Μαζί με τις γνωμοδοτήσεις των Δημοτικών Συμβουλίων θα πρέπει να αποσταλούν βεβαιώσεις ανάληψης δαπάνης για τις λειτουργικές ανάγκες των προτεινόμενων προς ίδρυση σχολείων και βεβαιώσεις ανάληψης δαπάνης για τη μεταφορά των μαθητών για τα προτεινόμενα προς συγχώνευση και κατάργηση σχολεία που θα εκδώσουν οι οικονομικές υπηρεσίες των οικείων δήμων.

Εισήγηση
Οι περιφερειακοί διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, από την πλευρά τους, θα υποβάλουν την εισήγησή τους στην ειδική φόρμα του Ηλεκτρονικού Συστήματος Καταγραφής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Survey) μέχρι 16/11/2012.

Οπως αναφέρεται στο έγγραφο του υφυπουργού Παιδείας, για τις μεταβολές των σχολικών μονάδων θα ληφθεί υπόψη ο αριθμός των μαθητών, η ορθότερη διαχείριση του ανθρώπινου δυναμικού, η χιλιομετρική απόσταση που θα διανύουν οι μεταφερόμενοι μαθητές και οι κτιριακές υποδομές.

Στόχος της ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας, όπως σημειώνεται στο έγγραφο, «είναι η αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης και η εφαρμογή όλων των καινοτόμων παιδαγωγικών προγραμμάτων σε άρτιες, εξοπλισμένες και επαρκώς επανδρωμένες σχολικές μονάδες».


http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23327&subid=2&pubid=63722681
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:46:40 μμ »

ari αν διάβαζες καλύτερα λέω ότι
Παράθεση
Αυτός που είπε ότι θα πάρουν 2000 του χρόνου και όλα θα πάνε καλά απλά είναι άσχετος με την εκπαίδευση.

ο κάθε άσχετος μπορεί να λέει ότι θέλει. Εγώ λέω να πάρουν 500 αναπληρωτές οι 1000 ακούγονται πολλοί.

Αν και καλύτερα θα ήταν να πάρει 300 να κρατήσουν τα στενά της εκπαίδευσης. Δουλευόμαστε ?

Δεν φτάνουν ούτε οι 15000 και τα κενά συνεχίζουν. Του χρόνου με μηδενικούς διορισμούς και συνταξιοδοτήσεις κανονικά θα φτάσουν 2000 επειδή θα κλείσουν 2-3 σχολεία ? γιατί οι εισηγήσεις γενικά είναι όχι στις συγχωνεύσεις. Ποιος από τον Δήμο και τις Διευθύνσεις θα ρισκάρουν να τους την πέσουν για νέες συγχωνεύσεις ? ότι λίπος ήταν να κάψουν το κάψαν. Τώρα δεν έχουν άλλο αέρα.....

Αλλά είπαμε αφού το λέει το μνημόνιο θα έχουμε 2000 αναπληρωτές.... αν ναι θα έχουμε και απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων.... κάτσε αυτό δεν το είπε το 1ο και 2ο μνημόνιο ?

Για να δουλευόμαστε είναι αυτά. Αυτοί μπορεί να πάρουν τους 2000 αναπληρωτές αυτό δεν σημαίνει ότι τα σχολεία θα δουλεύουν.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:50:01 μμ »
Ο "αυτός" που τα λέει όλα αυτά είναι το μνημόνιο, δεν είπε κανείς κάτι που φαντάστηκε μόνος του. Αυτά συφώνησε η ελληνική κυβέρνηση, επ' αυτών συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:51:59 μμ »
Ο "αυτός" που τα λέει όλα αυτά είναι το μνημόνιο, δεν είπε κανείς κάτι που φαντάστηκε μόνος του. Αυτά συφώνησε η ελληνική κυβέρνηση, επ' αυτών συζητάμε.

για αυτόν μιλάω green, το ξέρω ότι δεν είσαι αυτός που έγραψε την συμφωνία   :o


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:59:35 μμ »
Εγώ ρωτάω κάτι πολύ απλό. Αν δοθούν λεφτά για 2.000 αναπληρωτές, άντε και άλλους 6.000 μέσω ΕΣΠΑ λέω εγώ, όσα και να είναι τα κενά από που θα βρει χρήματα για παραπάνω προσλήψεις; Οι δόσεις πια από την Τρόικα δεν θα δίνονται ολόκληρες, αλλά σε τμήματα ανάλογα με την πρόοδο των "εργασιών". Θα υπάρχει ρήτρα ότι αν αποκλίνεις από αυτά που συμφώνησες η χασούρα θα ισοσταθμίζεται με κόψιμο σε μισθούς και σε συντάξεις. Έχουμε καταλάβει πια το ασφυκτικό του πράγματος, ακριβώς γιατί όπως λες πολλά ξαναείπαμε και δεν τα κάναμε;
Η μόνη περίπτωση να βρεθεί χρήμα, είναι ξαφνικά η χώρα να γίνει πλεονασματική από του χρόνου, αλλά πέρα από το ότι είναι απίθανο, από ότι λένε και το όποιο πλεόνασμα θα μπαίνει σε ειδικό λογαριασμό για την αποπληρωμή του χρέους.

Έχει ισοπεδωθεί το σύμπαν, 2 εκατομμύρια άνθρωποι είναι πρακτικά ένεργοι και το 80% από αυτούς δεν παίρνει ούτε επίδομα, και μέσα σε όλη αυτό το σκηνικό της πλήρους χρεοκοπίας νομίζουμε ότι η εκπαίδευση θα είναι όπως ήταν το 2009;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 07:03:42 μμ από Green »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162206
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.