*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 861345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Για ένταξη στο Εισαγωγικό Μητρώο Α θα πρέπει να έχετε οπωσδήποτε πέρα όλων των άλλων και τουλάχιστον 3ετης επαγγελματική ή διδακτικη προυπηρεσία. Σύμφωνα πάντα με την ΚΥΑ του 2006 (ΦΕΚ 1700/Β 21.11.2006). Άρα όσοι δεν έχετε μάλλον δεν μπορείτε να γραφείτε.

Το εισαγωγικό μητρώο αν δεν κάνω λάθος έπαψε να ανανεώνεται μιας και θα καταργηθεί με την νέα αποφαση περί πιστοποιησης εκπαιδευτικςη επαρκειας, όπου εκεί για να συμμετέχεις στις εξετάσεις δεν χρειάζεται να είσαι γραμμένος στο εισαγωγικό μητρώο Α. Απλά επειδή είναι κάποια άτομα γραμμένα εδώ και χρόνια στο Εισαγωγικό Μητρώο Α και προφανώς έχουν μεγάλη διδακτική προυπηρεσία θέλουν να πιστοποιήσουν αυτούς πρώτα.

Αλλά ένα τηλέφωνο στον ΕΟΠΕΠ θα ξεδιάλυνε τις απορίες καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Το "και όσοι διαθέτουν ...... 150 ωρών" τότε τι σημαίνει; Γιατί αν είσαι στο Εισαγωγικό μητρώο ήδη δε σου ζητάν να στείλεις βεβαίωση προϋπηρεσίας 150 ώρες. Άρα αυτό είναι για αυτούς που δεν είναι στο Εισαγωγικό Μητρώο. Αυτό κατάλαβα από τη διατύπωση.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ


[/quote]
Αφού στις προϋποθέσεις να κάνεις αίτηση, σου λέει ότι πρέπει να είσαι ενταγμένος στο Εισαγωγικό μητρώο!
[/quote]

Οι προϋποθέσεις να κάνεις αίτηση είναι και η διδακτική πείρα 150 ωρών στην Εκπ. Ενηλίκων  σύμφωνα με τη διατύπωση της προκήρυξης.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Αυτό ακριβώς ρώτησα και εγώ προχθές, κάπου 10 μηνύματα πιο πίσω. Είναι λάθος διατυπωμένη η προκήρυξη με αυτό το "και όσοι". Διάβασα και το αναλυτικό έγγραφο και απ' ό,τι κατάλαβα απευθύνονται μόνο σε όσους είναι ενταγμένοι και ανήκουν στις δύο υποκατηγορίες. Να έχουν παρακολουθήσει αυτό το πρόγραμμα εκπαίδευσης 300 ωρών ή να έχουν 150 ώρες προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δλδ για να καταλαβω οσοι απο μας εχουμε πανω απο 150 ωρες , ειμαστε ηδη στο εισαγωγικο μητρωο>?

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όποιος επικοινωνήσει σήμερα ας μας πει τι του ειπαν για να ξερουμε και εμεις που δουλευουμε εκεινη την ωρα και δεν μπορουμε να παρουμε τηλεφωνο

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Εγώ είμαι ενταγμένη στο Εισαγωγικό μητρώο αλλά κατά την ένταξή μου δεν είχα 150 ώρες σε ενήλικες και δεν μου επιτρέπει να κάνω ηλεκτρονική αίτηση. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να ισχύουν και τα δύο, και να είσαι στο Εισαγωγικό και να είχες κατά την ένταξή σου 150 ώρες, δεν παίζει ρόλο αν τώρα έχεις. Επομένως ούτε στο Εισαγωγικό μπορείς να γραφτεις τώρα , ούτε να κάνεις αίτηση μπορείς αν έχεις 150 ώρες. Μου είπε να περιμένω τον Οκτώβριο, που θα γίνουν οι αιτήσεις για τους καινούριους.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Λοιπόν, έστειλα ένα mail στον ΕΟΠΠΕΠ και επικοινώνησαν πριν λίγο μαζί μου τηλεφωνικά. Όντως, όσοι δεν έχουμε μπει στο εισαγωγικό μητρώο πριν το 2008 (αν δεν κάνω λάθος), δε δικαιούμαστε να κάνουμε τώρα αίτηση για πιστοποίηση. Περιμένουμε να ολοκληρωθούν οι πιστοποιήσεις των παλιών και κάποια στιγμή προς το τέλος της χρονιάς ενδεχομένως θα οριστεί η διαδικασία, που θα ακολουθήσουμε οι υπόλοιποι.

Δεδομένου ότι είμαστε τόσα χρόνια αποκλεισμένοι από τον ΕΟΠΠΕΠ, ελπίζω ότι μέχρι να μας δοθεί η δυνατότητα να ενταχθούμε δεν θα αποκλειστούμε από δομές, ή δε θα μοριοδοτηθούν (εις βάρος μας) οι παλιότεροι.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σίγουρα;;
Γιατί έκανα ηλεκτρονική αίτηση πιστοποίησης επάρκειας και καταχωρήθηκε με επιτυχία σύμφωνα με το σύστημα, δεδομένου οτι η ημερομηνία ενταξής μου στο εισαγωγικό μητρώο είναι 17/1/2013
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ'ότι καταλαβα από αυτα που μου είπαν στο τηλέφωνο,εαν είσαι ενταγμενος στο εισαγωγικό μητρώο και έχεις 150 ώρες διδασκαλίας, μπορείς να κάνεις κανονικά αίτηση για την πιστοποίηση, ανεξάρτητα από τν ημερομηνία εισαγωγής. Για τους υπόλοιπους, που είναι ενταγμένοι στο εισαγωγικόν μητρωο, αλλά δεν είχαν τις 150 ωρες θα βγει προκύρηξη Σεπτέμβρη - Οκτώβρη.
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Σίγουρα;;
Γιατί έκανα ηλεκτρονική αίτηση πιστοποίησης επάρκειας και καταχωρήθηκε με επιτυχία σύμφωνα με το σύστημα, δεδομένου οτι η ημερομηνία ενταξής μου στο εισαγωγικό μητρώο είναι 17/1/2013
Να σου πω την αλήθεια, ρώτησα την κοπέλα που με πήρε τηλέφωνο μέχρι πότε μπορούσα να κάνω αίτηση για εισαγωγή στο μητρώο και μου είπε μέχρι το 2008 ή το 2009. Ποιος ξέρει... Ίσως πέτυχες κάποιο παραθυράκι!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν καταλαβαινω ...εμεις που εχουμε ηδη εργαστει σε δομες του ΙΔΕΚΕ ως εκαιδευτες ενηλικων και εχουμε παρακολουθησει σεμιναρια ειμαστε ηδη στο παλιο μητρωο?

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ' ό,τι κατάλαβα αν δεν είχες γραφτεί κάποτε στο ΕΚΕΠΙΣ, ή αν δεν πέτυχες κάποιο παραθυράκι στο Εισαγωγικό μητρώο, τότε όχι. Κάποτε είχε δημιουργηθεί ένας ενιαίος φορέας (και καλά) πιστοποίησης από το ΙΔΕΚΕ, στείλαμε όλοι τότε τα χαρτιά μας, μοριοδοτηθήκαμε, αλλά πολύ σύντομα εγκαταλείφθηκε και καταργήθηκε. Αντίθετα το ΕΚΕΠΙΣ αναγεννήθηκε από τις στάχτες του μέσω ΕΟΠΠΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην υπεύθυνη δήλώση λέει:

1.   Δεν συντρέχουν τα κωλύματα του άρθ. 8 του Ν.2683/1999 (Στην περίπτωση που ο υποψήφιος έχει την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου ή υπαλλήλου Ο.Τ.Α. ή υπαλλήλου Ν.Π.Δ.Δ. δεν συμπληρώνει το σημείο αυτό.)

Συνεπώς το σβήνουμε το 1 οι δημόσιοι υπάλληλοι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2013, 10:41:19 μμ από p-p »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 270

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.